4 Yorum

Çocuklarınız ergen olduklarında evde olmak

TodaysParent.com sitesinde yayınlanan bu yazı Ebrar Güldemler tarafından Türkçeleştirilmiştir.

***

Çocuklarınız ergen olduklarında evde olmak

Çocuklarımızın yaşamındaki ilk beş yıla yatırım yapmanın önemini sıklıkla duyarız. Fakat çocuklarımızın ileriki yaşlarında onların yakınlarında olmak da en az ilk yıllarki kadar önemli olabilir.

Typic(6)

Kasım ayının ortasında Kanada Shell başkanı Lorraine Mitchelmore yılsonunda işinden ayrılacağını açıkladı. Nedeni ise iki kızıyla daha çok vakit geçirmek istemesiydi. Küçük kızı altıncı sınıfa başlıyor ve bu da onun ergenliğin ilk yıllarına adım attığı anlamına gelmekte…

Çocuklarımızın yaşamındaki ilk beş yıla yatırım yapmanın önemini sıklıkla duyarız. Fakat çocuklarımızın ileriki yaşlarında da onların yakınlarında olmak en az ilk yıllardaki kadar önemli olabilir. Ben ergenliği geride bırakalı epeyce oldu fakat hala bir genç olarak yaşamı ne kadar karmaşık bulduğumu hatırlıyorum. Yaşamımı değiştirecek kararlar ve hormonlar kaos yaratmak için yeterli. Annem ve babam eve yakındı ve iki kardeşimle bu yaşlarımızı sürerken onların yakınlarda olması iyi bir şeydi. Evimiz; arkadaşlarımız dahil herkesin vakit geçirdiği bir yerdi. Geçtiğimiz günlerde kardeşimin bir arkadaşıyla konuşurken, bana bu alanın büyürken çok anlamlı olduğundan bahsetti. “Hepimiz iyi çocuklardık. Ama büyün çocuklar gibi yeni şeyler denemeye meraklıydık. Yetişkinlerin etrafta olduğu bir yerde vakit geçirmek, sınırları çok zorlamamayı sağlıyordu” dedi. Arkadaşım bunun değerini biliyordu. Şimdi iş hayatını evde çalışabileceğini hale getiriyor, böylece küçük oğlunun ileriki yaşlarında da evde olabilecek.

Çocuklarım 6 ve 2.5 yaşındalar. Haliyle ortaokul ve lisenin yaratacağı o sıkıntılara daha yıllar var. Ama şimdiden onlara yakın olmanın ne kadar önemli olduğunu görebiliyorum. Onlarla yolculuğunuz esnasında zaman içinde önemli olabilecek küçük sorunları fark edebiliriz. Bunu yapmak tam zamanlı çalışırken de mümkün elbette ama ergeninizin içini dökmek istediği o kısa anlardan birinde yanında olmanız işleri kolaylaştırabilir.

Mitchelmore geçen Mart bir konuşmasında, kariyer sahibi bir anne olarak hayatını nasıl idare ettiğinden bahsetti. “Bana sıklıkla iş hayatımı, eşim Kevin ve kızlarımla aile hayatım arasında nasıl dengelediğim sorulur. Bence her şey denge. Erkek ya da kadın olmanız fark etmiyor. Birbirinizin yanında olmak ve daha önce de söylediğim gibi kendinizi tanıyıp, kendiniz için işe yarayan yöntemi bulmak gerekiyor”

Tam olarak böyle. Bunun bir reçetesi yok. Siz ya da eşiniz bu yolda yürürken yarı zamanlı işe ya da evden çalışmaya geçmek durumunda kalabilirsiniz. Herkes işi bırakamayabilir. Ve dürüst olalım, Mitchemore büyük bir benzin şirketinin yönetimindeydi. Haliyle kariyerine ara verme ayrıcalığı vardı. (Üstelik hala birçok bölümün başkanı) Özellikle çocuklarınız küçükse, on yıl kadar sonra hayatın nasıl olacağını düşünmeye değer. Mitchelmore’un da dediği gibi; “Bazen eğilip bükülmemiz gerekebilir, bazen sağa ya da sola meyletmemiz. Bazense hiç yaslanmamız gerekmeyebilir.”

Alex Mlynek yazar ve editör. İki kızı var ve bu yazıyı büyük kızı iPad’le oynarken yazdı.

***

Yazının orjinalini buradan okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

 EBRAR GÜLDEMLER – Anne, bibliyofil, çevirmen, öğretmen… Ebrar’ın tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

4 yorum

  1. Bende takipçinizim çok şey öğreniyorum sizden ve bu yazınızla çocugumun yanında yaşamak istemekle ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlaıyorum çünki bizim görevimiz onlara yol göstermek yakınlarında olmak ihtiyaçlarında bize ulaşabilmeleri çok önemli ben her düştüğünde kaldırmaktan bahsetmiyorum illa maddi olarak değil zaten insanın en büyük açlığı günümüzdede bunu görmekteyiz sevgi manevi olarak çocuklarımızın yanında olmalı onları korumalıyız bizi annem ve babam belki çok klasik olacak ama hep korumacı tavırla büyürrüler ve o kadar iyi anlıyprum ki şu an 4 yaşında bi oğlu ve karnımda 5 ay sonra çıkmasını beklediğim 2. Oğlum var o kadar endişeliymki gelecekten ama şunun için endişeliyim ben annemden ve babamdan öyle gördüm hep yanımızdalardı halada öyle sıkıntımda hemen yanımdalar ve evlenip öyle bir yere geldimki burda insanlar çocukarını bırakmışlar belki burdaki herkes öyle değilama çevre öyle yani çocukların halini gömeniz lazım boşluktalar aileleride bırakmış sadece başlarına bi iş geldiğinde endişeleniyorlar ve bahsettiğim olaylar alkol uyuşturucu kızlar için çarpık ilışkilerden bahsediyorum vede ergenlikte yanlış yönlendirmelerden kaynaklandığını ister istemez eger birazcık aklınız varsa anlayabliyosunuz bu yüzden aman ne olcak bende kendi. hayatımı yaşayım demeyin öyle dönülmez olaylar gördümki gideni geri döndüremezsiniz onların yanında olalım her zaman en kıymetlilerimiz onlar bütün annelere ve anne adaylarına kolay gelsin …

  2. ahhh ahh umarım kolay atlatılan bı donem olur emegınıze saglık yazı ıcın

  3. Ben burada herhangi bir uzman gorüsü ya da bilimsel gerceklik goremedim. Bir kadinin kendi icin verdiği bir karardan ve yazarin genel fikirlerinden bahsedilmis. Calisan anneler nasil yasiyor saniliyor cok merak ediyorum…Ergenlik cağinda bir cocuk ayni zamanda okul cağindadir. Okuldayken sinif kapisindan koskoca cocuğu ne yapiyor diye gozetleyemeyeceğimize gore zaten calisilsa da calisilmasa da anne cocuğun etrafinda olur okul ve is disinda (cok uzun saatler calisip, eve bile uğrayamayan cok cok nadir istisnalar haric)…

    • Katılıyorum size. Ben çalışan annenin, yani üreten ve verinli olan annenin daha iyi bir rol model olduğuna inanıyorum. Bu durumda iletişim daha güçlü bile olacaktır ergenlikte.