5 Yorum

Kalben Hamile: Evrak Hazırlığı ve İkinci Kontrol

 

IMG_3810 (1)

 

İlk randevumuzda bize verilen listeyi bir ayda tamamlayıp, ardından ikinci görüşmeye gitmek üzere Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürlüğü’nden ayrılmıştık.

Evrakların çoğunu oturduğunuz yerden e-devletten klavye başında hazırlayabiliyorsunuz ama sağlık raporu kısmı biraz sıkıntılı. Çoğu hastane personeli Koruyucu Aileliği ilk kez duymuş oluyor. Evlat edinme ile karıştırılıyor. Heyet raporu çıkartma şeklinde yönlendiriliyorsunuz. Ama aslında Koruyucu Ailelik için heyet raporuna ihtiyacımız yok. Dâhiliye doktoru sizi muayene edecek, bulaşıcı hastalıkların arandığı kan tahlilleriniz yapılacak ve akciğer filminiz çekilecek. Daha sonra da heyete girmeden muayene olduğunuz doktor, herhangi bir bulaşıcı hastalığı vs. yoktur diye rapor yazıp imzalayacak. Bir de ek olarak psikiyatri raporu alınıyor. Bu rapor işini hastanedekilere anlatabilmek çok zor. Yani aslında onların hatası değil, duymamışlar, bilmiyorlar. Bir şekilde tüm hastaneleri bu konuda bilgilendirmek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü heyet raporu denen şey ortalama kişi başı 200 TL olabiliyor. Biz 4 kişiyiz yani 800 TL. Bu ücreti o an veremeyip vazgeçenler bile olabilir. Sonuç olarak teslim olmayıp, anlatıp, isteğinizin peşinde olursanız ücretsiz halledebiliyorsunuz.

Bizim yavrular biraz ufak olduklarından kan testi kısmı pek hoşlarına gitmedi. Kolu çevirme döndürme, morarma şeklinde de olsa kan alınabildi. Tabii bunun neden yapıldığını kendilerine söylemedik…

FullSizeRender

Benim için karar alma ne kadar uzun sürerse, uygulama kısmı da bir o kadar kısa sürüyor. Evrak toparlamada da aynı şey oldu. 10-15 günde hazırdık. Dosyanın sonuna kendi el yazınız ile özgeçmişinizi yazıyorsunuz ve aile fotoğraflarınızdan ekliyorsunuz. Ben özgeçmişi kısa tutup fotoğraf olayını abartmış olabilirim!

Öyle acayip bir heyecan yaşıyorum ki anlatamam, değişik, tarifsiz. Hamileyken arada açıp hamile dosyama bakardım, ultrason çıktılarına, testlerime. Şimdi de bu hazırladığımız dosyaya bakıp duruyorum. Çocuğumuz şimdi kim bilir nerede ve neler yaşıyor. Ne yaşıyor olursa olsun hayatının devamında onu çok mutlu edip, sarıp sarmalayacak, güven verecek bir ailesi olacak. Ve ne mutlu bize ki, bir evladımız daha olacak.

Kalben hamileliğimin ikinci kontrolüne, evrak teslim etmeye giderken bu kadar kısa süreceğini tahmin etmiyordum. Eksik ya da hatalı bir şeyler var mı diye evraklarımızı kontrol ettiler. Her şey uygun görünüyordu. Çok büyük bir ihtimalle haftaya bizi evde ziyaret edeceklermiş. Evimiz, ailemiz, biz, uygun muyuz diye. Daha sonra tekrar bir iki görüşmemiz olacak ve uygunluğumuza karar verilecekmiş. Eğer uygun isek 3. kardeşi beklemeye başlayacağız. Bugüne kadarki süreç hoşuma gitti açıkçası. Çünkü tam kararını verememiş kişiler bu aşamalarda vazgeçebilirler. Zaten, yapamayacak olanlar vazgeçsin. Mesela bazen “Ayyy bir sürü çocuk var kurumlarda, niye bu kadar uzun tutuyorlar hemen verseler çocuğu ne olur sanki” gibi laflar duyuyorum. Ama hayır, baksınlar, değerlendirsinler, uygun bulmazlarsa, şüphe duyarlarsa çocuk yerleştirmesinler.

Ne yaşayacağımı bilmiyorum, ne yaşayacak isek herkes için hayırlısı olmasını dilerim…

Nihal

Yazar Hakkında

NİHAL ÜSTÜNDENİZ – 30 yaşından sonra hayatına iki hamilelik, iki lohusalık, iki erkek çocuk, biraz da annelik, çalışma hayatına artı bolca koşuşturma katan, şu günlerde koruyucu ailesi olmak istediği üçüncü çocuğuna kalben hamile olan, kapısına sığınan koca bir köpeğe ve akşamları yatıya gelen tekir kediye evini açan, tüm bunlar için mutluluk duyan, mutluluktan beslenen, herkes uyuyunca etraftaki yaşanmışlık dağınıklığından gözleri parlayan biri…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

  1. Güzel haberlerle inşallah 🙂 Çok hızlısınız.

  2. merhaba, uzun zamandır okuduğum en iyi yazıydı diyebilirim. sağlık sistemi içerisinde bu tarz raporlar sağlık çalışanları için o kadar karışık ki, yanlış bir rapor verince yaptırımlar o kadar korkutucu ki, hakim olmadığımız konularda ne yazık ki yardımcı olmaya korkuyoruz. bir keresinde tıpkı sizin gibi bir hanıma aynı sebepten dolayı istediği raporu hazırlayabilmek için 3 doktor uğraşmıştık, mevzuatı oku, ilgili branşlara yaz, yetkini oku vs. sonunda başarmıştık. sizin gibi kalbi dünyadan büyük kadınlara hayranım. lütfen gelişmeleri yazın.

  3. Merhabalar, biz de koruyucu aile olmak için başvurduk ve 4 kişiyiz ve bizden 400 Tl istediler sağlık raporu için. Bu cuma gideceğiz. Siz nerede ve nasıl ücretsiz yaptırabildiniz acaba? Teşekkür ederim.

  4. bengisu besen

    Merhaba, bizim de böyle bir niyetimiz var ama hala niyetimizi de olgunlaştırma aşamasındayız; sormak istediğim şu bizim 3,5 yaşında bir kızımız var; evlat edinmeyi siz çocuklarınıza nasıl anlatacaksınız? onların bu sürecinde destek alacak mısınız? en çok merak ettiğim konuların başında geliyor. Bu arada, yazılarınızı o kadar merakla bekliyorum ki bu süreci sizinle prova eder gibi hep daha fazla detay görmeye ihtiyaç duyuyorum.. iyiki varsınız, teşekkürler..

  5. diğer gebelik günlüklerindeki annelere haksızlık etmek istemem ama…ilk siz yazmışmısınız diye hemen listeyi tarıyorum:) bol şans 🙂