4 Yorum

Değnek Adam

IMAG1988_1

Bu kitap benim en sevdiklerimden. Yüzlerce kez okusam bıkmam, ki zaten muhtemelen o kadar okumuşuzdur. Zaten yazar Julia Donaldson ve illüstratör Alex Scheffler harika bir ekip. Tüm kitaplarına hayranım. Bu kitap kış ve özellikle yılbaşı zamanlarına çok uygun olduğundan, son haftalarda çok okuduk.

Kitap Değnek Adam -Stick Man- isimli kahramanımızı anlatıyor. Değnek Adam bir sabah koşu yapmak üzere ormana gider ve bir köpekle karşılaşır. Köpek onu bir çubuk zanneder ve yanlış anlaşılmalar dizisi başlar. Sıradan bir sopa kaç türlü farklı şey zannedilebilir? Kitap boyu bunu görüyor ve sınırsızlığını fark ediyoruz.

Değnek Adam sıklıkla kendini tanıtmak durumunda kalıyor; “Görmüyor musun? Ben bir çubuk değilim! Ben Değnek Adamım, Değnek adamım. Ben Değnek Adamım, oyuncak değilim. Artık ağaçtaki evime gitmeliyim!”

IMAG1989_1

Bu telaş kitap boyunca sürüyor. Parktaki çocuklar, kuğu, bir baba ve oğlu ve daha bir sürü kişi onu tanıyamıyor. Değnek adam açıklayıp duruyor ve nihayetinde yolu bir şömineye düşüyor. Orada bacadan girmeye çalışan Noel Baba’ya yardım ediyor, böylece olayların akışı değişiyor. Öyle ki; bir kahraman figürü olan Noel Baba’nın kahramanı olur. Ben burayı çok etkileyici buluyorum. İşte o noktada işler yoluna girmeye başlıyor ve birlikte hediye dağıtırlarken, Değnek Adam da evine dönebiliyor. Kitap çok tatlı bir yılbaşı gecesinde nihayetleniyor. Evin süsleme ayrıntıları bile içinizi ısıtıyor.

Kendini anlatmakla uğraştığı tekerleme harika, biz bir kaç defa okuduktan sonra ezberledik. Çevirisi -diğer Julia Donaldson kitaplarını aratsa da- çok başarılı. Kitap tiyatral bir sesle okumaya çok müsait, vurgularla kim olduğu anlatması, üzülme ve sinirlenme seslerine uygun bir metin. Haliyle okurken fazlasıyla eğleniyoruz. Çocuklar “offf, bu sefer de kalem zannetiler!” diye kahkahalara boğuluyor.

Ve “mutlu son”

Çocuklara İngilizce öğretme gayretiniz varsa, Youtube’da Julia Donaldson tarafından okunan bir videosu var. Kitabı zaten ezberlemiş olduklarından epey hoşlarına gidiyor ve kelimeler, ifadeler arasında bağlantı kuruyorlar. Çizimlerinin her birinin üzerine sohbetler edebilir, uzun uzun inceleyebilirsiniz. Her biri gerçekten bir çizgi film kadar dolu ve içerikli. Değişen mevsimler, şehrin detayları, insanların yüz ifadeleri ayrı ayrı şahane. İnternette boyama sayfalarını bulmak ve birlikte boyamak mümkün.

Galiba en çok mesaj verme hali belirgin olmayan kitapları seviyorum. Değnek Adam’ın macerası, sıradan bir değnekken başına gelenler, mücadele edip durması, merak uyandıran ayrıntılar, hatta bir ara umutların tükenmesi ve nihayet bekleyip durduğumuz mutlu son! Tam da bir çocuk kitabının olması gerektiği gibi.

Yazar Hakkında

 EBRAR GÜLDEMLER – Anne, bibliyofil, çevirmen, öğretmen… İyiliğe, perilere, inceliklere, dengeye, kız kardeşlik kültürüne, barışmaya ve affetmeye, kelimelerin gücüne, her şeyin hayal etmekle başladığına ve en çok sevgiye inanıyor. Çocukları büyütünce gemi seyahatine çıkmayı planlıyor. Ebrar’ın tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

  1. Bunu da listeme ekliyorum. İsmini sevmediğim için görüp de almadığım kitaplardandı.
    Sağolun detaylıca paylaştığınız için. 🙂

  2. Hikayeye bir kac ay once rastlamistim, gercekten cok sevimli ve ogretici. Kisa sure once buna ait bir kisa film de cikmis, Amazon Video’da rastlamistim ve cizimler cok hosuma gitmisti. Belki kitabi okumus olan miniklere izletmek guzel bir fikir olabilir.

  3. Merhaba Elif;

    Bende oğluma okuyorum sık sık…Ama son zamanlarda beni oldukça duygulandırıyor. Hamile olmamdan dolayı olabilir. :))

  4. Merhaba,sizi instagramda tanidim ve buradanda takip etmeye calisiyorum.yeni dogum yapmis ve 3 cocuk sahibi olan bir kadinin neler yapabilecegini cok guzel yansitiyorsunuz zoru da kolayi da cok dogal anlatiyor olmaniz cesaret verici:))) iyiki varsiniz