2 Yorum

Kalben Hamile: En Güzel Ziyaret

Yazar Hakkında

NİHAL ÜSTÜNDENİZ – 30 yaşından sonra hayatına iki hamilelik, iki lohusalık, iki erkek çocuk, biraz da annelik, çalışma hayatına artı bolca koşuşturma katan, şu günlerde koruyucu ailesi olmak istediği üçüncü çocuğuna kalben hamile olan, kapısına sığınan koca bir köpeğe ve akşamları yatıya gelen tekir kediye evini açan, tüm bunlar için mutluluk duyan, mutluluktan beslenen, herkes uyuyunca etraftaki yaşanmışlık dağınıklığından gözleri parlayan biri…

Kar yağışı, yollar kapalı, tatil derken bizim ev ziyareti söylenen haftada ve evde olamadı. Bir hafta rötar ile tekrar aradılar ve bir değişiklikle iş yerime ziyarete geldiler. Yok böyle bir heyecan, elim ayağıma dolandı beklerken. Bu arada belirtmek isterim ki; herkesin başvuru ve devamındaki takip – onay süreci farklı şekilde olabilir. Size ve şartlarınıza göre görüşmeler farklılık gösterebilir. Şu ana kadar görüştüğüm birçok koruyucu ailede başvuru ve devamının çok farklı işlediğini gördüm. Sonuçta hepimiz birbirinden farklı aile, iş, yaşam dinamiğine sahibiz. Görüşmelerdeki farklılıklar da çok doğal.

Untitled

Bu ziyarette bizimle ilgilenecek olan danışmanımız ile tanıştım. İyi anlaştık bence. Bu noktada insanların anlaşabilmesi çok önemli, karşınızdakinin sizi – sizin de onu anlamanız. Beklentileriniz ve gerçekte yaşayacaklarınız arasındaki denge, danışmanınız ile kurulacaktır.

Neler mi oldu? Birbirimizi tanıdık. Daha çok onlar beni ve sosyal çevremi gözlemlediler. Sohbet, muhabbet, beklentilerim ama aslında beni bekleyenler, gerçekte (tahmini) yaşanacaklar. Başvuru ve değerlendirme sürecinin nasıl işleyeceği. Tercihimiz olan yaş – cinsiyet grubunun ailemize uygun olup olmadığı ve uygun olana yönlendirilme gibi süreçler bizi bekliyor.

Tüm işlemler olması gerektiği gibi devam ediyor, çok mutluyum. Kalbimize çocuğumuzu yerleştirdik ama bu ziyaretler sonrası hamileliğin devam edip etmeyeceğini öğreneceğiz. Bir an önce çocuk odasını düzenlemek, birkaç eşya almak hazırlıklara başlamak istiyorum. Mesela şu an yaz tatili planı ya da erken rezervasyonu yapamıyoruz çünkü yazın kaç kişi olacağımız henüz belli değil!

Untitled1

Keşke her çocuk ailesi ile yaşayabilse… Böyle heyecanla planlar yaparken aslında diğer bir yandan da, bir çocuğun ailesinden ayrı kalmasına şahit olacağız. Bu durum kalbimi acıtıyor ama madem ailesiyle birlikte değil, en azından onun yoluna ışık olacağız diye de umut doluyorum. Acayip bir çelişki.

Geçen hafta sonu arkadaşlarımız gelip iki gün bizde kaldılar. İki küçük kızları var. Ben çaktırmadan üç çocuklu olma pratiği yaptım, hatta dört. Ve gayet hoşuma gitti. Dört değil ama üçü başarabiliyoruz! Arada kavgalar olsa da çocuklar da başarılıydı bence. Aferin onlara, aferin bize ki daha fazla beklemedik.

Nihal

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

 1. Çok ilgiyle okuyorum, benim de çok düşündüğüm, yapmak istediğim ama yurtdışında yaşadığım için mümkün olmayan bir süreçtesiniz. Bir sorum olacak, neden “bir çocuğun ailesinden ayrı kalmasına şahit olacağız” dediniz? Bu çocuklar aslında ailesi olmayan çocuklar değil mi?

  • Merhaba, çok teşekkür ederim.

   Aslında burada söylemek istediğim, bu güzel çocuklar zaten ailelerinden ayrı ama biz hayatının detaylarını öğreneceğiz, yakinen şahit olacağız, çocuğumuzun duyguları ile de buna tanık olacağımızdı. Koruyucu Aile yanına yerleştirilen çocukların ailesi hayatta ve bilinir oluyor. Yani eğer arzu ediyorlar ise bizimle hiç karşılaşmadan çocuklarını görebiliyorlar.

   Umarım uygun zamanda sizin de isteğiniz gerçekleşir.

   Sevgiler