5 Yorum

Kalben Hamile: Ev Ziyareti

Yazar Hakkında

NİHAL ÜSTÜNDENİZ – 30 yaşından sonra hayatına iki hamilelik, iki lohusalık, iki erkek çocuk, biraz da annelik, çalışma hayatına artı bolca koşuşturma katan, şu günlerde koruyucu ailesi olmak istediği üçüncü çocuğuna kalben hamile olan, kapısına sığınan koca bir köpeğe ve akşamları yatıya gelen tekir kediye evini açan, tüm bunlar için mutluluk duyan, mutluluktan beslenen, herkes uyuyunca etraftaki yaşanmışlık dağınıklığından gözleri parlayan biri…

Tanımadığım numaraları bazen açmamak gibi bir huyum vardır. Çünkü bankalar, sigarayı bırakma hatları ve bunun gibi, tam işinize yoğunlaşmışken araya giren acayip konuşmalar sinir bozucu olabiliyor. Ama şimdi bilinmeyen her numarada, eğer açamadıysam mutlaka geri arama yapıyorum. Toplantıda dahi olsam çıkıp telefonu açıyorum. İşte aynı böyle bir zamanda telefonumu koşarak getirdi iş arkadaşım. Arayan danışmanımızdı. “Müsaitseniz yarın ev ziyareti yapmak istiyoruz” dedi. Hem tatil nedeniyle çocuklar da evdeydi, harika olurdu, ne demekti, hemendi. Böyle heyecanlı laflar ettikten sonra havalarda uçmaya başladım. Ev ziyaretinde, evde yaşayan herkesin bulunması gerekli. İş yerimizdekiler, durumumuzdan haberdar ve çok anlayışlılar, bu nedenle çok şanslıyım. Ailelerimiz, iş yerimizdeki arkadaşlarımız, genel olarak tüm çevremiz bu konuda bize destek ve herkes heyecanlı. Bu da bize güç veriyor, bizi yormuyor ve aksine yüreklendiriyor.

11899765_10153703565796454_2727018625847069518_n
O gün bizim için ödül oldu. Ekstra bir tatil günü, anne-baba evde ve çocuklar mutlu. Uzun kahvaltı, oyunlar derken kapı çalıyor. Bu defa çok heyecanlanmadım. Ama insanın evinin başkaları tarafından değerlendiriliyor olması acayip bir durum. Ziyaretimize iki kişi geldi. Sohbet, muhabbet, sorular, olabilecekler, çocuklarla olabildiğince muhabbet derken baktık evi geziyoruz. Evde biz çocuklarımız için ekstra güvenlik kilitleri vs. gibi şeyler almamıştık. Ama şimdi ekstra önlemler almamız gerekecekmiş. Olsun gereksin, bunlar basit konular. Bizim zaten biyolojik çocuklarımız olduğundan evdeki her şey, her yer çocuklara göre uygun. Bu nedenle çok fazla konuşacak bir konu yoktu. Büyük odaya çocukları alacağımızı küçük odaya biz geçeceğimizi, odayı nasıl dekore edeceğimizi anlattık. Aslında, belki kız çocuk da olabilir sinyalleri verdiler ama henüz belli değil. Yani bebeğimiz ultrasonda cinsiyetini belli etmiyor henüz!

Çok heyecanlı. Evdeki ziyaret bu kadar, ailemizi, evimizi, çevremizi gözlem ve muhabbet şeklinde son buldu. Camdan el sallayarak uğurladık misafirlerimizi. Bora “Niyaallll bir daha gelirken kız kardeşi de getirecekler mi?” dedi ve koca bir öpücüğü kaptı benden.

İl müdürlüğünde gerçekleşecek bir görüşmemiz daha kaldı ve sonra dosyamız kurula sunulacak. Yani toplamda başvuru ve evrak teslimi dışında 3 görüşme yapmış olacağız. Kurulunda onayı ile çocuğumuzu beklemeye başlayacağız.
Bir sonraki görüşmemizde kız mı, erkek mi, yaşı ne olacak gibi tüm konuları danışmanımız ile sıkı bir görüşme yaparak belirleyeceğiz.

10698580_10152870217251454_912738699251477594_n
Başından beri tüm görüşmelerde özellikle belirttikleri ve üstünü çizdikleri konu, çocuğumuzun bir gün kendi ailesine dönebilme ihtimali ve bu duruma hazır olmamız gerektiği. Devlet ile işbirliğinde olacağımız ve bunun bazen hiç kolay olmayacağı. Şehir dışı ziyaretlerimizde bile izin almamız, bildirmemiz gerektiği.

Zaten iki çocuğumuz varken neden böyle bir zorluk yaşamak istediğimiz. Yapabileceğimizden emin miyiz? Emin olana kadar bekledik, araştırdık biz. EVET EMİNİZ.

Nihal

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

  1. Noliii ♡♡♡♡♡♡♡

  2. bayıldım enerjinize sabah sabah ban geçti mutluluğunuz :))

  3. Dünyanın sizin gibi insanlar sayesinde döndüğünün bir kanıtısınız 🙂 tüm ailenizin önünde saygı ve sevgiyle eğiliyorum..

  4. “Bir gün ailesine dönme ihtimali” ilk iki yılla sınırlı bildiğim kadarıyla. Sonra ailesi zaten siz olmuş oluyorsunuz diye kabul ediyormuş devlet de… Tebrikler, teşekkürler, sevgi ve saygılar 🙂

  5. Harikasınız! Henüz hiç çocuğum yok ama belki bir gün diye hep aklımın köşesinde. Sizi sabırsızlıkla takip ediyorum.