0 Yorum

Bir Sınıf Değişir

Yazar Hakkında

 EBRAR GÜLDEMLER – Anne, bibliyofil, çevirmen, öğretmen… İyiliğe, perilere, inceliklere, dengeye, kız kardeşlik kültürüne, barışmaya ve affetmeye, kelimelerin gücüne, her şeyin hayal etmekle başladığına ve en çok sevgiye inanıyor. Çocukları büyütünce gemi seyahatine çıkmayı planlıyor. Ebrar’ın tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Çocuklar büyürken çeşitli evrelerden geçiyorlar. Emzirme, diş, büyüme atakları derken asıl konu gelip eğitime varıyor. Ve en zor karar verdiğimiz konu da bu. Genel gidişat hiç umut verici değil… Hiç kimse için…

Ne yapmak gerek diye düşünürken, hep o klasik denizyıldızı hikayesi geliyor aklıma. Bir tanesini kurtarmak… Ben en çok buna inanıyorum.

Bir grup öğretmen bir şey yapmaya başlıyor. Adını “Bir Sınıf Değişir” koyuyor. Çok ilgimi çekiyor çünkü tam da aradığım şey. Bir anda radikal bir değişim peşinde değiller, okul da açmıyorlar. Bunun yerine geniş bir hedefle yola çıkıyorlar. Zihniyeti değiştirmek, bu en zoru ama uzun vadede gerçekten sonuç vereni… Bir site kuruyorlar, sitede gerçekten doyurucu bir içerik var. Kişisel merakımla benim ilgimi en çok kitap ve film önerileri çekiyor. İnançları ve umutlarını görmek insana iyi geliyor. Ben de tam bu yüzden umutluyum. Bu yüzden bıkmadan olumsuzluklardan bahseden herkese her zaman yapılabilecek şeyler olabildiğini ve bunların çok büyük ve dev adımlar olmak zorunda olmadığını anlatıyorum. Hepimiz gücümüz yettiğince yararak çıkacağız karanlıklardan.

Gandhi’nin sözünü anımsıyorum; “be the change you want to see in the world.” Dünyada görmek istediğimiz değişimin ta kendisi olmamızı öğütlüyor. Siteyi gezerken ve onları tanırken bu sözü düşünüyorum. Sitenin en üstündeki umut veren görsele bakıp “Elbette değişir” sözüne göz kırpıyorum.

Kendilerini şöyle anlatıyorlar;

Etrafımızda eğitim üzerine söylenen sözler o kadar fazlalaştı ve çetrefilleşti ki, neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar vermek hepimiz için daha zor hale geldi. Hepimiz, özellikle çocuk eğitimi üzerine düşünürken, çok fazla çelişki yaşıyoruz. Bundan yirmi-otuz sene önce çocukları bilgi çağına hazırlarken, şimdi ise çocukları yaratıcılık çağına hazırlamak için ter akıtıyoruz. Ancak her dönem geçerliliğini koruyan ve aslında günün popüler kavramlarından ziyade, hem bugünün gerçeğini hem de geleceği anlamamıza yarayacak alternatif eğitim felsefesini unutuyoruz. “Bir sınıf değişir” olarak öncelikle geçmişten bugüne gelen geleneksel eğitim anlayışına karşı; alternatif eğitim anlayışının sesini yükseltme çabalarına katkı koymaya çalışacağız. Bunun için sitemizde belirttiğimiz ilkeler çerçevesinde başta sizlerden gelen katkılar olmak üzere Dünya’dan seçtiğimiz iyi örnekleri yayınlayacağız. İlerleyen günlerde düzenleyeceğimiz söyleşi, panel atölye çalışması gibi etkinliklerle yıllardır bize doğru diye öğretilen kavramları sorgulamaya çalışacağız.

Sitemizdeki bu tarz paylaşımların farklı bakış açıları oluşturmasına, zihniyetlerin değişmesine katkı sunmasını umuyoruz.

Bunlarla da kalmayıp ilerleyen günlerde birlikte büyüteceğimiz, “Bir Sınıf Değişir” ailesiyle (eğitimciler, anne-babalar ve çocuklar) birlikte eğitim-öğretim süreçlerinin gerçekleştiği sınıflarda çocuk odaklı, pratik uygulamalar deneyimlemeye çalışacağız.

Bütün bunları yaparken tek amacımız var. Geleceği mutlu çocukların inşa etmesi.

Dilerim yolları açık olsun, bize de okumak, paylaşmak ve inanmak düşüyor.

www.birsinifdegisir.com

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *