1 Yorum

HALO: ‘Sırtüstü en iyisidir’

Ben fazla detaycı bir insanım. Beğendiğim bir ürünü “şak” diye alamam. Önce araştırırım, muadilleri ile karşılaştırırım, yorumları okurum ve fiyat-fayda çerçevesinde en iyisi hangisiyse onu alırım. Her seferinde bunu yapıyor olmak kesinlikle çok yorucu ama bu da huy işte, insan kendini kolay değiştiremiyor.

diye anlatıyor Ayşin Aytekin Gülal kendisini… Yeni kurduğu Mamakido markası altında 0-5 yaş arasındaki çocuklar için üretilen HALO Sleepsack uyku tulumlarını Türkiye’ye getiren Ayşin, HALO’yla yakında 3 yaşına girecek olan kızı Ada’nın sayesinde tanışmış.

Halo_Aysin

Ayşin ve Ada

HALO’nun Türkiye’deki geçmişi yaklaşık olarak Derya’yla yaşıt: Geçtiğimiz Aralık ayından beri Türkiye’de bu marka… Ancak Amerika’daki geçmişi çok daha eski: İlk çocuğunu SIDS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) sebebiyle kaybetmiş bir baba tarafından yaklaşık 15 sene önce kurulan HALO, şu anda Amerika’nın en fazla satan uyku tulumu olarak 1250’den fazla hastanenin yenidoğan ünitesinde kullanılıyormuş. Aşağı doğru genişleyen kesimiyle kalça çıkığına sebep olmadığından Uluslarası Displazisi Enstitüsü tarafından “Sağlıklı kalça” olarak onay almış dünyadaki tek uyku tulumuymuş aynı zamanda…

FullSizeRender_1

Ben de HALO’yla Deniz’in bebekliğinde tanışmıştım. Yatakta dönüp de üzerine açmaya başladığı dönemlerde, Amerika’ya bir gittiğimizde almıştık HALO’yu. Deniz’den sonra Derin de uzun bir dönem giymişti (ve fakat çok başarılı (!) bir arşiv tuttuğum için ancak bu fotoğrafı bulabildim!)

halo

Derin, 11 aylık…

HALO’nun önüne geçtiği ‘kalça çıkığı’ ayrıntısı önemli, çünkü bizim bebekliğimizdeki -neredeyse mumya gibi- sımsıkı yapılan kundakların kalça çıkığına sebep olmasıyla birlikte kundak olayına uzun zaman ara verilmişti. Sonrasında, Harvey Karp‘ın da sıkı sıkıya savunduğu -kollar sıkı, bacaklar rahat- ”yeni nesil” kundaklar gündeme oturdu. Deniz’in bebekliğinde ben bu gündemi pek takip etmediğimden -ve Deniz de kolay uyuyan bir bebek olduğundan- kundakla pek işim olmamıştı. Ne zaman ki Derin kolik oldu -ve ben Harvey Karp’ı yeniden keşfettim– işte o zaman bu kundak olayıyla tanıştım. Ve ilk üç ay boyunca vazgeçilmezim oldu benim…

Derya kollarının kundakla kapatılmasından ilk birkaç haftadan sonra çok hoşlanmadı. Bu anlamda beni şaşırttı, çünkü ben sımsıkı kundaklanmayı sevmeyen bebek olmaz diye düşünüyordum. Varmış. Hatta bu modeller için kollarını çıkarabileceği kundak da yapmışlar.

FullSizeRender

HALO’yu Türkiye’ye getirmesi çok kolay olmamış Ayşin’in. 8 senedir global bir firmada ‘beyaz yakalı’ olarak çalışmaya devam eden Ayşin, girişimcilik hikayesini şöyle anlatıyor:

… biz eşimle, girişimci olmak için HALO’yu seçmedik; HALO’yu Türkiye’ye getirmek için girişimci olduk, şirket kurduk, yatırım yaptık. Yurtdışından köklü bir markayı getirmek çok kolay olmuyor. Önce kendimiz inandık; sonra onları inandırdık. Üstelik bununla da bitmiyor. Çin’den ürün getirmek çok kolay ve çok daha az maliyetliyken, biz tutup bir Amerikan markasını seçtik; devletimizin Amerika’ya uyguladığı ekstra vergileri bile bile… Söz konusu çocuklarsa sağlıksız, çocuk onay ve testlerinden geçirilmemiş ürünleri getirip satamazdık; ben de bir anneyim. Kendi çocuğumuzda uzun süre boyunca kullandığımız (hala kullanıyoruz), güvendiğimiz bir markayı getirdik. Böylece geceleri yastığa başımızı huzurla koyabiliyoruz…

Halo_Ada

Ada, HALO ile…

HALO’nun ortaya çıkışının da arkasında olan Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) konusu Türkiye’de Amerika’daki kadar gündemde değil. Bu konuda dile getirilen bir numaralı güvenlik önlemi bebekleri sert bir zeminde, sırtüstü yatırmak (HALO kundaklarının üzerindeki ‘Back is best — Sırtüstü en iyisidir’ ifadesi de bu yüzden). Ama en az onun kadar önemli bir şey daha varsa o da yatağa, bebeğin yüzünü kapatacak -ve dolayısıyla nefes yolunu tıkayacak- herhangi bir şey (yastık, yorgan, örtü, oyuncak, …) koymamamak. Uyku tulumları işte bu noktada devreye giriyor. Ve hem hareket ettikçe bebeğinizin üzerinin açılmamasını, ama daha da önemlisi, nefes yolunun kapanmamasını sağlıyor.

FullSizeRender (9)

Kundak ve uyku tulumu, bebek alışveriş listelerinin olmazsa olmazları arasında. Ayşin de HALO özelinde öyle söylüyor:

HALO’yu araştırmaya başladığımda birçok şey öğrendim: Bebekleri ilk 4 ay sırtüstü, kolları sarılarak yatırmanın SIDS’e engel olduğunu savunuyordu. Aşağı doğru genişleyen bacak açısıyla kalça çıkığına sebep olmuyordu. Amerika’nın en çok satılan uyku tulumu markasıydı. Birçok kuruluştan ödül ve onayları vardı… Bütün bebek alışveriş listelerinin vazgeçilmez ürünüydü. Bu kadar anne yanılıyor olamazdı…

HALO’nun Türkiye’deki geçmişi yeni olsa da ebeveynlerin kundak ve uyku tulumu kullanımı gittikçe artıyor. Bu arayışta olanlara Mamakido’nun web sitesine bir bakmalarını öneririm.  Kundaklı, torba, ayaklı ve organik uyku tulumu seçeneklerinden biri size uygun olabilir. Özel kumaş yapılı comfortluxe serisi, egzama ve hassas ciltli bebeği olan ebeveynlerin özellikle ilgisini çekebilir.Sadece soğuk havalarda değil, pamuklu ince uyku tulumlarını da bahar ve yaz döneminde kullanabilirsiniz (ben yaz aylarında öyle yapmıştım). Mamakido’nun web sitesinde şu sıralar devam eden indirimden de faydalanabilirsiniz.

mamakido.com
facebook.com/mamakido.tr
instagram.com/mamakido_tr

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Kızım için kullanmıştım zamanında. uyku düzenini bunlar sayesinde oturttum. hatta kıyamadım hala saklıyorum birini. Şimdi baktım da fiyatına türkiyede çok pahalıya satılıyormuş. bir tane de yetmiyor yedekli olsun diye en az iki tane almak lazım. nerden baksan yaklaşık 200 tl yatırım. pühh çok para. valla caydırıyor insanı..