0 Yorum

Ceren’in Gebelik Günlüğü, 23. Hafta

Yazar Hakkında

CEREN – 34 yaşında, çok pozitif ve heyecanlı bir yengeç burcu. 2 yaşında kıvırcık bir kız annesi. Sakin bir balık burcunun 5 yıllık sevgilisi. İstanbul’da yaşıyor. Spora, okumaya, çalışmaya, gezmeye bayılıyor. Bir yandan çalışıyor, bir yandan doktora tezi yazıyor. Sağlıklı yaşam hayatındaki öncelik olarak başköşede duruyor, bu konuda okuyor da okuyor. İki çocuklu bir anne olacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

23. Haftadan sesleniyorum sevgili okuyucular! Hepinizi çok özledim, önce bunu söyleyeyim. Birkaç haftadır günlüğüme yazamıyordum, elim gitmiyordu. Benim minik dünyamda her şey yolunda çok şükür. Ama her yanımızda patlayan bombalar, görmezden geldiğimiz savaşlar, çirkin pazarlıklar sonucu her gün gözümüzün önünde boğulmalarına/ölmelerine/suiistimal edilmelerine izin verdiğimiz mülteci çocuklar, çocuklar ölmesin dediği için linç edilmeye çabalanan akademisyenler, avukatlar, minicik bedenlere tecavüzler ve bu aşağılık insanları açıkça korumakta beis görmeyen siyasiler..

Valla çok fazla geldi bütün bunlar bana, bünyem kaldırmadı. Dışarıdan bakıldığında iyiydim, hayatıma devam ettim herkes gibi. İşime gittim, eve gelip yemek yaptım, arada tv bile izledim. Ama kalbim kapalıydı. Çaresizlik çok kötü şey. Bu kadar derin üzüntülere karşın elinden bir şey gelmemesi. O çocukların hepsini tek tek kucaklama isteği ama gerçekte birini bile yapamamak, hiçbirine yetişememek.

1459147748516

Bugün kendimi biraz daha güçlü hissediyorum. Bir şeyler yapabildiğim, somut olarak aksiyon alabildiğim ölçüde hayata dönebiliyorum ben böyle zor anlarda. Kendimce ufak planlar yapıyorum, birilerinin bir şeylerin hayatında minik de olsa olumlu katkılarım olabilmesine çalışıyorum ve ancak bunlar beni ayakta tutuyor.

En son 20. Haftama girerken yazmıştım. O günden bu yana bir detaylı ultrason geçirdik. Çok şükür bir sorun görülmedi. Hemen sonrasında 4 günlük bir Almanya ve Belçika seyahatim oldu. İş seyahatlerimi mümkün olduğunca yoğun ve verimli planlıyorum ki en kısa sürede tüm işlerimi halledip geri dönebileyim. Bu sebeple zaten çok yorucu oluyorlar. Bir de üzerine giderken bavulumun kaybolması korkunç oldu. Akşamüzeri saat 6’da 2 saat sonra başlayacak bir toplantı ve yemeğe katılmak üzere, üzerimde en uygunsuz ve rahat yol kıyafetlerim, yorgun suratım ve havada sinirlerim ile kalakaldım. Sonrasında Brüksel’deki çatışmalar ve polis baskınları ile eş zamanlı bu şehirdeydim. Ben döndükten 3 gün sonra da havalimanı ve metro patlamaları oldu. Yani teğet geçip durdu, bugün de ölmedik sevgili okuyucular.

Üzerimdeki bu bıkkınlık ve isteksizlik ile ne yeme düzenim ne spor düzenim kaldı. Bu da bana hızlı bir kilo artışı olarak geri döndü anında. Diyetisyenimin de destekleri ile bu hafta toparlandım. Tekrar düzenli ve düzgün şeyler yemeye başladım, hemen enerjim de yerine geldi bu sayede.

Diğer yandan Zeynep büyüyor. Hem de çok hızlı büyüyor, bizi şaşırtıyor bu aralar. Bebekken mesela emeklemesini, ayağa kalkabilmesini, bir kelime söyleyebilmesini bekliyorduk ve nihayet yapabildiğinde seviniyorduk. Şimdi ise ne ile karşılaşacağımızı bilmeden her gün yeni bir şey öğreniyor ve biz her gün şaşırıyoruz. Bence yarım gün gitmeye başladığı okulun da bunda etkisi büyük. Okul konusu beni araştırma ve karar sürecinde oldukça yordu, şimdi de evimize çok yakın olmadığı için getirme-götürme işini planlarken azıcık yoruyor ancak içim rahat ve bu çabalara değdiğini düşünüyorum.

Karnımdaki minik bebeğim ise tam gaz beni tekmelemeye, dürtüklemeye, hatta bazen gıdıklamaya devam ediyor. Hareketlerini karnımın en alt bölgelerinde hissediyorum ve bazen huylanıyorum! Hemen elimi koyuyorum ben de oraya, biraz sevip okşuyorum ben de karnımın üzerinden. Birbirimizi hissettiğimizi düşünüyor, mutlu oluyorum.

Haftaya günlük açlık-tokluk şeker ölçümlerime başlıyorum. 2-3 hafta kadar bu takibi yapacağım. Kadın doğum doktorumdan henüz randevu almadım ama planım Nisan başı gibi, şu şeker ölçümlerimde biraz ilerleyince kontrole gitmek.

Bu haftalık benden bu kadar sevgili okuyucular, hepimize tüm sevdiklerimizle birlikte güvende, daha adaletli ve vicdanlı bir hafta diliyorum.

Ceren

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *