22 Yorum

İstikamet: Fide

4+4+4 süreci benim ebeveynliğim boyunca uğraştığım en zor süreç olmuştu. Deniz’in -bugüne kadarki- eğitim hayatının bu en büyük şanssızlığı olan bu olay şimdi belki de onun en büyük şansı olacak.

Çünkü o sayede Ali Koç’la tanıştım.

Egitimpedia‘nın da kurucusu olan Ali Koç’tan bu blogda birçok kez bahsettim. Eğitimi sorguladığım bir süreçte, eğitime bakış açımın şekillenmesinde çok büyük rol oynamıştır kendisi bugüne kadar…

Deniz’in ilkokula başladığı sene Twitter üzerinden tanıştık Ali Koç’la. İlk olarak ‘Ali Bey, çocukların sınıfını yenileyeceğiz, nereden nasıl alınır mobilyalar??‘la başladı iletişimimiz. Sonrasında okul sohbetlerine, kahve içmelere, ailecek görüşmelere evrildi.

Deniz’i hangi ortaokula vereceğimiz konusunda da görüşünü alırdık onun… Onun da aynı yaşta bir oğlu var, ne yapacağını merak ederdik. Birlikte hareket etmeyi düşünüyorduk, belki birlikte bir özel okula vermeyi… Ali Bey’in etrafındaki, bizim gibi düşünen insanlarla toplanıp aynı sınıfa kaydettirmek gibi bir niyetimiz vardı.

Şimdi daha iyisi oldu: Ali Bey kendi okulunu açtıFide Okulları.

Fide1

 

Bu, Ali Koç’un açtığı 16. okul. Anadolu’da devlet okulu öğretmenliğinden özel okul yöneticiliğine kadar birçok tecrübesi olan Ali Bey, eğitim danışmanı olarak, aralarında geçtiğimiz sene bizi Kanada’ya götüren Kanada Okulu’nun ve Derin’in şu anda devam ettiği Merak Eden Çocuk İlkokulu’nun da bulunduğu özel okullara mimari altyapıdan eğitim kadrosuna kadar birçok konuda danışmanlık hizmeti veriyordu. Ki Merak Eden Çocuk da, bizim en büyük şanslarımızdan biriydi. Deniz’i devlet ilkokuluna vermek için taşındığımız Moda’da Derin’i nereye versek diye kara kara düşünürken Ali Bey’den MEÇ müjdesini almıştık. Evimize yürüme mesafesinde, Moda’nın orta yerinde, 100 yıllık binası ve kocaman bahçesiyle açılan bu okulda Derin’in üçüncü senesi bu sene…

Deniz de yine Moda’da, rahat ettiğimiz bir devlet okulunda, Nihat Işık’ta üç senedir. Çok sevdiği bir öğretmeni var (bugün okula futbol kartlarını götürmesine izin vermiş, oleyyyy!).

Ali Koç, benim eğitime bakış açımı şekillendirdi dedim yukarıda. İki tane bende yer etmiş çok önemli sözü vardır:

 1. Okul hayatınızın merkezi olmamalı. Tüm hayatınızı okula göre planlamayın. Çocuklar hayatlarının %14’ünü okula geçiriyorlar. O %14 için %1400 endişelenmeyin.
 2. Kalabalık sınıfı çok da kafanıza takmayın. Daha iyi, çocuk öğretmene daha az maruz kalır. Çocuklar en çok akranlarından öğrenirler.

Bu iki görüştür benim rahat bir nefes almamı sağlayan…

Ama ortaokulda iş değişiyor. İlkokulda (ister özel olsun, ister devlet) çocuğunuzu sınıf öğretmenine emanet ediyorsunuz (özel okulda branş öğretmenleri de oluyor belki ama ağırlıklı olarak sınıf öğretmeniyle birlikte). Dolayısıyla iyi (çocuğunuzla uyumlu) bir sınıf öğretmeni bulmanız ilkokulda en önemlisi…

Ortaokulda olay farklı… Bir sürü branş öğretmeni var. Artık çocuğunuzundan sorumlu olan tek bir öğretmen yok. İş daha karışık. Eh, bir de ergenlik var.

Benim ortaokulda özel okulu tercih edecek olmamın sebebi yine ebeveynlik kaygılarımdı: ‘Daha kontrollü bir ortamda olması lazım’ diyordum.

Ali Bey ise geçende bunu şöyle özetledi: ‘Ortaokulda değişkenler artıyor, yönetmek daha zor. Birden fazla öğretmen var. Herhangi bir alandaki öğretmenin iyi olmaması halinde o alan ölür.’

Bunu hiç böyle düşünmemiştim. Yine çocuğumu merkeze koyuyordum ben… Yine kaygılı ebeveyni oynuyordum.

Fide, Finlandiya eğitim sistemini model alan bir okul olacak. Felsefesi çok basit: ‘Ne kadar az, o kadar fazla.’ ”Paralı devlet okulu” diyor Ali Koç Fide için. Gereksiz hiçbir şey yok. Olması gereken her şey var.

Fide2

Bugüne kadar çocuklarımın gittikleri okullardan çok bahsetmedim. Fide’yle ilgili anlatacak çok şeyim olacak, çünkü kuruluşunun altındaki felsefeyi yakından takip ediyorum. Bambaşka heyecanlarla başlıyoruz buraya… Arkadaşlarımız da var birlikte olacağımız. Derin, bebekliğini paylaştığı arkadaşlarıyla şimdi sınıf arkadaşı olacak. Çok heyecan verici…

Eski bir tekstil fabrikası olan binaya kurulan Fide, İdealtepe’de… Maltepe’de, sahille E-5’in arasında… Bina hazırlandı, kadro neredeyse tamamlandı. Nisan ayıyla birlikte okulu göstermeye başlıyorlar velilere…

Fide3

Çocukların ikisi de orada olacağından, ‘ideal’ olan kalkıp İdealtepe’ye taşınmamız olurdu belki… Ama Moda’da yaşamayı çok seviyoruz. Ve burada Ali Bey’in sözünü hatırlatıyorum kendime: ‘Hiçbir okul hayatınızı alt üst etmeye değmez.’

İşte o yüzden servisle gidip gelecekler çocuklar… Yeni bir tecrübe olacak, hepimiz için… Annemlerin Fide’ye yakın oturuyor olması büyük şans.

Önümüzdeki sene çocuklarımın biri ortaokula, diğeri ilkokula başlayacak. Her ikisi için de yeni bir başlangıç, özel bir yıl olacak. Kara kara düşünüyordum ‘İlk gün hangisinin okuluna gideceğim???’ diye. İkisi aynı okula gidecek olunca bu ‘sorun’ da çözülmüş oldu, bunun için Ali Bey’e ayrıca teşekkür ederim!

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

22 yorum

 1. Merhabalar
  Bugünlerde tam da yoğun bir okul arayışı dönemindeyken yazın daha da kafamı karıştırdı Elif. Çok merak ediyorum okulun fiyatlarını, hangi aralıkta acaba?

 2. Yazılarınızı çok nitelikli buluyorum. Emekleriniz daim olsun

 3. 5. sınıf derken? ilkokul 5 yıla çıktı da ben mi kaçırdım???

  • Hayır. O tür söylemler var ama içi dolu değilmiş. ”İlk dördü açacaklar. İkinci dördün de ilk senesi olan 5. sınıfı açacaklar” anlamında yazdım.

 4. küçük mucizelerim

  Çok şanslısınız o zaman böyle bir okula yakın olduğunuz için. Finlandiya okul sistemini model alması süper. Ben çok üzülüyorum ülkemizdeki eğitim sistemine maruz kalan yavrularımıza.

  • Bence de çok şanslıyız… İlkokula başlarken o kadar zorlandım ki, bugünlerin bedelini önden ödedim diye düşünüyorum.

 5. Cocuklar icin hayirli olsun,umarim istediginiz gibi bir egitim alirlar,sevgiler

 6. Hatice ÖZGÜR

  Çok güzel anlatmışsınız, okul işini halletmişsiniz sizin adınıza sevindim. Konu bugünlerde bizi de ilgilendiriyor kafamız çok karışık.

 7. Valla çok şanslısınız diyeceğim. İstanbul’da yaşamadığım için çocuğumu gönderemem ama çok güzel şeyler duyuyorum bu okul için. Resmen kıskandım çok isterdim oğlumu oraya göndermeyi. Daha önce Ankara’da yaşıyordum ve orada da bir sürü özel okul olmasına rağmen hiçbiri içime sinmemişti. Nitekim ilkokul 1 başladığı okuluna devam edemedi. 2.sınıfta başka bir özel okula geçtik. Okul iyiydi ama öğretmen kötüydü. 3.sınıfta şehir değiştirip Zonguldak’a taşınmak zorunda kaldık. Burada zaten seçenek yoktu. TED Koleji’ne gidiyor memnun musunuz derseniz değilim. Çünkü aradığım şey akademik başarı değil. Devlet okullarını zaten düşünmüyorum çalışma saatlerim açısından.

  İşte bu yüzden kıskandım çünkü orası benim aradığım okul. Çok sevindim Deniz ve Derin adına. Keşke bu okullar artsa diyorum.

 8. Merhaba, öncelikle hayırlısı olsun, çok sevindim içinize Sinen bir okul bulmanıza. biz de bu yaz Ankara’ya taşınacağız, Ali Bey’in kurucusu/danışmanı olduğu bir okul var mı acaba Ankara’da? Kendisine Nasıl ulaşabilirim bilemedim, o yüzden burdan yazdım, umarım sakıncası yoktur?

  • Merhaba,
   İnternetten ufak bir araştırma yaparak öğrendim. Ankara’da Ali Bey’in kurduğu Meraklı Kedi İlkokulu varmış. İncek’te.

   • Merhaba, Meraklı Kedi ilk okulu Bbom okuludur. Ali Bey ile ilgisi yoktur. Felsefe olarak yakın gözükebilir ancak alakası yoktur.

 9. Ceren karaman

  Arka sokagimdaki hu binanin ne olacagini merak ediyordum. Disari da tasan, sarmasiklarin arasindan farkedilmeyen bir dut agaci var bahcesinde. Umarim kesmezler.

 10. yeni okul tercihinizin hem siz hem de çocuklar için en doğrusu olmasını temenni ederim.
  bir de ben bir eleştiride bulunmak istiyorum. hem çocuklarınızı ipad, bilgisayar, tv’den uzak büyütmeye çalışmanız; bunların ve internetin çocuklar için zararlarından ve muhtemelen tehlikelerinden bahsedip hem de çocukların resimlerini, gittikleri okulları vs. çoğu kişisel bilgiyi internet üzerindn paylaşmanız bana ne yazık ki tutarsız geliyor.

  • Teşekkür ederim hem dilekleriniz, hem yorumunuz için… Çocuklarımı ekrandan tamamen uzak yetiştirdiğimi söyleyemem, bunun mümkün de, doğru da olduğunu düşünmüyorum. Çocuklar bilgisayarda yazı da yazıyorlar, iPad’de oyun da oynuyorlar, televizyonda film de izliyorlar; ancak bu ‘ekran tüketimi’ni eşimle belirlediğimiz sınırlar dahilinde yapıyoruz birlikte… Dışarıdan çelişik görünebilir, ancak kendi tasarruflarım doğrultusunda, uygun gördüğüm kadar bilgi paylaşımında bulunuyorum.

 11. Merhaba;
  Bu haber cok sevindirici. Sizin adiniza cok sevindim. Bu okullarin gelecek yillarda Turkiye’nin diger illerinde de acilma planlari var midir? Tekirdag’da yasiyoruz. Kizim henuz 22 aylik ilkokul cagina geldiginde bu okula gitme sansi olursa harika olur.

 12. Merhaba . Seneye ılkokula başlayacak olan kızım için heveslendim. Hayırlısı olsun
  Okul seçebilme imkanı olanlara ne mutlu. Biz mahalle mektebine talim.. Eğitim hakkı her çocuk için eşit olsa keşke …

 13. Merhaba Elif Hanım,
  bu yıl 1. ve 3. sınıfta olan oğullarım için heveslendim ben de yazınızı okuyunca. Pazartesi günü görüşmeye gideceğiz Ali bey ile ve okulu göreceğiz. Yalnız beni endişelendiren bir kaç konu var sizin de ne düşündüğünüzü sormak istedim. Okul yeni olduğu için bir takım aksaklıklar olabilir mi? öğretmen seçimleri konusuna siz ikna oldunuz mu (iyi öğretmen, iyi okulun da önünde geliyor bence :-)) çocukların ilgi ve becerilerine uygun eğitim hedefliyorlar mı? Bu soruları pazartesi günü Ali beye de soracağım ama sizin fikriniz de önemli benim için.
  Teşekkürler, sevgiler

  • Bu yorumunuzu yeni gördüm, sanırım Ali Bey’le görüşmüş bile olmalısınız. Henüz çocukların öğretmenleriyle tanışmadım ancak seçimi konusunda güveniyorum, evet. Her yeni girişim gibi lojistik aksaklıklar olabilir belki fakat Ali Bey’in daha önceden 15 tane daha okul açtığını düşününce minimum seviyede olacağına inanıyorum.