5 Yorum

Gebelikte çatlaklar için Phytolastil Gel

Çatlaklar birçok gebenin korkulu rüyasıdır. … Çatlaklarla ilgili bilinmesi gereken en büyük gerçek çok basittir: Çatlaklar genetiktir. Annen çatladıysa kaçarın yoktur. Çatlamadıysa senin çatlamayacağının garantisi hiç yoktur

demiş pek bilmiş bir anne yazar kitabında… (Annelik Her Zaman Tozpembe Değil, sahife 86.)

Yukarıdaki satırları yazdığımda ikinci gebeliğimi de büyük ölçüde çatlaksız atlatmıştım. Büyük ölçüde diyorum, çünkü göbeğimde çatlak olmamıştı ama göğüslerimi tam olarak kurtaramamıştım.

Her ne kadar gebeliklerimde karnım çatlamadıysa da, her seferinde ‘Ya bu sefer çatlarsam?’ korkusu yaşadım. Nitekim, üçüncü gebeliğini benden birkaç sene önce tamamlayan bir arkadaşım ilk ikisini çatlaksız atlatmış ancak son dönemeçte kurtaramamıştı. Ya ben de üçüncüde çatlasaydım?

Çatlamadım. Ama işimi de şansa bırakmadım. 

Lierac’la kızkardeşimin benden bir sene önceki gebeliğinde tanıştım. İnsan ne kadar daha önceden yaşamış olsa da bazı şeyleri, en taze bilginin peşinden gidiyor ya hep, ben de kızkardeşimi takip ettim/ediyorum gebeliğindeki (ve şimdi de yeni anneliğindeki) uygulamalarında…

FullSizeRender (12)

Çatlaklar, cildimizin yapıtaşları olan ve fibroblast hücresi tarafından üretilen elastin ve kolajen liflerinin kalitesinin düşmesi sonucu oluşurmuş. Bitkisel içerikli bir jel olan Lierac Phytolastil Gel de, içindeki aslan pençesi, sarmaşık ve kırk kilit otu sayesinde hormonal ve fiziksel değişimlerin neden olduğu bu çatlak görünümünü engellemeye yardımcı oluyormuş.

500’den fazla hamile kadının katıldığı uluslararası bir araştırmada, Lierac Phytolastil Gel’in gebeliğin üçüncü ayından doğumdan sonraki ilk ayın sonuna kadar kullanılması halinde çatlakları %84 oranında azalttığı gözlemlenmiş.

FullSizeRender (13)

Kullanımı çok basit: günde bir kere, çatlaması muhtemel yerlerinize sürüyorsunuz: göbek, göğüsler, kalçalar ve baldırlar… Yağlı bir tabakası yok, ince ve hafif bir dokusu var; sürdüğünüz zaman hemen emiliyor. Hamileliğinizin üçüncü ayından itibaren kullanmaya başlamanız ve doğumdan sonraki ilk reglinize kadar da kullanmaya devam etmeniz öneriliyor.

Ben bunu bilmiyordum, doğumdan hemen sonra bıraktım kullanmayı. Neyse ki yeni çatlaklarım olmadı. İlk gebeliğimden bu yana var olan bir tane meme çatlağım kaldı yadigar…

Eh, üç çocuk için pek de fena sayılmaz bence…

Lierac’ı tüm eczanelerde bulabilir; websitesi, Facebook sayfası ve Instagram hesabından takip edebilirsiniz. 

5 yorum

  1. ergenlik dönemindeki kızım kilolu değil fakat hızlı büyüme boy uzaması vs. den dolayı birkaç çatlak oluşmuş üzüldüm doğrusu kızım içinde kullanabilirmiyim

  2. Benim annem her iki doğumunda da çok çatlamış. Ben de o yüzden kesin çatlarım diye düşünüyordum. Genetik diyorlar ya… Ancak lierac’ı hamileliğimin 3. ayından itibaren her gün aksatmadan sürdüm ki normalde el kremi sürmek bile işkence gelir bana. Artık nasıl gözüm korktuysa düşünün. Sonuç olarak çatlamadım. Lierac işe yaradı diye düşünüyorum.
    Anneniz çatladıysa siz de kesin çatlarsınız diye bir şey yok. Bunu söylemek istedim sadece.

    • Size katılıyorum Elçin Hanım. Gerçi henüz doğum yapmadım. Ama benim Annemin de her iki gebelikte çok çatlağı oluşmuş. Ben de o yüzden çok korkuyordum. 3. aydan itibaren her akşam itinayla Lierac sürdüm. Ki ben de krem sürmekten nefret ederim. O yüzden Lierac tam bana göre. Jel kıvamında olması, yağlı bir tabaka bırakmaması ve hemen emilmesi sürekli sürmeme katkıda bulundu (Mustela denedim, losyon gibi olması sebebi ile benim her akşam sürüp tahammül edebileceğim bir şey değil). Şuan 7 aylık hamileyim, henüz çatlağım yok, inşallah oluşmaz da. Bol bol su da içiyorum. Herkese tavsiye ederim.

  3. Annemin bütün karnı çatlak dolu, ama benim tek çatlağım dahi olmadı. Ancak ben musteladan fayda gördüm. Lierac hiç nemli tutmadığı için memnun kalmadım.

  4. Annelerimizin cok fazla catlamasi bence donemin yasam kosullari ve hamilelige bakisla da alakali. Ben de 9. ayima girdim diyorum organik yesil bebek dogurucam heralde. Vitaminler sebzeler meyveler cok sukur en bulunmayanina kadar hepsinden bol bol tukettim. E simdi kendi anneme bakiorum kadincagiz tek goz evlerde doguma babamsiz gittigi dogumlar gecirmis. Krem de ne bakim da ne o zamanlar.e bu kadin catladida genetikten mi hiiic sanmiyorum. Kendiyle ilgilenebilmis mi annelerimiz. Her hamilelik kisiye ozel bence hormonlar odemler kilolar beslenme vs