4 Yorum

Ezgi’nin Gebelik Günlüğü, 37. Hafta

Yazar Hakkında

EZGİ BERK– Severek aldığı tarih eğitimi sonrası kendini eski çağlara ait kitaplar arasında çalışırken buldu. Hâlâ tarih kitapları arasında çalışmakta, satır aralarında insanların duygu ve davranışlarını aramaktadır. Aynı zamanda eğitim hayatının hangi evresinde kaybettiğini hatırlamadığı zengin hayalgücünü tekrar keşfetmek için çocuklarla çalışıyor. Bazen de çocuklar olmadan, çocuklar için çalışıyor. Çocuk edebiyatı tutkunu. 27 yaşında ve ejderhalara inanıyor.

Ezgi’nin tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Bu hafta hamileliğim boyunca hiç dinlemediğim kadar müzik dinledim, âdeta ergenliğime döndüm: Kurban, Duman, Rashit, Bon Jovi, Metallica ne bulduysam dinledim. Evde kimsecikler yokken azıcık dans etmiş de olabilirim.

Yine doktor kontrolü vardı tabii, haftalık rutinim olduğu üzere. İki haftadır kontrollerde kordon bebenin ağzının civarında görünüyordu. Bu hafta orada değildi, boyun civarında kordon görmemek iyi oldu. Toprak Ç., 3 kiloyu geçmiş, gelişimi iyi gidiyor. İki hafta önde görünen koca kafası da bir hafta önde görünüyordu bu defa. Yan profilden dudaklarının ultrason görüntüsünü aldı doktor, “kalın dudaklı olacak” dedi. “Bana çekmiş” deyince de “bence sana benzeyecek” dedi. Bugüne kadar tipinin kime benzeyeceği üzerine düşünmedim ama huyu Barış’a benzese hayır demem. Onun gibi sakin, ağzından çıkan kelimeleri seçerek konuşan, yer yer sinir bozucu olsa da soğukkanlı, kocaman sesiyle gülen, komik bir oğlan çocuğu olabilir.

1460288482339

Artık günde birkaç defa karnıma ağrı giriyor, regl ağrısı gibi. Ama 30 saniye kadar sürüyor ve bir daha saatler sonra aynısı oluyor. O sırada her ne yapıyorsam onu yapmamı engelleyecek düzeyde de değil. Bunlar rahmin hazırlık kasılması olan Braxton Hicks kasılmaları sanırım. Doktora sordum, onayımı da aldım. Birkaç gün sonra İzmir’e gideceğimiz için herhalde doktor bebeğin diyafram hareketini gösterdi, “bu hareketi görmek demek 3 gün içinde doğum başlamayacak demek” dedi ve ekledi “tabii kasılmalarla başlamayacak demek, su gelirse bilemem.” 2 gün sonra İzmir’e gideceğimiz için içim rahatladı benim de.

Bir de şu sevimsiz ağda meselesinden bahsetmezsem hatrım kalır! Malum son iki aydır bedenimin alt kısmıyla ilişkim oldukça sınırlı. Ağdaya gidebileceğimin onayını doktordan aldım almasına da “gidemezsin” dese daha çok sevinecektim. Doktorla vedalaştık, doğumdan sonra bebeyle birlikte ziyaret etmek üzere muayenehaneden ayrıldık. Tırsmaktan henüz kuaföre gidemedim. Şimdi aranızda “ağdadan bu kadar tırsıyorsan nasıl normal doğum yapacaksın?” diye düşünenler olabilir, ben de düşündüm ve şu cevabı hazırladım: Ağda doğal bir şey değil, dolayısıyla vücudum buna hazır değil, zaten de beyaz tenli ve cildi hassas biri olduğumdan ekstra tahriş ediyor beni. Ama doğum doğal bir şey, vücudum bunu yapmayı biliyor.

Bu sıralar bana ne olduysa öyle çok su içiyorum ki günde 3-4 litreyi buluyor rahat. Bir de yine tost yemeye başladım. Tost ve suyla bütün günü geçirebilirim yani, o derece! Bir de etrafta bir sağa bir sola yaylanarak yavaş yavaş yürüyen penguen tipli birini görüyorsanız işte o doğumu yaklaşan bir hamile kadın! Nasıl da komik görünüyorumdur acaba? Artık yerimden kalkmak, oturmak, yataktan kalkmak bir tören havasında işliyor. Stratejik hamleler yapmam ve öncesinde nasıl kalkacağımı planlamam gerekiyor. İyi ki hamileliğin son zamanlarında bu hale geliyoruz, ortaları gibi böyle olsak dayanılmaz olurdu. Hâlâ hareketli olduğumu söylüyorlar, beni avutmak için mi gerçekten öyle göründüğümden midir bilmem.

Evet, en sona en sevimsiz konuyu bıraktım. Affedersiniz bu ara fena halde ishalim. İnternette bunun gevşeyen kaslar nedeniyle normal olduğu ve doğumun yaklaştığının bir belirtisi olduğu yazıyor. Öyle midir değil midir, göreceğiz.

Haftaya da burada ve hamile olacağım!

Sevgiler,

Ezgi

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

 1. Merhaba,
  Ben de hamileligimin son haftalarinda ishaldim. Ve demir hapindan oldugunu yaklasik 10 gun sonra anlayabildik. Normalde demir takviyesi kabizlik yapar ancak hamileliginin son haftalarindaki bir kadina nasil etki edecegine kimse karisamaz!

  • Merhaba,

   Tam da doktor randevumu beklerken gördüm yorumunuzu, hemen soracağım kendisine 🙂 çok teşekkür ederim!

   Sevgiler,
   Ezgi

 2. Ezgi, çok heyecanlı!
  Bana ne oluyorsa, İzmir’e gelişiniz içime dert oldu. Doğum olmadan gelin de içim rahat etsin.
  Son birkaç haftanı en rahat haliyle, keyifle geçirmeni dilerim. Sevgiler,

 3. Merhaba Ezgi, dunyaya ayni gözlerle bakabildigimiz insanlari gormek ne guzel his! Tanismasak da tanismis, ayni sofrada oturmus, cayimizi corbamizi bolusmus gibi hissetmek ne kiymetli! Gecen gun doguda bir arkadasimin kardesi dogum yapti adini Bejan koydular. Acisiz, agrisiz demekmis. Ne guzel, ne acı, ne kadar sızılı yasanmislik kokuyor degil mi? Duydugumda hem cok begenip hem de cok uzuldum Bejan’ in anlamini. Tum yeryüzunde, cocuklarimiza isim koyarken boyle dileklerde bulunmadigimiz gunlere hasretle, yer yuzu askin yuzu oluncaya dek!….. sarilir, öperim yanaklarindan.