2 Yorum

Hareket etmek herkesin ihtiyacı, en çok da çocukların

Derya’ya hamileliğimin sonlarına doğru Uykusuz Anneler‘in Peri‘sinin ‘Sen de gelsene?’ demesiyle KindyROO Ataşehir’in üçüncü yaş kutlamasına gittim. Sahibi ve kurucu ortağı Neslihan Akat’la orada tanıştım.

Kindyroo8

Devamında birkaç kez bir araya geldik Neslihan’la… Derya doğduktan sonra da bir derse katıldım Kindyroo Ataşehir’de. Bebeğiniz 6 haftalık olduğundan itibaren başlayabiliyorsunuz Kindyroo’ya; biz gittiğimizde Derya iki aylıktı.

Gidişimiz ve dönüşümüz biraz ‘olaylı’ oldu, nitekim Derya arabayla seyahat etmek konusunda -nasıl desem- biraz ”çekimser” bir arkadaşımız. Eğer uykusu gelmiş ve uyuyamamış ve yanında kimse yoksa etini sıkıştırıyormuşcasına ağlayabiliyor kendisi… Öyle bir yolculuktan sonra vardık Kindyroo Ataşehir’e, ancak orada geçirdiğimiz vakit çok keyifliydi…

Kindyroo3

Kindyroo, ‘0-5 yaş arası çocukların fiziksel, nörolojik, bilişsel, sosyal ve duygusal becerilerini destekleyen, Avusturalya menşeili bir eğlenceli gelişim programı’. 2005 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren program ‘franchise’ modeliyle ilerliyor. Neslihan Akat, Kindyroo Ataşehir’i üç seneyi aşkın bir süredir işletiyor.

Neslihan, reklamcılık geçmişi olan bir kadın. Kendine koyduğu ’35 yaşında reklamcılığı bırakacağım’ hedefini 35’ini doldurduğu ay hayata geçirmiş gerçekten. Ve hemen ardından, bir süre oğlunun da devam ettiği Kindyroo’nun Ataşehir şubesini açmak üzere imza atmış. Ondan beri büyük bir şevkle yapıyor bu işi; ne kadar sevdiğini gözlerinden ve anlatırkenki heyecanından anlıyorsunuz.

Kindyroo7

Kindyroo’nun bir anaokulu, kreş ya da jimnastik salonu olmadığını, bebeklerin ve çocukların ebeveynleri ile birlikte katıldıkları keyifli ortamlar olduğunu anlatıyor Neslihan. Yaş durumuna göre oluşturulan küçük gruplarla katılımcılar haftada bir ya da iki gün, birer saatlik sürelerde eğitmenler eşliğinde ders yapıyorlar. Ayrıca haftada birkaç kez sosyalleşme zamanı, atölye programları ve müzik etkinlikleri de gibi çeşitli programlar da sunuluyor. Tüm parkur alanlarının her hafta değiştiği, ‘hareket üzerinden yapılandırılmış oyunlar’la oluşturulan derslerin içeriği, katılımcıların yaşlarına göre değişiklik gösteriyor. Küçük yaşa yönelik programlar ‘hareketli’ ve ‘hareketsiz’ bebeklere göre belirleniyor. Bizimki bol bol dokunma ve masaj içeriyordu.

Kindyroo4

Kindyroo’nun temelleri 1950’li yıllarda Avusturalyalı bir hemşire ve öğretmen olan Margaret Sasse tarafından atılmış. 1983 yılında günümüzdeki haline getirilen program, çocukların gelişen şehir hayatı ile evlerde daha uzun vakit geçirmeleriyle ortaya çıkan hareket ihtiyaçlarını karşılayamaya yönelik olarak geliştiriliyor.

0-5 yaş arasında gerçekleşen erken çocukluk dönemi eğitiminin fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan sağlıklı bireyler yetişmesini sağladığı gibi beyin gelişimini de yakından ilgilendirdiği artık biliniyor. Bu dönemde ebeveynlerin çocuklarına bol bol dokunmasının (‘kucağa alışır‘ lobisine karşın!), anne ya da baba ile oynanan oyunların, anlatılan masalların, dinlenen şarkıların ve edilen dansların yarattığı uyarıların elektriksel ve kimyasal sinyallere dönüşerek beyne kadar ulaştığını temel alıyormuş Kindyroo. Duyular ve motor kabiliyetleri birlikte çalışırken, çocuğun programlı ve elverişli uyarılar almasının beyni geliştirdiği, çocuğun zekasını ve öğrenme kapasitesini arttırdığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuş.

Kindyroo6

2011-2014 yılında Avusturalya’da yapılan bir araştırmada birinci sınıf öğrencilerinin, matematik ve dil dersleri yerine günde 25 dakikalık aktif hareket programına katılmaları sonucunda birçok alanda gözle görülür bazı ilerlemeler kaydedilmiş: Gelişimsel yaş ve beceri, sosyal beceriler, sınıf ve okul bahçesindeki davranış, okuma ve sayısal beceriler, duygusal denge ve okuldan aldıkları keyif… Gel de bunu beden eğitimi derslerinde matematik işlenilen günümüz okullarına anlat…

Kindyroo programları yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor. 6 haftalıktan 1 yaşa kadar olan bebekler için oluşturulan BabyRoo’da refleksler, beslenme, görsel, işitsel ve motor gelişim gibi konularda destek verilirken, 1-5 yaş arasında çocuğun sistematik gelişimi destekleniyor. 3-5 yaş arasındaki anaokulun destek programında ise okul çağına yaklaşan çocukların gerekli becerileri sağlanması hedefleniyor.

Hareket

Neslihan, özellikle bebek katılımcıları çok önemsediklerini söylüyor. Kindyroo, yaşamın ilk yıllarında beyin fonksiyonlarının gelişiminin harekete bağlanmış olmasından yola çıkarak ebeveynlere, bu dönemde çocuklarını nasıl destekleyeceklerini öğreten bir program. Neslihan’a göre Kindyroo’nun alt sınırı olan 6 hafta başlamak için hiç erken değil.

Kindyroo, bilimsel araştırmalarla desteklenen bir program. Neslihan benimle birçok araştırma raporu da paylaştı ancak bazıları çok teknik kaldığından burada yer vermiyorum. Aşağıdaki gibi bilgileri Kindyroo Ataşehir’in sosyal medya hesaplarından da paylaşıyorlar. Bloglarında da başka yol gösterici makaleler var.

Neslihan Akat’a göre Kindyroo parka alternatif değil. Hiçbir şey parka alternatif değil, olmamalı… ‘Parka kışın da, yazın da gitmeli ebeveynler’ diyor kendisi. Park serbest bir oyun alanı, Kindyroo ise yapılandırılmış. İkisinin de çocuk için çok kıymetli olduğunu düşünüyor. ‘Aileyi çocuğun gelişimine dahil eden bir ebeveyn akademisi’ olarak tanımlıyor Kindyroo’yu. Derslerde öğrendiğiniz hareketleri evde de uygulayarak devam ettirebiliyorsunuz. Biz hala ‘Bir küçük iki küçük üç küçük parmak…’ şarkısını söylüyoruz o günden bu yana… Kahkahalar yakındır…

Kindyroo2

Bebekli anneler, eğer yakınlarında anne arkadaşları yoksa, çok yalnızlar. İlk anneliğimden biliyorum: arkadaşlarım arasında anne olan ilk bendim, ve etrafımda anne arkadaşım yoktu. Zordu. Kindyroo’nun bu anlamda sadece çocuklar için değil, anneler için de bir sosyalleşme fırsatı olduğunu söylüyor Neslihan. Biliyorum, derslerin sonunda birlikte kahve içmeler, ardından birbirlerinin evine gidip gelmeler… Çocuğu olduktan sonra böyle böyle yepyeni bir çevresi oluyor insanın.

Erken çocukluk döneminde atılan temelin çocuğun geleceğini etkilediğini söylüyor Neslihan Akat. Bunu artık hepimiz biliyoruz. Bir şeyler yapmak lazım. Koşturmacalı şehir hayatında, yoğun iş yaşamında bırak kendimizi, çocuklarımıza zor vakit ayırıyoruz bazen… Kindyroo buna yardımcı olmayı hedefleyen bir program. Neslihan da bunu en iyi şekilde yapmaya çalışan bir girişimci kadın.

Kindyroo’nun tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz. İstanbul’da mesafeler uzak, araba seyahatini çok sevmeyen bir bebekle daha da uzak. Yakın olsaydı, Ataşehir’e düzenli olarak gidip gelebilmeyi çok isterdim; belki Derya biraz daha büyüyüp arabada rahat ettiğinde… Erişimi olanlara bir gitmelerini, Neslihan’la tanışmalarını, deneme dersine katılmalarını öneririm. Güzel bir başlangıç olabilir sizin için…

Kindyroo Ataşehir
Facebook
Instagram

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Cok tesekkurler bu bilgilendirme için 🙂

  2. Ama neden İzmir de şubeleri yokk !