18 Yorum

Dik dur, eğilme; BLW seninle!

Derya dördüncü doktor randevusunu da başarıyla geride bıraktı. Instagram’daki ayak fotoğraflarından obezite teşhisi koyanlar rahatlayabilir: obez değil kendisi. Tombik. Bebek işte…

Uyku düzeni hala gidip geliyor ama şu oturdu: kesintisiz 5-6 saat uyuyor artık. 8-9 arası yattığında gece 2-3 gibi uyanıyor — du, dün geceye kadar. Dün gece yenidoğan günlerini yad etmek istedi: saat başı ayaktaydık maaşallah.

Çok keyifli ve işlerin nispeten kolaylaştığı zamanlar bunlar. Uykular düzenli (çok demiyorum, düzenli diyorum), gazlar azalmış, dişler henüz gelmemiş. Katı gıdaya başlayacağımız 6. aya kadar olaysız geçmesini bekliyorum bu sürecin…

Sadece anne sütüyle beslendiğimiz ayların yüzde yetmişini geride bıraktık, yüzde otuzunu zor tutuyoruz. Altıncı aydan itibaren Derya annesinin memesinden çıkan sütten başka şeylerin de ağzına girebileceği gerçeğiyle karşılaşacak. Ama bu nasıl olacak, orası tartışmaya açık.

Tartışmaya açık, çünkü bu sefer, daha önceki iki bebeğimde yaptığım gibi püre yapmak istemiyorum ben. Neden? Çünkü Baby-led weaning.

Bebeklere üç dört aylıkken katı gıda verilmesi gerektiğine inanılan dönemlerde, henüz çiğneme yetenekleri gelişmediğinden ve yiyecekleri kendi ağızlarına götürmeleri mümkün olmadığından, kaşık kullanılması mecburiydi. Kimse kaşıkla beslemenin güvenli ya da uygun olup olmadığını araştırmadı, sadece bu, bu şekilde uygulanageldi.

diyor, Türkçeye O Tabak Bitecek Mi? olarak çevrilen Baby-led Weaning adlı kitabın yazarları Gill Rapley ve Tracey Murkett.

Baby-led weaning’in Türkçede tek kelimelik bir karşılığı yok. Aslında sütten kesmek/bebeği anne sütü ya da formül mama dışında başka yiyeceklerle de tanıştırmak anlamına gelen bu ‘akım’ bebeklerin doğal gelişiminin bir parçası. ‘Baby-led weaning yeni bir şey değil, sadece hakkında yeni konuşulmaya başlandı. Bebekler, oturabildikleri andan itibaren ellerini kullanabilmeye ve ellerini ağızlarına götürerek kendilerini -belli bir süreden sonra- besleyebilmeye başlıyorlar’ diyor yazarlar. Bence de doğru söylüyorlar.

FullSizeRender (18)

Gün Yayıncılık’ın bu kitabını çok önceden duymuştum ancak bebelerim büyüdüğünden ilgi alanımın dışında kalmıştı. Şimdi ufukta yeni bir katı gıdaya geçiş süreci olunca sağ olsun Orhan Meriç kitabı gönderdi. O günden beri kah kitaptan, kah Kindle’dan ilerliyorum (ba ba ba ne kadar çalışkan bir anne, hem İngilizcesini hem Türkçesini okuyor!)

Deniz’de ve Derin’de katı gıdaya geçiş sürecimiz şöyle olmuştu: Altıncı aydan itibaren sebze püresiyle başlamıştık. Valla günde kaç kez şimdi hatırlamıyorum, önce püre veriyordum, üzerine de emziriyordum. Kısacası, 6. ayla birlikte önceliğimiz anne sütünden katı gıdaya geçmişti. Ve şu an bunun yanlış olduğunu düşünüyorum, bu sefer kesinlikle öyle yapmayacağım. Anne sütünün, 6. aydan sonra azalarak da olsa 1 yaşına kadar bebeklerin temel besin kaynağı olduğu artık birçok yerde dile getiriliyor.

Baby-lead weaning benim bu düşüncemi destekliyor – hatta bu düşüncemin temelini kitapta okuduklarım üzerine kuruyorum da diyebilirim.

Bir yaşın altındaki bebekler için en önemli besin kaynağı (anne) süt(ü)dür. Katı gıdalar [bu dönemdeki bir bebek için] anne sütü ya da formül mamadan çok daha az besleyicidir

diyor kitapta. Ve aç bir bebeğin katı gıdayı tatmaya meyilli olmayacağını, dolayısıyla önce emzirilip sonra katı gıdayla tanıştırılmasının hem yeterli beslenme açısından, hem de keyifli bir yemek yeme süreci açısından doğru olduğunu söylüyor. Çok mantıklı! Oysa biz tam tersini yapmıştık.

Doktorumuza bebeğimi püre vermemeyi düşündüğümü söylediğimde tam destek bulamadım. O da bebeğin kendi kendini beslemesinin önemli olduğunu söyledi, ancak ilk bir ay püre, sonraki ay daha katılaştırılmış püre ile başlayacağımızı belirtti. Bir tabak da onun önüne koyacaksınız, o da o sırada oynayacak onunla dedi. Tamam dedim ama o sırada kitabı okumaya başlamamıştım. Şimdi bu düşüncem değişiyor.

Kaşıkla beslemenin illa çok kötü bir şey olduğunu söylemiyor kitap, ancak gerekli olmadığını ortaya çok ikna edici bir şekilde koyuyor bence. Yani ben ikna oldum. Dur bi bitsin de hele…

Bu, benim baby-led weaning’le ilk tanışmam değil. Derin’i ek gıdaya başlatırken, o zamanlar yeni kurduğum Emziren Anneler grubundaki bir paylaşım sayesinde haberdar olmuştum bu yaklaşımdan. Ancak cesaret edememiştim o zamanlar… Doğan’la yemek konusuna yaklaşımlarımız farklı; ben daha rahatım, o biraz daha -nasıl desem- kaygılı… Şimdi bana kızacak böyle dediğim için ama böyle… Onu ikna edemem gibi gelmişti o zaman. Ama sanırım en çok da kendim cesaret edememiştim. Etseydim, bir şekilde dalardım işin içine…

Şimdi durum farklı. Üçüncü bebeğimiz bu, ben de, babası da daha rahatız. Etrafımızda bebeğini bu şekilde büyüten insanlar var, en başta kızkardeşim. Görüyoruz, işe yarıyor. (Bütün bunları bir kenara bırak, bu evde benim sözüm geçiyor ulan! Ben ne dersem o!)

Şaka şaka… Bence ben Doğan’ı ikna ederim. Kitaptan altını çizdiğimi birkaç janjanlı satırı önüne koydummudu benim safıma gelir o.

Kaşıkla beslemek, bebeklere yemek yedirmenin en kabul görmüş yöntemi olduğundan, kimse bugüne kadar bebeklerin yemeği değil, kaşığı reddediyor olabileceğini sorgulamadı.

Ne diyorsun?! Bana niye bunu daha önce kimse söylemedi?!

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

18 yorum

 1. blw fazlasıyla sabır gerektiren bir uygulama bence. küçük oğlumun abisine oranla daha iştahlı bir bebek olduğunu farkedince ‘acaba denesem mi’ demiştim. ama okuduklarım, gördüklerim biraz korkuttu beni, ne yalan söyleyim. çok sabır, çok hoşgörü isteyen bir durum. ve ben malesef yemek konusuna gıcık bir anneyim. öyle saatlerce mutfakta bir şeyler hazırlayayım, yok iki saat onun tabaktaki iki haşlanmış kabağı yemesini bekleyim, aman ortalık kirlenirse kirlensin nolcak diyen bi anne olamadım hiç. yapım böyle galiba. baktım ki çocuk yiyor, kaşığı reddetmiyor, öyle devam ettim. şimdi 2 yaşı dolmak üzere. çorba vs. gıdaları hala ben yediriyorum kaşıkla. ama makarna gibi katı gıdaları zaten ısrarla kendisi yemek istiyor. biraz da çocuğun yapısıyla mı ilgili ne? blw ci annelerin de hakkını teslim edip, ellerinden öpüyorum 🙂

 2. Ben de çok kitap okusam da yemeği değil kaşığı reddedebileceğini yaklaşık 3 ay önce bebeğim 10 aylıkken kendi kendime keşfetmiştim 🙂 artık sebzeleri elleriyle yiyebileceği kıvamda pişirip ya da köfteye dönüştürüyorum çok da güzel kendi kendine yiyebiliyor.Anneler kitaplardan ziyade çocuğunu ve kendi iç sesini dinlemeliymiş (tecrübeyle sabittir)

 3. Ek gıdaya geçtiğimizde kızım çok net bir biçimde onu kaşıkla beslememi reddetmişti. Kendi yemek istiyordu mesajı çok açıktı. Hamileyken ” Çocuğum Yemek Yemiyor” u okumuştum, kızımın kaşığı reddettiği dönemde de ” Bu Tabak Bitecek mi?” yi okudum. İki kitap da çok ama çok işime yaradı. Bizim dr.umuz altını çizerek ilk 1 yıl ana besinin anne sütü olduğunu, diğerlerinin adı üstünde ” ek ” olduğu söylemişti. Bu üç destekle bir cesaret başladım blw’ ye. Çok sabır isteyen, bazen insanı ümitsizliğe sürükleyen, boşa kürek çektiğini düşündürten bir süreç. Ama sonuç buna değer. Gerçekten çocuğa güvenip miktarlarına kendi karar vermesine izin verince, yemekle oynayıp keşfedip öyle yemesine karışmayınca sabrın sonu selamet. Şimdi 2 yaşında kızım, iştahlı bir çocuk ve sebze, et, meyve her şeyi yiyor, tadıyor. Dr.umuz iştahlı çocuk tabağındakini bitiren çocuk değil, her yeni şeyin tadına bakan çocuktur demişti. Buna göre kızım çoook iştahlı bir çocuk :). Kısacası o dönem gösterilen sabır, bebeğin yemekle sağlıklı bir ilişki kurmasını sağlıyor. Ve sağlam bir temel atılmasını sağlıyor. Evet kolay değil ama değer 🙂

 4. Ben de okudugum bir kitapta ki benim referans iki kitabimdan biridir, evrimsel surec uzerinden acikliyor bebeklerin kati gidaya hazir olup olmamalarini. 4.aydan itibaren bebekler ozellikle annelerinin yediklerine ilgi gostermeye, ellerini etraftaki nesnelere uzatmaya baslarlar ve bu da onlarin kati gidaya hazir olduklarinin bir isaretiymis ki ben kendi kizimda bun gozlemledim. Blw hakkinda pek bir fikrim yok ama disi olmayan bir bebek nasil pure olmayan gidayi yer merak ettim. Cook eskilerde mesela anneler cigneyip verirlermis bebekkerine yediklerinden 🙂
  Ben sansliyim mi desem bilmiyorum belki de kati gida ve bir cok konuda coook rahat bir anne oldugumdan kizim da belki bunu hissettiginden simdilik ne versem yiyor, kasigi da reddetmedi. Diger referans kitabimda ise ozellikle sofranin stressiz bir ortam olmasi gerektigi soyleniyor. Benim vaktim bol kizim istedigi surede yemegini yiyor ama bazi anneler icin durum farkli tabi. Aceleci, stresli ve de cok titiz olabiliyorlar ve belki de bebek kasigi degil bu stresi reddediyordur 😉
  bakalim derya kuzusunun blw maceralarini bekliyorum.

  • Damaklarıyla çiğniyorlar. Kızım 1 yaşını doldurduktan sonra ilk dişini çıkarttı. Buna rağmen yani ağzında hiç diş olmamasına rağmen blw ile parça et dışında elbette, pişmiş her şeyi yiyebiliyordu. Bebeklerin damakları çok ama çok güçlü. Ben yemek konusunda çok rahat bir anneyim, buna rağmen kaşığı reddetti. Özellikle anne sütüyle beslenen bebeklerde olabiliyormuş bu, ” O Tabak Bitecek mi?” kitabında sebepleriyle açıklıyordu neden anne sütü alan bebeklerin kaşığı reddetme olasılıklarının yüksek olduğunu.

   • Benim kizim da anne sutuyle beslendi ama kasik konusunda sikinti olmadi onda 🙂
    ben doktorunun verdigi tarifleri yapiyorum, sebze puresi icine bir ogun peynir bir ogun et. Ara ogunlerde yogurt, meyve puresi. Illa bir noktada cocuga kasikla bir gida vermek mecburi, yogurt corba vb.durumlarda ne yapiyorsunuz?
    Kizimin yedigi yemege ilgisini goruyorum ben de onune biraz dokuyorum sebze yemeginden minciriyor, masaya suruyor falan 🙂

    • Tüm emen bebekler kaşığı reddediyor demiyor zaten kitapta, emen bebeklerin kaşığı reddetme oranı diğerlerine göre daha yüksek diyor :). Kızım blw yle başladı ek gıdaya. Sebzeleri buharda haşlayıp veriyorduk damağıyla yiyordu. Meyvelerin yumuşak olanını yine damağıyla eziyordu, sert olanları haşlıyor ya da fırınlıyorduk. Çorba dediğiniz sebze ve su. Sebzeyi yiyordu suyu içiyordu :). Yoğurdu kafasını kaseye sokmak suretiyle yiyordu sonradan ayran olarak aldı zaten anne sütü aldığı için çok da takılmadım. Zaten 15 ay civarı kaşıkla kendi yemeye başladı, şimdi de çok sever yoğurdu. Yani baştan yoğurt yememesi sonradan sıkıntı olmadı. Bu konudaki tüm merakınızı karşılamak isterseniz ” O Tabak Bitecek mi” yi tavsiye ederim. Blw yapsın yapmasın genel olarak bebeği ek gıdaya geçenler için çok kafa açan bir kitap.

    • Damağı ile… Ve cignemeyi ogrenir damakla korkmayin… Yutmayida ogurmemeyide… Ogurme refleksi siz kati gıda verdikçe gerilere dogru azalir…Sebzeleri yogurda banip verebilirsiniz.. Düşündüğünüzden daha cok yerler… Bebegim7 aylik tam blw yola devam…

  • Dunya saglık orgutu 8. Aydan ıtıbaren blw yı desteklıyor.bebegım suan 7 aylık püre hıc vermedım ırı tanelı olucak sekılde ezıyorum besınlerı gunde bır ogun mutlaka kendı halınde bırakıyorum buharda pişmiş sebze ve meyve haslanmıs tavuk onmlet verıyorum bır kısmı yere bır kısmı mıdeye gıdıyor.8.aydan ıtıbaren tamamen ona bırakmayı planlıyorum.suandada kaşıgı beraber tutuyoruz agzına yonlendırme yapıyorum bir mıktar.aksam ogunlerınde serbest bırakıyorum aılecek yemek yemıs oluyoruz.3 cocuklu bır anne olsaydım blw ıcın zamanım olmayabılırdı.blw yı bebekler basarıyor zaten bence sorun annenın sabrı ve Zamanının olup olmaması.ınslh basarabılırsınız blogcuanne sevgıler

 5. Oğlum 7 aylık oldu ilk çocuğum ve blw ile tanıştık devam ediyoruz. Çok keyif alıyorum çok mantıklı ağzına kaşıkla bir şey vermeye çalıştığımızda kabul etmiyor, elimizden alıp kendi bakıyor tadına. Yoğurdu bardaktan içmeye bayılıyor mesela. Ama annemin doymuyor bu çocuk serzenişleri olmuyor değil bizimle birlikteydi sabah kahvaltılarında akşam yemeklerinde 6.ayına kadar anakucağında kucağımızda hep izledi, sonra taklit etmeye başladı.. Ağzında bir şey olmadığı halde çiğneme hareketi yapmaya başladı.. 6.ayda mama sandalyesine oturmasıyla birlikte başladı. Çok keyif alıyor o da biz de kararlı olun çok karışan oluyor ☺️☺️

 6. Kıymet Aydın

  Evet ben kısmen blw uygulamış biri olarak yönteme inanan biriyim..daha doğrusu bu kızım güneşin seçimiydi;anne sütü alan bi bebekti ve hiçbir zaman püre sevmeyenyani ben durum bunu gerektirdiği için içgüdüsel olarak yapmış bunun bir yöntem olduğunu sonradan öğrenmiş biriyim.ama kızım 19 aylık biraz dökse, her yemekte kıyafet değişse de çorba dahil herşeyi kendisi yiyor şimdi tabi canı istersesevgiler…

 7. Benim oğlumla Derya arasında 10 gün var ve benim aceleci bıdığım 2 diş çıkardı. Bu bizim için Ek gıda döneminde blw için bir şans olabilir

 8. Valla siz yazın biz okuyoruz. Benim kiz da 3. Ayına girecek oğlumda o şekilde yapmıştım kızı da sizinki gibi yapmayı düşünüyorum ben de

 9. Peki kaşıkla değilse Nasıl beslenecek? Ama önce emzirik sonra ek gıda kısmına sonuna kadar katılıyorum..

 10. Ne varsa eskilerde var. İlk bebeğimde ( şu an 5.5 yaşında) annem 6 ay su dahil anne sütü dışında birşey verme demişti. Ek gıda sırasında eline ekmek ver kemire kemire alışır demişti ve ben dinlemedim şu an oğlumun yeme problemi var. Oğlu 2 yaşını geçmesine rağmen hala emmesine gelen olumsuz yorumları annemle paylaştığımda ” boş ver kızım, bizim köyde 7 yaşına kadar emzirdikleri olurdu” diyerek içimi rahatlatmıştı ve oğlu bu sayede 32 aylık olana kadar emebildi ve kendi kararı ile anne sütünü bıraktı. Şu an altı günlük bir bebeğim var ve anneme daha çok danışacağım.

 11. Keşke biri bana da bunu söyleseydi, boğazına kaçar az mı yedi o tabak bitecek yaklaşımıyla 2 çocugu yedirmeye yıllarımı harcamazdım,şimdi hiç seçmeden herşeyi yiyorlar ama bi de bana sorun 🙂

 12. Ben oglumu 8 aylikken bahsettiginiz kitap sayesinde blw ile tanistirdim. Tabagina eliyle alip damagiyla yiyebilecegi her yemegi koyuyordum. Gercekten sabir isteyen, emek isteyen bir yol is bu blw. Etraf sahiden cok kirleniyor. Hatta cevremdekiler “bu isin bir oluru yok mu?” diye soruyordu:)) su an 3 yasinda, karsilikli oturup sohbet ederek yemek yedigimiz bir oglum var. Blw’i her anneye tavsiye ediyorum.
  Sevgiler.

 13. Ben 2.kızımda “karma” diyebileceğim sistemi uyguladım. Bence “ben artık BLW uygulayacağım” deyip tüm beklentiyi ve sistemi buna göre kurmak da bir çeşit baskı yaratabiliyor. Kitabı okudum ve her satırına katılıyorum. Tabi bunu ilk kızımın tecrübesinden sonra söylüyorum. Sadece ona bırakınca ve işi sadece blw’ye bırakınca alması gerekenleri alması daha yavaş olabiliyor ve bazen pratik olmayabiliyor. Çünkü bazı şeyler gerçekten sadece kaşıkla verilebiliyor. Püreyi veya sebzelerin tek tek haşlanmış halini önüne koyup, bir yandan ben de kaşıkla püreden verdim. Yeri geldi, elimle yedirdim ki o da çok etkili oluyor, kaşık yerine… Ayrıca bebeğin öğürmesinden de korkmamalı. Ağzımda geveleyerek bir şekilde çiğnemeyi öğreniyor. Bu sayede 2.kızım 9 aylıkken neredeyse her şeyi (tabi ki sert yemişler hariç) yiyebilir hale geldi. Sabırlı olmak lazım. Süreç aslımda 6-12 ay arasına yayılan bir alıştırma ve damak zevki geliştirme süreci…