7 Yorum

Mucize dediğin…

Baby-led weaning konusundaki araştırma ve soruşturma çalışmalarıma (!) geçen hafta da devam ettim. Ne ilginç değil mi -ve dikkate değer- her şeyin ‘doğal’ını bile kitaplardan öğreniyor olmamız… Annem bana ‘Kızım bırak bu işleri, 6. aydan sonra yavaş yavaş eline ver bebeğin yemekleri, nasıl olsa anne sütüyle beslenmeye devam ediyor, zamanı gelince yemeklere de alışır’ dese ne yapardım? ‘Annem canım, devir değişti’ deyip burun mu kıvırırdım; yoksa büyüklerin bir bildiği var deyip beller miydim? İşte o büyüklerin dediği ama burun kıvırdığımız şeyleri batılı doktor/uzmanların kitaplarında okuyunca kabul ediyoruz ya, bu da haftanın özeleştirisi olsun…

Geçtiğimiz haftayı sadece BLW konusunda okuyarak değil, önüme çıkan her anneye bebeklerini ek gıdaya nasıl başlattıklarını sorarak geçirdim. Ve anladım ki olay benim bıraktığımdan çok farklı. Gerçekten de püre yapmadan, çocuğu zorlamadan, ilk bir seneyi anne sütüne güvenerek geçiren anneler var, en azından benim etrafımda… Bana güven verdi bu.

‘Bilimsel trendler değişir’ diyor doktor halam da… 9 sene önce, ilk bebeğimi katı gıdaya başlatırken o zamanki doktorumuz ‘önce katı gıda, sonra anne sütü’ diyordu. Ve fakat şimdi bunun tam tersini söyleyen güvenilir kaynaklar -örneğin Dünya Sağlık Örgütü- ‘Katı gıdaya geçerken anne sütü azaltılmamalı’ diyor. (Aynı WHO katı gıdayı püre olarak vermeyi de söylüyor). Ben yüreğimin -daha doğrusu bebeğimin- götürdüğü yere gideceğim, bence en doğrusunu o(nlar) biliyor. Biraz WHO, biraz BLW, biraz doktor biraz kendim derken ortaya karışık bir şeyler çıkacak bakalım. E zaten annelik dediğin de bu değil mi? Herkesin doğrusu kendine…

Bu aralar kiminle tanışsam -ve beni takip ediyorlarsa eğer- ‘Aa siz şu bebeğini yüzüstü yatırdığı için hakkında kampanya başlatılan anne değil misiniz?’ diyorlar. Evet, şekerim, ta kendisiyim. Sosyal medya literatürüne yeni bir kavram eklendi böylece: bebeğini-yüz-üstü-yatırdığı-için-hakkında-kampanya-başlatılan-anne. Töbe töbee… Ekşi Sözlük’te bile yer bulmuş bu şekilde… (gerçi sırt üstü yazılmış, dil/parmak sürçmesi herhalde? Aman, neyse işte!)

Beşinci ayın ortalarına geldiğimiz şu günler çok keyifli… Bebenin yüzü gözü açılmış, etrafa bakmaya başlamış, gözlemliyor, tepki veriyor. Düzen nispeten var, diş henüz yok (dolayısıyla sıkıntı da yok). Uykular fena değil, havalar güzel, eh daha ne isteriz!

IMG_7909

Derken bebenin uykusu bi gitti geldi geçen hafta: Normalde 8’de yatıp gece 2’ye kadar uyuyan bebe araya bir 11 seansı sokuşturdu birkaç gün. Allah allah, ne oluyor ki derken BLW (O tabak bitecek mi?) kitabındaki şu satırlar bir film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden:

Dört aylık bebeklerin bazıları geceleri daha sık uyanmaya başlarlar; bunun açlıkla hiçbir ilgisi olmayabilir; belki de bebek bir ‘büyüme atağı’ geçiriyordur. Eğer bebeğiniz bu dönemde daha fazla beslenmek istiyorsa o zaman süt seanslarını (anne sütü ya da formül mama) arttırmak gereklidir. Bebeğinizi katı gıdayla tanıştırmak yerine ona daha fazla süt vermek beslenmesinin dengede kalmasını garantileyecektir.

Gerçekten de Derya bunu belli etti. Birkaç gece daha sık uyanarak o ihtiyacını giderdi adeta. Şimdi normale geri döndü gibi… Gündüzleri ise 1 buçuk ve iki saat aralığında beslenmeye devam ediyor. Kimi zaman beş dakika, kimi zaman 15 dakika emiyor. Bazen memede uyumak istediği oluyor. Bu konuda top onda. Ve böyle ikimiz de mutluyuz, iyi idare ediyoruz.

Abileriyle arası çok iyi Derya’nın, herkes birbirini çok seviyor. Ama abilerin arası nasıl diyecek olursan orada bir dur derim, nitekim kavgalar gırla… Derin’in anneanneye gittiği iki gün boyunca Deniz evde mahsun mahsun gezdi, Derin’in döndüğünün ertesi sabahında ‘Seni çok özledim – Ben de!’ dediler birbirlerine; ondan 15 dakika sonra adeta ‘nerede kalmıştık?’ dercesine başladılar kavga etmeye… Bu kavgalar gerçekten artık beni benden alıyor, ne ses kaldı bende bağırmaktan ne gözyaşı ağlamaktan. Ne yapacağım, ne edeceğim bilmiyorum, yok mu bu konuda bir kitap onu da okuyalım?

Şaka şaka, biliyoz bunların normal olduğunu… (Kitap da var bu arada: Kardeş Rekabeti). Kavga ederek büyüyecekler, ev antrenman sahası falan da bizim de bi sabrımız var kardeşim. Biz de insanız!

IMG_7973

Sesini keşfetti Derya şu sıralar, ondan beri çığlık atıp duruyor ve işte bu ‘keyifli’ değil, kulaklarım acıyor. Bir başka uğraşı da oyuncaklarına uzanmak, ancak tutup aldığı zaman ne yapması gerektiği konusunda pek bir fikri yok sanırım. Bir iki ağzına isabet ettirdi, hoşuna da gitti ama tesadüfi olunca gerisi gelmedi pek. O da olacak yakında, çünkü her gün yeni bir şey yapıyor.

Sadece o mu? Evin diğer bebeleri de büyüyor. Biri yüzme kursundan sutopu altyapısına terfi etti, antrenman falan yapıyor! Diğeri okuma yazma işini ilerletti, Red Kit filan okuyor! Çok güzel bir şey bebeğin büyümesini izlemek. Gelişimine eşlik etmek; zevklerine, tercihlerine ortak olmak… ‘Mucize’nin sözlük karşılığı adeta, sevgili Özge Uzun’un da dediği gibi:

Mucize belki çok yükseklerde arandığında zor bulunabilir. Ama ayağımızın dibinde bitip bizi gülümsetiyorsa orada bir mucize vardır.

Mucize

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

  1. Bizim oglan da keske blw deneyebilseydim simdi ellemeye basladi yiyeceklere anne sutu olmadigi ve formul mamayi reddettigi icin mecbur kasikla pureyle basladik ise

  2. Derya kuzusu 4.5 mu 5.5 mu oldu 😉

  3. Elif hanim yüzüstü yatırma olayının bu kadar gündem olması çok fena. Ben de yüzüstü yatıranlardanim.Pediatriste de sordum bisey olmayacağını söyledi. Ancak son 2 haftadır gündüz uykusuna çok zor yatırıyorum ve cok çabuk uyanıyor. En fazla 30 dk uyuyor. Eski günlere dönmek istiyorum. Yüzüstü nasıl yatırıyorsunuz? Önerilerinizi bekliyorum.

  4. Ben de sizin gibi bebeğime güvenenlerdenim. Oğlum çok şükür 1 yaşında olacak inşallah birkaç güne. Tuzsuz olan her yemekten biraz biraz tattırıyorum. Kendi yiyebileceği şeyleri ekmek meyve gibi minik minik kesip önüne koyuyorum yiyor yarısı yerde ama olsun seviyor böyle yapmayı. Herşeyi tek tek veriyorum tadını öğrensin diye ,zaten kendi de karışık hiç bir şeyi sevmiyor sade olacak(babası huylu). Ne zaman istese açıp iki fırt emdikten sonra oyuna devam ediyor ki bu bence çok zevkli kızım da böyleydi. Ben bu blw işini bilmeden kendi kendime yapmışım anlaşılan. Yanlız bizim oğlan su içimiyor biberonla bile almadı zaten nasıl içiliyor onunla pek çözemedi. Sulukla da içmiyor bardakla heryer ıslanıyor. Buna nasıl bir çözüm bulacağım onu hiç bilmiyorum. Bir önerisi olan var mı?