4 Yorum

Emek’in Gebelik Günlüğü, 31. Hafta

Yazar Hakkında

EMEK KÖSE- İzmirli bir matematikçi. Amerika’nın Maryland eyaletinde yaşıyor. Matematiği çok sevdiğinden üniversitede matematik hocası olarak çalışıyor. Okuyup yazmaya, yemek yapmaya, araba yolculuklarına, gri pofuduk kedisine ve kocasıyla Phish konserlerine gitmeye bayılıyor. Güneş enerjisiyle çalışıyor ve deniz kıyısının bolca hayalini kuruyor. İlk bebeğini bekliyor.

Bir asal sayı haftasından daha merhaba! 31. haftanın bitişiyle beraber sadece bir tane daha asal sayımız kalmış oluyor, 40’a kadar; hedef olarak kendime onu koydum. Yavaş yavaş üçüncü trimesterin ikinciden farkını anlamaya başladım hepten bu hafta. Misal, bana balkon gibi gelen göbeğimi cat cut sağa sola çarpmak sıradan oldu hergün. Derste sıraların arasında dolaşmaya çalışırken bakıyorum, “ben bu iki sandalyenin arasından zarifçe süzülür arkadaki öğrenciye ulaşırım” diyorum, fakat daha ilk adımda göbeğimi bir öğrencinin sandalyesine, popomu başka birininkine çarparak kendime geliyorum.

Hani bir başkasının arabasını ilk kullandığınızda park yerinden geri geri çıkmaya çalışırken bir türlü kestiremezsiniz ya arabanın önünün, arkasının uzunluğunun. Aynen öyle durumum. Geldiğimi gören zavallı öğrencilerse gözle görülür bir hararetle yolumdan kaçışmaya çalışıyorlar. Beni de alıyor bir gülme. Çok şükür ki ben daha da katmerli boyutlara ulaşmadan dersler bitecek.

Okulun kapanmasını dört gözle bekliyorum, hatta öğrencilerden bile daha heyecanlıyım diyebilirim. Böylece kapasitesinin üçte birinde ancak çalışan beynimi alıp daha makul işlerle uğraşabilirim. Misal dikilecek bir sürü çiçek, yıkanıp yerleştirilecek bebek kıyafetleri, okunacak kitaplar ve yapılıp buzluğa atılacak yemekler var. Türkçe kelime kapasitesi ev ahalisinin (kedi dahil) parmaklarının sayısını geçmeyecek olan kocam adını koydu bu durumun: “bebek beyin.” Evet, en sevecen sesiyle bana böyle hitap ediyor her kafam karıştığında.

 

1462449305692

Geçen cumartesi yakın bir arkadaşımızin baby shower’ını bizim bahçede yaptık, ufak bir Türk usulü mangal ile. Ben davetlileri saat 4’te çağırdığımdan emin, kendimi ıspanak böreği yapma etkinliğinde kaybetmişken, çok sevgili misafirler saat 3’te, davetiyenin tam da dediği saatte –hani benim yazıp gönderdiğim davetiye- kapıda belirdi. Bana de onları en rahat ve en rezil pijamalarım ve her bir tutamı ayrı yoluk saçlarımla karşılamak kaldı. Neyse ki Conrad hızır gibi yetişti de ben de üstümü değiştirip yüzümü yıkayabildim. Şuraya not düşüyorum: hamilelik döneminde insanın kendine gülebilmesi şart azizim. Yoksa benim gibi donup kalıyorsunuz, moraliniz bozulup ağlayabiliyorsunuz. Hele de o canım ıspanak böreğinin dibi tutup yapıştıysa.

Üçüncü trimesteri ikinciden ayıran başka bir özellik ise uyku kalitesindeki düşüş bence. Yan yatmaktan, gece en az üç kere tuvalete kalkmaktan ve her kalktığımda göbeğimi ve sırtımı desteklediğim yastıkları tekrar dizmekten bıktım. Kaburgalarım, sırtım ve boynum her daim ağrıyor. Hele ki bacak krampları. Gece uykudan uyanıyorum acısından. Yatmadan önce esnetme yapsam da fayda etmiyor. Ebeye danıştığımda sebebinin çok bilinmediğini, ama potasyum ve magnezyumun iyi gelebileceğini söylediğinden beri hergün bir muz yiyorum, fakat bir hayrını görmedim henüz. Bilmiyorum ne yapmalı.

Göbeğimin ulaştığı boyutlar tanıdık, tanımadık bir sürü insanla da konuşma ortamı yaratıyor ki çok seviyorum. Genel kanı erkek çocuk taşıdığım yönünde, göbeğimin şeklinden midir bilmem. Fakat yeni bir sürü arkadaş (!) edindik diyebilirim. Bu sohbetlerin en heveslisi de Conrad, normalde çok içe dönük olan kocamda bir sohbet bir sohbet, her göbeğime iltifat edenle.

Onun dışında iş çok yoğun ve ben çok yorgunum. Büyük ihtimalle de o yüzden biraz depresifim şu sıralar. Dinlenince geçeceğini umuyorum. Çok sabrım yok kimseye ve hiçbirşeye. İşte olmak, eve gelince bile çalışmak ve sürekli insanlarla birlikte olmak çok fazla geliyor, eve kaçıp kendi başıma durmak istiyorum. Eminim hamilelik hormonları yine başroldedir bu konuda. Neyse.

Herkese güzel ve bahar gibi bir hafta diliyorum.

Emek

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

 1. Emoşum sen dünyanın en güzel annesi olacaksın.. Herşeyi doğru yapmak mümkün değil, bırak bunu..severek yap yeter, doğru arkasından geliyor..
  Yanında olmayı ne kadar isterdim.. Çok düşünüyorum seni.. çok öpüyorum.

  • Canim teyzem, bitanem,

   Onumde sen gibi bir ornek varken sirtim yere gelmez benim <3 Sen hep yanimdasin, oyle cok seviyorum ve dusunuyorum ben de seni. Canimsin <3

 2. Emek, seni okuya okuya isteki en yogun donemi 2. trimestera odaklamaya karar verdim. Oyle bir plan yaptim. her sey planladigim gibi giderse 34. haftadan sonra biraz rahatlayacagim umarim. Sagol bu esinlenme icin 🙂
  Bu arada borek guzel olmustur kesin bakma sen 🙂

  • Gulcin’cim, benim hamilelik konusundaki tek deneyimim bu, umarim senin ucuncu trimester benimkinden daha verimli olur 🙂 Fakat ikinci trimester superdi hakkaten 🙂 Kolay gelsin, hersey yolunda gitsin isallah!