3 Yorum

Annesi Hala Yanında Olan Arkadaşlarıma

HuffingtonPost.com sitesinde yayınlanan bu yazı Ebrar Güldemler tarafından Türkçeleştirildi. 

***

Hala anneleri yanında olan sevgili arkadaşlarım,

Kanser tıpkı bir hırsız gibi hayatımıza girdi ve teşhis konduktan tam 10 ay sonra annem bize veda etti. Kanserin böyle bir durumu var. Kurbanlarının ve ailelerinin sağlığını ve özgürlüğü alıyor. Bir önceki gün hep birlikte hayatın tadını çıkarır ve gelecek için planlar yaparken, ertesi gün kendinizi bu mücadelenin içinde buluyorsunuz. Ve nihayetinde vedalaşıyorsunuz.

Annemi bu şekilde ya da başka bir şekilde kaybedebileceğimi hiç düşünmemişim. Bunu planlamamıştım ve hazırlıklı değildim. Ne olduğunu bile tam idrak edemeden, hayat tamamen değişti ve bir hırsız annemi aldı.

İnancım sayesinde sakinliğimi koruyorum ve umudumu yitiyormiyorum. Ama yine de…

AjkM17ya7gDwt4ZmV4ROSn-q0RqRtdQUexdBCEgwOZSs

Bu Anneler Günü’nde ilk defa annesiz bir anneyim. Sevgi dolu kartlar ve hediyeler alacağım ama ben veremeyeceğim. Anneme bütün eksikleri bir yana, cömertçe sunduğunu sevgisi için duyduğum minnettarlığı ifade edemeyeceğim. İyisiyle kötüsüyle bir anne olmayı bana öğrettiği için ona teşekkür edemeyeceğim. Hayatımı bir kadın, bir anne ve bir eş olarak nasıl etkilediğini paylaşamayacağım.

Anneleri hala yanında olan sevgili dostlarım,

Çok yakın olabilir ya da kilometrelerce uzak olabilirsiniz. Bu hafta annenize elinizi uzatın.

Göz göze gelemiyor, hiçbir konuda anlaşamıyor olabilirsiniz. Onun gözlerinin içine bakın ve ne kadar özel olduğunu söyleyin.

Sizi çok sevmiş ya da hiç şefkat göstermemiş olabilir, onu ne kadar takdir ettiğinizi kelimelerle ve sarılmalarla ifade edin.

Sizin hayat modeliniz olmuş olabilir ya da size tam olarak ne yapılmaması gerektiğinin örneği olmuş olabilir. Ona kendisinden ne çok şey öğrendiğinizi söyleyin.

Mükemmele en yakın ya da en uzak anne olmuş olaiblir. Yine de orada ve bu bile ikiniz için bir şans.

Onu arayın, kucaklayın, sevginizle sarmalayın. Bu sevgi kolayca aksa da, bulması zor olsa da.

Uzaklaştıysanız birbirinizden yakınlaşın.

Farklıysanız, uzlaşmanın yolunu bulun.

Eğer meşgulseniz, zaman ayırın ve özen gösterin.

Sevginizi saklıyorsanız, gösterin.

Düzenli bir şekilde yapıyorsanız bile, bu kez tekrar cömertçe sevgi verin.

Geçen sene bugün, annemsiz bir Anneler Günü hayal edemezdim. Lütfen annenizle bağ kurmadığınız bir günün daha geçmesine izin vermeyin.

Anneler Gününüz kutlu olsun. Çokça sevmeniz ve sevilmenizi dilerim.

***

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. Tam da bizi anlatıyor..tek farkı biz bu illeti öğrendikten üç gün sonra gitti annecim..
    Canım annem benim..sadece anneler günü değil yılın her günü, ömrümün geri kalanı eksik benim,bir kanadı kırık kuş misali..
    Lütfen herkes annesine doya doya sarılsın bugun,hergun,her fırsatta..

  2. Kaybetmeden önce kıymetini bilmek… Ne kadar önemli. Annem hayatta çok şükür ama burnumun direği sızlayarak okudum yazıyı. Teşekkürler Ebrar ve Blogcu Anne.

  3. Annem gideli tam da bugün tam 20 yıl oldu. Dile kolay 20 yıl! Ben o zaman 13 yaşında bir çocuktum. Allah kimseyi annesiz bırakmasın. Oğlum olduktan sonra onu daha iyi anladığımı, ama yokluğunu daha derinden hissettiğimi düşünüyorum . Kızımın doğmasına az kaldı; kim bilir belki düşüncelerim daha da değişir; yokluğu daha da derinlesir. Hiçbir anne evlatsiz, hiçbir evlat annesiz kalmasın.