133 Yorum

Öğretmenim Jonathan Kağıdımı Yırttı

Yazar Hakkında

 EBRAR GÜLDEMLER – Anne, bibliyofil, çevirmen, öğretmen… İyiliğe, perilere, inceliklere, dengeye, kız kardeşlik kültürüne, barışmaya ve affetmeye, kelimelerin gücüne, her şeyin hayal etmekle başladığına ve en çok sevgiye inanıyor. Çocukları büyütünce gemi seyahatine çıkmayı planlıyor. Ebrar’ın tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Kapı çalıp kargo geldiğinde ve bize bu seriyi getirdiğinde çok sevindim. Ben zaten içinden kitap çıkan paketleri çok severim. Okuyan Us Yayınlarının bu yeni serisi Amerikan Psikoloji Derneği onaylı kitaplardan oluşuyor. Her biri uzmanlar tarafından hazırlanmış ve bir konuya çözüm oluyor.

IMAG3190_1

Son günlerde bizim için en faydalı olan “Öğretmenim Jonathan Kağıdımı Yırttı” oldu. Kitap, Bayan McNeal’in sınıfındaki domuzcukların birbirleriyle kavga etmesiyle başlıyor. Bizim için okulda olduğu kadar, evde de tanıdık bir sahne.

Kardeş kavgası sanırım benim içimi çürüten yegane şey. Bazen öyle zamanlar oluyor ki, sahiden dünyanın sonuna gelmiş gibi hissediyorum ve çözüm bulamıyorum. Mesela bizde bir eşya paylaşılamadığında kitaplığın üzerine koymak gibi bir uygulamam var, paylaşamayıp kavga etmeye başladıklarında en pedagojik sesimle; “aranızda paylaşmayı öğrenene dek yapbozu yukarı kaldırıyorum” diyorum. Geçen gün olaylar öyle bir aşamaya geldi ki; büyük oğlum “Güneş’i yukarı kaldır!” diyerek ağlıyordu.

Aynı şeyler arkadaşlar arasında da oluyor. Parkta oynadığımız anlarda ya da evimize arkadaşları geldiğinde… Ben zamanla nerede müdahale etmem, nerede etmemem gerektiğini az çok öğrendiğimi söyleyebilirim. Ama bunu çocuklara da öğretmek ve hep aynı üslubu korumak gerekiyor. Bu kitap bunu sağlıyor. Yazar Jeanie Franz Ransom üç oğlu olan bir anne ve ilkokul danışmanı. Kitabı ihtiyaçtan yazdığına eminim ben!

Bayan McNeal’in genel uygulaması, çocuklara kuralı hatırlatmak ve beklemek oluyor. Hikaye boyunca çeşitli sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu noktalarda durup çocuklara fikirlerini sorabilir, “sen olsan ne yapardın?” diyerek sohbet başlatabilirsiniz. Ardından öğretmenin ne yaptığını birlikte öğrenmek, olması gerekeni tam olarak kavramalarını sağlıyor.

IMAG3188

En sevdiğim bölüm; Bayan McNeal’in “ciyaklama”ya müdahale ettiği ve “Önemli Bir Şey Yoksa Ciyaklama” oluyor. Benim aynı eylem için kullandığım kelime “mızıldamak”tı ve aynı kuralı kendi hayatımıza da adapte ettik.

Neyin şikayet edilecek kadar önemli olduğunu ve neyin önemli olmadığını ayırt etmeleri onlar için yaşamsal bir bilgi. Güvenliklerini tehdit eden, canlarının yandığı, gerçekten zarar verici bir durum olduğunda ciyaklamak suretiyle bir yetişkine başvurmak elbette gerekli. Bunu dışındaki sorunları kendi aralarında halletmeyi öğretmek de hayat boyu işlerine yarayacak bir beceri.

IMAG3192

Ve mutlu son!

Öğretmen bu kuralı sınıfa anlattıktan sonra, bir süre de aynı kuralı uygulamayı öğrenmeleri için çabalıyor. Yöntem aynı; büyük tepkiler vermeden kuralı hatırlatıp sakince bekliyor. Ve davranışın yerleşmesi için tekrar ediyor. Derken kitap öğretmenin geçirdiği küçük bir kazayla ve herkesin dersini almasıyla sonlanıyor.

Kitabın sonunda ebeveynler ve öğretmenler için bir kısım var. Ebeveyn kitaplarına ve okumalarına bayılan ben bu kısmı çok sevdim. Anne babalar kadar öğretmenler için de gerekli buldum. Bu bölümü çocuk ve aileler üzerine çalışan bir klinik psikolog hazırlamış. Öğretici ama bir o kadar da eğlenceli.

IMAG3187

Biz domuz resimlerine bayıldık. Kitap boyunca domuz sesleri çıkartarak taklitler yaptılar. Şişman öğretmeni çok sevimli bulduk ve gereken dersi çıkarırken bile kıkırdayarak okuduk. Ayrıca çeviri de o kadar başarılı ki, kitap doğallıkla akıyor. Petek Halman’ın da psikolojik danışman olmasının bu noktada etken olduğuna inanıyorum.

Bir çocuk kitabı bu kitap ama sadece bir çocuk kitabı da sayılmaz, sahiden çok dolu. Serinin diğer kitapları da farklı sorunlara çözüm sunuyor. Mesela bizim için sırada;  beslenme alerjisi olan oğlum için “Kaka Yaparken Acıtıyor” var.

Pazartesi akşamına kadar aşağıya yorum bırakanlar arasından Random.org üzerinden yapacağımız çekilişle Okuyan Us Yayınları kitabı bir kişiye hediye edecek. Kazananı Salı günü bu yazının sonunda kırmızı puntoyla açıklayacağız.

 

133 yorum

 1. Bizim olsun muuu? Olsun olsunnnnn…

 2. Merhaba
  Kitap gerçekten çok eğlenceli gözüküyor. Öğretmen domuzcuğa ben de bayıldım.Umarım bana çıkar. Sevgiler

 3. Ben de isterim

 4. Hem anne hem de öğretmen olarak bu kitabı edinmek isterim.

 5. “Önemli bir şey yoksa ciyaklama” hem çocuklar hem de yetişkinler için çok yerinde bir motto olmuş. Çekilişte ben de varım:)

 6. Lutfennn bu sefer bize çıksın, evrene mesajimi ilettim bekliyorum. 🙂

 7. kitap tavsiyelerine tşk.

 8. ben de isterim:)

 9. Minigim pek sever kitaplari

 10. Kızımın kardeşi büyüyor aynı sorunlar beni bekliyor.

 11. Bakarsın bu defa olur 🙂

 12. Sıra bizdemi

 13. İstiyoruuuum 🙂

 14. Bize çıksın bu sefer

 15. Incir'le Erik'in Annesi

  Tam da Istanbul’a gelecekken ne guzel olurdu bu kitap bize ciksaydi

 16. Kardeş kavgası ve şikayetler şu sıralar benimde en çok muzdarip olduğum konu. Biri 8 diğeri 3 yaşinda iki kizim var ve yaş farklarından ötürü birbirlerini anlayamıyorlar ve sürekli, herşeyde, heryerde bir anlasamama bir paylaşamam durumu söz konusu. Büyük kızım daha sakin ve ılıman bir çocuk ama küçüğüm tam tersi inatçı bir okadar da hırçın. Büyük kızım da ben de isyanlardayiz. Ben artık bir şeyi, oyuncagi, tableti paylasamadiklarin da süre tutmaya başladım telefonun alarmını kuruyorum ve ikisine de eşit süreler veriyorum biri oynarken diğerini bekliyor böylece sabretmeyide öğreniyor. Alarm çalınca diğerine geliyor sıra. Böyle yapınca kavga çıkmaz oldu bir süre sonra ikisi de sıkılıyor kavga etmek tatlı olan herhalde, oyun degil diye düşünür oldum. İkisine de eşit davranmaya çalişirken, biri mutlu olurken diğerini üzmeyeyim diye uğraşırken olan bana oluyor biz annelere oluyor…

 17. Bir öğretmen olarak bu kitaba ihtiyacım var

 18. Okuyup bilgi sahibi olmak isterim

 19. Kitap okumaya bayılıyoruz.Umarim bizde egleniriz

 20. Tabi ki istiyorum kızım için…

 21. Iki kardes icin ihtiyacimiz var hediye olunca daha kiymetli olur

 22. Kızımı büyütürken en yakın sırdaşım olmuştunuz, bilmeseniz de. Çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız. Bu seriyi mutlaka edineceğim, önerdiğiniz kitaplardan özellikle Mahallenin Yumurcağı çok faydalı olmuştu. Üç güzel meleğinize sevgiler.

 23. Çok güzel, talibiz

 24. çok iyi

 25. Benim kuzucukların şansına;)

 26. 3 ve 1.5 yasindaki domuzcuklarima istiyorum 🙂

 27. En ihtiyacım olannn

 28. Cok ilgimi cekti bu seri

 29. Keşke kızım ile benim olsa…

 30. Bayılıyorum mesaj içerikli kitaplara.. Gel gör ki ne kadar eğitici öğretici hikaye kitabı okuduysam beklediğim etkiyi göremedim.. Çok şey mi istiyorum acaba beş yaşında ki bir veletten:)) dolayısıyla kitap tam benlik umarım bana çıkar;)

 31. Şu aralar tam bize uygın bir hikaye! Keşke bizim olsa ☺️

 32. Çıkmaz demeyin şansınızı deneyin…

 33. 🙂 biz de isteriz!

 34. K.anıl Çamdibi

  Umarım bana çıkar kızımın kitaplığına güzel bir kitap daha eklenir

 35. Yigit'in annesi

  Bu kitap da bize ciksin.

 36. Bu sefer eminim.

 37. İstiyoruz, merak ediyoruz

 38. Kardeşi yok ama kitapları çok sever bizim minik 🙂

 39. Eşim ve ben kitabı çok merak ettik, kardeşler için çok yararlı gözüküyor. Özellikle de ebeveynlere yol göstermesi açısından. Belki de bize çıkar. 🙂

 40. Bizim olur mu acep 🙂

 41. Ben de varım

 42. Şans bize gülsün ☺️☺️

 43. Kitaptan ne kadar güzel bahsetmişsiniz 🙂

 44. Oğlumun şansına

 45. Bir kez daha sansimizi deneyelim

 46. Kitaplara bayiliyoruzzz. bize gelsinnn

 47. Zaman zaman kardes kavgalarinda caresiz kalan anne baba olarak biz de isteriz biz de

 48. Ebru gümrükcu

  Merhaba, birbirini yiyen iki kızım var umarım şansımız açıktır….

 49. Sevgili canimiz cigerimiz yazar kadrosu bu kitap tavsiyeleri cook degerli tesekkur ederim.

 50. Bilgi için çok teşekkürler , hebesle bekliyoruz

 51. Bilgi için çok teşekkürler , hevesle bekliyoruz

 52. Oğlum rüzgarla zevkle okuruz
  Bu aralar pek okumak istemiyorum belki sever bu domuzcugu..
  Sevgiler

 53. anasınıfımıza şart

 54. Bir oğlum bir kızım var ve bol bol Kardeş kavgası yaşıyoruz maalesef, bu kitap tam bize göreymiş

 55. Yine çok güzel bir kitap önerisi, teşekkürler ebrar hn. veee bana çıksın

 56. Kitap harika görünüyor. Umarım okuma sansimiz olur

 57. Bu sefer cıkar belki:)

 58. İsteriz-isteriz-isteriz 🙂

 59. biz de istiyoruz

 60. çıkmaz demiyelim,şansımızı deneyelim dedik 🙂

 61. Biz de okumak isteriz

 62. Biz de okumayı çok isteriz

 63. Çok güzel kitaplar tanıtıyorsunuz. Umarım çıkar çıkmasa da alınacaklar listesinde

 64. Biz de bi şansımızı deneyelim

 65. Bir öğretmen ve taze anne olarak ben de talibim 🙂

 66. Duygu AYDIN KAŞIKÇI

  Ben de birbirleriyle konusarak cozmelerini istiyorum.Neden kagidimi yirrtin arkadasim o kağıt bana lazimdi ve ben cok uzuldum vs demelerini soyluyorum,uslubunuz dogru olursa sorunu daha kolay cozersiniz diyorum,niye yirttin s…lak falan derseniz bu dogru bir iletisim olmaz diyorum,sorun hic cozulemezse o zaman bireysel gorusuyorum

 67. Bir öğretmen ve taze anne olarak ben de talibim:)

 68. Biri icinden kitap cikan kargo paketi mi dedi? :))

 69. Belki olur …:)

 70. Kardeslik kavgasiz olmuyosa,kitabi alip okumak,uygulamak arzusu uyandi☺saliyi bekleyelim o zaman,bize cikmazsa da alalim☺

 71. Acaba bu sefee kitap bizim olur mu? 😉
  Kızım Elif ile ilk kitabımız olsun bu.

 72. Bu kez bize çıksın; kütüphanemizde blogcuanne den de bir hediye kitap olsun

 73. Bir an önce okumak istiyoruz, bizim olsun bu kitap

 74. Bu sefer benim olur umarim…

 75. Belki bize çıkar…

 76. Benim oğullarıma da bu kitap çok iyi gelir

 77. Benim oğlumun da olsun.:)

 78. Bir gün bana da çıkacak inanıyorum

 79. Tam bizlik

 80. Kerime Duyar Alas

  Blogcu anne nerde tanistim sizinle bilmiyorum ama iyi ki tanismisim cocuk sahibi olmadan öğrenmek en azindan ogrenmeye calismak cok keyifli…

 81. Bu aralar icimi tuketen en buyuk sorun icin tam da ihtiyacim olan sey…

 82. Şans talih kader kısmet…
  Belkide oğlumun olur bu kitaplar 🙂

 83. Bizde istiyoruz heMde Okumayı yeni öğrenmiş Oğlum için süper olur

 84. Cok guzelmiş:) biz de istiyoruzSevgiler

 85. Bize çıksın lütfeeen 🙂

 86. Biz de isteriiz ☺️

 87. Anaokulu ve kreş öğrencileriyle çalışan bir müzik öğretmeni ve aynı zamanda bir anne olarak gerçekten ihtiyacım olan bir kitap;zira bizim Sınıfta ciyaklamaların ucu bucağı yok

 88. Defnecimle okumak isteriz 🙂

 89. Bize çıksa çok seviniriz. Sevgiler

 90. Gökşen Çetin

  Olursa, sizden bir hatıra olur.❤️

 91. Bu kez bizim olsun….

 92. Kitap önerilerine bayılıyorum bizim için henüz erken ama bize ciksin büyüyünce okur oglusum

 93. Mizirdanmalara bir son vermek lazim

 94. Sonuçta bizler her daim yanlarında olamayacağız dimi,sorunlarını kendilerince çözmeyi öğrenmeleri gerekiyor.

 95. Bende istiyorum bu sefer bana çıksın.

 96. Biz de istiyoruz

 97. Talibim, teşekkürler

 98. belki bize cikar..

 99. sıra bizde mi acaba?

 100. Biz de isteriz biz de 🙂

 101. Kizimin sinifinda da bu domuzcuklardan var. Bize cikmasa da bu kitap bizim evin alinacaklar listesine girer.

 102. Bu kitabin , aralarindaki yas farki sadece 16 ay olan 2 kucuk oglumun kavgalarina getirecegi guzel çözüm beni simdiden cok heyecanlandirdi.:)

 103. bayıldım bu kitaba, ne olur bize çıksınn 🙂

 104. Daha dün oğlum sitenin bahçesinde arkadaşlarıyla oynar ve sürekli birbirlerini şikayet ederlerken ” kimseye bi zarar gelmediyse şikayet yoooook ” diye ciyaklıyordum 🙂 Bize çıkar mı acaba ?

 105. Bana çıkması dileğiyle …

 106. Merak ettim doğrusu…

 107. Kardeş kavgalarına biri dur demeli:)) İhtiyacımız varmış meğer bu kitaba, tanıştırdığınız için teşekkürler..

 108. belki de bizim kismetimizdir 🙂

 109. neslihan ozcelik

  bizim olur umarim:)

 110. Şahane görünüyor, şansımız bol olsun 🙂

 111. Öğretmen bir anne olarak ben de kitabın taliplilerindenim

 112. Bize en çok lazım olan..

 113. inşallah bana çıkar arkadaşımın oğluna hediye etmek istiyorum.

 114. Heeeyyy şans perisi, bak burdayız…

 115. Serinin adı var mı ?

 116. Çok güzel bir kitap ve çok güzel bir yorum…Biz de istiyoruz…

 117. Çok beğendim seriyi.umarım bize çıkar.

 118. Belki bu sefer bize çıkar

 119. Deneme 1-2
  Deneme 1-2

 120. “ciyaklamak” çocukların sesini anlatmak için ne güzel tabir :)) umarım bize çıkar!

 121. Bende katılayım 🙂

 122. yaman'ın annesi

  çok merak ettim kitabı tam anlatmak istediklerim umarım bize çıkar :))

 123. ahhh kitap en sevdiğimiz hediye keşke cıksa:))

 124. bi kere de bize çıksa

 125. Çiğdem Sevdalı Tanju

  Böyle güzel bir yazı ile kitabı anlattığınız için çok teşekkürler. Oğlum biraz daha büyüyünce hemen alacağım.

 126. Bizim olsunnnn:)

 127. O piti piti karemela sepeti bu kez kitap bize gelir mi? (:

 128. Ben istiyorum 🙂

 129. bize çıkmasada ben alınacaklar listesine ekledim 🙂

 130. Kitap önerilerinizi ilgiyle takip ediyorum. Sevgiler

 131. Faydalı olduğu kesin, mutlaka edinmek gerek Teşekkürler tavsiye için