13 Yorum

Anne Anne saat kaç?

Çocuklarımın, ‘söylesinler’ diye gözlerinin içine baktığım bir kelimenin bazen en duymak istemeyeceğim kelime olacağını bilmezdim.

Anne!

İlk aylarda önce anne mi diyecek, baba mı diyecek, baba dedi ama anni de dedi diye çetele tuttuğumuz o günler çok gerilerde kaldı. Yerine

Allah aşkına anne demeyin, biraz da baba diyin!

nidaları geldi.

Her şeye ama her şeye ANNE deme olayı nedir arkadaşım?

Seviniyorlar: Anneeeeee bak ne kadar tatlı bi köpek!

Şaşırıyorlar: Oha Anneeee (vapurda) dışarıdaki insanlar nasıl ıslandı!

Korkuyorlar: ANNEEEEEHHHHH!

Kaka yapıyorlar: Anneeebittiiiiii!

Üzülüyorlar: Anniiiieeeeeiiiüüüühühühüü!

Anlıyorum. Anne sığınılacak bir liman. Yaslanılacak bir duvar. Örtülecek bir yorgan. Falan filan. Ama her şeyin bir sınırı var be canım! Bu evde bir de baba var!

O kadar ki, artık babanın bile dikkatini çekmeye başladı bu ‘Anne’ler. O bile (bak o BİLE diyorum) Evladım anne demeyin biraz da baba diyin diyor artık.

Anne, bu tereyağı neden beyaz?
Anne, iPad’e iki tane oyun yükleyebilir miyim?
Anne bu ekmek bana çok geldi bitirmicem.
Anne Deniz bana vurdu!
Anne Derin odama izinsiz girdi!
Anne, çorabımı giyemedim!
Anne, bak çorabımı kendim giydim!
Anne ödevimi yapmadım!
Anne iyi geceler demedim!
Anne sarılmadım!

Ve bu liste uzaaar gider.

AnneAnneSaatKac

Anne demeyin banaaaaağğğğğğğ!!!!!

Öyle zamanlarda, öyle dur durak bilmeden Anne diyorlar ki, artık ‘Acil durum’ olayını öğretmeye başladım: Birisi boğazınıza çöreklenmiyorsa, ev yanmıyorsa ‘Anne’ demeden önce bir durup düşünün. O an ‘Anne’ demesem n’olur? Kimse ölür mü? Evimiz başımıza yıkılır mı? Yanıt ‘Hayır’sa Anne demeyin. Başka bir şey deyin.

Kimi zaman ‘Efendim? Beni şimdi neden çağırdınız? Nedir bu ben-tuvaletteyken-kapının-arkasından-bana-söylemek-zorunda-olduğunuz-şey?’ diye soruyorum. Ne cevap veriyorlar, biliyor musun?

Anne saat kaç?

Acaba diyorum bu yeni bebeye Anne yerine başka bir kelime mi öğretsem. ‘Baba’ mesela?..

13 yorum

 1. küçük mucizelerim

  İmdaaaat! Hay ben annenizin……….. diyorum çoğu zaman. Gerçekten yeter. Baba da hiç istifini bozmuyor ama bizde.

 2. Yazını çok keyifle okudum Elif. Belki bugün bana bu kadar çok anne denmemiş olduğu için olabilir mi? Benim bebeler de demek ki senin oğlanlar gibi habire “Anneeeee” deyip durangillerden.

  Ben bu anne deme olayını ciddiyetle sayısal verilere döktüm. Okumak isterseniz;

  http://www.annekalbim.com/sayisal-verilerle-kesintisiz-annelik-hizmeti-1-cocuklarin-cephesi/

 3. Yıldım, bazen gunaha mi giriyorum diyorum korkuyorum, yine de cok sukur diyorum ama cidden yıldım. Yeter artik “anne” demeyin diyorum sonra “anne bak babaannemi cizdim” diyince “neden beni cizmedi” diye uzuluyorum. Ay bu cok zor is.

 4. Yazıyı okuyunca aklıma şu video geldi, özellikle de oradaki annenin ifadesiz suratı 🙂

  https://youtu.be/dXQZAwo98KQ

 5. -Anne çorabımı giydim/ anne çorabımı giymedim kısmına çok güldüm
  Ben de bazen yeter diyorum ama sonuçta ‘babba’ olayı çocukları çok kesmiyor sanırım.
  Bir de benim anlamadığım alarm filan mı var ben tuvalete girer girmez hemen yanımda bitiyor bu çocuk.

 6. Anneler gününde çok güzel bir reklam vardı. Her şeye anne diyorlar ya dış ses ” vee birileri de baba demeyi öğrendi” diyor. Çocuğun söylediği : “babaaa annem nerde?”

 7. Bir saat anne demeyi yasakladım dedim günün birinde ; ‘şişşt kadın’ diye seslenmeye başladılar gülsem mi ağlasam mı bilemedim

 8. Elif Hanimcigm cok tatli ve samimisiniz gercekten.iki erkek cocuklu bir evin annesi olarak aynini yasiyorum,dislerimi sikip,sinirden yüzümü sekilden sekle sokmak suretiyle kendimi yatistirmaya calissam da baya bir zorluyor gercekten.”neeeee, ne var cocugm yine?” diye cevap veriyorum ama akabinde de üzülüyorum”neee’lememe!”:-)))

 9. Aynı bizim ev :)) Ayaklarına çağırıyolar bir de ‘anne bi gelir misin’ gidince ‘anne hangi çorabımı giyeyim’ zıkkımın kökü :)))))))))

 10. Eger birazda baba demelerini istiyorsaniz bunun icin siz ugrasmayin gonderin Babalari BADEP’e babalar cocuklarina baba demesini ogretsin. Mesela sizin de cocugunuzun okudugu moda daki okulda var. Cok faydali katildim ordan biliyorum.
  Saygilar

 11. Benim minik meleğimin “Ann-nee” deyişi hala kulaklarımda. Yaşasaydı ben de yakınıyor olacaktım belki “anne”lerinden ama şimdi “anne” deyişini duyduğuma bile şükrediyorum. Sık sık canlandırıyorum hayalimde onun “annn-nee”lerini, beynimden silinmesin sesi unutmayayım diye..
  Annelik zor zanaat vesselam. Çocuğunu binbir zahmetle büyütene de zor, büyütemeyene de..

  • Allah sabırlar versin Asil Miran’ın annesi. Onunla kuramadığın anne çocuk bağının hatıraları hafızalarında en değerli yerinde saklı kalmakla beraber diğer çocuğuna Allah uzun, sağlıklı ömürler versin inşallah. Ve her kimsesiz çocuğa sizin gibi anne sevgisi kuvvetli, içten insanların sevgisini bağışlasın Allah’ım. Sağlıcakla ve Sevgiyle kalın…

 12. Çok keyifle okudum. Annem de bize çocukken “anne demeyin bana” derdi bazen çok kızarsa.. Biz de teyze derdik 😛