3 Yorum

Bebeğimin 365 Günü

Benim bir bebeklik hatıra defterim vardır, çocukken çıkarıp çıkarıp bakardım. Çoğunlukla annem yazmış ama babam da hattat gibi yazısıyla aile ağacımızı doldurmuş. Şimdi bakıyorum da, onun dışında babamın pek bir izi yok defterde, hep ‘Annemden notlar, Annemin duyguları…’ Varsa yoksa anne… Alooooo bu çocuğun babası nerde? O zamanlar öyleymiş…

FullSizeRender

Yaşıtlarımın da bu defterden vardır…

Neyse, ‘Anne olunca ben de böyle bir günlük tutacağım!’ diye çıkmıştım yola; hakikaten hamileliğimin ilk haftalarında başladıysam da sonrasında devamını getirmedim, neden bilmem. Sonra Amerika’dan bir anı defteri almıştım, Deniz için onu doldurdum. Hepsini bitirmesem de bayağı bir işlemişim içini, Deniz’e mektup yazmıştım, babasına yazdırmıştım (devir değişmişti). Deniz’in çok kıymet verdiği bir anı defterine dönüştü hakikaten, açıp açıp bakar…

Aynı defterden Derin’e de aldıysam da onunkinin içini pek dolduramadım. İkinci çocuğun kısmeti diyelim, ya da kısmetsizliği… Yine de defteri var mı? Var. İçinde ‘ilk saçları’ bile var.

Ve şimdi Derya’nın sadece bir anı defteri değil, takvimi de oldu. Evrim Gürel Süveydan’ın çizip hazırladığı Bebeğimin 365 Günü Anı Takvimi ve Bebeğimin İlk Yılı Anı Albümü.

Flam6

Uzun süre tasarımcı olarak farklı alanlarda çalıştıktan sonra, annelikle birlikte biraz isteyerek, biraz da istemeyerek profesyonel hayatına son vermiş Evrim Gürel Süveydan. Hesap kitap sürecinden sonra kendi işini kurma kararı almış ve hayalindeki gibi ürünleri tasarlayıp ürettirdiği Flamboyan markası böyle doğmuş.

Evrim’in 2008 yılından bu yana tasarladığı ve ürettiği % 100 el yapımı defter ve aksesuarları içeren Flamboyan ürünleri İKSV Tasarım Mağazası, İstanbul Modern Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi birçok noktada satışa sunulmuş. 2013 yılında kızının doğmasıyla birlikte işine ara verse de, kendi annelik deneyiminden yola çıkarak eksikliğini tespit ettiği ve hem bir tasarımcı hem de anne gözüyle tasarladığı Anne & Bebek serisini geçtiğimiz Mayıs ayında satışa sundu Evrim.

Ürünlerle ben de geçtiğimiz haftalarda tanıştım ve bir yandan Derya’nın bebekliğine yetişmiş olsa da en başından edinmediğime hayıflandım. 6 ay bile olsa bazı günler unutulmuş, neyse ki yazılarım, notlarım ve fotoğraflarım yardımcı oluyor hatırlamaya…

Flam7

Bebeğimin 365 Günü Anı Takvimi yenidoğan bebeğin ilk yılının güncesini tutmayı amaçlıyor. Anne bir yandan kendi duygularını not alırken, bir yandan da bebeğin düzenini ve alışkanlıklarını takip edebiliyor. Gerek masa üstüne, gerekse duvara koyduğunuz takvimin üzerine ivedilikle notlar alabiliyorsunuz: 4. ay, 17. gün: Kesintisiz uyumaya başladı! gibi… Bu tür ayrıntılar şimdi farkında olmasanız da özellikle takip eden çocuklarınızda çok işe yarıyor. Örneğin ben burada yazdığım bir yazıda gördüm Derin’in Derya’nın benzer aylarındaki kilosunu (albüm tutaydım böyle olmazdı işte!)

Flam5

Takvimin beraberindeki özel anlar ve günler için hazırlanan sevimli etiketler içeriği kişiselleştirmeye yardımcı oluyor.

Flam4

Albümün ise benzerleri piyasada var fakat gerek tasarım gerek içerik olarak bu kadar olmadığını söylüyor Evrim Süveydan. Bebeğin ilk yılını, gelişim aşamalarını, özel dönüm noktalarını, aylık büyümelerini, diş çizelgesini, ilk kelimelerini ve daha birçok unutulmaz anısını yazılı ve fotoğraflı olarak saklamaya fırsat veren albümün metinlerinde ebeveynlerin gözünden kaçabilecek birçok ayrıntıya yer verilmiş.

Bebeğiniz doğduğu gün hava durumu nasıldı? Ekmeğin fiyatı neydi? Ya sütün? Tarihte bugün ne olmuştu? Mesela bizimkinde ne olduğunu dünya alem biliyor.

Flam3

 

Uyku arkadaşının adından, ilk banyosunu kimin yaptırdığına, ilk kelimeleri ve anlamlarına kadar birçok ayrıntıyı girebiliyorsunuz bebeğinizin albümüne… Bizimkinin uyku arkadaşının kim olduğuna henüz karar veremedi bebemiz, ama adı hazır: Dudu!

FullSizeRender (3)

Özgün tasarımı ve içeriğindeki ayrıntılar, albümü dilediğiniz kadar kişiselleştirmenize fırsat veriyor. Arka kapağın içindeki zarf küçük objeleri tutmaya yararken (mesela Derya’nın saçları bunun içine girecek), ön kapağındaki lastik, albüme yerleştirilen fotoğrafların düşmemesini sağlıyor.

Evrim Gürel Süveydan, adını tropikal bölgelerde yetişen ve birçok dilde Ateş Ağacı olaran bilinen Flamboyan ağacından alan markasının, ürün yelpazesinin günden güne genişleyeceğini ve yerel anlamda anne & bebek kırtasiyesi denilince akla ilk gelecek isim olmayı hedeflediğini söylüyor.

Tasarımlarına bakılırsa bence çok uzak bir hedef değil.

Bu ikiliden çok güzel ‘yeni anne’ hediyesi olur. Flamboyan Anne & Bebek serisini tüm kitapçılarda bulabilir, güncel ve ayrıntılı bilgileri web sitesinden ya da Facebook ve Instagram sayfalarından edinebilirsiniz.

Bu sırada ben Derya’nın anı albümünü doldurmaya devam edeceğim…

Bu vesileyle Derin’inkine de kaldığım yerden devam edeyim…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. Bende ilk bebekte doldurmuşum, ama ikinci bebekte ehh işte yinede ara-sıra dönüp yazıyorum.
    Yalnız iki numaranın kesintisiz uyuduğu gece kısmına valla saydırdım 13 aylık oldu hala kesintisiz gece uykusu yok
    Büyüyünce o bölümde annesinin asıl annelik halinden, cadılık haline geçtiğini okuyacak

  2. İlk bebeğimde bir hevesle hamilelik günlüğü tutmuştum ben. Onu beklerken yaşadıklarımızı, hissettiklerimizi anlatmıştım uzun uzun. İkinci bebemde de niyetim aynıydı ama çocuk sekiz yaşını bitirdi ve ben onun özel birkaç kelimesi dışında birşey yazmamışım ne yazık ki. Neden? Çünkü zaman. Çünkü yoğunluk. Koşturmaca. Eee haliyle sıra üçüncüye geldiğinde günlükle ilgili bir hayal bile kurmadım. Ama Onun da çok tatlı ve komik telaffuzlarını not alıp bir Melisçe-Türkçe sözlük hazırladım. Çok da eğlenceli oldu. Okuyup gülüyoruz.
    Şimdi bu anne bebek kırtasiyelerini görünce (kırtasiye delisi olduğumdan mıdır nedir), yavv bir bebek daha mı doğursam diye içimden geçirmedim değil. Sırf şu defterleri kullanabilmek için haa.. Deli miyim neyim? Allah’ım sen aklıma mukayyet ol! 🙂

  3. ay benim de var o pembe defterden 🙂