2 Yorum

Emek’in Gebelik Günlüğü, 38. Hafta

Yazar Hakkında

EMEK KÖSE- İzmirli bir matematikçi. Amerika’nın Maryland eyaletinde yaşıyor. Matematiği çok sevdiğinden üniversitede matematik hocası olarak çalışıyor. Okuyup yazmaya, yemek yapmaya, araba yolculuklarına, gri pofuduk kedisine ve kocasıyla Phish konserlerine gitmeye bayılıyor. Güneş enerjisiyle çalışıyor ve deniz kıyısının bolca hayalini kuruyor. İlk bebeğini bekliyor.

38. haftaya göbeğim hala neredeyse burnumda girdim, anlaşılan bizim kızın takvimden haberi yok, içeride rahatı yerinde. Onun rahatı yerinde de benimkini sorun söyleyeyim. Bu hafta aynı zamanda tam bir nesting haftasıydı diyebilirim. Kızımızın bir odası var artık ve bu odada ne gitar, amlikatör, Bob Dylan posteri, futbol topu ve bilimum alakasız şey yok, yaşasın! Conrad’ın eski odası artık ailenin en küçüğünü bekliyor. Oda yoluna girdikten sonra hevesle yeni doğan kıyafetlerini, battaniyelerini yıkadim. Her birine bayıla bayıla, küçüklüklerine güle güle yerleştirdim. Öyle ufaklar ki o kıyafetler, inanamıyorum kuzunun o kadar küçük olabileceğine! Odası çok güzel oldu, çok içimize sindi.

Olivia Reyhan’ın odasını hazırlamakla sanki resmi bir hal aldı varlığı, geleceği. Sabahları güneş olan o küçük odaya hayranlıkla bakıyorum. Önünden geçerken mutlaka bir kafamı uzatıyorum kapıdan, kahvemi bazı sabahlar orada içiyorum, hayal kuruyorum, içim mutlulukla doluyor.

1467286980841

Heyecanlarla beraber yine bir miktar endişe ve korku yaşıyorum. Doğum ve doğum sonrasına dair olmak üzere, hem bebeği büyütmek, hem de benim hayatımın nasıl değişeceğine dair. Bugün Doula’mız Stacy, bana bebeğin hayatımı daha da güzelleştireceğini, işimi yine yapabileceğimi kendinden çok emin bir biçimde, örneklerle de destekleyerek anlattı. İyi bir öğrenci gibi dinledim, şimdilik aklıma yattı.

Haftanın bir başka gelişmesi de kendini bilmez bir şekilde yükselen tansiyonum oldu. Hep normal bir şekilde seyirdiği halde son haftalarda bir tırmanıştaydı ve bu sefer epey bir yüksek çıktı. Bunun üzerine ebe baş ağrısı, el-ayak şişmesi, göz önünde uçuşan cisimler ve karnımın üst sağ tarafında ağrı gibi semptomlara dikkat etmemi salık verdi. Ve ilk defa da doğumu tetiklemekten bahsetti. Kafamda doğuma hala zaman vardı, ve yapılacak da tonla iş, ama şimdi çok uzak olmayan bir doğum ihtimali gözümün önünde duruyor. Şimdilik tuz ve hazır gıdalardan uzak durmalı, bol yürüyüşlü bir hafta düşünüyorum kendime, işallah ise yarar.

Heyecanlı bekleyişin eksi ikinci haftasından herkese sevgiler,

Emek

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Tüm kalbimle herşeyin çok güzel olmasını diliyorum.Senin ve bebegin babası için …güzel şeylere hepimizin ihtiyacı var.. Ve orda cok uzakta hiç tanısmadığim bir dostum mutlu olucaksa bu bizide mutlu edicek…