3 Yorum

Uyku Borcu

DailyMail.co.uk sitesinde yayınlanan bu yazı Ebrar Güldemler tarafından Türkçeleştirildi. 

***

Yeni anne babalar, bebeklerinin ilk iki yılında toplamda yaklaşık 6 aylık uykudan oluyorlar.

Annelerin sadece bir saatlik uyku için vermeyeceği hiçbir şey yoktur.

Şimdi, yapılan araştırmalar da yeni ebeveynler için uykunun ne kadar değerli olduğunu ortaya koydu.

Bu anne-babalar, çocukları iki yaşına eriştiğinde, yaklaşık olarak yarım yıllık uykuyu uyumamış oluyorlar.

Çoğu gece sayısız defa küçüğünü besleme ya da sakinleştirme için uyanıyor ve en fazla dört saat uyuyabiliyorlar.

IMAG4993-01_1

Kahve kupamı tüm uykusuz ebeveynlere kaldırıyorum.

Yorgunluktan ölmek: Taze ebeveynler çocuklarının yaşamdaki ilk iki yılında 6 aya eşdeğer uykudan oluyorlar.

Sonuç olarak sürekli artan bir uyku borçları oluyor. Bu nedenle yorgunlukları kalıcı hale geliyor ve duygu değişimi ve depresyon eğilimleri artıyor.

Kronik yorgunluk çiftlerin çabuk parlamaları ve haftada birkaç defa tartışmaları anlamına geliyor.

Daimi yorgunluk ve patlamaya hazır bomba gibi olmak evliliklerin yıkılmasıyla sonuçlanabiliyor.

Uzmanlar, yetişkinlerin konsantre olabilmeleri ve verimli bir şekilde iş yapabilmeleri için en az beş saat kesintisiz uykuya ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

Bu, elbette kişiye göre değişiyor. Fakat bu ihtiyaç nadiren üç saatken, çoğunlukla sekiz saati buluyor.

Ankete göre anne ve babaların üçte ikisi her gece 4 saatten az uyuyor.

Araştırmaya göre; yüzde 12’si iki buçuk saatten az uyuyor.

Yetişkinler iki yıllık bir zaman diliminde en az 3650 saat uyumalılar. Fakat sadece 4 saat uyuyanlar bu zaman diliminde sadece 2738 saat uyumuş oluyorlar. Bu da 912 saatlik bir fark anlamına geliyor. Bu rakam uzmanlara göre, en az 5 saat uyuyan birinin 6 aylık uykusuna tekabül ediyor.

1000 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, kalıcı yorgunluk ilişkilerde hasara neden oluyor. Yeni ebeveynlerin üçte biri, haftada en az beş defa tartıştıklarını itiraf ediyor. Annelerin dörtte biri duygu değişimi ve depresyondan şikayet ediyor. Beşte biri ise,sadece yorgun oldukları için eşlerinden rahatsızlık duyduklarını ifade ediyor.

Nihayetinde uykusuz geceler evlilikleri etkiliyor. 20 çiftten biri çok yorgun oldukları için ayrılmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

Slientnight Yatak Şirketi uyku uzmanı İftikhar Mirza’ya göre; “yetişkinlerin her gece gereği kadar uyumuş olmaları çok önemli. Aksi takdirde tahammülsüz oluyorlar, iş performansları etkileniyor ve dikkatleri dağılıyor.”

Ankete göre; ev içinde ve dışında gerçekleşen kazalar da ilişkileri etkiliyor.

Ebeveynler, alınması gereken uykunun eksik olmasının sorun olduğunu tam olarak anlamıyor. 5 saatlik uyku kesintisiz ve tek seferde olmalı. Bir saat orada, bir saat başka yerde uyumak bu “uyku borcu”nu karşılamıyor.

Uykusuzluk ve ebeveynlik kol kola geziyor fakat ebeveynler bebeklerinin düzenini mümkün olan en kısa sürede bir rutine oturtarak kendilerine yardım edebilirler.

Ayrıca bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için sağlıklı beslenmeli, endorfin salgılamak için hafif egzersizler yapmalılar. Böylece duygu değişimlerini en aza indirebilirler.

***

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. Uykusuz kaldığım günleri hatırladım 53 kilo ile hamile kalıp 77 kilo ile hamileliğimi tamamlayıp tekrar 50 kiloya düşmem ilk 6 ayda kesinlikle uykusuzluktandı. Büyük oğlumu saç baş dağınık şekilde kucağımda çocukla okula koştururken saçımın dağınıklığına bir anne laf etmişti de ne çok üzülmüştüm. “Birde açıksın, şu haline bak” demişti. Kucağımdaki bebeğin bu halimin nedeni olduğunu düşünemeyecek kadar bilinçsiz bir anne. Ama geçti şimdi de Bebek kokusunu özlüyorum çünkü büyüdüler pufff

  2. Böyle yazıları okuyunca anne olmaya ödüm kopuyor. Uykuma çok düşkün biriyim nasıl yaparım hiç bilemiyorum.

  3. cocuklar uyumuyorsa yapacak birsey yok,mecbur uykusuz kalinacak,sonucta omur boyu suren bir durum degil,5 saat kesintisiz uyumak bebegin dis cikarma doneminde ki bu donem 2 yasa kadar uzar gider imkansiz..sonra 8 saatte uyunur,10 saatte..