8 Yorum

İstemez, Yan Cebine Koy

İngiliz Daily Mail gazetesindeki bir habere göre, ebeveynler, çocuklarının ilk iki yılında toplamda 6 aylık uyku kaybına uğruyormuş. Tehlikenin farkında mısınız?!

Özellikle yeni anne babaların en çok endişe ettiği konulardan biri uyku, çünkü uykusuzluk daha önce yaşadığınız hiçbir şeye benzemiyor, ve hayır, gebeliğinizde size sürekli söylenen ‘Şimdi bol bol uyu, sonra uykusuz kalacaksın’ sözleri işe yaramıyor çünkü uyku biriktirilebilen bir şey değil. Tam tersi, borçlanılan bir şey… Evet, bugün uyumadığınız uykular yarın sizi tırmalıyor ve vücudunuz size bunun bedelini bir şekilde ödetiyor. Kısacası o uyku uyunacak arkadaş! İyi de, nasıl?

Fransız ebeveynler bebeklerine iyi uyumayı öğretmeyi bir görev kabul ediyorlar; tıpkı onlara ilerleyen zamanlarda temizlik alışkanlığını, sağlıklı beslenmeyi ve bisiklete binmeyi öğretmek gibi… Gecenin yarısını sekiz aylık bir bebeği uyutmaya çalışarak geçirmeyi bir ‘iyi ebeveynlik emaresi’ olarak almıyorlar. Onlara göre bu, çocuğun bir uyku problemi olduğu ve ailenin genel anlamda ciddi bir denge bozukluğu yaşadığı anlamına geliyor

diyor Pamela Druckerman Bringing Up Bébé kitabında. Ve, Fransız ebeveynlerinin sıklıkla uyguladıkları, ‘Duraksama’ adını verdiği bir taktikten bahsediyor. Amiyane tabirle ‘Gık deyince yanına koşmamak’ olarak Türkçeye çevrilebilecek bu taktik, kısaca bebeğe, uykuya geri dönme fırsatı vermeyi amaçlıyor. Druckerman’ın kitabına göre

 • Çocukların isteklerine her zaman yanıt vermek, kişiliklerinin gelişimi açısından çok sakıncalı
 • İlk aylardan itibaren gündüzleri kendi kendilerine vakit geçirmelerine fırsat tanınan bebekler, gece uyumak üzere yataklarına bırakıldıklarında daha az endişeli oluyorlar
 • Bu bebekler yataklarında aç olmadan, susuz kalmadan, uyumadan, sakince uyanık olabileceklerini öğreniyorlar. Çünkü çok küçük yaştan itibaren de olsa bebeklerin de -herkes gibi- yalnız kalmaya, annelerinin gözü her dakika üzerlerinde olmadan uyuyup uyanmaya ihtiyaçları var.

Bunlara büyük ölçüde katılmakla beraber uygulamada her zaman böyle olmadığını da biliyorum. İlk bebeğim, ailenin ilk torunu olmasının da etkisiyle gündüzleri sürekli birilerinin oyaladığı bir bebekti ancak ikinci ayından itibaren geceleri kesintisiz uyurdu. İkinci bebeğim önünde ilgilenilmesi gereken bir başka çocuk olmasının etkisiyle tek başına çokça vakit geçirirdi ancak kolik olduğundan mütevellit aylarca süründük. Üçüncü bebeğim ise sakin, mutlu, kendi kendini oyalayan ancak geceleri üç saatte bir uyanan bir model! Demek ki neymiş? Gerçekten de her bebek kendi kitabını yazıyormuş. IMG_0014 Ancak Druckerman’ın tespitlerinde gerçekten katıldığım noktalar da var. Uyku alışkanlığı öğretilebilen bir şey bence… Ha, öğretilmeli mi, orası tartışmaya açık… Yani kabile hayatlarımıza devam ediyor olsaydık ve sabahları yetişmemiz gereken işlerimiz, okula götürmemiz gereken (diğer) çocuklarımız falan olmasaydı o zaman bebeğimizi yanımıza alır, hep birlikte yer yatağında uyur, gündüz de tarlaya giderken sırtımıza bağlardık. Bebe gündüz sırtımızda, gece koynumuzda yaşar gider, kimse uyku eğitimini dert etmezdi. Ama ben dert ediyorum. Öyleyse varım. Her ne kadar sekizinci ayımıza yaklaştığımız şu günlerde hala geceleri üç saatte bir kalkıyor olsam ve içimdeki ‘modern’ ve çok bilmiş ebeveyn bunu bir ‘başarısızlık’ timsali olarak görse de onu susturuyor ve bebeğime uyku disiplini kazandırma çabalarıma devam ediyorum. Ne yapıyorum:

 • Daha önceki tecrübelerimdeki gibi saat tutmamakla birlikte, uykusunun geldiğini fark ettiğimde zaman mekan dinlemeden uykuya yatırıyorum. Çekilin bebeğimin uykusu geldi!
IMG_9618

Mesela tatilde, deniz kenarında…

 • Uykusunun geldiğini anlamak bebekten bebeğe değişen bir şey, kimi gözünü oğuşturur, kimi saçını karıştırır. Bizimki Züğürt Ağa’nın babası gibi elini kulağına sürtüyor. Ağlamaya başladıysa çok geç kaldın, koş koş!
 • Yatağına koyduğumda ona uyuması gerektiğini söylüyorum. Anlıyor. Çünkü bebekler her şeyi anlar.
 • Ve direniyor. Mızıldanmaya başlıyor. Bir yandan uyumak istemiyorum ehüeeeee derken bir yandan da yan gözle bana bakıyor ne kadar ciddiyim diye…
 • Çok ciddiyim ve geri adım atmıyorum. Onu okşuyorum, pışpışlıyorum, yanında duruyorum, şarkı söylüyorum. Kalkmaya yeltendiğinde geri yatırıyorum. Başını kaldırdığında yumuşakça ‘Koy başını’ diyerek uyku pozisyonuna geri döndürüyorum.
 • Hareket istiyor. Yatağını ileri geri sallıyorum (demek bebek karyolalarının tekerlekli olmasının bir sebebi varmış!)

Bunlar çoğu zaman işe yarıyor. Ama bazen de yaramıyor. Diş çıkarıyor, olmuyor. Yediği bir şeyi hazmedemiyor, olmuyor. Sıcak oluyor, uyuyamıyor. Olmuyor da olmuyor… İşte o zaman her şey mübah! Böyle zamanlarda ben emzirerek, babası kucağında pışpışlayarak uyutuyoruz.

Kısa vadeli kalkınma planımda gece kalkmalarını bire indirmek ve yatağını sallamayı bırakmak var. Sadece şarkıyla, hımhımla falan uyuyabilsin istiyorum. Bir süre sonra onu da bırakayım, yatağına koyayım, hadi iyi uykular diyeyim, o da uyusun. Bir noktada olacak.

Her nedense uykuya karşı bir istemem-yan-cebime-koy, bir uyutursan-uyurum-uyutmazsan-Allah’ından-bul duruşları var bu modellerin. Ama ben onların uykusunun geldiğini biliyorum. Kaç yaşına gelirse gelsinler. Çünkü bebesinin uykusunun geldiğini bebesinden daha iyi bilen kişiye anne denir.

Prima

Bu yazı Prima’nın desteğiyle yayınlanmıştır ancak yazdıklarım kendi fikirlerimdir. Prima’yla İlk Yılım konulu yazıların tamamını buradan, Prima’yla Beş Yıldızlı Söyleşiler’i buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

8 yorum

 1. Merhaba benimde 2 aylık bir oğlum var. Bizde kolikden müzdaripiz.. Durum şu kucak bebeği.. Ve ben çok yoruldum tabi.. Akşam 10 civarı kucakda pışpışlanmadan rahat etmiyor.. Diğer oğlum kendi kendine yatar uyurdu :)) gerçi bı hafta itibari ile tek başına koltuk ve yatakda vakit geçirir hale geldi.. Uyku düzeni oluşturmak için erkenmi? En azından kucakda dolaşmadan yada memede uyumadan? Ağlatmayı kesinlikle düşünemem ama hafif mıkırdamalarıda dikkate almıyorum:))) sevgiler…

 2. Derya’dan 5 hafta küçük bizimkisi ve ayni dertten muzdaribim bir yolunu bulunca söylersiniz di mi 🙂

 3. Benin bebede ay olarak aynı sizinle benzer şeyler yaşıyoruz ama yinede her bebe kendi karakterini yaşıyor bence..Derya’nın ilk doğduğu zamalarda bi yazınızda kulağına oğlum şu saatte kalk vs demiştiniz ben biraz öyle kulağına söyledim gerçekten işe yaradı bide sen kendi kendine uyuyabilirsin , sen uykuyu çok seviyorsunlar tabiki kararlılıkla oda uyum sağlayayımla devam ama gece kalkıyor..acep anne sütü gerçekten yetersiz mi yoksa bi alışkanlık mı?? Ek gıda konusunda yavaştan alıyorum ve mamada vermiyorum..Onun için sağmış olduğum sütlerden biberonla vermeyi planlıyorum bakalım ne olcak??ahh ahh annelik hakikatten toz pembe değil :))

 4. Oğlum doğmadan önce planladığım uyku eğitimi ile sonrasında yaşadıklarım bana her bebeğin belirli kuralları uygulamanın yanında apayrı varlıklar olduğunu ögretti. Bu konuda aylarca yaptığım denemelerde 1 yaşına kadar ilerledik ama sonrası tepetaklak oldu. Mışil mışıl uyusun bebişiniz inşallah

  http://www.aycanne.com/201
  6/07/26/bu-uyku-egitimi-isini-beceremedim-ben/

 5. Çok güzel bir paylaşım ben de paylaştım.kendi kendine uyuma egitiminde cesitli yontemler olmasiyla beraber ataerkil ve genis aile kulturunde bu uygulamalari kullanmak cok zor.ben yapamadim.ancak sunu soyleyebilirim ki uyku kodu ne ise bebeginizin onu unutmasini saglamak.benim emerek uyumaydi.ve uyku kaybim 6 aydan cok fazlaydi diye dusunuyorum.ne zaman emmeyi birakti o gece deliksiz uyudu kuzum.herkeze bu zorlu surecte sabir diliyorum.sevgilerimle..

 6. Benimki sizin 3 numerodan yaklaşık 2 hafta küçük. Hadi diyelim ki yatagina uyumasi icin yatirdim. Yuzukoyun uyumasindan dolayi o pozisyonda yatirip pispislamaya basladigimda oyun sanip ters dönüyor. Ne kadar uykulu olursa olsun bu böyle oldu. E sirt ustu hayatta uykuya dalamaz zaten! Bu durumda hala pusette ileri geri sallanarak uyumaya devam! Çok başarısız bir uyutma şekli ama çok çaresizim..

 7. Ben de ilk basta kucakta pis pislayarak, sallayarak uyuttum ilk aylarin gunahi olmazmis:) sonra yavastan sadece besige koyup sirtini pispisladim ki bazen ona bile gerek kalmadi. Simdi ne mi oldu? Besigine tutunup ayaga kalkmayi kesfetti ve en basa donduk salla babam salla! Haa unutmadan bi de yeni bir zulum daha eklendi emerek uyumak! veee ben sastim kaldim ne yapacagim bana bi diyen cikar mi?

 8. Benim de 3 kızımın uyku sistemleri sırasıyla sizinkileri saydığınız gibiGerçekten sağladığınız şartlar o kadar da etkili olmuyor ,her bebeğin kendi bünyesine bağlı uyku alışkanlığını oturtmanın başarısı..kolaygelsin