0 Yorum

Toroslar’ın zirvesinden Eğriçayır Balı

‘Toroslar’ deyince aklıma evimizin arka odalarından baktığımda karşımda gördüğüm karlı dağlar gelir. Başını kaldırınca o heybetli görüntüyle karşılaşmak ne büyük lüksmüş, şimdi fark ediyorum.

Gerçekten de Toroslar’ın o kendine has dizi dizi görüntüsü hiç aklımdan çıkmıyor. Havalar serinlediğinde arka odadan bakardık dağlara: Acaba ne zaman kar yağacak? Mersin’de hiç kar yağmadığından, zirvelerin beyazlamasından anlardık kışın yaklaştığını…

O zirvelerden biri, Eğriçayır yaylasıymış. Ve oranın ödüllü bir balı varmış. 1700’lü yıllardan bu yana arıcılık geleneğine devam eden Çay ailesinin ürettiği Şahbaz Çaylı Eğriçayır balını ve arı ürünleri içeren organik kozmetik ürünlerini yakın zamanda deneme fırsatı buldum.

egricayir5

Bugün hala Eğriçayır yaylasında yaklaşık 500 kovan ile 300 yıl öncesinde olduğu gibi doğal bal üretiyormuş Çay ailesi… Ailenin bu geleneğini devam ettiren Celal Çay, Eğriçayır yaylasının balının meşhur olmasını, bu bölgenin dağlarının rakımının çok yüksek (2450 m.) olmasından kaynaklandığını anlatıyor. Yüksek rakım sebebi ile hiç ağaç bulunmayan ve bitki örtüsü çayırsı kır bitkilerinden oluşan bölgenin zengin bitki çeşidi arasında, sadece Eğriçayır yaylasında bulunan bazı özel bitkilerin, o yörenin balına eşsiz bir lezzet verdiğini söylüyor. Bölgede yine yüksek rakımdan dolayı tarım ve sanayinin olmayışının balın içerisinde doğal olmayan tarım ilaç ve sanayi madde kalıntısı bulunmasını engellediğini de ekliyor.

Mersin Toroslarinda bulunan Eğricayir yaylasindan bir görünüm. #egricayir

A photo posted by Eğriçayır Bal (@egricayirbali) on

Çay ailesi 1950’li yıllara kadar eski kütük kovanlarını, yazın Eğriçayır yaylasına, kışın ise Kızkalesi sahiline taşıyıp durmuşlar. 1980’li yıllardan itibaren arıcılıkta fenni kovan kullanmaya başlamış, 2009 yılı itibarıyla da organik arıcılığa geçmişler. Kısa bir süre sonra Eğriçayır balının lezzeti sadece Türkiye’de değil, dünyada da ilgi çekmeye başlamış ve 2009 yılında Fransa’da girdikleri yarışmadan gümüş madalya ile dönmüşler. 2011 yılında Slovenya’da düzenlenen Dünya Tıbbi Arı Ürünleri Kongresinde ise dünyanın en iyi ikinci balı seçilen Eğriçayır, İtalya’da da altın madalya almış.

egricayir1

Fotoğraf: Eğriçayır Organik Arı Ürünleri

Bal, çocukluğumdan beri kahvaltılarımın vazgeçilmezi oldu benim… Büyükbabamın yaylada ‘Önce tereyağını süreceksin, üzerine balı dökeceksin, yanında da ağzına peynir atacaksın’ şeklindeki uygulamalı derslerini hala dün gibi hatırlıyorum. O zamanlar ballar tabii ki -birçok şey gibi- daha lezzetliydi. Rengi bile bugün market raflarında bulduklarımızdan daha farklıydı. Eğriçayır balının koyu rengi bana büyükbabamın tattırdığı balları hatırlattı…

egricayir6

Celal Çay, balın yanı sıra organik arı ürünleri üretimine de önem veriyor. Nedir bu organik arı ürünleri? Celal Bey bunları ‘doğal yaşam süren arılardan elde edilen, içinde herhangi bir kimyasal kalıntı ve çevresel atık bulunmayan’ arı ürünleri olarak anlatıyor. Arı sütü, arı poleni ve propolis bugün birçok hastalığın önlenmesi ve tedavi edilmesi amacıyla kullanılıyor.

Screen Shot 2016-08-10 at 6.51.00 PM

Propolis. (Fotoğraf: Eğriçayır Organik Arı Ürünleri)

Özellikle propolisi ben de yakın zamanda çok duyar ve propolisli kozmetik ürünlerden faydalanır oldum. Grekçede ‘ön şehir’ anlamına gelen propolis, arıların çiçek özleri ve reçinelerden topladıkları ve kovanlarını sterilize etmek, peteklerin ağızlarını kapatmak ve başka canlıların içeriye girmesine engel olmak için kullandıkları bir maddeymiş. Bütün gün çevrede dolaşan arılar kovana girmeden önce propolislere sürünerek vücutlarındaki mikroplardan arınır, bu şekilde kovan içerisinde herhangi bir bakteri üreyemediği için kovanı her türlü enfeksiyona karşı korumuş olurlarmış. Doğal antibiyotik özelliği olan propolisin soğuk algınlığından diş eti hastalığına, sindirim sorunlarından yaralara kadar birçok konuda iyileştirici etkisi varmış.

Eğriçağır organik arı ürünleri hakkında web sitesinden daha fazla bilgi alabilirsiniz. Sadece ürünlerle ilgili değil, arı ürünlerinin işlev ve faydaları ile ilgili de birçok bilgi bloglarında mevcut. Aynı zamanda InstagramTwitter ve Facebook hesaplarını takip edebilirsiniz.

Mersinli bir bal sever olarak, arkasında ciddi bir emek olduğuna inandığım hemşehrimin bu ürünleriyle daha fazla insan tanışsın isterim. Özellikle çocuklarına bal yedirenler, Eğriçayır balını bir denesinler derim. Bu vesileyle, 20 Ağustos’a kadar egricayir.com adresinden BLOGCUANNE koduyla yapılacak olan 100 TL ve üzeri alışverişler %10 indirimli olacak (80 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti alınmıyormuş). Yine bu alışveriş kodu ile yapılan alışverişlere propolis, okaliptus ve limon yağlı diş macunu hediye edilecek. (İstanbul’da yaşayanlar Şişli organik pazarında da Eğriçayır ürünlerini bulabilirler, ancak bu indirimler sadece online alışverişte geçerli)

egricayir2

Arıların, dünyanın devamı için ne kadar önemli olduğu artık biliniyor; arılar olmasa insanlığın ancak dört sene devam edebileceği söyleniyor (henüz seyrettirmediyseniz çocuklarınıza Arı Filmi’ni mutlaka seyrettirin). Eğriçayır gibi doğal, yöresel ve başarılı girişimleri ben sadece arı ürünlerinin faydasını görmek için değil, arıların varoluşlarını devam ettirebilmeleri adına da önemsiyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *