0 Yorum

İyi Pazarlar

Üniversite okumak için İstanbul’a geldiğimde en sevdiğim şeylerden biriydi pazar gezmek… Halamla Kadıköy’de yaşadığım dönemde Salı Pazarı’na gider, o zamanlar yeni moda olan taytlardan alırdım kendime… Halamdan ayrı yaşamaya başlayıp Dikilitaş’taki öğrenci evimize çıktığımızda pazarlar daha da önem kazandı bizim için; öğrenci bütçesiyle ne kadar tasarruf etsek kardı malum. Pazara gitmenin inceliklerini, ‘akşam pazarı’nın daha ucuz olduğunu falan hep o dönemde öğrenmiştim.

Bir de Ulus’taki Perşembe pazarı vardı, ‘sosyete pazarı’ olarak da bilinen… Oraya da daha ‘lüks’ ihtiyaçlarımız için giderdik. Ünlü markaların ihraç artıkları, mağazada satılamayacak kadar defolu ama ‘Aman canım, ben bunu giyerim’ dediğimiz ‘ballı’ giysiler alırdık ordan da…

Hiçbiri kalmadı bunların hayatımda… Dikilitaş’tan ben uzaklaştım, Ulus’taki başka bir yere alındı, Kadıköy’ün Salı Pazarı ise benim yürüyerek gidebileceğimden çok uzağa taşındı. Arabayla gitmek mantıklı bir alternatif olmuyor (çünkü trafik ve park yeri sorun) ve taksiyle gitsen, taksiye vereceğin parayı aldığına ekle, aynı şeye geliyor. E ne anladım ki ben bundan?

Pazardan alışveriş yapamamak içimde ukde iken Milas Pazarı’na hoplaya zıplaya gittim.

MilasPazari5

Batı Anadolu Grubu‘nun 50. yılı şerefine düzenlediği sosyal sorumluluk projesi olan İyi Pazarlar‘ın tanıtımı kapsamında Milas’taydım birkaç gün önce…

Adı üzerinde Türkiye’nin Batı Anadolu’daki illerinde 1966’da yüzde 100 yerli sermayeyle kurulan Batı Anadolu Grubu, çeşitli sanayi kollarında faaliyet gösteren bir şirket. Batıçim, Batısöke, Batıbeton ve Batıliman şirketlerinden oluşan grup, ‘bu topraklardan aldığını bu topraklara geri vermek’ amacıyla, bu sene, 50. faaliyet yılında bir sosyal sorumluluk projesine imza atmış. Gerek yetişkinlerin, gerekse gelişme çağındaki çocukların ”kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelerine katkıda bulunmayı” amaçlayan İyi Pazarlar projesi, Ege bölgesindeki semt pazarlarını gezici bir araçla ziyaret ederek yöre halkıyla doğrudan temasta bulunmak üzerine kurulmuş. Bu ziyaretler sırasında diyetisyen sohbetleri, vücut analizleri ve bilgilendirici paylaşımlar yapılırken ödüllü oyunlarla eğlenceli bir boyut da katılıyor.

Mayıs ayında başlayan proje kapsamında bugüne kadar 20’den fazla pazarda 26 binden fazla insana erişilmiş. Ben de bu ziyaretlerin Milas Pazarı ayağına katıldım. Geçtiğimiz Salı günü İstanbul’dan yola çıkan ekiple birlikte Milas Bodrum havaalanına uçup, Milas Pazarı’ndaki İyi Pazarlar gezici aracını gördüm. Diyetisyen kontrolünde ölçümlerimi yaptırdıktan sonra pazarı gezdim.

Milas Pazarı’nı gezerken dikkatimi en çok çeken şeylerden biri satıcıların güler yüzüydü. İstanbul pazarlarındaki bağırış çağırışın yerini orada samimi selamlaşmalar almıştı. Çoğu tezgahın ardında kadın vardı desem sanırım yanlış söylemiş olmam.

 

 

İstanbul’da uzun zamandır sahip olduğum bir hissi doğruladım oradayken… Bir değil, iki hissi: (1) İstanbul’da yediklerimiz, Anadolu’dakilerin yanından geçemez ve (2) Biz çok fena bir para ödüyoruz. 

MilasPazari6

İncirin kilosu 3 TL. Üç.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün de desteklediği İyi Pazarlar projesine dahil olup ölçümlerinizi yaptırdığınızda sağlıklı beslenme kuralları ve fiziksel aktivite önerilerine uyacağınız dair bir ‘Sözüm söz’ anlaşması imzalıyorsunuz. Ben de imzaladım; artık ölmek var dönmek yok, toparlanmam lazım. Nitekim, açık etmek istemesem de ölçümlerim istediğim gibi çıkmadı (ama beklediğim gibi çıktı… Ühü…)

İyi Pazarlar projesi Eylül sonuna kadar Batı Anadolu semt pazarlarında devam edecek. Katılan pazarların listesine buradan ulaşabilir, sizin semt pazarınıza da uğruyorlarsa siz de projeden faydalanabilirsiniz.

Beraberinde gittiğim ekip benden başka ve farklı alanlarda da blog yazan isimlerden oluşuyordu ve gerçekten çok eğlenceliydi. Ne var ki günün sonunda benim için hayaller ve gerçekler çok farklıydı ve evde beni bekleyen bir bebeğim olduğu için programın tamamına katılamadan döndüm. Aklım orada kaldı ve belli ki çok da eğlenmişlerdi ancak projenin bu kadarına bile katılmış olmak benim için hem mutluluk verici hem de -henüz birkaç gün önce ‘Moda sahilinden daha uzağa gidemiyorum!’ diye ağlayan biri olarak- değişik bir tecrübeydi.

MilasPazari7

Etkinlik boyunca bizlere eşlik eden Batı Anadolu Grubu Genel Müdür Yardımcısı Feyyaz Ünal, sanayi alanındaki bir işletmenin neden kent pazarlarına indiğini anlatırken, sanayinin ‘insandan uzak’ kaldığını, halka birebir temas etmek istediklerini, kent pazarlarının da bunun için çok doğru bir adres olduğunu düşündüklerini anlattı. Feyyaz Bey, biz katılımcılar için hazırladığı teşekkür mektubunu bititirken ‘Morallerimizi biraz olsun yükselteceğine inandığımız etkinliğimize’ katılımımızdan dolayı teşekkür etmiş. Öyle oldu gerçekten de… İyi Pazarlar, çok iyi düşünülmüş, çok güzel tasarlanmış, arkasında emek olduğu belli ve lafta kalmayan bir sosyal sorumluluk projesi. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ufak da olsa bir parçası olmaktan mutluluk duydum.