107 Yorum

Öpücük Ne Renktir?

Geçtiğimiz hafta kapı çaldı, kargo şirketi bir kitap getirdi ve içinden çıkan kitaba daha ismini görür görmez içim ısındı: Öpücük ne renktir? 

FullSizeRender_2

Günışığı Yayınları’nın, İspanyol yazar ve illüstratör Rocia Bonilla’nın eserinden Türkçeye kazandırdığı bu kitabın çevirisini, yayınevinin kurucularından sevgili Müren Beykan yapmış. Ve harika olmuş!

Öpücük ne renktir? asıl adı Monika olan ama herkesin ona Minimoni dediği bir kız çocuğunun arayışını anlatıyor. Bisikletini rüzgardan hızlı süren, hızlı büyüsünler diye çiçeklere güzel şeyler söyleyen, prensesleri ve perileri hiç sevmeyen ama resim yapmayı çok seven Minimoni, elindeki renklerle milyonlarca şeyin resmini yapıyor: kırmızı uğurböceklerini, sarı muzları, mavi gökyüzünü…

Ve bir gün fark ediyor ki hiç öpücük resmi yapmamış.

IMG_0568

Makarna sosu gibi kırmızı desen, kızgınlığın rengi… Timsah yeşili desen, sebzeler de yeşil ve Minimoni enginar dışındaki sebzeleri sevmiyor. Kahverengi olsa, kaldırımlarda üzerine bastığınız köpek kakaları ne renk sizce?! O mudur bu mudur derken yanıtı annesinin öpücüğünde buluyor.

FullSizeRender (1)

 

Kitap bana biraz Mış gibi‘yi (çünkü resim yapmayı seven bir çocuk) biraz da Eyvah Kalbim Kırıldı‘yı hatırlattı (sorularının peşinden giden bir kız çocuğu). Resimleri gerçekten çok sevimli, çizerin 1970 doğumlu olduğunu görünce (çok yaşlı değil) hemen Instagram’a koştum acaba hesabı var mıdır diye ama ellerim boş kaldı… Yine de #RocioBonilla olarak aratınca başka kitaplarını görebiliyorsunuz; her dili okuyabilsek ne güzel olurdu. Websitesindeki potfolyosuna bakmak için İspanyolca bilmek gerekmiyor neyse ki…

Öpücük ne renktir, hiçbir şekilde ders verme amacı içermeyen, -meli/-malı’lardan uzak olan bir kitap. Minimoni’nin sebze sevmeyişi çok gerçek mesela; ve siz çocuğunuza sebze yedirmek istiyor olsanız da bu sayfada birlikte öğürebilirsiniz, eğlencesine… Perilere ve prenseslere verdiği tepki ise eminim kendilerini sürekli bir pembe kabarık etek dayatmasıyla karşı karşıya bulan küçük kızları iyi hissettirecek.

Günışığı, bu yepyeni kitabını bu yazının altına yorum bırakan bir Blogcu Anne okuruna hediye edecek. Yapmanız gereken, Pazartesi akşamına kadar yorum yazmak. Ve bu sefer bir oyunla yapalım bunu, yorumlarınızı ‘Öpücük ne renktir?’ sorusunun yanıtı olarak bırakın: Sizce öpücük ne renktir? Neden? Kazananı bu yazının altında kırmızı puntoyla açıklayacağız.

Öpücük ne renktir? sağımızın solumuzun bomba, terör ve acıyla dolu olduğu şu günlerde çocuklara, ama en az o kadar da onların endişeli ebeveynlerine iyi gelecek bir kitap. Kesin bilgi.

Güncel not: Random.org üzerinden çekilişi yaptık, kazanan; Hazal oldu. Kendisiyle iletişime geçtik, adres bilgilerini bekliyoruz. İlgi gösteren, yorum bırakan herkese çok teşekkür ederiz!

107 yorum

 1. Bütün geceyi uykusuz geçirip tam dalmışken oğlumun yanağıma koyduğu öpücük mavidir, huzurdur

 2. Mavi.Deniz’imin en sevdiği renk…

 3. öpücük sıcaktır, bunun için sarıdır bence:)

 4. Öpücügun rengı yoktur aslında herkes ıcın herkese baskadır rengı ama ılla bır renk olucaksa beyazdır.Saftır,temızdır;)

 5. öpücük olsa olsa bir gökkuşağıdır. İçinde her rengi barındıran :)))

 6. Öpücük gökkuşağıdır!

 7. Öpücük eğer bir çocuğa konduruluyorsa rengarenk, ışıl ışıl, pasparlaktır.

 8. bence öpücük rengarektir. içinde her duyguyu barındırır

 9. Öpücük insanın içinden gelen,karşı tarafa verdiği en güzel hiçbir.

 10. Suyeşili….

  Huzur veren….

 11. Öpücük çeşit çeşittir her çeşidi de bir başka renktir. Ben çocuklarımı öperken içim hep mavi olur çünkü onlar acıları kızgınlıkları bastıracak kadar serin, öfkeleri dindirecek kadar durgun ve özgürce uçabileceğim alabildiğine mavidir. Deniz gibi gök gibi.

 12. Sevgiliyi öperken pembe aşk, çocukları öperken mavi mutluluk, anne-babayı öperken yeşil huzurdur öpücük. Rengarenk ve değişkendir, öptüğün kişiye ve ruh haline göre değişir sürekli..

 13. GİZEM ERTAN PEÇENEK

  Bu kitaba bayıldım ben resim öğretmeniyim ve bu güne kadar böyle bir soru gelmedi aklıma.çok hoşuma gitti 3 yaşında eylem adında bir kızım var bu soruyu ona sordum ben,
  ‘Öpücük ne renktir?’
  Öpücük kırmızıdır çünkü; insanlara yardım etmek için.
  Ben kızımdan bu cevabı aldım.Bu soruyu öğrencilerime de soracağım mutlaka.

 14. öpücük ışıktır. bir kaleydoskopta tüm renkleri yansıtır.

 15. Kitap en güzel hediye, en değerli arkadaş.
  Öpücük güneş gibi turuncumsu – sarıdır içimizi ısıttığı için 🙂

 16. gökkuşağının bütün renklerıdır bazen mutlu olursunuz opersınzı kırmızı pembe bazen ayrılırken opersenız grı sarı bazen bır acıya destek olursunuz bazen özlersınız resmını öpersınız … bu kıtap kuzuma gelır ınsallah

 17. nar çiçeği rengidir cıvıl cıvıl mutluluk saçan

 18. Öpücüğün rengi yeşildir bence…

 19. gök mavisidir ayakları yerden kesip bulutların üstüne çıkardığı için 🙂

 20. Öpücük, tabi ki beyaz. Öperken hissettiğimiz bütün duyguların rengi, beyazında iyi görünsün diye. Bembeyaz, pamuk gibi.

  (derdim oğlum sorsa)

 21. Oğluma sordum kırmızıdır dedi.neden deyince annemiz bizi çok sever onun için

 22. Bence opucuk seker pembesidir.

 23. Beyaz, bembeyaz!! Bulut gibi… Çünkü gözümü kapatıp oğlumu öptüğümde hissettiğim şey bu 🙂

 24. Opucuk beyazdir bence.
  Onu isteyen istedigi renge boyasin diye. Asik onu kirmiziya boyar, arkadas dedigin pembeye. Kizgin oldugunda open kisi hemen maviye boyar sakinlesirsin, bir huzur ortaminda yesile dogaya donersin…

 25. Öpücük toz pembedir çünkü sebebi yoktur, sebepsizdir diyor kızım☺

 26. Rengarenktir.. Her rengi içinde barındırır

 27. Öpücük mavi gökyüzünde bembeyaz bir buluttur

 28. Öpücük şeffaf renktedir ve duyguların rengini alır….
  Kızgın halde iken ağzımızdan kötü sözler çıkabilir ve hızla kırmızı ‘dan bordo renge döner.Öpmek istemeyiz belki o an birisini !
  Endişeli ve hasta isek morların tonunda dolaşır durur.
  Güneşli ,neşeli günler de turuncular,sarılar ile yer değiştirir durur ,kardeşçe oynarlar birlikte..
  Envreni ve kendimizi anlamak istediğimiz de maviler derinleşir …Düşündükçe koyulaşır mavinin tonu …Balinalara ve denizde ki canlılara gider kopkoyu bir mavi öpücük ile su masmavi olur.
  Bir fikir geldigin de aklımıza kahverengi daldan yeşil bir yaprak filizlenir…Bir hayvanı öpücük veririz yemyeşil
  Tüm bu duygular ile öpücüğü havaya yolladığımızda renk kuşağı çıkar ve yanımızda ki sevdiğimize kocaman bir öpücük kondururuz ki pespembe renkli olu verir…

 29. Opucuk kirmizidir,simsicacik 🙂

 30. Bence gökyüzü gibi değişken bazen mavi bazen beyaz bazen gri bazen turuncu.çünkü öperken her zaman aynı değiliz.

 31. Bence öpücük hercai menekşe gibi başka başka renklerdedir.

 32. Öpücük her renktir. Ayrımı sevmez.

 33. Bembeyazdir benim pamugum gibi

 34. Yeğenim Güneş’in öpücükleri hep sulu suludur. Nasıl denize rengini veren tepesindeki gökyüzü ise Güneş’in öpücüklerine de rengini veren adı gibi sımsıcak, sapsarı oluşudur benim için 🙂

 35. Cok guzel cevaplar var 🙂 yazacak birsey kalmamis 🙂 opucuk benim oglumun ta kendisidir ❤️ Yanagimdan opmeyi ogrendi 3 gun once 🙂

 36. Öpücük saf tertemiz ve bembeyazdir bence. Zaten fizikte tüm renklerin birleşiminden beyaz ortaya çıkar. Öpücük de öyledir. Tüm duygu ve renkleri içinde barındırır.

 37. Öpücük pembe rengindedir. Çünkü; bir annenin çocuğunu öperken sakin, huzur dolu, içten ve güven veren dokunuşunu çağrıştırıyor.

 38. Oğluma sordum kırmızıdır dedi, bense yeşiller maviler karışık birşeyler hissettim. Kitap çıkmasa da alınacak

 39. Opucuk rengarenktir.kimi ve ne duyguyla optugune gore degisir.

 40. Öpücük annemin reçelleri gibidir; rengarenk

 41. Öpücük şeffaftır , beyazdır bence… Çocuklarımı her öpüşümde içimde hissettiğim umuttur, varoluşumdur…

 42. O an ne renkte öpüyorsan o renktir.
  Ben kızımı bembeyaz öperim, bulut bulut öperim. Gün gelir fuşya öperim, bazen olur bunalmışımdır sular gibi dingin olmak için masmavi öperim, coşarım tazelenirim yeşil öperim. acım vardır kapkara öperim kafasından…Öpücük hayat rengindedir.

 43. Gülşah Sönmez

  Bence öpücüğün rengi kişiye göre değişir. Siz hangi rengi seviyorsanız bence öpücük o renktir. Ben pembeyi severim, benim için öpücük pembedir. Çünkü öpücük sevgidir….

 44. Bir oğlum var 11 aylık.umutsuz bir animdaysam opucugum pembedir, içime sokasim geldiyse bir hareketini mor öperim. Korktuysa yesilin rahatlaticıliğıyla yaramazsa mavinin derinligiyle öperim.her öpücük küçük bi gokkusagidir bence.opucukle boyansın dunya..

 45. Okumadan insanın içini ısıtan bir kitap.

 46. Öpücük bir evladın yüreğine inmektir, tarifsiz sevginin en tanımlanır halidir belki. Rengi yoktur; şeffaftır , aydınlıktır, bakınca görünür karşısı…tertemizdir…

 47. Beyazdır.. Siyah hariç her rengi barındırır 🙂

 48. Mavi. Oğlumun rengi.

 49. kızlarıma sordum biri pembe biri kırmızı dedi..pembe ve kırmızı arası bir renk olsun o zaman kitap ta bize çıksın….

 50. Beyaz renk değildir geyiğine girmeyeceksek bence öpücük Beyaz renktedir. Öpen anne pembe renk ruj sürdüyse pembe leke bırakır öpen baba daha yeni çikolata yediyse kahverengi hatta siyah leke bırakır öpen çocuk yeni domatesli makarna yediyse de kırmızı renk bırakabilir 🙂

 51. Öpücük; baharda açılan güllerin rengidir… içini ısıtan iyi hissettiren huzur veren ..Emoşuma biricik bebeğimin ilk’i olsun:) öpücük bazen yeşil eriğin rengi de olabilir:)))))

 52. Tabiki Gökkuşağı renginde sınırsız ve her rengi içine alan.

 53. Şeffaf bence.

 54. Öpücük gökkuşağı gibidir bence 🙂 her tengi içinde barındırabilecek kadar güzel bişey

 55. Kızıma sordum, pembe&kırmızı dedi, dudakların gibi 🙂

 56. Güneşin rengidir…Herkesin içini ısıtıverir…

 57. Öpücük ne renktir bilinmez ama hissettirdiği huzur, mutluluktur 🙂

 58. Bence sarıdır, ışığın, güneşin rengi…

 59. Bence opucuk beyazdır.hem bir renk degildir hem de icinde her rengi barindirir.

 60. Arda ve Deniz icin hazir buralardayken sansimi deneyeyim 🙂 olmazsa opucuk de yeter…

 61. Gökkuşağıdır. Tüm renkler vardır bence.

 62. Gökkuşağıdır!

 63. Sımsıcak bir turuncu..

 64. Toprak rengi;içinde bereketi hep yeniliği barındıran

 65. Her gün başka bir renk olabilir. O gün, o an hangi renge ihtiyacın varsa, öpücük o renktir.☺️

 66. Çok şanssızımdır ama yine de çekilişe katılmak istedim

 67. Öpücük şeffaftır bence, su gibi.. Berrak, pırıl pırıl ve bütün kötülükleri temizleyen cinsten. Kokuludur da mesela, yeni doğan bebeğinin kokusunu ilk defa içine çekmek gibi… Öpücük hayattır, yaşadığını hatırlatır insana. Öpenleriniz çok olsun!

 68. Öpücüğün renginin ne olduğunu merak ediyorum

 69. Öpucuk sarıdır, gunes gibi sicaciktir cunku

 70. Gökkuşağı gibi rengarenktir tabi ki…allı morlu kıpır kıpır eden yeşilli mavili huzur veren bide sıcacıktır sarı turuncu gibi…

 71. Her öpücüğün tadının farklı oldugu gibi renkleride farklıdır.Bu yuzden rengarenk öpücukler biriktiriyorum dudak aramda.

 72. Mavidir bence, en sevdiğim:)

 73. Sari. Oglum Gunes’in adi gibi iste. Sicacik, simsicacik.

 74. Sebile Acar Sert

  Evladimin her opusunde icimi merhamete bulayan en saf en tutkulu renklerdir.

 75. Bu soruyu kitap kapağını görünce yanımda oturan 5 yaşındaki erkek yeğenim Deniz e sordum,hiç düşünmeden kırmızı dedi,neden sorusunun yanıtı aynı hızla ‘ ruj sürünce öpünce kırmızı oluyor’ diye aldım ☺️4 aylık kızımdan büyüyünce farklı bir cevap almayı umuyorum.

 76. Öpücük ne renktir bilmiyorum ama bu kitabı çok istiyorum benim olsun benim olsun benim olsun

 77. Bence gökkuşağı rengi

 78. Bal rengidir..bal gibi tatlı, yoğun, akışkan, kimi zaman insanın genzini yakan, mutluluk vericidir..

 79. Kiraz dudaklardan çıktığından kırmızıdır diyelim.

 80. Öpücük masmavidir!

 81. Güneştir,sıcacıktır, Turuncudur

 82. Beyazdir opucugun rengi .hem her rengin karışımıdir beyaz. hem saf tır hem gercektir.

 83. öpücük gökkuşağı gibi rengarenktir 🙂

 84. Bal rengidir…Bal gibi yoğun, akışkan, kimi zaman insanın genzini yakan, her zaman tatlı, her zaman mutluluk verici…

 85. Kızıma sordum pembedir çünkü pembe çok güzel dedi ☺️☺️ Bize çıkmasa da alıcam mutlaka bu kitabı.

 86. Zeynep akgün er

  Mavidir özgürleştirir
  Sarıdır ısıtır
  Yeşildir barıştırır
  Kırmızıdır sevdirir
  Beyazdır safdır

 87. Beyaz. Anne sevgisi kadar saf, tertemiz; pamuklar kadar yumuşak 🙂

 88. Her renktir. Cunku duygular da rengarenktir.

 89. Öpücük, pembe rengindedir.
  Çünkü pembe rengi, bir annenin evladını öperkenki şefkati, yumuşaklığı, güveni ve içtenliği anımsatıyor

 90. Her öpücüğün tadının farklı oldugu gibi rengide farklıdır.Bu yuzden rengarenk öpücukler biriktiririm dudak aramdaa.

 91. Tüm renklerde olabilir 🙂 çünkü kızım tüm renkleri çok seviyor 🙂

 92. emmencerikbitorbaerik

  Bence, cam gibi saydam… Rengi baktiginiz açıya göre değişir.

 93. Evimin dışında ağlayan bu kadar çocuk varken, her gün masum çocuklar annesinin koynundan kara toprağa girerken, ben kendi çocuklarımı öperken onlar aklımdan çıkmazken, benim öpücüklerim de kalbim de karadır. Siyah bile diyemem, kara, kapkara…

 94. Öpücük ne renktir diye kızıma sorduğumda : pembiş

 95. Öpücük tükürük rengidir dedi kızım..hahahaa bence anlamı da şu kı;şeffaftır karşıdakinin hislerini yansıtır

 96. Bal rengidir. Öptükçe o tombik yanakları insanın ağzı tatlanıverir ☺️

 97. Bazı öpücükler bazen tatlı bir pembe olabilir.

 98. Öpücük gökkuşağıdır ve kim öperse onun hissettirdiği duygunun rengini gösterir.

 99. Öpücük diyince oğlumun öpücüğü, mavi ışıklar içinde canlandı bende. Ama sevgili öpücüğü kırmızı… Evet her öpücük farklı renktedir, rengarenktir.

 100. Her öpücüğün rengi başkadır 🙂

 101. Her öpücük başka renk 🙂

 102. Öpücük beyazdir, butun renklerin yansimasidir, sonsuzluktur…

 103. Mormuş 🙂 kizim oyle diyooo

 104. Her renktir öpücük. Duygumuza göre rengi de değişir

 105. Gökçen Canik Dalkıran

  Tüm öpücükler Deniz kızı için olsun..

 106. Öpücük saydamdır, durudur dudaklar degdiginde tene rengarenk ve sicaciktir;)

 107. Masum bir beyaz olsun masum kalplerden yanağıma konan