3 Yorum

Mırıldanan Ayı: Whisbear

İnsanın hayatında dönüm noktaları vardır ya hani, Amerikalı çocuk doktoru Harvey Karp’ı keşfettiğim gün de benim annelik hayatımdaki dönüm noktalarından biridir. Mahallenin En Mutlu Bebeği adlı kitabında bebeklerin olması gerekenden üç ay erken doğduğunu (esprili bir şekilde) anlatan Karp, bu nedenle üç ay boyunca bebeklere ‘anne karnındaymış’ muamelesi yapılması gerektiğini söylüyordu.

Bebekleri anne karnında mutlu eden şeylerden biri rahimdeki sıkışıklık hissinin verdiği güvense, diğeri de annenin içindeki uğultuların yarattığı ninni etkisi… Bu güven hissi için Karp bebeklerin kundaklanmasını, uğultu için ise Şşşşşş sesi çıkarmanızı ya da beyaz gürültü yayılmasını öneriyordu.

Biz de bunları kolik olan bebeğimize denemiş ve müthiş faydasını görmüştük. Harvey Karp’ın yeri bu nedenle benim gönlümde ayrıdır. Beni aklımı kaybetme yolundan döndüren kişidir kendisi…

Mırıldanan Ayı Whisbear de işte bu beyaz gürültü etkisini yerine getiren bir uyku arkadaşı… Görüntüsüne bakınca ‘kafadan bacaklı bir oyuncak ayı’ olarak tarif edebileceğim Whisbear ”kolik ve uyku sorunu yaşayan bebekler (ve anne-babalar) için özel olarak tasarlanmış inovatif bir ürün” olarak geliştirilmiş.

IMG_1367

Whisbear öyle sıradan bir uyku arkadaşı değil; onun bir kalbi var! Bebeğin anne karnında duymaya alışık olduğu sese benzer sakinleştirici ‘beyaz gürültü’yü 40 dakika boyunca (bebeğin derin uykuya daldığı süre) yayan bu ‘kalp’, 40 dakikanın sonunda yavaşça sessizleşiyor ve ‘stand-by’ moduna geçiyor. Bu süreçte bebeğin tekrar ağlamaya başlaması halinde içindeki sensör sayesinde yeniden çalışmaya başlıyor ve 20 dakika daha beyaz gürültü yayarak bebeğin tekrar uykuya dalmasını sağlıyor. Bu özelliği ile, bebeklerini susturmak için fön makinesi ya da elektrik süpürgesine yönelen ebeveynler için daha tercih edilebilir -ve kendi kendine devreye girme özelliği ile daha akıllı- bir alternatif…

IMG_1373

Whisbear’ın kafadan bacaklı orijinal tasarımı çocuk çizimlerinden ilham almış. Renkli ve uzun bacakları, her bacağındaki farklı dokusuyla bebeklerin dikkatini çekiyor. Hışırtılı kulakları, renkli patileri sayesinde sadece uyku değil, oyun arkadaşı da oluyor.

Whisbear’i patilerindeki magnetler sayesinde ister bebeğin yatağına asabiliyor, isterseniz gittiğiniz yerlerde (örneğin pusete asarak) yanınızda taşıyabiliyorsunuz.

IMG_1273

Whisbear’in arkasında kolik sorunu yaşayan iki (kız kardeş) anne var. Bu iki anne kendi yaşadıklarından yola çıkarak başka birçok ebeveyne ulaşmışlar; sadece Whisbear’ın satışı üzerinden değil, Polonya, Almanya ve Kenya’daki hastanelerin yenidoğan ünitelerine de bağışlayarak nice yeni anneye yardımcı olmuşlar.

Whisbear bugüne kadar Avrupa’da ödüller almış. 2014 senesinde ‘Yılın Oyuncağı’ ve 2015’te ‘Ebeveynlerin Seçimi’, geçtiğimiz Eylül ayında İnovasyon Ödülü’nün yanı sıra, kullanan birçok ebeveynden de ‘fön makinesinin yerini aldığı ve bebeklerini rahat ettirdiği’ konusunda tam not almış. Ve yazının girişinde bahsettiğim doktor Harvey Karp tarafından da tavsiye ediliyor.

Screen Shot 2016-09-26 at 10.08.10 PM

Whisbear geçtiğimiz aylarda Calmindo tarafından Türkiye’ye getirilmiş; o günden bu yana buradaki bebeklerle de buluşuyor. Özel kutusu ve beraberindeki kadife çantasıyla birlikte 239 TL’ye satılan Whisbear için Calmindo’nun sahibi Nilüfer Yenilmez, bugüne kadar satın alan kullanıcıların büyük oranda memnun kaldıklarını, aldıkları tek eleştirinin ürünün fiyatı konusunda olduğunu söylüyor. Fiyatlandırmanın arkasındaki sebepler olarak da Whisbear’ın butik bir ürün olmasını ve AB standartlarına uygun bir olarak Polonya’da üretiliyor olmasını gösteriyor.

Whisbear’i geçtiğimiz haftalardan bu yana ben de deniyorum. Özellikle tüm çocukların evde olduğu ve ses seviyesinin yüksek olduğu yaz tatilinin son günlerinde beyaz gürültü etkisinin işe yaradığını deneyimledim. Ancak keşke bu ürünle Derya ilk doğduğunda tanışsaymışım. İlk günlerden itibaren yanına koysaydım, şu sıralar alışmış olur ve uyandığında beni (meme) istemek yerine Whisbear’ın sesiyle uykuya geri dönerdi belki… Umut fakirin ekmeği, denemeye devam ediyorum fakat şu bir gerçek ki yaşı büyüyüp algıları açıldıkça kolay ikna olmuyor bu modeller…

Kısacası, bebeğinin yenidoğan dönemi ve ilk aylarına bir uyku arkadaşı ile başlangıç yapmak isteyenler için Whisbear iyi bir başlangıç gibi görünüyor. Ayrıntılı bilgiyi web sitesinden alabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. Ne guzel insanlar var hayatta 🙂 ve yine ne guzel insanlar kesiştiriyor bizi onlarla :))

  2. o nasil fiyat ya. heveslendim ve yazinin sonunda hayal kirikligina ugradim. bir asgari ucretli ayda 5 oyuncak pelus alabiliyor.

  3. Sayenizde mırıldanan ayımızla tanıştık ve çok memnun kaldık 🙂
    Teşekkür ediyorum. 🙂