3 Yorum

Ezgi K’nın İkinci Gebelik Günlüğü, 14. Hafta

Yazar Hakkında

Ezgi K. – 31 yaşında, matematik öğretmeni. Tantuni aşığı, deniz sevdalısı bir Mersinli. 6 yıldır evli. Deniz adında bir kızı var. Deniz’den önceki hareketli ve renkli hayatı Deniz ile birlikte ‘ tek keyfim kahve içip güzel bir müzik eşliğinde kitap okumak’ şeklinde değişim geçirdi. İçinde yeni bir ‘cücük’ büyüyor. Büyüyen ailesiyle yeni ülkeler gezip yeni tatlar keşfetmek istiyor.

Kendimi uyku dalgalarına bıraktığım bir haftadan merhaba.

Hani ben artık hamilelikte balayı dönemine girmiştim? Hani artık kendimi daha enerjik hissedecektim? Akşamları öyle bir sızıyorum ki evlere şenlik! Makyaj temizlenmemiş, diş fırçalanmamış, mutfak kendinden geçmiş, odaların ışıkları açık kalmış, üstümde dışarı kıyafeti, altımda pijama. En son cuma günü Deniz yanımda bir buçuk saat oyuncaklarıyla oynadı ve ben o sürede uyudum. Ardından Deniz’in yatağında uyuduk. Oradan yine Deniz ile bizim yatağa geçtik. Tüm bunların başlama saati ise 20:15 idi. Balayı günlerim bekliyordur beni değil mi? Umarım…

Koku hassasiyeti tam gaz devam ediyor. Bu hafta havaların sıcak olmasıyla beraber sınıflar buram buram ergen kokuyordu. Tüm koku çeşitleri mevcuttu sınıfta. Bir de kantine pakette patlamış mısır gelmiş. Sınıfta ergen kokusu+patlamış mısır kokusu…Varın gerisini siz düşünün a dostlar…Sıcak havadaki metrobüs kokusunu lütfen unutmayalım. Yukarıdaki tutunma yerlerine yönelmiş kolların serbest bıraktığı kokular, parfümler, sigaranın son fırtı metrobüse binmeden içe çekilmiş ve tam içeri girilmişken dışarı verilmiş son nefesler… Of midem bulanmaya başladı yine.

‘Hamile kafası’ndayım artık. Beynim bir miktar küçüldü. Mehmet Öz kitabında ‘ Hamilelik sırasında beyniniz çeker.’ diyor. Konuşurken duraklıyorum. Yapacaklarımı unutuyorum. Hele odadan odaya geçtiğimde her şey siliniyor aklımdan. Elif şu yazısında bu konuyu ayrıntılı olarak anlatmış. Şimdilik ciddi kayıplar yok fakat beyin performansımın düştüğünün farkındayım.

1476366350819

Öğrencilerime hamile olduğumu söylememiştim. Fakat her daim göbeğime yönelen bakışlar yakalıyorum. En sonunda geçen hafta sorular gelmeye başladı. ‘Hocam sizin kızınız kaç aylık?’ ‘Hocam siz doğum kilolarınızı vermiştiniz sanki?’ türünden dolaylı sorular. Artık ben de her sınıfta açıkladım göbeğimin nedenini. Öğrenciye süper malzeme. Hemen ayını sordular. Hesap yaptılar. İki cinsiyete göre isim bile buldular. Şimdi gözlerini kaçırmadan göbeğime bakıp duruyorlar.

Cumartesi doktor kontrolü vardı. İkili testin sonucunu değerlendirdi doktorum ve her şeyin normal göründüğünü, bir sorun olmadığını söyledi. Ultrasonla muayene etti. Cinsiyet ile ilgili bu hafta daha net bir şey söyledi. Hatta çok net söyledi. Ama ben burada paylaşmak için bir ay sonraki kontrolü bekleyeceğim. Varislerim vardı bacaklarımda. Deniz’ den sonra coşmuşlardı. Artık varis çorabı giymek zorundaymışım. Yani ilk iş bir varis çorabı almak. Bir zorunluluk daha! Çok yakında çatlak kremi sürme ritüelleri başlayacak zaten. Neyse bu bir süreç ve bu da geçecek…

Hani ultrasonla bakarken O’nun dünyasına giriyorsun ya işte o zaman diliminde boyut değiştiriyorum. İçimdeki sevgi ağzımdan çıkacakmış gibi bir şey oluyor. Avucumun içine alıp sevesim geliyor. Bir an önce kavuşmak istiyorum. Hemen o an Deniz geliyor aklıma ve içime bir hüzün yerleşiyor. İlk günleri nasıl atlatacağız? Kendisini sevmediğimizi düşünecek. Kendini yalnız hissedecek. Hüzünlü bakışlarını göreceğim Denizimin. ‘Hainleeer! Bunu bana nasıl yaparsınız?’ diyecek. ‘ Ben size yetmedim mi?’ diyecek. Hep ağlamak geliyor içimden bunları düşününce. Yüreğime bir ağırlık çöküyor. Kendimi telkin edemiyorum. Düşünceler birbirine bağlanarak ve gittikçe daha da karamsar bir şekilde aklımı sarıveriyor. Doğumdan sonraki ilk zamanlarda zaten muhteşem şeyler beklemiyorum ama zamanla düzelir değil mi her şey?

Umarım…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. ben de 2. bebeğime 13 haftalık hamileyim. sabah bulantıları,kokulara hassasiyet ve ağlama nöbetleri devam. uyku problemi kısa sürdü allahtan. ama daha erken yatmaya başladım o da bir gerçek. veee ilk kuzumun duyguları için ve onun ihmal edilmişliğine ben de şimdiden üzülüyorum. umarım çok şahane dengeler yakalarız, yakalarsınız. sevgiler.

    • Aynı endişeleri paylaşıyoruz. İlk günlerde çok zor olacağını ve lohusa kafasıyla her şeyin bana daha dramatik geleceğinden eminim.ama dediğiniz gibi umarım o şahane dengeyi yakalayabiliriz.sevgiler

  2. Deniz in halası yok mu? Bu gibi bir durumda Deniz in yeri halasının yanı olmalı bence:) şaka bir yana kolaylıklar diliyorum