7 Yorum

Dijital Topuklar

Ben bence hayatım boyunca öğrenci olabilirdim, eğer gerçekten severek seçtiğim bir alanda okusaydım… Ya da akademisyen olabilirdim, hakikaten sıkılmayacağım bir konu bulsaydım. İlgilendiğim konulardaki toplantılara, seminerlere, konferanslara katılmayı, alanında başarılı insanları dinlemeyi, söylediklerinden notlar çıkarmayı, sonra da dönüp o notlardan kendime pay çıkarmayı çok seviyorum.

2014 yazında Amerika’da katıldığım BlogHer konferansı da kuşkusuz hayatım boyunca katıldığım bu tür etkinlikler arasında beni en çok etkileyendi. (İzlenimlerimi o zamanlar Instagram‘dan ve burada Blogher etiketiyle paylaşmıştım).

BlogHer iki gün süren ve kadın olmanın ve kadın olarak blog yazmanın farklı alanlarına çeşitli şekillerde değinen bir organizasyondu. O zaman ona uzak diyarlardan katılan bir tek ben vardım, hatta etkinliğin ilk günü kahvaltı salonunda ‘Okyanus ötesinden bir katılımcımız vardı, nerede o? Ayağa kalkabilir mi lütfen?’ diye parmakla göstermişlerdi beni de utandıydım!

Daha konferans bitmeden aklımdan geçiyordu: Böyle bir şey Türkiye’de de olmalı… Bu tür paylaşımlar orada da yapılmalı… Bu birliktelik orada da hissedilmeli…

Döndüğümde buradaki arkadaşlarımla da paylaşmıştım izlenimlerimi… ‘Biz de burada yapmalıyız böyle bir şey’ demiştim…

Ve nihayet yapıyoruz.

Uykusuz Anneler Kulübü‘yle birlikte Türkiye’nin ilk dijital kadın zirvesini düzenliyoruz.

Screen Shot 2016-10-12 at 7.11.13 AM

Uykusuz Anneler’in kurucularından Peri de, ben de ‘anne blog yazarı’yız ama bu etkinliğimizde sadece annelik üzerine değil, kadına dair tüm konularda içerik üreten, sadece blog yazarlarını değil sosyal medyanın diğer ağlarında da varlık gösteren ve hatta kurumsalda kariyer yapan dijital kadınları da kapsıyoruz.

Alanında kaliteli ve özgün içerikler üreten, okurlarına/takipçilerine ilham veren, kimi profesyonel olarak bu işi yapan, kimi ise dijitaldeki varlığıyla kendi mesleğini destekleyen birçok kadını Dijital Topuklar’da bir araya getiriyoruz.

Amacımız hem dijital içerik üreticilerinin, hem de onları takip eden kitlelerin birbirlerinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanabildikleri, birbirlerinden öğrenebildikleri ve ilham alabildikleri bir mecra yaratmak.

Ayşe Arman’dan Leyla Alaton ve Refika Birgül‘e, Çizenbayan blogunun yazarı Elif Tanverdi’den YouTuber Merve Özkaynak‘a, psikolog Deniz Erdem‘den avukat/aktivist Feyza Altun‘a, moda blogger’ı Meriç Küçük‘ten Teknolojik Anneler‘den Derya Divrikli Gül’e kadar birçok isim Dijital Topuklar’da yer alacak.

Bir kadın zirvesiyiz ama erkekleri de dışlamadık tabii ki! Serdar Kuzuloğlu, Özgür Bolat ve Ali Koç da Dijital Topuklar’da olacak.

Dijital Topuklar mobil

Neler konuşacağız? ‘Dijital dünyada kadın’la başlayacağız; oradan sosyal medyada profesyonel olarak iş yapmanın etik boyutunu inceleyeceğiz; Twitter ve Facebook’tan yetkililerin katılımıyla sosyal medya devlerinin ‘alternatif söylem’ ve ‘online güvenlik’ konularındaki bilgi birikimlerini dinleyeceğiz; ‘Sosyal Medyada Kalbini Korumak’ oturumunda dijital dünyada amacını aşan yorumların ve linç kültürünün içerik üretimine etkisini irdeleyeceğiz; ‘Dijital Yerliler, Dijital Göçmenler ve Geleceğin Dijital Kadınları’ sunumunda dijitalin içine doğan nesillle dijitali sonradan öğrenen neslin arasındaki ilişkiyi masaya yatırıp, geleceğin dijital kadınlarını nasıl yönlendirdiğimizi konuşacağız.

Oturum aralarındaki #benimhikayem paylaşımlarıyla girişimcilik, teknoloji, annelik, eğitim, seyahat, sosyal sorumluluk ve başka alanlardaki ilham veren kadınların öykülerini dinleyeceğiz.

Dijital Topuklar 1 Kasım’da The Marmara Taksim’de gerçekleşecek. Ayrıntılı bilgi dijitaltopuklar.com‘da. Biletler Biletix‘te.

Dijitalde içerik üreten, üretmek isteyen, gerek profesyonel gerekse amatör olarak varlık gösterip bu alanda kendini geliştirmek isteyen herkesi bekliyoruz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Cok heyecanli! Istanbul’da olssm kesinlikle kacirmazdim. Keske sonrasinda internetten izleyebilecegimiz kayitlari olsa.

 2. Küçük mucizelerim

  Neden herşeye bu kadar uzak olmak zorundayım?

 3. Ben biletimi aldım, orada olacağım inşallah. İleride bu etkinliğe sponsor olabilirim inşallah:)

 4. Aranızda olmayı çok çok isterdim Elif! Çok tebrik ederim ve çalışmalarınızın devamını dilerim. Çünkü kimbilir belki bir gün orada olabilirim ya da…daha iyisi, belki bir gün siz bunun bir ayağını da İzmir’de düzenlersiniz 🙂 Neden olmasın?
  Öpüyorum yanaklarınızdan!

 5. En ilginci de 5. oturummuş, keşke 5. olmasaymış. Programda saat bilgisi göremedim, ama korkarım ben ve benim gibi pek çok annenin okuldan dönen çocukları karşılamak için erkenden eve dönmesi gerekecek

 6. Merhaba.cok güzel bir program.katilacagiz.

 7. Keşke o gün çalışmıyor olsam da gelsem etkinliğe. Etkinliğin kayıtlarına erişebilecek miyiz?