169 Yorum

Var Olan Annenin Yokluğu

Yazar Hakkında

EBRAR GÜLDEMLER – Anne, bibliyofil, çevirmen, öğretmen… İyiliğe, perilere, inceliklere, dengeye, kız kardeşlik kültürüne, barışmaya ve affetmeye, kelimelerin gücüne, her şeyin hayal etmekle başladığına ve en çok sevgiye inanıyor. Çocukları büyütünce gemi seyahatine çıkmayı planlıyor. Ebrar’ın tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

“Hayır bunu siz istemediniz ve şansınız olsa seçmezdiniz. Yine de, bu mirasa sahip olduğunuz ve (eğer anne/babaysanız) bunu devam ettirmek istemediğiniz için, içinizde bir yerde o kötü annelik görmüş olan çocukla bağınız olduğu için ve işleri doğru yapmak istediğiniz için bu çalışmayı yapıyorsunuz”

Kitap sağ olsun zaten adıyla bir çarpıyor ve ardından ilk cümlesi geliyor; “anne basit bir konu değildir.” Sizi tam olarak neyin beklediğini bilmediğiniz bir kapak. Dramatik ve acıklı görünüyor.

Oysa hiç öyle değil. Aksine çok gerçekçi tespitler yapmanızı ve teşhisler koymanızı sağlıyor. Fazlasıyla doğru noktaya dokunuyor ve sarsıyor. Instagram’da kitaptan bahsetmemin ardından arkadaşlarımdan bazıları kapağı açmaya cesaret edemeyeceğini, bazıları da belli bölümlerde çok ağladığından bahsediyor. İtiraf etmeliyim; uzun bir terapi sürecinden geçiyor olmasam, ben de okuyamazdım ve okusam da şimdi vardığım noktaya varamazdım.

İyi Anne’nin verdiği mesajlar çok güzel sıralanmış. Bu nokta eğer ebeveynsek, kendimizi sorgulamak için de ideal.

IMAG6442-01

Belli bir bölümden sonrası, bu tür durumlar sonrasındaki iyileşme için yapılabileceklere ayrılmış. Bu kısmı biraz daha hızlı geçtiğimi itiraf etmeliyim; oldukça faydalı ama bazı soru cevapların zorlayıcı olduğunu düşünüyorum. Mümkün oldukça uzman desteğiyle yapılmalı. O karanlık koridorlarda tek başına dolaşmaya gerçekten hiç gerek yok.

Bu noktada terapist de önemli. “Çözüm odaklı terapiler ya da bilişsel davranış terapilerinin bu tür erken çocukluk yaralarına fazla yararının olması kesinlikle beklenmez” diyor örneğin. Size uygun çalışmayı yapmak çok mühim bu tür durumlarda. Kitapta Gestalt Terapisine atıflar var, uzmanınız bu konuya hakimse, size sahiden şifa olacağına emin olabilirsiniz. Aynı şekilde uzunca bir bölüm terapistin sizinle kurduğu ilişkiden bahsediyor. Haliyle bir bağlanma derdiniz olacaktır ve uzun bir hikayeniz var. Kitap buna şöyle değiniyor; “terapist hastasına onunla içten bir şekilde ilgilendiğini göstermeli ama yine de ilişkinin net, profesyonel kalması ve hastanın ihtiyaçlarıyla kuşatılmaması için kesin sınırları korumalıdır.”

IMAG6443-01

Kendimi ve bazı davranışlarımı tanımada kitap çok faydalı oldu. Örneğin bir şey isteyememek, yardıma çok ihtiyacım olduğunda dahi talep edememek. Kitap; “anne sürekli bir şekilde reddediyorsa ya da tepki vermiyorsa ya da duygusal olarak ulaşılmazsa çocuk vazgeçer, ilişkilerde ihtiyaç sahibi olmanın abes ya da tehlikeli olduğunu öğrenir ve sonuç olarak ihtiyaçlarını ve bağlanma davranışlarını sonlandırır” diyor. Ya da mesela; ikili ilişkilerde başklarının memnun olacağı gibi davranmak, çünkü “ben, ben olarak değerli değilim” sonucunu çocukken çıkarmış olmak ciddi bir yük. Kendime şefkat göstermek ya da kendime bakmak hakkında gerçekten hiçbir fikrim yoktu benim yakın zamana kadar. Kendi ihtiyaçlarımızı nasıl karşıladığımızın, annemizin bizim ihtiyaçlarımızı nasıl karşıladığıyla paralel olduğunu anlatıyor. Kendinize bir şey almaktan, şımartmaktan, zaman ayırmaktan, özen göstermekten imtina eder misiniz? Öncelik listenizde kendiniz neredesiniz mesela? Yahut birlikteliklerinizde her zaman “aşk” arıyor olmanız bağlanma tipinizle ilgili olabilir mi? Kendinizi “sevgi arsızı” olarak tanımlar mısınız hiç? Herhangi bir işte, görev kendiniz için çok yüksek standartlar oluşturur musunuz? Bu sorular benim kendime sorduklarımdan birkaçı.

“Bunun bir yolculuk, uzun bir yolculuk, olduğunu hatırlayın. Çocuklar bir gecede büyümez.”

Kitabın tamamını bölüm bölüm buraya aktarmak istiyor gibi göründüğümün farkındayım ama gerçekten ilaç gibi bölümlere sahip. Annenin öyküsünden bahsediyor, annenin olmadığı yerde baba da yoksa ne hissedeceğinize yer ayırıyor. Yazar Jasmin Lee Cori bir psikoterapist. Çeviriyi çok sevdim, sadece belki “hasta” yerine “danışan” kelimesini kullanabilirdi, orjinalde nasıl bilmiyorum. Beni rahatsız etmedi, ama bazı okurları edebiliyor.

En güzeli de; bu kitabı durarak düşünerek okuduğum süre boyunca iki taraflı okumuş olmak sanırım… Biri; olduğum çocuk ve diğeri de; olduğum anne. Yaklaşık 7 yıldır (bence) dünyanın en tatlı iki oğlan çocuğunun annesiyim. İlk zamanlar gördüğüm annelik dışında bir davranış biçimi geliştirememekten endişe ediyordum. Biraz da bu yüzden bu kadar çok okumam galiba… Ama bunun ancak kendi yaralarımı iyileştirmekle başladığını öğrendim. Söz konusu organik süt, kusursuz sofra, daima zamanında kesilen tırnaklar, mükemmel hijyen kuralları olduğunda elbette çok fazla eksiğim ve yetişemediğim şey var. Ama var’ım ve sevgi dışındaki her şeyin telafisinin mümkün olduğunun (ve aynı şekilde sevgisiz büyümenin olmadığının) farkındayım. Bu yüzden yaşadığım her şeye müteşekkirim; çünkü hepsinin toplamıyla olduğum insanım ve ben anneliğimden memnunum.

Kitap biterken en sevdiğim paragrafı sizinle paylaşmak isterim; “iyileşme süreci hiç bitmez, ama acı bitebilir ve annesiz gibi hissetme duygusu tamamen ortadan kalkabilir. İyileşmenin hiç bitmemesinin nedeni sürekli değişiyor olmamızdır. Bir kez geçmişe bağlı kalmaktan kurtulunca, kısacık bir zaman aralığı bile bakış açımızı değiştirir.”

Okuyanus Yayınları Pazartesi akşamına kadar yazının altına yorum bırakan bir kişiye bu kitabı hediye edecek. Kazananı Salı günü bu yazının sonunda kırmızı puntoyla açıklayacağız.

Kazanan Aynur oldu, kendisiyle iletişime geçtik.

169 yorum

 1. Sikisip kaldigim ev okul ucgeninde,meslegimden bile vazgecme raddesine geldigim,uc cocuklu hayatin sonsuza denk boyle zor gidecegini sandigim bu gunlerde bu kitAp belki bana da iyi gelecektir ..

 2. Şans bizimle olsun

 3. Okumak istediğim kitaplardan biri.

 4. Bana cikarsa okuyabilir miyim acaba ????

 5. Geçmişte yaşadıklarımız, gelecekte yaşayacaklarımıza yön veriyor.

 6. dilerimki benim olsun

 7. Harika Özatıcı Ulusman

  deneme deneme bir ki

 8. gercekten okumak istedigim bir kitap…

 9. Çok güzel yazmışsınız.umarım bana gelir.

 10. Gulay yolaçan

  Daha tanıtımını okurken bile yüreğim ağzımda. Boğazımda bir yumru. Okursam ne olur merak ediyorum. Biraz da korkuyorum.

 11. Muhakkak okumalıyım bu kitabı. Ama önce cesaretimi toplamam gerekiyor. Karşılaşacaklarım canımı yakabilir. 🙁

 12. şans benden yana olur inşallah

 13. çok yakında bir gün şansımın döneceğini hissediyorum. O gün belki bugündür. 😀

 14. içimdeki annem değil sanki annemin melek.olduğunu söylerlerdi

 15. bol şans bana:)

 16. Burada edinemesem bile mutlaka kitaplığıma ekleyeceğim.

 17. çok istedim okumayı ve pek tabi istiyorum

 18. lütfen bana çıksın 🙂

 19. Keşke bana gelse kitaplığıma koyup okusam bidaha okusam bidaha…

 20. Kitabın tanıtımında yer verdiğiniz cümleler beni tüm görünmez kollarımdan yakaladı, kitabı okuyup bitirinceye kadar serbest kalabileceğimi sanmıyorum. Her biri ayrı birer büyük taş gibi yüreğime oturdu ve tüm ağırlıkları ile yankılanıyor kılcal damarlarımda… Korkuyorum

 21. Ben de bu kitaptan istiyorum.

 22. Nihal gündüz

  bu sefer olsun

 23. Calisan bir anne olarak bu kitabin kafamdaki soru isaretlerine cozum olacagini dusundum..sans varsa cikar yoksa nasip deriz …

 24. Belki de artık şanslıyımdır…

 25. Kotabi gercekten merak ettim. Taze bir anneyim ve hergun kendimi acimasizca degerlendiriyorum. Bakis acimi degerlendirmek icin faydali olabilir.

 26. bol şanslar herkese 🙂

 27. Yüzleşmek icin dogru zaman ise, kitap gelir beni bulur zaten,sevgiler…

 28. Eda buğdaycı

  Harika bir yazı. Dilerim kitabı okuma şansım da olur. Sizler, duygularımıza ne kadar da tercümansınız. Ellerinize sağlık.

 29. okumayı çok isterim ve şans bana gülerse de ne güzel olur:)

 30. Okumak istiyorum:)

 31. Okumak çok isterim.kismet☺

 32. umarım bana çıkar. çıkmazsa da mutlaka edinirim.

 33. Geçen gün almak için d&r a gittim ancak ellerinde kalmamış. Kurada bana çıkarsa pek sevineceğim…

 34. PINAR ÇAĞLAYAN

  Yeni annelere ve daha önce anensiyle anne çocuk ilişkisini yaşayamamışlara yol gösterici ve daha da önemlisi anne farkındalığı sağlamak için bu tür kitapların işe yaradığını düşünüyorum. Açıkcası ben de merak ettim çekiliş sonuçlanıncaya kadar gidip almazsam iyidir 🙂

 35. Gerçekten okunması gerekenler listesinin üst sıralarında olmalı…

 36. PINAR ÇAĞLAYAN

  Pazartesine kadar edinmezsem iyidir.

 37. Keşke benim olsa isminden anladım aradığım kitap oldugunu

 38. Yine süper bir içgörü geliştirmeye yönelik aydınlatıcı ve sorgulayıcı bir yazı ellerinize sağlık…
  Hemen edinip okunmalı

 39. Anne olduğumdan beri anne babama çok öfkeliyim, unuttuğum tüm anılar gün yüzüne çıkıyor. Çocuğumu severken, bizi neden sevmediler diye sinirden deliye dönüyorum. Odada güvenli şekilde 5 dk bırakıp tuvalete gitsem, annemin bizi de eve kitleyip günlere gittiğini hatırlıyorum.

  Kızım çok doğal ve masum bir şey yaptığında annemin “şımartma vur eline” demesi bende de annemi dövme isteği uyandırıyor.

  Ann olunca ben bir şey anlamadım, kıymetini bilenlere imreniyorum demek ki güzel anıları var diye.

  Bu kitabı çok istiyorum bu yüzden sonra da terapiye gitmeyi tabii.

 40. şansımı denemek istedim. çıkmazsada alıp okuyacağım ilgimi çekti

 41. Tam da bunu okumayı düşünürken bu bir işaret olmalı.

 42. Benim için gerçekten okunması gereken bir kitap…

 43. Belki de bana çıkar.

 44. Merak ettiğim bir kitap, inşallah bana çıkar, kütüphanede yerini alır. Bol şanslar hepimize 🙂

 45. Çok acı bir durum tespiti meğer içimdeki çocuğu böyle böyle büyütmüşüm bu yaşıma kadar. Acaba kızımı nasıl büyütüyorum???

 46. Okumak istediğim bir kitap.

 47. Cok guzel bir kitaba benziyor, bana çıkar mı?

 48. tam da annelik öncesi endişelerle terapiye giderken görmem tesadüf olamaz değil mi? çıksa da çıkmasa da edineceğim kitabı, teşekkürler..

 49. Şans benimle olsun☺

 50. Kitaptan ne kadar etkilendigin, yazdigin yazinin harikaligindan anlasiliyor Ebrar. Firsatim olursa almak istedigim kitaplardan, tabii bu yuzlesme meselesinden ben de korkmuyor degilim.

 51. Okumak istiyorum ama biraz korkuyorum…

 52. “Kendi ihtiyaçlarımızı nasıl karşıladığımızın, annemizin bizim ihtiyaçlarımızı nasıl karşıladığıyla
  paralel olduğunu anlatıyor. Kendinize bir şey almaktan, şımartmaktan, zaman ayırmaktan, özen göstermekten imtina eder misiniz? Öncelik listenizde kendiniz neredesiniz mesela?” kısmına takıldım. Anne olarak öncelik listemde nerede olduğumun (çok gerilerde) annemin kendi öncelik listesinde kendini nereye koyduğuyla paralel olduğunu düşünürdüm. Bir anlamda annelik tanımımı annem üzerinden yapışıma bağlıyordum. Biraz kafam karıştı. Instagram paylaşımınızdan sonra listeme eklemiştim bu kitabı zaten, sipariş için salıyı bekleyeyim madem 🙂

 53. İNŞALLAH <3

 54. İNCİ UÇAK ÜNAL

  çok okumak isterim…

 55. Ayse kılıç

  Instagramda yayinladiginizdan beri merak etmekteyim kitabı ve şimdi yazdıklarınızdan sonra canım daha bi acıdı önce cocukluktaki eksiğimi tamamlamali sonra eksik anneligimi yeniden dizayn etmeli…peki ama nasıl? yol olur belki bu kitap mutlaka okumaliyim kimbilir belki bana çıkar

 56. Sanş bana pek gülmez aslında ama bu defa oğlumun şansına yazıyorum

 57. Kapağı açıp açmama konusunda benim de zorlanacagim bir kitap belli ki…

 58. Neden olmasın

 59. Okumak isterim…

 60. ”Hepsinin toplamıyla olduğum insanım” . Aslında ilk başta bunu anlamakla başlıyor sanırım herşey.

 61. şansımı deniyorum.

 62. Okumak istediğim bir kitap. Çıkmasını diliyorum. Güzel yazı olmuş bu arada. Sevgiler

 63. Bana çıksa 🙂

 64. burda sans bana gulmesede alıp okumayı cok ısterım 🙂

 65. kKitabı merak ettim okuma listeme aldım teşekkürler sevgiler

 66. Terapi görmek gerekiyor….

 67. Bu kitabi okumaliyim.

 68. Benim icin yazilarin ve dusuncelerin nefes almami sagliyor tek degilim diyorum.. bide ailelerin ilkleriyiz ve ilk cocugum 20 gunluk oldu ailenin ilki olacagima sokakta tilki olsaydim durumlarindayiz… bu kitabi gercekten istiyorum alinmaz degil ama istenip gelmesi gamsiz baykusumla 1 seneyi gecebilir ben tekrar is telasi enzirme derdi derken kaybolabilir bunlar…

 69. Okumalıyım mutlaka

 70. psikoterapistlerin kitapları çok gerçekçi ve acıtıcı olabiliyor. ben yüzleşmeye ve okumaya hazırım.

 71. bu sefer bana cikacak.

 72. OKUMAK İSTERİM;)

 73. Bu kitabi alip okusam ne guzel olur diye dusunurken, hediye oldugunu fark ettim.hadi rastgele 🙂

 74. Didem Türkan Erdemoğlu

  “Biri; olduğum çocuk ve diğeri de; olduğum anne.”
  Çok hoş bir cümle…

 75. Anneliğe alışmaya çalıştığım şu dönemde bana çok yararlı olacak

 76. çıkmasa da alırım 🙂 çıksa iyi olur almam gereken çok kitap var 🙂

 77. Seda Baştuğ

  Annemin ilk cocuguyum. Beni hem cok sever, hem de nefret eder. Onun istedigi gibi olamadigim icin. Bu yanim hic buyumedi. Simdi anneyim, ikiz annesi ve cocuklarima yetemiyorum. Cok seviyorum ama yetemiyorum. Umarim sartsiz kosulsuz ve tum kalbimi kaplayan ikisi icin de ayri ayri ama biri digerinden fazla olmayan sevgim zamanla onlara yeter.

 78. Ben de okumak isterim.

 79. Eylem yağmur

  Kitabın ismi tam da hedefe vuruyor. .çok isterim okumayı

 80. İlgimi çekti okumayı çok isterim

 81. Dilek Gündoğmuş

  Sansim bol, kitap benim olsun.

 82. 20 aylık anneliğim boyunca hem kendi anneliğimi hem kendi annemi hep sorguladım hala sorguluyorum.kısır bir döngü gibi bu his kimi zaman kızarak kimi zaman iyi ki diyerek çıkıyorum o girdaptan umarım Benim olur bu kitap….

 83. çarpıcı bir kitap, paylaşım için teşekkürler.

 84. İstifade edeceğim güzel bir kitap..

 85. işe başlamakla başlamamak arasında sıkışıp kaldığım bugünlerde, bu yazının karşıma çıkması işaret gibi. Ne diyelim umarım bana çıkar..

 86. Listeye aldığım kitaplardan birinin yorumunu okuyunca, belki sansıma bana çıkar dedim.

 87. kendimi analiz etmek istediğim bu günlerde benim olsun..olmazsa da alalım..

 88. Okumak iyi gelecek eminim

 89. ne guzel bir kitap cok isterim okumayi

 90. hatice duzgun

  Adı güzel; kendi de güzeldir mutlaka

 91. Annemizin ihtiyaclarimizi nasil karsiladigiyla mi paralelcok ilginç.. bunu terapistimle konuşmalıyım ama simdi cok korktum kitabi okumaktan sarsilcaksiniz fln yazmışlar

 92. Kitabın ismi gerçekten çok etkileyici gerceklerle yüzleşmek çok ağır olabiliyor bazı durumlarda

 93. Gökçe Güngör

  En çok ihtiyacı olan ve fayda görecek kişinin olur umarım.

 94. Bilge Kizilkaya

  Ne zamandır almak istediğim ama bir türlü alamadığım bir kitap. Çok istiyorum ☺️

 95. Eda buğdaycı

  Yorum yazdım ama onaylanmadı mı tarafınızdan? Bu kitabın benim olmasını çok istiyorum.

 96. Gözlerim doldu bu satırlardan, kitabı ağlayarak okurum sanırım

 97. Çok merak ettim

 98. Kitabı almayı almayı düşünürken rastladım. Değerlendirmeleriniz için teşekkürler.

 99. Sıra ben de artık bu sefer 🙂

 100. Yaklasik iki hafta sonra bebegimi kucagima alacagim deli gibi arastirip kitap okuyarak biraz olsun annelige hazirlandigimi dusunuyorum umarim kitap elime gecer…

 101. Okumayı çok isterim

 102. Çok isterim…

 103. birde bakarsın kitap bana gelmiş:) neden olmasın!!!

 104. gözümü kapattım yazıyı okumadım, çünkü kitabı ben de okumak istiyorum, okumak ve sonra senin düşüncelerini görmek istiyorum. Bu yazıyı okumam için o zaman bu kitap bana çıksın:))

 105. İlk denemem. Lütfen olsun (: Aşırı istiyorum bu kitabı.

 106. Yazıyı okurken bile içim ürperdi..kitabı çok merak ediyorum..NE KADAR VARIM? ? kızım için öğrenmeyi çok isterdim.

 107. Keşke benim olsa

 108. Ben de okumak isterim

 109. Şu aralar ihtiyacım var sanırım bu kitaba

 110. Hadi insallah bize cikar

 111. Cok merak ettim kitabi. Tam da anneligimi sorgularken ve cocuklara yetmedigimi dusunurken karsima cikti!

 112. Orijinal ismi “The Emotionally Absent Mother” mi acaba?
  Listeme aliyorum.

 113. Kitap benim olmalı….

 114. Narin Dündar

  Paylaşım için ve annelige, evlat olmaya, ogreticilige, şefkat gostericilige dair yeni şeyler öğrenip durumlara farklı açılardan bakmaya vesile oldugunuz için teşekkürler.

 115. Nevin Çınar

  Bu kitaba bu aralar çok ihtiyacım var inşallah bana çıkar.

 116. Ben de istiyorum. Hemde çok istiyorum.

 117. Nolur nolur…cok ihtiyacim var..

 118. Umarım bans çıkar iyi şanslar!

 119. Acaba dediğim o kadar çok oluyor ki… okumak isterim.

 120. Kesin okuyacagim. Paylasim icin tesekkurler.

 121. Çocuklarıma varım.Kendime yok. Tuhaf bir döngü. Acı ama yardıma çok ihtiyacım varken istemiyorum. Kuyruğu dik tutmak bu mu?

 122. talep çok. ..umarım benim olur

 123. Okul, ev, çocuklar üçgeni arasında gezen gariban öğretmen anne de şansını denesin bakalım 🙂

 124. çıkmasa da alıp okuyacağım:)

 125. Bu kitabi çok merak ettim acaba cocuklugumun yaralarini iyilestirmeye yardimci mi olucak.

 126. Bu blogda okuduğum her kitabı alıp okumaliyim diyorum be hoş bir anlatiminiz var bir kitapla daha tanistirdiginiz için teşekkür ederim

 127. Okumadan heyecanlandım. Hemen alacağım.

 128. Sansımıza..

 129. Annemi ve anneliğimi sorguladığım bu dönemde okumamın faydalı olacağını düşündüğüm bir kitap.

 130. Işıl Özlem Kalaslıoğlu

  Okumayi cok istedim. Mutlaka okumam gerek, oyle hissediyorum.

 131. Bana cikarsa ne guzel olur, cikmazsa da alip okuyacagim bir kitap kesinlikle. Banasiz buyumus anneyle sinirli ve sorunlu bir iliskisi olmus ve 10 aylik bir yeni anne olarak bana bu kitap iyi gelecek kesinlikle 🙂

 132. Bana cikarsa ne guzel olur, cikmazsa da alip okuyacagim bir kitap kesinlikle. Babasiz buyumus anneyle sinirli ve sorunlu bir iliskisi olmus ve 10 aylik bir yeni anne olarak bana bu kitap iyi gelecek kesinlikle 🙂

 133. Çiğdem Sevdalı Tanju

  Yazınızı çok beğendim hemen kitabı alacağım. Hoşçakalın

 134. Bu kitabı okumayı gerek duymayı zorunda olmak

 135. Okumak isterim

 136. şansım bol olsun çok istiyorum ☺

 137. Bir çocuk annesiyim.Annem hem baba hem Anne oldu.Hakkını ödeyemem.

 138. Hastalığımı bulmak istiyorum

 139. Okuma listemdeki bu kitap hızla bana gelsin.

 140. Oldukça ilgimi çekti kitap.

 141. “Anne olunca anlarsın”demişti; anlayamadım!

 142. Ben de isterim!!!

 143. Benim olsa…

 144. Okumak ve okutmak istediğim bir kitap kesinlikle.Tşk.

 145. Şansımı denemek istiyorum ben de:)

 146. Insallah bana cikar, kitapla ilgili bu yazidan sonra hemen okumaya baslayabilirmiyim emin degilim ama yine de ciksin bana

 147. Cesaret edmeyecekmisim gibi gelse de merak daha ağır basıyor kitabı okumam için

 148. Okumayi cok isterim ben de…

 149. Yasemin aktin

  yetenekli çocuğun dramından sonra bunu da okumak isterim nasip diyelim

 150. Yasemin aktın

  Keşke benim olsa

 151. Cok isterim bu kitabi

 152. Annelik kendinle yüzleşmek, boşuna denmiyor seninle büyüdüm çoçuğum diye,

 153. Bana gel,bana gel..

 154. Olmayan anne babanin cocugu ayni zamanda olmayan bir anneyim. Belki bu kitap once bana sonra cocuguma cozum olur

 155. şu anda okumayı çok istediğim bir kitap

 156. Özellikle hem kendi cocuklugumuzu hem de anneligimizi değerlendiriyor yorumu çok etkiledi beni. Bu kitabi uzun zamandır merak ediyordum

 157. Okumak ve kendime sormak isterim! anneliğim iyileşme sürecimin başlangıcı, annemden bana aktarılan otomatik annelik davranışlarımın kaçı aktif kaçı inaktif!

 158. Ne kadar düşündürücü bir kapak.

 159. kıtap benım olmalı:):)

 160. diğdem ergün

  tam zamanında sanırım. çıkarsa memnum olurum, çıkmazsa da kesin alacağım.

  teşekkürler bilgi için …

 161. Merak ettim doğrusu

 162. çok mu geç kaldım acaba..

 163. Birkızbirerkekannesi

  Nasıl bir kendimle karşılacağım acaba okuduğumda.Ürktüm biraz.

 164. Alınacak kitap listemden -1 olur bana çıkarsa…

 165. şansım bol olsun:)

 166. Çok iyi imiş.

 167. Hala şansım varsa eğer