1 Yorum

Ezgi K’nın İkinci Gebelik Günlüğü, 17. Hafta

Yazar Hakkında

Ezgi K. – 31 yaşında, matematik öğretmeni. Tantuni aşığı, deniz sevdalısı bir Mersinli. 6 yıldır evli. Deniz adında bir kızı var. Deniz’den önceki hareketli ve renkli hayatı Deniz ile birlikte ‘ tek keyfim kahve içip güzel bir müzik eşliğinde kitap okumak’ şeklinde değişim geçirdi. İçinde yeni bir ‘cücük’ büyüyor. Büyüyen ailesiyle yeni ülkeler gezip yeni tatlar keşfetmek istiyor.

Çılgınca salgılanan hormonların hayatımızı ele geçirdiği bir haftadan merhaba!

Mehmet Öz ‘Siz Bebeğinizi Beklerken’ kitabında ikinci üç aylık dönemde salgılanan östrojen ile ilgili şöyle bir bilgi veriyor:

‘Hamile bir kadın bir günde, hamile olmayan, menopoz öncesi bir kadının üç yılda ürettiği östrojeni üretir. Vay be! Progesterondan söz etmiyoruz bile; onun da üretimi yüksektir. Neden mi? İki hormon da hamileliğe hazırlanmak ve destek olmak konusunda büyük rol oynamaktadır.’

Ardından östrojenin işlevini anlatıyor ve ekliyor:

‘Östrojenin iş başında olduğunu bize gösteren en harika yollardan biri, yaydığınız hamilelik ışıltısıdır. Östrojen kan damarlarınızı daha fazla nitrik oksit etkisi kazanması yönünde uyarır. Bu arter ve arteriyollerinizi açar. Böylece bebeğinize kan akışı artar ve bir yan etki olarak da cildiniz parlar. Gördüğünüz gibi bu değişiklikler büyük ölçüde faydalıdır: Artan östrojen bebeğinizi beslemek ve korumak üzere tasarlanmıştır. Ancak böylesine bir hormon yoğunluğuyla, size pek iyi gelmeyecek deneyimler de yaşayabileceğinizi bilmelisiniz.’

Bunu en net hissedenler tabii ki de Dinçer ve Deniz. Çok hızlı bir şekilde sinirlenebiliyorum. Yaptığım çıkışın ardından hüngürt şapırt ağlayabiliyorum. Sakinleşmem çok uzun zaman alıyor. Bunun yanında en ufak bir şeyden de çok çabuk mutlu olabiliyorum. Sonuçta beni kızdırmak ne kadar kolaysa, mutlu etmek de o kadar kolay oluyor. Fakat bu duygu değişimleri Dinçer’i de manyak etmiş durumda. O da nasıl davranacağını şaşırıyor bazen. Yoğun bir şekilde pompalanan hormonlar benim cildimi parlatmadı vallahi! Yüzümde ucu olmayan sivilcemtrak canavarlarla geziyorum. Birkaç taneden bahsetmiyorum. Şu an itibariyle beş adet belli bir örüntüyle yüzüme dağılmış canavarlar var. Öğrencilerimle yarışıyorum. Çocuklar benimle konuşurken dikkatlerini veremiyorlar. Gözleri takılıyor. Kendi aralarında ne dalga geçiyorlardır ama!

1478526545797

Deniz’e hamileliğimde de cücüğe hamileliğimde de duyduğum ortak cümle: “Karnın ne kadar büyük. Neden böyle?” İçimden yüzlerine karşı pek çok şey söylerken, filtrelenerek ağzımdan çıkan cümle: “Benim karnım böyle. Anında kendini belli ediyor. Merak etmeyin içimde bir alien yok.” Hele okulda bir öğretmen var ki tüm endişeli bakışlarını karnıma dikip “Ezgi emin misin ikiz olmadığına?” diyor. Son kontrolümde doktoruma bu endişeli soruyu yönelttim ve o da “o arkadaşının içi rahat olsun. İkiz değil,” cevabını verdi. Fakat tatmin oldu mu arkadaş? Tabii ki hayır. Haklı çıkacağı günü bekliyor. Ben şunu biliyorum ki insanların her durumla ilgili bir yorumu var. Karnın çıkmasa ‘”hiç hamile gibi durmuyorsun. Bu ne böyle fındık kadar?” derler. Çok çıksa “senin son aylarını düşünemiyorum. Peki bu göbekten kaç kilo çocuk çıkıyor?” gibi yorumlar gelir. Karnımın çok çıkması beni rahatsız etmiyor. Hayatımda sayılı yaşayacağım hamilelik döneminde başıma gelen her şeyin tadını çıkartma taraftarıyım. Hamileliğin en sempatik kısmı göbek değilse nedir?

Bu haftasonu uzun süredir gitmek istediğim fakat bir türlü fırsat bulamadığım bir yere gittik arkadaşlarla. Atatürk Arboretumu. Okuduğum ve duyduğum kadar güzeldi. Ağaçların, ormanın, suyun, kuşların içinde ne kadar da huzur bulduk. İnsan doğaya bu kadar mecburken kendi elleriyle nasıl da yok ediyor her şeyi. Acaba on yıl sonra bu ormandan eser kalacak mı diye konuştuk ve içimizi karartmak suretiyle evlerimize dağıldık. Umarım kendinden başka yaşamların ve yaşam alanlarının olduğunu fark eden insanlık bu barbarlığını dizginleyebilir de sağlam kalan kaynaklar ileriki nesillere taşınabilir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Ayynııı ben de öyleydim. Hamileliklerimde daha 3. ayda sanki 5-6 aylık gibi karnım büyür ve tabiki sonrasında da katlanarak büyür de büyürdük Hep ikiz olmadığına emin misin bence sen üstüne adet görmüşsündür kesin haftan daha büyük of son aylarını düşünemiyorum vs vs diyenlerle mücadele ettim gülüp espriye vurmaktan gına gelirdi bazen de hımm haklı olabilirsin diye ciddiye almış gibi cvp verirdim ki sussun En keyifli zamanlar çabucak geçip gidiyor tadını çıkarmalı sağlık olsun hiç umursanmamalı sonuçta göbek bizim bebek bizim