139 Yorum

Beni Ödülle Cezalandırma

Yazar Hakkında

EBRAR GÜLDEMLER – Anne, bibliyofil, çevirmen, öğretmen… İyiliğe, perilere, inceliklere, dengeye, kız kardeşlik kültürüne, barışmaya ve affetmeye, kelimelerin gücüne, her şeyin hayal etmekle başladığına ve en çok sevgiye inanıyor. Çocukları büyütünce gemi seyahatine çıkmayı planlıyor. Ebrar’ın tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Özgür Bolat köşe yazılarını takip ettiğim biriydi. Kitabını görünce merakla edindim. Çocukları götürdüğüm bir eğitimde birkaç velinin elinde görünce merakım arttı.

Daha önce ödül ve ceza konusundaki yazılarını okumuştum, kitap tüm bu konularda somut veriler ortaya koyuyor. Davranışların sonuçlarını görmek isteyen ebeveynler için ideal bir okuma olduğunu söyleyebilirim. Çokça grafik, araştırma sonucu ve veri var. Ben bu kısmı çok sevmedim, çünkü insan davranışlarının bu anlamdaki ölçülebilirliği fikri bana çok hitap etmiyor.

Her bölümün sonunda o bölüme dair özetler var. Bu okuduğum yabancı ebeveyn kitaplarını hatırlattı bana ve sevdim. Nokta nokta özetlenmesi okura iyi geliyor.

IMAG6856_1-01

Bence kitabı ebeveynler kadar eğitimcilerin okuması gerekiyor. Annelerden çok babaların seveceğini düşünüyorum. Öğretmen içinse, eğitim sistemimizde daha anaokulundan yıldızlar ve gülen yüzler vermekle başlayan, karmaşık not ve karne sistemimizle devam eden düzenin içinde bir ışık olacaktır.

Ben en çok “Koşulsuz ebeveynliğin prensipleri” bölümünü kendime yakın buldum. Çocuğu değil, kendini değiştirmek yaklaşımı benim de olabildiğince seçtiğim yol. Devamında ikinci bölümde yer alan önerilerin hepimize iyi geleceğine eminim.

Kitabın ikinci bölümüne doğru ilerlediğim günler, büyük bir şansla Dijital Topuklar’a denk geldi. Böylece Özgür Bolat’ı dinlemek, kısa bir sohbet etmek fırsatım oldu. Enerjisi ve anlattıkları gerçekten çok faydalı. Okul okul gezip bunları paylaşsın istiyorsunuz.

Ama keşke konuşmalarında yanlış yaptıklarımız ve bizi bunların sonucunda bekleyen felaketler yerine, neyi nasıl yaparsak istediğimiz sonuçları elde ederiz kısmına daha çok yer verse. Bu biraz da olumlu pekiştirmeye giriyor gibi düşünüyorum. Benim de anne olarak “ödül” vermek yerine, tercih ettiğim yol bu oluyor ve bizde işe yarıyor. Fakat dinlerken ve kitabın ilk bölümünü okurken biraz “allahım ben ne yaptım” duygusuna kapılmanız mümkün. Kitapta bu duygu ikinci bölüme vardığınızda azalıyor ve rahatlıyorsunuz. Çünkü hem doğru yaptığınız birçok şey olduğunu, hem de işleri yoluna koymanın mümkün olduğunu hissediyorsunuz.

Kitaptan en sevdiğim cümleyle yazımı bitirmek istiyorum;

“Çocukları kontrol edilmesi gereken küçük insanlar değil, güvenilmesi gereken iç dünyası geniş bireyler olarak görmeliyiz. Sahip olmak istediğimiz değil, sahip olduğumuz çocukları yetiştirmeliyiz.”

Doğan Kitap Pazartesi akşamına kadar yazının altına yorum bırakan bir kişiye bu kitabı hediye edecek. Kazananı Salı günü bu yazının sonunda kırmızı puntoyla açıklayacağız.

Kazanan Nilgün Aldemir oldu, kendisiyle iletişime geçtik. 

139 yorum

 1. Okumayı çok isterim.

 2. çok merak ettiğim bir kitap okumak isterim

 3. İlgimi ceken bir kitap oldu

 4. Güzel kitap. Okuma listemdeydi zaten. Belki bu sefer

 5. Umarım bana çıkar.

 6. kitaplarım arasında olmasını çok isterim ..

 7. çok istiyorum..

 8. umarım kitap bana çıkar

 9. Işıl öztaşbaşı

  Çok okumak istiyorum bunu

 10. Okumak guzel olurdu

 11. sevgili blogcuanne,
  tam da en cok ihtiyacim oldugunu dusundugum anda bu yazini gordum. belki bu bir isarettir ve kitap hediyesi bizim olur dedim. hediye olmasa da kesinlikle okumam gerektigini dusundugum icin en kisa zamanda alacagim.

  bu arada kitaptan yaptigin alintiyi cok sevdim. fakat sevmenin yaninda uygulamasi ne zor! annelik her zaman toz pembe degil dedigimiz anlarda oldugumdan herhalde 🙂

  sevgiler,
  gamze

 12. Cok olumlu yorumlar okudum kitap hakkinda. Umarim bana cikar 🙂

 13. Keşke benim olsaa..

 14. Bu kitabı merak ediyorum.

 15. Okuma listeme aldim bilesevgiler

 16. Okumayı çok isterim

 17. Okumayı çok isterim.

 18. Almayı düşündüğüm bir zamanda tam daUmarım bana çıkar.

 19. Hem bir anne,hem de bir egitmen olarak mutlaka okumak isterim.

 20. Bende bir eğitimci olarak çok merak ettim kitabi

 21. Bir anne adayı ve öğretmen olarak okumayı istediğim bir kitap 🙂

 22. Bildiklerimi degistirmek istiyorum bende giddikce hircinlaşan 8 yaşındaki oğlum için umarım bana cikar

 23. Okunacaklar listemdeydi:)

 24. Songül Toga Yoklıyan

  Kreş öğretmenimizin öğretmenler günü hediyesi ne olmalı derken, temadan diktireceğim ağaç sertifikasını yanına yakışacak bir hediye de bu kitap olacak. Sevgiler…

 25. Çok merak ediyorum bu kitabı

 26. Okumak istenenlerden

 27. Bu kitap benim içinde alınacaklar listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Hatta öğretmenler günü yaklaşıyor oğlumun ilkokul öğretmenine hediye etsem mi diye düşünmüyor değilim.Kitap hakkındaki degerlendirmeniz kitabi okumadan önce nasıl yaklaşacağım konusunda çok güzel fikirler veriyor emeğiniz için teşekkürler.

 28. Okumayi cok isterim

 29. Çok merak ediyorum kitabı, hadi inşallah bana gelir

 30. En kısa surede alıp okumak ıstıyorum

 31. Çok isterim okumak

 32. Keske benim olsa 🙂

 33. hadi inşallah

 34. Çok merak ettiğim bir kitap sanki ezber bozacak gibi.. Çekiliş için şansımı denemek istedim.

 35. Not aldığım kitaplardan biriydi. Hemen gidip alacağım bir tane ve özellikle eşimin de okumasını sağlayacağım. Okullarda da anlatılması fikrine sonuna kadar katılıyorum ☝️

 36. Okumak için sabırsızlandığım bir kitap…

 37. Hem eğitimci hem anne olarak bu kitabı çok isterim

 38. Merabalar son zamanlarda çıkan en merak ettiğim kitaplardan biri. Hem bir anne olarak hem de anaokulunda calisan psikolojik danışman olarak uygulayabilecegim bir çok yol olduğuna inanıyorum

 39. Cok merak ediyorumbenim olabilir

 40. Tamda boyle bir rehberlige ihtiyacim varken çikti bu kitap. Tez vakitte okumak istiyorym.

 41. Bir anaokulunda rehber öğretmenim kendim için kitabı sipariş ettim. Fakat eğer ben kazanırsam bir velime hediye edeceğim. Şimdiden teşekkürler

 42. Ben de kitabı merak ediyorum. Şansımıza bakalım

 43. Yazılarını sıkı takip ediyorum Özgür Bolat’ın. Son dönemde tam olarak tarif ettiğin şeyi düşünmeye başlamıştım. Çok merak ediyorum umarım şansım yaver gider.

 44. Kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.

 45. Şansımıza 🙂

 46. Okunmalı o zaman.

 47. Ben de son günlerde bu kitapla ilgileniyordum. Tevafuk 🙂

 48. Özgür Bolatin sıkı takipcisiyim. Kitabi ilk ciktigi gün aldim ve çok begendim. 4yasina girmek üzere olan bir oğlum var. Ödül ceza hiç kullanmadık. Sizler gibi faydali bloglar bu anlamda cok isime yaradi 🙂 Ama benim merak ettiğim bir şey var. Bu tür kitaplar herkeste aynı etkiyi yapıyor mu? Yoksa az çok bu konuyla ilgili farkındalığı olanlar da mi etki yaratiyor? Hediye bana çıkarsa oğlumun öğretmenine 24Kasimda hediye edecegim. Çıkmazsa da canınız sağolsun. Siz yeterki duyurun, böyle hayatimiza katma değer sağlayacak şeyleri…

 49. Anne değilim ama hem anne hem babayım aslında. Doğuda görev yapan taze bir öğretmenim. Her çocuk o kadar farklı ki gerçekten bazen çok zorlanıyorum. Tükendiğimi hissettiğim anlarda beni kendime getirecek bir şeylere ihtiyacım var. Belki bu kitap ihtiyacım olan şeydir. Şansımı denemek isterim.

 50. Bana ciksin 🙂

 51. Harika isler harika insanlar ile olur… Özgür hocanın hem şahsi kişiliği hem eğitim kişiliği harika… Yazılarının araştımalarının ve eğitimlerinin ayrı bir değeri var. Bu birikimleri kitabı ile bizlere ulaştırması gerçekten çok değerli…

 52. bir kere de bana çık be arkadaş

 53. Hem bir anne, hem de eğitimci olduğum için bu kitabı okumayı çok isterim.

 54. Ilkkez duydum ama okumak istiyorum 1 yaşındaki kızımın sağlıklı yetiştirmek adına

 55. Hadi inşallah bu sefer bize cıkar

 56. Ah keşke bana çıksa bu kez

 57. Okumayi çok isterim

 58. Bende almadım henüz..

 59. Okuma listemde:)

 60. Okuyup, oglumun kres ogretmenine hediye etmeyi dusunuyorum, herkese lazim

 61. yasemin çınar

  Öğretmen ve iki bebek annesiyim hak ettiğimi düşünüyorum

 62. Belki bizim de bi şansımız vardır

 63. Okumayi cok isterim bu donemde bana yardimci olcagini umut ediyorum

 64. Güzel bir kitap okunması gerekli

 65. Nilgün aldemir

  Merhaba, kitap bende mevcut ama olurda çıkarsa ilkokul 2. Sınıfa giden oğlumun öğretmenine hediye edeceğim.. Sevgiler..

 66. Özgür bolat’in bazı fikirleri bana hiç uymasa da son zamanlarda hemen her yerde karşıma çıkan bu kitabı da incelemek isterdim. Hayırlısı bakalım.. .

 67. Yeni iki çocuklu bir anne olmuş bir kadın olarak okuyacaklarımın beni korkutacağını biliyorum. Ve Korkuyorum. Bizde farklı büyümedik ki.. Nasıl değişilir bilmiyoruz ki

 68. İç dünyası geniş, güvenilmeye ihtiyaç duyan bıdıklar:)

 69. İç dünyası geniş, güvenilmeye ihtiyaç duyan bıdıklar:) ne güzel… 🙂

 70. Çok merak ettiğim bir kitap çok isterim

 71. 3.5 yasinda oglum. 19 eylulde devlete ait bir krese basladi yarim gun. 1 hafta sonunda okul tarafindan cagirildik. Oglum arkadaslarina vurdugu icin psikiyatra goturun dediler ve doktor onayi alana kadar okula gelmesin dediler. 1.5 hafta sonra sirf prosedure uymak adina oglumu psikiyatra goturdum okula devam etmesini söyledi davranislarinin donemsel ve normal oldugunuda ekledi bu surecte oglum okuldan sogudu okula ve okul yonetimine o kadar kizginimki. Oglum o kadar hevesle severek okula giden bir cocuktu alisma suresinde dahi sknti yasamadik. Ve sonuç okul degismemize ragmen her sabah aglayarak okula gitti korktugunu soyledi. Bu yasta bir cocugu bu surec ne kdr kotu etkiledi. gercekten egitimcilerinde bazi konularda egitilmeleri gerekiyor.
  Sevgiler

 72. Bir eğitimci olarak kitabı okumak isterim

 73. Sanirim Özgür bey ve onun gibi dusunenlerin artmasi sayesinde ancak egitim sisteminde ilerleme saglanabilir. Insallah bana cikar bu son kitabi.

 74. hadi okuyalım bakalm 🙂

 75. Bir eğitimci ve gelecekte bir anne adayı olarak bu yolla veya kendi imkanımla mutlaka edineceğim.Özellikle bir eğitimcinin kesinlikle bu tip kaynaklara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

 76. Bir eğitimci ve bir anne aday adayı olarak bu yolla veya kendi imkanımla mutlaka edineceğim bir kitap.Özellikle eğitimcilerin bu tip kaynaklara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

 77. Farkinda olabilmek icin okumak istedigim bir kitap.

 78. öğretmenimiz tavsiye etti alacağım..

 79. Hem eğitimci,hem anne olarak çıktığından beri almak istediğim,merakla beklediğim kitap.Benim olsun☺️

 80. Bir eğitimci olarak kesinlikle okumam gereken bir kitap.

 81. Kitap hakkında güzel bu yazı olmuş teşekkürler…

 82. Bu kez de bana çıksın!!

 83. Neden ben?

 84. Bende şansımı denemek istiyorum

 85. Okumak istediğim kitaplardan biri. Oğlan büyümeden okurum inşallah

 86. Okuma listemdeki kitaplardan biri, merakla bekliyorum

 87. Bazen tek bir cümle büyük bir aydınlanma yaratır ya, hıh işte o oldu

 88. okumak isterim.

 89. Daha fazla cezalandırmadan bu kitabı okumak lazım

 90. Merhaba özgür bolat ilgiyle izlediğim bir eğitimci.bir anne ve öğretmen olarak bu kitabı okumayı çok istiyordum.böyle bi yazıyı görünce çok sevinerek çekiliş katılmakn istedim.aracı olan size de çok teşekkür ederim.

 91. Lutfen lutfen bu sefer kizim sansina bana gelsin

 92. Bir an önce alıp okumak istediğim bir kitap.

 93. Hem anne hem öğretmenim. Okunması gereken bir kitap bence..

 94. Ben de çok Merak ettim, okumam gerekenler listesinde…

  Hem öğrencilerim hemde bebeklerim için

 95. Henüz alamadım.çıksa ne güzel olur.

 96. Burçe ve beril in annesi

  2 küçük kız annesiym, öğretmenim. Bu kitabin bana cooook faydali olacagini dusunuyorum. Umarim sansliymdr ☺

 97. çiğdem çetin bozkurt

  Merak ettim içeriğini,okumak isterim

 98. Okuma listemde olan bir kitap

 99. Zaten okuyacağım ama hediye çıksa çok sevinirim

 100. Bana da, bana da, bana da.

 101. Cok merak etttiğim bir kitap, umarım bize çıkar 🙂

 102. Kitapın bana çok şeyler katacagına inandm.titiz bir anne ve okulöncesi öğretmeniyim.öncelikle kendim okuyup daha sonra seminerimde velilerime sunmayı planlıyorum.faydalı olmak ne güzel emekleri geçenlere teşekkürler

 103. Hep hatalarımızı söyleyen sistemler, bizi gönül rahatlığı ile birşeyler yapmaktan alıkoyuyor.

 104. Lansmana katılamadım. Kitabı çok istiyorum.

 105. Ahh ne güzel olur…

 106. Şeyma TEPEKIRAN

  Bu harika kitaba talibim

 107. Bir öğretmen ve anne olarak çok yararlanıyorum Özgür Bolat tan… İyi ki var…

 108. Sosyal medyada bu sıralar çokça rastladım bu kitaba ve gerçekten merak ediyorum. Herkese bol şans…

 109. Okumayi cok isterim.

 110. Okumayı çok istiyoruz.Şansımızı deneyelim birdaha.

 111. Çok merak ettiğim bir kitap. Umarım şanslı kişi ben olurum 🙂

 112. Sagolun Ebrar Hanim onemli bir konuya deginmissiniz. Dıştan denetimli değil içten denetimli bireyler olarak yetistirmeli cocuklari.

 113. Yazıyım okuduktan sonra kitabı gerçekten merak ettim. Bir deneyelim şansımızı.

 114. Benim olsun çok isterim…

 115. Kitabı çok merak ettim,mutlaka okumak isterim

 116. Kaya ailesinin olsun.

 117. Listemde olan bir kitaptı, bana çıkmasını çok isterim

 118. Kitabı okumadım ama Ayşe Arman ile yaptığı röportajı okumuştum. Orada bir örnek veriyordu, siz uçağı kaçırdığınızda evinizde elektrik kesilmiyor, öyleyse çocuk da vazoyu kırdığında odasına göndermeyin diye. Bu bana o kadar mantıklı geldi ki. Bazı söylediklerini uygulanabilir bulmadım ama çoğunlukla ufuk açıcı bir röportajdı.

 119. Özgür Bolat’ın bir röportajını izlerken bi yandan netten bu kitabı araştırayım dedim ve sizin yazınız karşıma çıktı. Bi mesaj olabilir mi bu, hani bana çıkması yönünde bi mesaj 🙂

 120. Ayşen Çalışkan

  Okumayı çok isterim 🙂

 121. merak ediyorum kitabı..

 122. fatma davarcıoğlu özaktaş

  keşke bizim olsa…

 123. merhaba
  bende almayı düşünüyordum belki şans burdadır 🙂

 124. güzel bir kitap okumak isterim

 125. ben de, ben de okumayı çok istiyorummm….

 126. Bir an önce okumak istediğim bir kitap. Şansıma belki buradan gelir;)

 127. Kadriye Dönmez

  Alacaktim ciksa ne guzel olur

 128. Bana da..Bana da…

 129. Okuma listemdeki kitaplardan

 130. Merak ettiğim bir kitap..

 131. Şansımı deniyorum.

 132. Umarim bize cikar

 133. Ebrar hanım merhabalar iki seferdir mesajimin yayınlanmasını onaylamiyorsunuz kaldı ki gayet düzgün bir uslup kullanıyorum nedenini öğrenebilir miyim

 134. Ben de okumak istiyorum.

 135. Almayı ve okumayı planladığım bir kitap. Çıkmasını çok isterim

 136. Okunacaklar listesindeki bu kitap.belkide bizim olur

 137. Kitap güzel..okumak güzel..Gelişmek güzel..gene gelecek ben :)))

 138. Hadi bakalım

 139. Alınacak kitap listesinde eklendi ⌒.⌒ çok merak ettim çıkarsa bana sevincem (: