3 Yorum

Çocuk istismarı insanlık suçudur

Geçen haftadan bu yana çocuk istismarı, çocuk tecavüzü, çocuk gelinler ve pedofili konularıyla yatıp kalkıyoruz. Herhalde hiçbirimiz içinde çocuk ve tecavüz geçen cümleleri bu kadar sıklıkla duymamış ve kurmamışızdır. Sırf bu bile başlı başına bir toplumsal terapi sebebi bence…

AKP’nin sunduğu önergeye tepkiler devam ederken, change.org’da başlatılan kampanya 800 binin üzerinde imza topladı. Özgecan’dan sonraki en büyük toplumsal hareket demek bilmiyorum doğru olur mu, ancak gerçekten de uzun zamandır bir kesimi böylesine ayağa kaldıran bir olay herhalde yaşanmamıştı (Uzun zamandır derken, bir buçuk seneden bahsediyoruz ki Türkiye gibi çalkantılı bir ülke için gerçekten uzun bir süre…).

TecavuzMesrulastirilamaz

Öte yandan bu önergeyi savunanların olması ve olmaya devam etmesi de bu kampanya değil bir milyon, onyüzbin milyon imzaya ulaşsa ne yazar diye düşündürtüyor insana…  Neticede önergeyi ülkenin iktidar partisinin milletvekilleri verdi; ülkenin hukuk fakültesi mezunu olan Adalet Bakanı da bu önergenin, ‘evlenmiş ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış’ çiftleri hedeflediğini, söz konusu durumlarda ‘küçüğün rızası’ olduğunu söyledi. Biz yüz milyonlarca imza toplayalım, ülkeyi yönetmek için seçilenlerin ahvali ortada…

Tüm bunlar yanlış. Hem de o kadar yanlış ki, bu kadar olur… (Ne kadar yanlış olduğunu bir avukat burada değerlendirmiş.)

Ve fakat, bu tartışmalar arasında bir yanlış daha var ki o da sıklıkla yapılıyor: Tüm çocuk tecavüzcülerini, çocukla evlenen herkesi pedofili ilan etmek. 

Bu, sadece bu önerge ya da bizim toplumumuz özelinde bir saptama değil; her çocuk istirmarcısına ‘pedofili’ demek hemen her toplumda sıklıkla yapılan bir hata… Biraz her soğuk algınlığına ‘Grip oldum’ demeye benzetiyorum ben bunu.

Ergenliğe henüz erişmemiş çocuklara karşı cinsel istek duyma hastalığına pedofili, bu hastalığa sahip kimseye de pedofil deniyor. Bu, tedavi edilmesi gereken bir psikiyatrik hastalık olarak görülüyor ve çocuk istismarcıları arasında pedofiller de bulunmakla birlikte her pedofil çocukları istismar etmediği gibi her çocuk istismarcısı da pedofili hastası olmuyor.

Pedofili çocuk istismarıyla eşitlendiğinde iki şey oluyor: (1) Hasta olup yardım alması gereken insanlar daha da yalnızlaştırılıyor ve tehdit haline gelme potansiyelleri artıyor ve (2) daha da önemlisi, bu ülkenin, bu kültürün ne yazık ki alışılagelmişi olan ‘çocuğa değer vermeme, onu bir mal gibi alıp satabilme, onu ailenin uygun gördüğü yaşta/şekilde/kimseyle evlendirebilme geleneği’ psikiyatrik bir hastalığın arkasına sığdırılmış ve konunun çapı daraltılmış oluyor.

Çocukla evlenen ya da evlenmeyi normal bulan, 15 yaşındaki kızlara ‘kadın’ gözüyle bakan, ‘Bir kız çocuğu buluğ çağına girdiği andan itibaren evlenilebilir’ diyen herkese ‘pedofil’ yakıştırması yapıldığında, toplumun en derinlerine nüfuz etmiş, çürümüş bir anlayış görmezden gelinmiş oluyor: Adına ister gelişmemişlik de, ister geri kalmışlık, ister öküzlük, bu ülkede, bu toplumda çocuklarla evlenmeyi normal gören insanlar ve bunu bir yaşam tarzı olarak gören bir gelenek var. Ve bu gelenek, psikiyatrik bir hastalığa sığdırılamayacak kadar köklü ve derin.

Pedofili hastası olmayan ama çocuk evliliğini normal, çocuk istismarını kendine hak olarak gören insanlara (sadece) psikiyatrik tedavi değil ceza, yaptırım, eğitim gerekiyor. Ve tabii bunun için de en başta devlet denilen mekanizmanın sağlam bir temel üzerine oturtulmuş olması, çocuğun haklarını savunuyor olması, gerçek mağdurun tarafında durması gerekiyor; ‘kim bilir kimi kolluyorlar?’ diye düşündürtülen nüfuzlu ailelerin değil…

Ben de bir pedofili mağduruyum. Ve toplumun bu konuda bilinçlenmesi gerektiğine inanıyorum, çünkü taciz çoğunlukla hiç beklemediğiniz yerden, yakınlarınızdan, ailenizden, ‘amca’ dediğiniz, ‘enişte’ dediğiniz insanlardan geliyor.

Türkiye gibi, Adalet Bakanı’nın bile medeni kanunu görmezden gelip, ‘Evlenmiş ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış’ diyerek resmi nikahın dışında bir nikahı ayan beyan kabullenip ‘küçüğün rızası’ derken 13 yaşında 26 kişinin tecavüzüne uğrayan ve ‘rızası vardı’ denilen N.Ç.’nin ahını bir kez daha aldığı bir ülkede her cinsel istismarı pedofiliye sığdırmak, insanlıktan nasibini alamamış birtakım mikroorganizmalara ‘hasta’ diyerek kıyak geçmekten başka işe yaramıyor.

Çocuk evliliği bu ülkenin ve bu ülke gibi geri kalmış ülkelerin, pedofili gibi kendi içinde ve başlı başına korkunç bir hastalığa sığdırılamayacak kadar önemli bir gerçeği.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. Yüreğim acıyor. Midem bulanıyor.

  2. Annesi 16 yasında evlendirilmiş,3 sene çocugu olmadıgı için kadın dogum doktorlarına götürülen,sorunun cocuk annede arandıgı,nihayet 19 yasında çocuk sahibi olan bir annenin çocugu olarak su an 40yasındayım.Gecen 40 senede ulkemizde hiçbir sey degişmedi,bu hiç bir siyasi iktidarla bağdaştırılamaz,sagcısolcu bakış açısı aynı,cunku herseyde oldugu gibi ülkemizde hersey menfaat üzerine kurulmuş,gecmiş aynı,şimdi aynı,maalesef gelecek de aynı olacak,cunku menfaatler hiç değişmiyor.

  3. Bu yasa ilk çıktığında birilerine peşkeş çekiliyor demiştim. Durduk yere nereden icap etti de böyle bir şeyi gündeme getirdiler ki zaten.