25 Yorum

Hayat Sende!

Yazar Hakkında

EBRAR GÜLDEMLER – Anne, bibliyofil, çevirmen, öğretmen… İyiliğe, perilere, inceliklere, dengeye, kız kardeşlik kültürüne, barışmaya ve affetmeye, kelimelerin gücüne, her şeyin hayal etmekle başladığına ve en çok sevgiye inanıyor. Çocukları büyütünce gemi seyahatine çıkmayı planlıyor. Ebrar’ın tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Koruyucu ailelik, uzaktan uzağa bildiğim bir konuydu. Ta ki önce Nihal, sonra Mutlu’yla tanışana kadar. Annelikleri ve kocaman kalpleri benim için gerçekten hayranlık sebebi. İtiraf etmeliyim ki, çok iyi bildiğim bir konu ve tanıdığım bir yaşam değildi. Sayelerinde bambaşka bir dünyanın kapıları açıldı benim için ve okumaya, araştırmaya başladım. Bu süreçte karşılaştığım iyi insanlar ve iyi işler var. Her birine en çok da bu karanlık günlerden geçerken ihtiyacımız var.

Bir tanesi de; “Hayat Sende Gençlik Akademizi Derneği”. Dernek; 2007 yılında kuruluyor ve 2012 yılında yenileniyor. Derneğin misyonu; “Koruma altındaki çocuk ve gençler ile korumadan ayrılan gençlerin hayatlarına yenilikçi çözümler getirmek” Rakamlarla bakacak olursak; şimdiye dek 35000 kişiye sunum yapmış, 7 başarılı proje geliştirmiş, 2500 gence eğitim vermişler.Ekran Resmi 2016-11-17 17.33.01

Birçok projeleri var. Beni en çok “etiketsiz eğitim” projeleri etkiledi. Ayrımcılıkla mücadele etmek gerçekten çok emek istiyor. Blog sayfalarından çok şey öğrendim. Instagram’da “yurtintiharlarisonbulsun” hashtag’i içimi dağladı.

Ekran Resmi 2016-11-17 17.31.46

Peki biz ne yapabiliriz? Ben mesela “doğum günü bağışla” kısmını çok sevdim. Devasa abartılı doğumgünü partileri yerine anlamlı bir iz bırakmayı çok hoş buldum. Kendi doğumgünüm için dahi yapabilirim. Toplanan her 50 TL bağışınızla koruma altındaki bir genç bir gün kişisel gelişim eğitimi alabiliyor, daha güzel hediye mi olur?

Bu yapabileceklerimiz içinde en basiti aslında, ayrıca gönüllü olabilir, bağış yapabiliriz. Hiçbirinin elimizden gelmediği bir zamandaysak, okumak, bilmek, tanımak ve böylece farkındalığa katkıda bulunmak da az şey değil.

Bu konudaki farkındalığa katkıda bulunmak isteyen 3 Blogcu Anne okuruna Hayat Sende Derneği birer tişört gönderecek. Siz de Hayat Sende tişörtü giymek ve koruyucu ailelik konusuna dikkat çekmek isterseniz bu yazının altına bir yorum bırakın. Üç kişiyi yorum bırakanlar arasında çekiliş yaparak belirleyecek ve bu yazının altında kırmızı puntoyla açıklayacağız.

Kazananlar Güliz Pınar Sağ ve Nazlı Çakmak oldu, kendileriyle iletişime geçtik. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

25 yorum

 1. Hayat hepimizde 😉

 2. Bir psikolog olarak bu konuya ilişkin farkındalık oluşturmak gibi kişisel bir gayretim zaten var. Tatlı bir tebessüm ile yoluma devam edebileceğim bir anı olsun diye, bu yorumu buraya bırakıyorum.

 3. Hayat onlara da biraz gülsün diye.

 4. ne güzel insanlar var… teşekkür ederiz böyle güzel paylaşımlar için:)

 5. Heyecan verici gerçekten, keşke daha çok duyulsa, daha çok kişi bu sese kulak verebilse. Bugün güzel şeyler de oluyor demek harika bir duygu.Bilgilendirme için teşekkürler

 6. Ne kadar güzel bir iş yapıyorlar. Böyle insanları görünce umudum filizleniyor.

 7. Birazcik tuzumuz olabilirse ne mutlu bize..biseyler yapmak lazim böyle seyler..tebrikler!

 8. Ebru Gümrükçü

  Bizim de elimizden gelen birşeyler olmalı… @esinirlan

 9. fatma davarcıoğlu özaktaş

  26 kasım oğlumun doğumgünü, hemen bir doğumgünü etkinliği oluşturdum bile…

 10. Merhaba,
  Anladığım kadarı ile ben kendi doğum günüm için, kendime hediye yerine bağış topluyorum. Peki ben sevdiklerimin doğum günü için bağış yapıp, onlara hediye edebiliyor muyum? Sosyal medya aracılığı ile haberdar olması yerine kendine bir mail ile bilgi gitmesi hoş olurdu.

 11. iyi ki duyurdun

 12. Hayat birilerinin yüreğine dokundugunda sana daha da güzel

 13. O dogum gunu partilerine harcanan paralarin yarisi ile neler yapilmaz ki bu gencler icin! Bu dernekler, bu guzel insanlar bu gunlerde icimi isitan yegane olusumlar…

 14. hayat paylaşınca ve sevince güzel

 15. hayat paylaşınca ve sevince güzel biraz daha duyarlı olabiliriz

 16. Gençlerimiz çok değerli, iyiki paylaştınız, en kısa zamanda bağış yapacağım…

 17. Bu dunya donuyorsa sizin gibi iyi insanlarin hatrina

 18. Fark edebilmek bile güzel…

 19. Hemen büyük bir heyecanla ne yapabilceğimi araştırıyorum. Bu harika hareketin bir köşesinde de olsa içinde olmak isterim. Hala ne güzel insanlar var!

 20. Sevgili Nihal’i keyifle ve heyecanla takip etmiştim. Ben de yapabilsem keske..

 21. ne guzel gencler…

 22. Çocukların yüzleri hep gülmeli…

 23. kocaman kalpli annelere de sevgilerimi gönderiyorum..

 24. ışıl başlan günay

  Abdullah Oskay’ı ve Hayat Sende’yi merakla takip ediyorum.Yolları açık olsun.

 25. Böyle güzel insanların ve oluşumların artması dileğiyle…