5 Yorum

Tariften Tabağa

Sömestr tatiline, tatile yaraşır bir başlangıç yaptık bu hafta sonu… Çocuklarla kurabiye pişirdik.

tarif22

Ama öyle herhangi bir kurabiye değil. Unsuz bir kere, ve bu özelliğiyle benim için bir ilk. Ve daha da ilginci, tarifiyle birlikte, kurabiye için kullandığımız pişirme kağıdından içine kattığımız bir tutam tuza, kurabiye kalıplarından tereyağına kadar her şeyi internetten geldi…

Tariften Tabağa, çeşitli şeflerin tariflerini birebir uygulamanıza fırsat veren ve bunun için gereken hazırlık sürecini sizin için tamamlayan yeni bir hizmet sitesi. Sitedeki şeflerin tariflerinden beğendiklerinizi seçiyor ve 4 kişilikten 12 kişiliğe kadar değişen porsiyonlarda sipariş veriyorsunuz. Tariften Tabağa, bu tarifleri gerçekleştirmeniz için gereken ürünleri marketten seçip, tüm malzemeleri olması gereken ölçülerde hazırlayarak evinize teslim ediyor.

Biz de işte bu hafta sonu bunu deneyimledik. “Bir tutam tuz”una kadar her şey paketlenmiş olarak geldi. Bize (çocuklara) sadece bunları karıştırmak kaldı. Arada aşağıdaki videodaki gibi aksilikler (!) yaşandı ama olsun.

Tariften Tabağa’da şimdilik tatlı, tuzlu ve ekmek olarak farklı kategorilerde birçok tarif var. Ve sömestr tatili için bir yenilik yapmışlar: Ebeveynlerin evde çocuklarıyla yapabilmesi için bir Kurabiye Kiti hazırlamışlar. Kitin içinden tarif ve malzemeleriyle birlikte, kurabiye kalıplarıyla önlük ve bandana da çıkıyor.

tarif3

Tariften Tabağa, gerek mutfakta geçirecek zamanı olmayan, gerekse ölçü hesaplamalarıyla uğraşmak istemeyenler için çok kolay ve pratik bir çözüm olarak karşınıza çıkıyor. Her şey o kadar net hesaplanmış ve hem yetişkinler için, hem çocuklar için hazırlanan tarif kitapçıklarında o kadar açık bir şekilde anlatılmış ki, yanlış yapmanız mümkün değil.

Tabii bu söylediğim, normal evler için geçerli. Bizimki gibi kaotik evlerde işleyiş biraz daha farklı olabiliyor.

Örneğin tarif kitapçığını kimin tutacağı… Ya da yönergeleri kimin okuyacağı… Ya da hangi kurabiye kalıbını kimin kullanması gerektiği gibi konular… Tariften Tabağa ekibine bir geri bildirim verseydim bu konuda olurdu: Lütfen kutunun içine görev dağılımını da ekleyin, sevap işlemiş olursunuz!

Bizde süreç şöyle işledi: Kutu elimize geçer geçmez buzdolabına girmesi gereken malzemeleri kaldırdık. Diğerleri bir kenarda bekledi. Okulların kapanmasının ardından evde olduğumuz ilk gün tarifin başına geçtik, ki zaten son kullanma tarihi yaklaşıyor olduğundan daha fazla beklememiz gerekiyordu.

Tarif, Yud’un Atölyesi‘nin Balkabaklı Kış Kurabiyesi idi.

tarif8

Şöyle bir hazırlık süreci var bu kurabiyenin: Balkabaklarını haşlıyorsunuz. Sonrasında hamuru hazırlayıp, buzlukta yarım saat bekletiyorsunuz. Ardından çıkarıp, kurabiye kalıplarıyla kesip pişiriyorsunuz.

Ben önlüğü kimin takacağı konusunun sorun olacağını düşünmüştüm ama yanılmışım. Tencereyi ocağa kimin koyacağı, tarif kitapçığını kimin tutacağı, yumurtayı kimin kıracağı, cevizi kimin karıştıracağı ile ilgili arada durup istişarede (!) bulunmamız gerekti. İşte bunu diyorum, mümkünse yönergelere eklesinler. Büyük, kalın uyarılarla: YAPARKEN KAVGA ETMEK YASAKTIR!

Hamuru hazırladıktan sonrası daha kolay ve eğlenceliydi, çünkü herkes kendi alanında takılabildi. Özellikle 7 yaş, bulaşıkları kaldırmayı sevdiğinden bu da eğlencenin bir parçası oldu.

 

Tariften Tabağa setiyle birlikte üç adet kurabiye kalıbı gelmişti: Penguen, kuş ve kedi. Onlara bizim evdeki Star Wars kalıpları da eklendi.

 

 

Hamuru buzlukta yarım saatten fazla unutunca -çünkü uykusuzluk!- yumuşatmak için dış destek almamız gerekti.

 

 

Ve zaman zaman kalabalıklaşan ekipte, hamuru çiğ haliyle tüketmek isteyenler ve bunu kaşla göz arasında başarabilenler olduysa da kimseye bir şey olmadan kurabiyeleri fırına verdik ve evi saran tarçın kokusuna kendimizi bıraktık. İşte orası en keyifli zamanıydı.

 

tarif27

Açıkçası ben ilk kez bu kadar sağlıklı bir tarif denedim. Ve, şekersiz bir tarif olduğu için Derya’ya da yedirebildim (ki sağ olsun kendisi zaten pişmeden tadına bakmıştı!).

Bizim deneyimlediğimiz Balkabaklı Kış Kurabiyesi, Tariften Tabağa’da 69.00 TL’ye ve sınırlı sayıda olarak satılıyor. Ve 5 Şubat’a kadar verilecek olan siparişlerde blogcuanne kodunu giren ilk 5 kişiye %30 indirim var.

Tariften Tabağa ile ilgili tanıtım videosunu buradan izleyebilir, web sitesini inceleyebilir, Facebook ve Instagram‘dan takip edebilirsiniz. Sömestr tatilinde evde aktivite arayanlar için, hele de kar haberleri yine kendini göstermeye başlamışken, kayda değer bir seçenek…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

  1. Değisik bir uygulama.Bir çok kişi tarafından ilgi çekeceğine eminim

  2. sanki biraz pahalı.Çoğu insanın kullanabileceğini sanmam

  3. kucuk mucizelerim

    Süper bir uygulamaymış gerçekten.

  4. Güzel bir uygulama ama bunun daha yaygin ve uygun fiyatli olanini dr.otk.. amca yillar önce yapmıştı. Belki sağlıklı olmasi fark yaratabilir.

  5. Fikir güzel,fiyat orantısız..