231 Yorum

Çünkü Duygularını Tanımak Önemli…

Hayatımda ilk kez Barbie evi gördüğümde 9 yaşındaydım ve aklımı oynatmıştım. Daha önce hiçbir şeye sahip olmayı bu kadar istememiştim ve fakat annemler almamışlardı, iki sebepten: (1) Benim o zamanki çocuk aklımın bile kabul edeceği kadar mantıksız bir şekilde pahalıydı. (2) O zamanki çocuk kalbimin hiç duymak istemediği bir gerçekle yüzleşmek üzereydim: Artık “bebeklerle oynamak için” büyüyordum.

Barbie furyasının yaygınlaşması, bebeklerin ve aksesuarlarının daha erişilebilir olması benim ilerleyen yaşlarıma denk gelir. Kızkardeşimin çokça Barbie’si oldu sonra, ve ona bir sürü elbiseler falan da dikildi ama ben “artık genç kız oluyor olduğum için” onlarla uzaktan ya da çaktırmadan oynadım ve hiçbir zaman da doya doya oynayamadım.

Çocukların kendi duygularını, düşüncelerini, isteklerini, fikirlerini ifade etmelerinin çok da teşvik edilmediği bir toplumda büyüdük. Aramızda “Su küçüğün, söz büyüğün” sözünü bilmeden, “Büyükler konuşurken küçükler susar” diye duymadan büyüyen yoktur herhalde…

35 yaşımdan sonra, terapi sayesinde duygularımla bağlantıya geçip kendimi daha iyi tanıyabilmeye, daha iyi ifade edebilmeye başlayan bir insan olarak çocuklarımın bunu, benim kadar gecikmeden yapabilmelerini çok önemsiyorum. Duygularını tanıyabilmelerini ve ifade edebilmelerini, hangi duygunun nasıl hissettirdiğini, vücutlarında ne gibi değişimlere yol açabildiğini bilmelerini istiyorum.

Boliletisim

“Okuryazarlık” kelimesi farklı tamlamalarla kullanılıyor bugün. “Finansal okuryazarlık” deniyor, “Dijital okuryazarlık” deniyor. Bunun bir de “Duygusal okuryazarlık” boyutu olmalı… Duygularını tanımak, onları nasıl ifade edeceğini bilmek, gibi…

Tam da kendi duygularımı fark edip adlandırmaya başladığım bir dönemde, Uzm. Psikolog Ayben Ertem‘le ve onun hazırladığı duygu oyunlarıyla tanıştım… Yaklaşık bir sene önce “Duygu Dağarcığını Geliştiren Terapötik Oyunlar” diye de bahsetmiştim burada… O zamandan bu yana çok severek, hep birlikte iyileşerek oynuyoruz bu oyunları.

Birlikte

Fotoğraf geçen seneden…

Ayben’le oyunları üzerinden başlayan tanışıklığımız ara ara buluşmalara dönüşünce, bir buluşmamızda bu duygu oyunlarının ayrıntılarına girdik. Ve ortaya aşağıda özetlediğim sohbet çıktı.

“Çocukluğumuzda duygularımızı yaşamamıza, hele de bunları ifade etmemize pek izin verilmezdi” diyerek başladı oyunlarını anlatmaya Ayben… “Fazla gülme ayıp olur, sinirlenme, kızma, çok ayıp… 17. yüzyıldan farkı yoktu!

Doğru. “Erkekler ağlamaz” gibi cinsiyetçi klişelerden tutun da, “Kocaman çocuk olmuşsun, hala [boşluğu siz doldurun] yapıyorsun/istiyorsun” gibi sınırlandırmalardan geçtik çoğumuz. Çocukken duyduğum şeyleri anne olunca da duymaya devam ettim: “Aaaa, hala parmak mı emiyor? Vaaa, hala pusete mi biniyorsun? Abi olmuşsun ama sen?”

Duygulardan bahsetmenin neden yeni bir kavram olduğunu sordum Ayben Ertem’e… Neticede, psikoloji bilminin “çok da eski değil canım, 100-150 senelik falan bi geçmişi” olduğunu duyuyoruz hep. Ayben, duyguların bahsinin Antik Yunan’a dayandığını anlattı. Duyguyu, ruhu kontrol etmek için verilen “zihinle içsel bir savaş” olarak tanımlarmış o dönemde insanlar… Plato’ya göre arzular “vahşi bir at” gibiymiş ve aklımız tarafından kontrol edilmeleri gerekirmiş.

Duygunu YapBoz

Aklın, duyguları kontrol etmesi mümkün mü ki? 

Günümüze gelene kadar zihnin tanımının çok defa değişmiş. Duyguların bilinçten değil, bilinçaltından geldiği anlaşılmış. Beynimizin büyük bir kısmının bilinçaltından çalıştığını anlattı Ayben: “Düşüncelerimizin yüzde 95 ila 98’i bilinçaltından geliyor ve beyin tarafından fizyolojik tepkiler, davranış ve vücut tepkileri olarak dışa vuruyor. Bu şekilde hayatta kalıyoruz.”

Duygularını tanımanın neden bu kadar önemli olduğunu sordum ama aslında artık biliyorum. “Çünkü kendinle bağlantıda olursan, duygularını fark edersen, beklentilerini bilirsen, başkalarıyla da bağlantıya geçersin. Duyguları konuşmak, nasıl hissettiğimizi fark etmek bedenimizle de bağlantıya geçmemizi sağlar. ‘Anda olmak’ dediğimiz şey tam da budur.” Hepimizin arzuladığı bir şey değil mi bu zaten? Bir çeşit Nirvana!

16 senedir uzman psikolog olan Ayben Ertem, danışanlarıyla oyun oynamayı da çok seven bir aile ve oyun terapisti. Yıllar boyu, yurtdışından getirdiği oyunları Türkçeye çevirip üzerine etiketler yapıştırıp oynamış danışanlarıyla, çünkü Türkiye’de istediği oyunları bulamamış. “Duygu kartları yoktu bir kere, internetten yazdırıp kullanıyorduk” diyor. En sonunda “Bu böyle olmayacak” demiş ve yakın bir arkadaşının da tabiri caizse “gaz vermesiyle” Ayben ile Terapötik Etkinlikler iki sene önce ortaya çıkmış.

ayben_ertem

“Neden ‘terapötik’ oyunlar?” soruma soruyla yanıt veriyor Ayben: “Bir çocuğa ‘Sen ne zaman kızgın hissedersin? Kızgın hissettiğinde bedeninde ne olur?’ diye sorduğunda yanıt alabilir misin?” “Alamam” diyorum, “Yüzde 90 alamazsın” diyor o da… Ve ekliyor: “Ama oyun vasıtasıyla birçok şey öğrenebilirsin çocuktan.”

Oyun sayesinde duygularını ifade edebilir çocuk, konuşur. Duygu kartlarıyla konuşabilirsin onunla, bir duygu küpüyle bile konuşturabilirsin onu… Örneğin benim duygu kartlarımın kahramanı bir köpek… “Sence bu köpek nasıl hissediyor, ne olmuş da böyle hissediyor olabilir?” diye başlayarak “Peki sen böyle bir durumda kaldın mı? Sen nasıl hissettin?” diye devam edebilirsin mesela..

Böyle anlatınca nasıl duyuluyor bilmiyorum ama akılda tutulması gereken, kurgusal oyunlar değil bunlar… Gerçekten de doğal akışa bıraktığınızda, sadece sohbet etmeniz yetiyor birbirinizle… Biz tam da böyle oynuyoruz bu oyunları… Akışına bırakarak…

Öfke oyunlarının da bu şekilde oynanabildiğini söylüyor Ayben: “Çocuğun, duygularını dışa vurmasına izin vermek, hislerinin doğal olduğunu deneyimletmek ama olumsuz davranışların kabul edilemez olduğunu oyun vasıtasıyla öğretmek önemli. Çocuklar en iyi oyunla öğrenir çünkü…”

IMG_1555

Her ne kadar “oyun” deyince aklımıza çocuklar gelse de, Ayben’in terapötik oyunları tüm aile için aslında… Bizim evde bunları hep birlikte oynuyoruz ve hepimize iyi geliyor. 

FullSizeRender (9)

En küçüğümüz şu an sadece dağıtarak oynuyor ama olsun.

Ayben Ertem oyunları aslında tüm aile için geliştirdiğini anlatıyor. Bu oyunları oynarken herkesin kendisiyle bağlantıya geçmesini hedeflediğini, kendi kendine “Şu an nasıl hissediyorum? Bedenimde neler oluyor? Kalbimin hızlı atması ya da boynuma giren ağrı bana ne diyor?” diye sormasını hedeflediğini söylüyor. “Kendimizle bağlantıda olalım, dengede olalım ki suçlayıcı olmayalım, olaylar karşısında ilgisiz ya da tamamen boyun eğici olmayalım. Bir dengede duralım.”

Çocukların kendi duygularını tanımaları, kendilerini nasıl hissettiklerini fark etmelerine ve devamında karşı tarafın hislerinin farkına varmalarına yol açıyor. Ta taaaa, işte karşınızda empati! Eğer bu çocukluktan itibaren verilirse, yerleşirse harika. Kendini bilen, duygularını fark eden, bedeniyle bağlantıya geçen, empati kurabilen nesiller yetişebiliyor.

IMG_1556

Çocukken bana “Anneni mi daha çok seviyorsun, babanı mı?” diye sorarlardı ve nefffffret ederdim bu sorudan! Ve densizlik olacağını bile bile Ayben’e sordum aynı soruyu: Oyunlarının hangisini en çok seviyorsun?

Yanıt şaşırtmadı beni: “Oyunlarımın hepsini seviyorum çünkü hepsinin yeri ayrı.”

Az Lakırtı Bol İletişim’i aile içi iletişimi desteklesin diye yaptım. Çok da etkili olduğunu görüyorum ve çok memnun kalıyorum. Sanıyorum Az Lakırtı Bol İletişim 2 gelecek.

Duygu Kartları, çocuklara duyguları tanıtmak, ifade etmelerini sağlatmak için önemli bir araç oldu. Hem meslektaşlarım, hem hocalarım, hem de aileler kullanıyor ve bu çok mutlu ediyor beni…

Bekle Sabret Kazan, olumlu davranışları, beklemeyi sabretmeyi öğreten güzel bir board oyunu oldu. Binbir surat, drama board oyunu eksikliğini giderdi ve çok beğeniliyor.

Yeni bir dikkat oyunumuz çıktı. Hem hızlı hem dikkatli olmayı gerektiren bir board oyunu olduğu için adını Hızlı ve Dikkatli koydum. Tepki süresi doğru aksiyon için önemlidir.

Sonuç olarak yaptığım her oyunun ayrı bir yeri var bende ve geribildirimler olumlu olduğunda çok mutlu oluyorum.

Ayben en sevdiği oyunu söylemedi ama benim favorim Az Lakırtı Bol İletişim. Ve bu yazının altına yorum bırakan bir kişiye bu oyunu hediye etmesini rica ettim. Ama sonra kendi favorimi herkese dayatmak içime sinmedi, tercihi okura bırakayım dedim. Yorumunuzda tercihinizi yazarsanız, Az Lakırtı Bol İletişim, Duygu Kartları, Bekle-Sabret-Kazan ve Hızlı ve Dikkatli oyunlarından birini, çekilişle belirleyeceğim bir Blogcu Anne okuruna hediye edeceğim. Oyunların ayrıntılarını Ayben’in websitesinden inceleyebilirsiniz.

Sohbetimiz sırasında Ayben, ebevyenlerin çocuklarıyla önce evde iletişim kurmayı denemelerini, çözememeleri halinde psikologdan yardım almalarını söylemişti.

Çekirdek ailede iletişimi oturtmak lazım. Herkes telefonları, tabletleri bir bıraksın, birbirini tanısın, konuşsun: Çocuklar nasıl hissediyor? İşe gitmeyen anne perişan; bütün gün evde nasıl hissediyor, ne yapmak istiyor, beklentisi ne? Çalışan anne hem çalışıyor, hem çocuklarla ilgileniyor, hem ev işi yapıyor. Bunlar konuşulsun oyunlarla.. Baktınız evde çözemiyorsunuz.. Evet o zaman psikoloğa gidin. Ama önce evde kendiniz deneyin. Belki de basit bir iletişimle çözülecek sorunlarınız…

Biz zamane ebeveynlerinin üzerinde çok baskı var. Bir yandan çocuklarımızla kaliteli vakit geçireceğiz diye kendimizi paralarken bir yandan okul taksitlerini yetiştirmek için deli gibi çalışıyoruz. Kardeş yapsak dert, yapmasak ayrı dert, uykusuzluk, sağlıkla ilgili endişeler, gelecek kaygısı derken büyük resmi kaçırabiliyoruz. Ayben’in bu oyunları, bu büyük resmi yakalamaya yardımcı olan araçlardan biri… Bize çok iyi geldi. İletişimde nereden başlayacağını bilemeyen, koptuğunu ya da kopmak üzere olduğunu hisseden, kopmak istemediği için bir şeyler yapması gerektiğini düşünen ebeveynlere içtenlikle tavsiye ediyorum.

***

Kazanan Zeynep oldu, kendisiyle iletişime geçtik.

Ayben ile Terapötik Etkinlikler

Bu yazı, Ayben ile Terapötik Etkinlikler’in desteğiyle yayınlanmıştır ancak yazdıklarım kendi fikirlerimdir. Ayben’le Terapötik Etkinlikler ile ilgili web sitesinden daha fazla bilgi alabilir ve oyunları inceleyebilir, Facebook ve Instagram sayfalarını takip edebilirsiniz.

231 yorum

 1. Merhaba. Ege 3,5 yaşında olduğu için belki büyük yaş oyunları çok verimli olmayabilir şu an bizim için. O yüzden sanırım en uygunu duygu kartları olacaktır diye düşünüyorum. Ya da Bol İletişim oyunu. İkisinden biri için şansımı deniyorum 🙂
  Sevgiler!

 2. Az Lakırtı Bol İletişim lütfen bana çıksın

 3. Teşekkürler

 4. Merhabalar. Şansımı denemek istedim.

 5. Evde en çok zorlandığımız konu oğlumun duygularını ifade edemediği zamanlarda yaşadığı öfke patlamaları ve bu anlarda evdeki sükuneti korumak! Duygu Kartları’nın bu konuda bize yardımcı olacağını düşünüyorum. Şansımızı deneyelim ama bize çıkmasa da kesinlikle edineceğim..Teşekkürler..

 6. bengü kırmızıdağ

  az lakırdı bol iletişim bizim aile oyunlarımızın favorisi olacak eminim inşallah bize çıkar.sevgiler

 7. Hemen yorumumu yazayım. Kesinlikle istiyorum! 🙂

 8. Duygu Kartları çıkarsa sevinirim 🙂

 9. 3 ve 8 yaşında iki oğlum var. Az Lakırtı Bol İletişim bizim tercihimiz olur. Teşekkürler

 10. Cikarmiki acaba cekirdek aileme

 11. Bayıldım,çok yararlı…

 12. Az lakırtı bol iletişim

 13. Banu Sargun Koç

  Bu seti almayi bende cok isterim. Şansımızı deneyelim. Böyle güzel seyler oldukca yeni nesil cocuklar dogruyu daha güzel öğrenecekler

 14. Çok güzel bir yazı olmuş yine. Hepimizin hayatına bir yerden ufacık bile olsa dokunabilen…
  Hayat telaşından, çalışmaktan, çocuğumuza vakit ayırmaya çalışmaktan, eşimize vakit ayırmaya çalışmaktan bu oyunlar gibi önemli şeyleri kaçırabiliyoruz. Gözümüzün önünde sürekli pazarlaması çok iyi yapılan facebook’ta, instagramdaki “sözde” blogger annelerin çocukları üzerinden yaptıkları reklamlardaki oyunları görebiliyoruz sadece. Bazıları iyi, bazıları çok boş. Bu şekilde arkası gerçekten dolu, bilinçli olarak hazırlanmış ve HERKESE iyi gelebilecek oyunların olması ne güzel. Bugün yine sizden bir şey daha öğrendik. Yine iyi ki varsınız! Bu arada tercihim “Az lakırtı, bol iletişim”. Sevgiler

 15. Bir okuloncesi ogretmeni ve bir anne olarak cok başarılı buluyorum oyunlari. Ayben hanimin emegine saglik. Tesekkur ederiz.

 16. Az Lakirti Bol İletisim bize ciksin:)

 17. Ben kendim bazı resimlerden derlediğim hikaye kartları yapmıştım. Bu kadar farklı bir sete sahip olmak için şansımı denemiş olayım.. Sevgiler.

 18. sezen-fibroidanne

  Derya’ya baka baka sürpriz bir şekilde 2.bebeği beklerken buldum kendimi.Oysa ki hiç planda yoktu. Bu sizin suçunuz ona göre. Deryanın tombik ayaklarına ve yanaklarına çok iç geçirdim:(
  Şuan Duygu Kartlarına ihtiyacımız var çünkü 4 yaş abi olacak,48 yaş da 2 kez baba olacak 🙂
  Acaba tam olarak neler hissediyorlar merak ediyorum.
  Sevgiler

 19. Az Lakırtı Bol İletişim. ben istiyorum 🙂

 20. Bizim evde de sadece dökerek oynayacak olanlar olsa da gerçekten oynayabileceklerin sayısı daha fazla o yüzden bizde talip olalım Az lakırdı Bol iletişim’e

 21. Evettt.. Çok tatlıymış.. Benim istiyorum, ben.. ben 🙂

 22. Aile iletişimi için iyi olacağını umuyorum ve bize çıksın diyorum 🙂

 23. Umarım bu kez bana çıkar çok merak ediyorum

 24. Az Lakırtı Bol İletişim..Ya nasip diyorum….

 25. Az Lakırtı Bol İletişim için şansımızı deniyoruz 🙂

 26. Dilerim ardanın şansına bize gelir bu harika oyun

 27. İnsanın empati yapabilmesi için öncelikle saygi duymayi bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Karşısındakini yok sayan bir düşüncede empati gevşek bir lastik gibi geliyor bana. Az lakirti bol iletişim 🙂

 28. AZ lakırtı bol iletişimmm.. Bizim olsun 🙂

 29. Bana çıkar mı ki :)))

 30. Mrb.cok isterim.sevgiler

 31. Merhaba,

  Bize de iletişim destekleyen bir şey lazım. Az lakırtı bol iletişim oyunu bana çıksın, süphaneke dinimiz amin 🙂

 32. Az Lakırtı Bol İletişim oyununu tercih ederek çekilişe katılmak isterim.

 33. 5 çocuklu ailenin en küçük çocuğu olarak ufak bir kasabada , ”sen küçüksün, zurnanın son deliğisin” diye diye utangaç , toplum önünde konuşamayan biri olarak geçirdim çocukluğumu, lise sona doğru anca açılabildim, üniversiteyle kırdım bu zincirimi. Bence çok geçti. Bunun hesaplaşmasını çok yaptım kendimle, aileme bir şey diyemiyorum hala. Bizim zamanımızda, böyle davranmak ayıp bir şey değildi, şimdi ise asosyal , depresif gibi sıfatlar çok çabuk verilip, dışlanabiliyor böyle çocuklar. Ohh! içimi döktüm, birden o yıllara gidiverdim:) İtiraf gibi oldu:).
  Az lakırtı, bol iletişim için şans benimle olsun, olmasa da ben ona ulaşırım zaten:)
  Sevgiler..

 34. Güneş akbulut gürbüz

  İki çocuk annesi ve sınıf öğretmeni olarak bu oyuna ihtiyacım var .. Belki de en çok da kendim için. .

 35. Az Lakırtı Bol İletişim 😉

 36. Biri 6 diğeri3.5 yaşında biri kız diğeri erkek iki evladımız var.Zeka geliştirici oyunlar alıp deniyoruz duyguları da unutmamalı…Tanıtım için teşekkürler

 37. Bir sınıf öğretmeni ve bir anne adayıyım. Sayfanızla yeni tanıştım ve çok beğendim. Oyunların hepsi birbirinden güzel. Ama şimdilik öğrencilerimle “Bekle Sabret Kazan” veya “Duygu Kartları” oyunlarını keyifle oynayabileceğimizi düşünüyorum. Umarım şansımız açıktır.

 38. Neslihan Kurt

  Okuduklarim gorsellerle birlesince tabiri caizse ağzım sulandi.sizin sayenizde haberdar oldum.Cok tesekkurler Elif hanim Güneydoğu’da anasinifi ogretmeniyim ve iki dil karmasasi yaşayan çocuklarla bu kartlarla calismayi cokkk isterim inşallah olur.

 39. İlknur Yiğit

  Elif hanım bu vesileyle söylemeliyim ki çok keyif alarak takip ediyorum sizi…doğallığınız ve çocuklarınız çok şeker …benim de iki çocuğum var ve biz de en önemli sorun zaman…biraz daha kaliteli zaman geçirmek adına şansıma denemek istedim..sevgiler…

 40. ‘Az Lakırtı Bol İetişim’, ‘Bekle-Sabret-Kazan’,’Hızlı ve Dikkatli’ öncelikle isimlerine bayıldim, oynamak için sabırsızlanıyorum.Hem kendim hem çocuklarım için

 41. Ikiz yavrularimla güzel vakit geçirip, eğlenerek bilgilenecegimiz kartlar..Umarım bize çıkar

 42. Merhaba. Kutulara ve içeriklerine bayıldım. Kızım 3 yaşında. Yaşına uygun oyunlardan birine talibim 🙂

  Sevgiler.

 43. Az lakırtı bol iletişim.. Olur mu olur

 44. Yasemin Tekin

  Sanırım bize de duygu kartları iyi gelecek. Duygularımızı ifade etmeye ihtiyacımız var.

 45. Ayşe Süren Korkmaz

  Merhaba, benim tercihim ‘az lakırdı bol iletişim’ ancak diperlerini de almak istiyorum. Keşke Ayben hanım blogcuanne takipçilerine indirim de yapsa. Teşekkür ederim.

 46. Aybino takipçisiyim ben de, umarım bu sefer şanslı ben olurum ❤

 47. Neslihan Kurt

  Okuduklarim gorsellerle birleşince tabiri caizse ağzım sulandi hatta bir yorum yazdım ama gönderememisim sanirm Güneydoğu’da anasinifi ogretmeniyim 2 dil.karmasasi yasayan cocuklarimla az lakirdi bol iletisim kartlarina talibim

 48. Bende aybino takipçisiyim, sonucu merakla bekliyorum

 49. Insallah bize cikar.☝

 50. oğluşlarımla bizde oynarız çıkarsa

 51. derinkitapdeniz

  Hadi insallah:))

 52. Seda Baştuğ

  Merhaba, 26 aylik ikiz ogullarim var. Henuz konusmuyorlar fakat kendilerini bir sekilde ifade ediyorlar, ya da ben anliyorum. Ama bazen kiyamet kopuyor ve ben anlayamayip caresiz hissediyorum. Konusma icin pek cok sey denedim zaten. Sanirim zamanla olacak. Fakat ben de sizin gibi duygularini bastirmayi ogrenerek buyumus bir anneyim. Onlara ne hissettigimi her zaman soyluyorum. Onlarin da neler hissetmis olabilecegini onlara soylemeye calisiyorum. Yine de bu duygu kartlari isimize yarar diye dusunuyorum; cunku iletisim kurmayi seven cocuklarim var. Yapmak istedigim bircok seyi yapamadim, bu kartlar cikarsa cok sevinirim. Sevgiler ve simdiden ‘her turlu’ tesekkurler

 53. Tam da ailemize küçük bir kardeşin katıldığı bugünlerde bize iyi gelebilecek bir hediye olur

 54. duygu kartlarndan isterdim.

 55. Bekle-sabret-dayan bizim cooook isimize yarar. Tesekkurler.

 56. YASEMİN SAĞUN

  merhaba, az lakırtı bol iletişim çok güzel olurdu bize çıksa.

 57. Sansimiza duygu kartlari cikar umarim.

 58. Bende aybino takipçisiyim.

 59. Umarım bize çıkar

 60. şansımızı deniyoruz.. hadi bakalım 🙂

 61. Ben de istiyorum!

 62. 3. Bebeğime hamileyim ve 2 oğlumla iletişimimizi güçlendirmek ve onların duygularını daha iyi anlamak için az lakırdı bol iletişim veya duygu kartlarından birine sahip olmak isterim. Sevgiler.

 63. çekilişlerde hiç şansım yok ama umarım kızımla bana çıkar 🙂

 64. Benim hiç arkadaşım yok, genelde ketumumdur. Üç yaşında bir kızım ve bir yaşında bir oğlum var. Bugün kızım bana ” anne sen küçük müsün? ” dedi. Bende ” yok ben değil, sen küçüksün” dedim. Ben yıllardır çözemedim kendimi. Şimdi bir de bu yazı fena oldu yani :)). Umarım uygun bir oyun bize de düşer. Sevgiler…

 65. Az lakırtı bol iletişim ben de istiyorum

 66. Ailemiz için az lakirti bol iletisim oyunu faydali olacaktır. Bakalım oğlumdan bilmedigimiz ne gibi inciler dökülecek?

 67. Blogcu anne bende uç çocukla bir çok konuda çatışma yaşayıp kendimi çoğu zaman yalnız,caresiz ve gerçekten tükenmiş hissedebiliyorum az laf çok iletişim senin gibi benimde favorim diyor ve en cucugumun şansına çekilişe katılıyorum sevgiler…

 68. Çok güzel ve faydalı buluyorum

 69. Harikasınız.. Her paylaşımınızı heyecanla bekliyorum, sevgiler..

 70. “Az Lakirti Bol İletişim” i evde ailecek oynamayi heyecanla bekliyorum..

 71. Kızım henüz küçük olduğu için Duygu Kartları diyorum. En kısa zamanda diğerlerini de denemek istiyorum.

 72. Kızıma çıkar umarım

 73. Az lakırtı bol iletişim bize çıksın ne olur :)))

 74. Beklemenin heyecanını ve güzel olabileceğini anlatmaya çalışıyorum beklemeyi sevmeyen oğluma. Bekle-Sabret-Kazan yardımcı olabilir bana. Sabırla bekliyorum bakalım çekilişi kazanabilecek miyim?

 75. Az lakırtı bol iletişim bize çıksın ne olur :))

 76. Özge Güngör

  Merhaba,

  Az Lakırtı Bol İletişim kartlarını istiyorum

  Sevgiler

 77. Az lakırtı bol iletişim bize çıksın lütfen 🙂

 78. hem iki cocugum hem de esimle benim icin faydalı olacagını dusunuyorum, dilerim bize cıkar:)

 79. Az lakırtı bol iletişim keşke benim olsa 🙂

 80. Kadriye Huysal

  Yine çok güzel yazmışsıniz. Bazen herşeyi bilmek yada herşeyi bilmeye calismak, yetebilmek insanı yoruyor gerçekten. keske fazla incelemeden, araştırmadan sadece içgüdülerimle çocuk buyutebilseydim hissine kapılmiyor değilim.
  Oyunlara gelince az lakirdi bol iletisim lutfeeennn. Sevgiyle kalin

 81. Çok sabırsız ve tez canlı 6 yaşında bir oğlum var.. Onun için Bekle sabret ve kazanı istiyorumm umarım bize çıkar..
  Sevgiler..

 82. Az Lakırtı Bol İletişimi istiyorum 🙂

 83. Az Lakırtı Bol İletişim ben de istiyorum 🙂

 84. Az Lakırtı Bol İletişim. 7 yaşında ki kızım ile her türlü oyunu beraber oynadığımız için Oynamak için sabırsızlanıyorum.

 85. Ben de istiyorum.
  Az lakırtı bol iletişim

 86. Çok merak ettim

 87. Az lakırtı bol iletişim✌

 88. gökçen kefeli

  Yazınızı okuduktan sonra Ayben’in websitesini hemen inceledim.Çok beğendim.Özellikle tüm gün çocuğunu bırakıp çalışmak zorunda olan anneler için mükemmel.

 89. nazlı şengül

  Az lakırtı bol iletişim oyunu şu sıralar oldukça utangaçlık problemi yaşayan kızımla iletişimimize iyi gelecektir sanırım

 90. O halde “Duygu Kartları” için şansımızı deniyoruz 🙂

 91. lütfen lütfen bize çıksın:)

 92. Mahmure Gökcan

  Bekle, sabret, kazan oyunu bize iyi gelecek gibi, şansımızı deneyelim 🙂

 93. benim de iki oğlum var. Bana çıksın:)

 94. Duygu kartlari

 95. iletişim konusu maalesef başta kendini anlatamayan ben in en büyük sorunu. 4 yaşındaki oğlumla da sanırım bu nedenle sürekli kriz halindeyiz. oyunların faydalı olacağını umuyorum.şanısımız yaver giderse az lakırtı bol iletişim tercihim

 96. Az lakırtı bol iletişim

 97. Az Lakirti Bol Iletisim

 98. Harika sevgiler size

 99. lütfen bana çıksın, çok güzelll

 100. lütfen bana çıksın, çok güzelll 🙂

 101. bize çıkarsa harika olur ..

 102. SERAP ŞALCI YILDIZ

  İlgiyle takip ediyorum sizi; yazılarınız çok iyi geliyor. Oğlum çok küçük ama son zamanlarda eşimle günlük koşuşturmamızdan birbirimize çok az zaman ayırdığımızı düşünürsem bize bile iyi geleceğine inandığım ‘Az Lakırtı Bol İletişim ‘ oldukça dikkatimi çekti 🙂 Sevgiler Elif hanım.

 103. Duygu kartları çıkarsa çok güzel olur ☺

 104. Yine çok güzel bi yazı olmuş , çok yönlendirici Ben rehber öğretmenim okulda kullanmak için herhangi bi tanesini istiyorum.

 105. Bekle sabret kazan. Teşekkürler

 106. Görelim bakalim şansımızi ☺

 107. 4 yaşında kizim için şansımı deniyorum(duygu kartlari ve az lakırdı bol iletisim)

 108. Günlük telaşelerin arasında oyun oynarken sağlıkllı iletişim kura fikri çok güzel. Her bir set ayrı ayrı üzerinde emek verilmiş görünüyor. Tebrik ederim .

 109. Fatma Gökmen

  Ben duygularımı anlatamadım hiç. Bunu oğluma yaşatmak istemiyorum. O yüzden duygu kartlarını çok isterdim…

 110. bizim şansımıza az lakırtı bol iletişim veya bekle,sabret,kazan olsun 😀

 111. Az lakırtı, bol iletişim.

 112. Az Lakırtı Bol İletişim i çok merak ettim,bize çıkar mı ki 🙂

 113. Böyle güzel oyunlardan bizi haberdar ettiğiniz için teşekkürler. Yazınızı çok beğendim.

 114. Duygu kartları tam bizlik bence 🙂

 115. bekle sabret kazan veya hızlı ve dikkatli çıksa ne güzel olurdu..

 116. Duygularını ifade etmeyi pek sevmeyen bir erkek çocuk annesi olarak bize faydası olacağını düşünüyorum.

 117. Duygu kartları oyunu 5,5 yaşındaki oğlum için faydalı olur diye düşünüyorum 🙂

 118. Ben de talibim 🙂

 119. heyecanla, ilgiyle takip ediyoruz kendisini ve duygu kartları için deneyelim şansımızı:)

 120. Az Lakırtı Bol İletişim çok beğendim! bize çıkmazsa alınacaklar listesinde!

 121. seray taştan

  Az lakırtı bol iletişim veya Bekle sabret kazan 🙂 Çok faydalı olacaklarına eminim. Sevgiler..

 122. Az Lakirti Bol İletisim, lutfen bize ciksin 🙂

 123. Emeğiniz için teşekkürler… Bizim evde de “Az Lakırtı Bol İletişim” olsa eminim çok mutlu oluruz 🙂 Sevgiler.

 124. Merhaba,
  Az lakırdı bol iletişim çıksın isterim 🙂

 125. Aa ne güzel oyunlar. Tam bizim aileye uygunmuş, terapi öncesi 😉

  Kazanmak elbet isterim, kazanamazsam da mutlaka alacağım.
  Teşekkürler…
  Deniz

 126. Az lakırtı bol iletişim

 127. “Az Lakırtı Bol İletişim” oyununun televizyon ve telefonlardan kurtulup, aile olduğumuzu hissettirebilecek bir güzellik olduğunu düşünüyorum.

 128. İlk yorumumda belirtmeyi unutmuşum ama, şanslı ben olursam Duygu Kartları’ndan rica ediyorum 🙂 2 yaşına 3 ay kala bebesiyle fena gitmez zannımca 🙂

 129. Hızlı ve dikkatli

 130. Kazansak harika olur ama kazanamasak da alınacaklar listesinde 🙂

 131. Az lakirti bol iletisim lutfen

 132. Az Lakırtı Bol İletişim

 133. Çok güzel, duygu kartları veya az lakırdı bol işetişim kartları

 134. Az Lakırtı Bol İletişim bana çıksa sevinirim..

 135. Duygu Kartları için şansımı deniyorum 🙂

 136. Bu iletişim oyunu tam aradığım şey. Kızımla sohbet etmek istiyorum ama onu konunun içine nasıl çekeceğimi bişmediğim için konuşmalarımız hep yüzeysel kalıyor. Duygulara inilen bu oyunlardan en kısa zamanda esinmek istiyorum

 137. Bana çıksın çok sevinirim.

 138. Az Lakırtı Bol İletişim bize uyar 🙂 bol şans

 139. Kaliteli vakit gecirmek adina…cok tesekkurler paylasim icin

 140. Az Lakırtı Bol İletişim kartlarını istiyoruz

 141. Az Lakırtı Bol İletişim ile Hızşı ve Dikkatli arasında kaldım.
  hayırlısı bakalım 😉

 142. Şu anda evde üç ayrı yaşta çocuğumuz olduğu oyunların hepsi bize uyabilir diye düşünüyorum. Birlikte vakit geçirmenin her anlamda hepimize iyi geldiğini her fırsatta görüyorum. Kendimizi ifade edebilmenin rahatlatıcıliginin yanında hepimizin daha sakin ve rahat olmasını da sağlıyor. Boyle bir oyun da bizi başına toplayarak ‘birlikte’ eğlenmek için de çok iyi bir araç olabilir.

 143. Bekle Sabret Kazan cikarsa sevinirim. Kizim ve kuzenleri icin.

 144. Duygularını dile getirmekte oldukça zorlanan 8 yaşındaki büyük oğlum ve kendini yeni yeni ifade etmeye başlayan 2,5 yaşındaki küçük oğlum için çok faydalı olacağını düşünüyorum . Az lakırtı bol iletişim favorim ancak bol iletişim oyunu da çoook işimize yarar diye düşünüyorum…

 145. Duygu kartları. Oğlumun şansına çıkar inşallah 🙂

 146. Aile içi muhabbet için ben de istiyorum bir tane☺

 147. Öznur Şimşek

  Az Lakırtı Bol Iletisim lütfennnnn. Bana çıkarsa çoook mutlu olurum.

 148. Web sitesinden incelediğim kadarıyla “az lakirti bol iletişim” daha ihtiyaç halinde gibi geldi bana.

 149. Çok güzel bir yazı ve çok etkili bir oyun. İnşallah bizim olur.

 150. Ailede her bireyin duygu farkindalığının olmasi ne güzel! Buna hizmet eden her araç çok kıymetli. Hele bir de bu kazanımı oyunla sağlamak kulağa çok hoş geliyor. Umarım şans benden yana olur. Çünkü buna çok ihtiyacımız var.

 151. Muge Bilgin Akdaş

  Merhaba Elif Hn,
  “Az lakirti bol iletisim” oyununu oynamak bizi cok mutlu ederdi.
  Tesekkurler

 152. Neslihan Kurt

  Yorumum görünmüyor az lakirdi bol iletisim kartlarına bayıldım dilerim iki dil karmasasindaki ogrencilerimin sansina bizim olur

 153. Az lakırtı bol iletişim tam bize göre. Umarım şanslı biz oluruz

 154. Az lakırtı bol iletişim

 155. Ne kadar güzel bir iş yapmış Aynen Hanım. İletişim her yaş ve ortamda çok önemli ve genelde aksayan bir konu. Hem ailemiz içinde oynamak için kendimize hem de hediye olarak alınabilecek faydalı oyunlar olduğunu düşünüyorum. Tebrikler!

 156. Duygu kartları çıksa ne güzel olurdu!:))

 157. Sevgili oyun kartları, Bana gel benim ol ki duygularımızı tanımlayalım ve evdeki huzuru sağlayalım.çıkmasa da tez zamanda edinilee

 158. Duygu kartlari tam bize göre; )

 159. Çok güzel…

 160. Az lakırtı bol iletişim lütfen:)

 161. Işıl Öztaşbaşı

  Az Lakırtı Bol İletişim:)

 162. Az lakırtı bol iletişim çıkarsa sevinirim

 163. Az Lakırtı Bol İletişim

 164. 2 çocuklu aile olarak bize çıkmasını çok isterim

 165. Az lakırdı, bol iletişim 🙂

 166. Az lakirti bol iletisim hadi sanss!!

 167. Az lakirdi bol iletisim bana ciksin lütfennnnnnn

 168. Az lakırdı bol iletişimi çok istiyoruz:-)

 169. Az lakırtı bol iletişim bizim olsa ❤️

 170. Meliha Kılınç

  Her ailede olmadı gereken oyunlar.

 171. isterim ki benim de bir ‘az lakirdi bol iletisim’ oyunum olsun!

 172. Bu güzel oyunları sizin sayenizde öğrenmiş oldum,teşekkürler…

 173. Bekle sabret ve kazan olsa ne guzel olur 🙂

 174. Duygu Kartları veya Az Lakırtı Bol İletişim için ben de katılıyorum.

 175. Şehnaz Yaşar

  Az lakırtı diyorum ben de

 176. Aile içi iletişimi kuvvetlendirmek için Az Lakırtı Bol İletişim i tercih ederdim.

 177. Duygu kartlar umarım bize çıkar

 178. Az lakırtı bol iletişim, bizim aileye iyi gelecek.

 179. Ayben Hanımla tesadüfen tanıştım.Harika bir işe imza atmış,tebrik ederim.Aybino kitaplarını edindim ve çok beğendim.En önemli sorunlara cevap olmuşlar.Kutu oyunlarınıda çok merak ediyorum.Şanslı olursam Bekle-Sabret-Kazan’ı seçerim.Bu güzel röportaj için teşekkürler.Büyük resime daha çok odaklanabilmek dileğiyle.
  Sevgiler

 180. Duygu kartları kızımın şansına bize çıksın

 181. az lakirdi bol iletişim. .cok istedim bee

 182. Duygu kartlari bize çıksın

 183. Cocukluk sorun olmadi da yetiskinlik baya zormus…

 184. su olsam ateş olsam az lakırtı bol iletişim bize çıkar mı acaba??

 185. Az Lakırdı Bol İletişime ben de talibim

 186. Az Lakırtı Bol İletişim oyununu ailecek oynamak hem eğlendirici hem de aydınlatıcı olacak…

 187. Az lakirti bol iletisim. Umarim sansimiz yaver gider

 188. Az Lakırtı Bol İletişim ilk tercihim, diğerlerinden de herhangi biri olabilir.(Duygu Kartları, Bekle-Sabret-Kazan ve Hızlı ve Dikkatli oyunlarından biri de olabilir).cok teşekkür ederim

 189. Az Lakırtı Bol İletişim 🙂

 190. 4 ve 2 yaşında kızlarım, yıllarca elimizin altında kalacak bir oyun olmasını istiyorum.

 191. teşekkür ederim bizi bu oyunlarla tanıştırdığınız için. eminim çoğu ebeveynin bu kartlardan haberi yoktu. duygu kartları için şansımı deniyorum.

 192. ‘Az lakırdı bol iletişim’ bizim de çok seveceğimiz bir oyun!

 193. Iki kuzum icin birbirimizle dolu dolu iletisim icon umarim bize cikarrr emek dolu bir calisma emegi gecenleri kutluyorum

 194. Bu oyunlardan birine sahip olmayi isterdim

 195. Gonca Çetinser

  Ay hadi inşallah!

 196. Merhabalar bir okulda çalışan rehber öğretmen olarak çocuklarımla bu güzel oyundan faydalanmak istiyorum 🙂 duygu kartları ya da bekle sabret kazan için şansımı denemek istedim 🙂

 197. bir okulda rehber öğretmenim ve duygu kartları ya da bekle sabret kazan oyunu bize çıkarsa çocuklarımla çooook seviniriz 🙂

 198. 13 yaşında bir kız, 9 yaşında bir erkek ve 4 aylık bir minnakımın erkek annesi ve 45 lik bir koca bebekle iletişim halindeyimAz lakirdi bol iletişim bizim eve kesin lazım şansımı deniyorum. Sevgiyle kalın…

 199. Duygu kartları bize çıkarsa çok sevinirim.

 200. Merhaba,
  Bizde de var 2 Aybino oyunu, Bu Senin Seçimin ve Duygu Ormanı.
  Çok severek oynuyoruz.
  Sevgiler.
  İdil

 201. Az Lakırtı Bol iletişim için şansımızı deneyelim..

 202. Az lakırtı bol iletişimden oynamaya başasak biz de… 😉

 203. Az lakırtı bol iletişim

 204. Şahanesiniz! Hepimize bol şans 🙂 Az Lakırtı Bol İletişim’e çok ihtiyacımız var, umarım çıkar. Çok teşekkürler…

 205. Merhaba,
  Oyunlar çok güzel. Ayben ile Terapötik Etkinlikleri bizimle tanıştırdığınız için teşekkürler…

 206. merhaba ilk defa sizden duymuştum bu oyunları ve çok beğendim incelediğimde. 1.5 yaşında bir kızım var umarım bana çıkar.

 207. Gülşah Mercan

  İlk defa bir çekilişe katılıp şansımı denemek istedim.Az lakırtı bol iletişim oyununu çok isterim.

 208. seda gülçiçek

  kızım henüz 14 aylık belki bu kartlar için henüz çok küçük ama geleceğe yatırım için o oyunlardan biri benim olursa çoookkkk sevinirim

 209. Az lakırdı bol iletişim bize çok çok iyi gelecek

 210. Daha önce de netteki yorumlardan, web sitesinden detaylı inceleyip çok beğendiğim bir çalışma olmuş. Umarım benim olur

 211. Bekle, Sabret-Kazan bize çıkarsa çok sevineceğiz.

 212. Az Lakırtı bol ilteişim…ayyyy bana çıksın inşalllahhhhhhhhhh 🙂

 213. Merhaba, “Bebek Uyarım Kartları” ya da “Aybino’nun Duygu Kutusu” olabilir belki benim kuzum için 🙂

 214. bunun gibi faaliyet oyunlarını üretebiliyor olmak ne kadar da güzel bir yetenek… insanlar için faydalı şeyler üretenlere selam ve sevgiler olsun…

 215. az lakırtı bol iletişim

 216. Az lakirdi cok laf veya duygu kartlari. Iyi gelecek birseylere ihtiyacimiz var,oncelikle benim ihtiyacim var. Iletisim,duygular,empati,cocuklar,nobetler…Oyun oynamak istiyorum.Umarim cikar

 217. Bekle,sabret,kazan

 218. Seda C Arslan

  Cok merak ettigim setler, umarim bize cikar 🙂

 219. İnşallah bize çıkar

 220. Az lakırdı bol iletişim oyununa talibim

 221. Emine Ş. Çetin

  Çekirdek ailem için çekilişe katılıyorum.

 222. Çok eğlenceli gözüküyor. Ben de istiyorum 🙂

 223. “Hızlı ve Dikkatli” için şansımızı deneyelim bakalım:)

 224. Bekle sebret kazan icin sansimi deniyorum

 225. Merhaba, benim çocuklarım Türkçe bilmiyorlar. Bu nedenle oyunların İngilizce ya da Fransızca versiyonlarının isimlerini verebilir misiniz ?? Şimdiden teşekkür ederim ! Sevgiler!

 226. Daha önce hiç kullanmadım. Bana çıkmasını isterim.

 227. Az Lakırtı Bol İletişim bizim olsun