10 Yorum

Çocuk Odalarında Renk Etkisi

Bundan 10 sene önce, ilk bebeğimin odasını planlarken, aklımda pastel tonlarda duvarlar, yumuşak hatlı ama fonksiyonel mobilyalar ve bebeksi yatak takımları vardı. O sıralar Amerika’da yaşıyorduk ve doğumdan sonra Türkiye’ye döneceğimiz belli olunca mobilyaları falan almış ama odanın duvarlarını boyamamıştık ve ben o zamanlar bunu dert edinmiştim.

Amerika’dan döndüğümüz 2006’dan bu yana da bayağı bir ev değiştirdik. Moda’ya taşınana kadar girdiğimiz evlerde de kalıcı tasarımlar yapmadık pek. Haliyle, “hayalimdeki çocuk odası”nı, bu dört sene öncesine kadar gerçekleştiremedim ben.

Zaten dekorasyon konusunda çok donanımlı değilimdir; renklerin etkisini falan da pek bilmem. Bu eve taşınırken, çocukların odasını (daha doğrusu rengini) yenilemeye karar verip kolları sıvadığımda, aşağıda bahsedeceğim web sitesi de yoktu henüz. O zamanlar biraz -benden bu konuda çok daha donanımlı olan- kızkardeşime sorarak, biraz da el yordamıyla yapmıştım bir şeyler. Aklımda birkaç şey vardı sadece:

 • Çocuklara yeni mobilya almayacaktım ve elimdeki mobilyalar da seneler içinde deli kızın çeyizine evrilmiş Dolayısıyla duvarda, farklı renk ve tonlardaki ahşap ürünlerini bütünleştirici, sakinleştirici bir renge ihtiyacım vardı.
 • Duvarları yumuşak bir renk yapmak, odayı oyuncaklar ve çocukların yaptığı resimlerle renklendirmek istiyordum.
 • Tavanı koyu renge boyayıp gökyüzü gibi dekore etmek istiyordum.

El yordamıyla da olsa bunları gerçekleştirdim ve ortaya çıkan sonuç hepimizi tatmin etti.

Derken şimdi, Filli Boya’nın Renk Etkisi sitesiyle tanıştım.

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde ‘renk’ seçimleri bize sıradan kararlar gibi gözüküyor ancak bilimsel araştırmalar renklerin üzerimizde yarattığı etkilerin, tahmin edebileceğimizin çok daha ötesinde olduğunu gösteriyor.

diyor Filli Boya, RenkEtkisi.com’un ortaya çıkışını anlatırken. Renklerin çocukları nasıl etkilediği, okullarda öğrenme ve dikkat konularındaki etkisinin ne olduğu konularında, Uzman Psikolog Ayben Ertem’den aldıkları destek ile yarattıkları RenkEtkisi.com’u, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da işbirliği ile yayına almışlar ve bebek odalarında renk kullanımından renklerin eğitimdeki önemine, soğuk ve sıcak renklerden akademik makalelere kadar birçok farklı içerik hazırlamışlar.

Ayben Ertem ismi bu blogun okurları için de tanıdık. Ayben’in terapötik iletişim oyunlarını ailece ve çok severek oynuyoruz biz. Ayben’in duygu oyunlarını çok beğeniyor ve önemsiyorum, dolayısıyla Filli Boya’nı bu içeriğinde onun ismini görmek beni hem sevindirdi, hem de bana güven verdi.

Belki biraz da bu gözle baktığımdan, çok beğendim ben RenkEtkisi’nin içeriğini… Çok kapsamlı, çok bilgilendirici ve iyi hissettiren bir site olmuş. Çocuk odalarında, hangi yaşlarda ne gibi renkler çocuklara neden iyi gelir? gibi soruların karşılığını bulabileceğiniz, bebeğinizin odasını hazırlarken nereden başlayacağınızı bilemediğiniz noktada fikir alabileceğiniz, ergenliğe evrilen ve odasını simsiyah ya da gıpgri yapmak isteyen oğlunuzun neden böyle davrandığını anlayıp, ona karşı önerilerde bulunacak donanımı edinebileceğiniz bir web sitesi… Bir dahaki oda rengi yenilememizde referans noktam olacak, kesin bilgi…

Görsel RenkEtkisi.com’dan alıntıdır.

RenkEtkisi’ndeki bilgiler sadece ebeveynler için de değil… Ayben’in hazırladığı Çocuklarda Renk Etkisi, ebeveynlere çocuk odaları konusunda yol gösterirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da onayıyla hazırlanan Okullarda Renk Etkisi kartelası, eğitimcilere ve okul yöneticilerine, eğitim ortamlarını en verimli ve en iyi hissettirecek şekilde nasıl düzenleyebilecekleri konusunda fikir veriyor. Türkiye çapında binlerce okul idarecisine dağıtılacak olan bu kaynak kitabında, renklerin öğrenme üzerindeki etkisi ve okul alanlarının tasarlanır ve boyanırken bu psikolojik etkiler göz önünde bulundurulmasına dair öneriler yer alıyor.

Bebek odası, çocuk odası hem göründüğü kadar kolay, hem de sanıldığı kadar büyütülmesi gereken bir iş değil… RenkEtkisi.com, bu yola ilk kez çıkacak olan taze ebeveynlere, büyüyen çocuğunun arzuladığı yeni odayı oluştururken nereden başlaması gerektiğini merak eden kıdemlilere yol gösterecek bence…

Çocuk odası önemli ve bir karar sürecini hak ediyor, evet. Ancak onca inceleme ve araştırma sonucunda hayallerinizdeki odayla, ortaya çıkan oda arasında fark olduğunu görünce şaşırmayın. Ortaya çıkan oda, hayalinizdekinden çok daha başka, çok daha güzel; çünkü gerçek ve içinde çocuklarınız var.

***

 

Filli Boya’nın desteğiyle yayınlanan bu yazıyı, Renk Etkisi sitesini inceledikten sonra kendi kişisel fikirlerimi de ekleyerek hazırladım. Filli Boya’nın okullar ve çocuk odaları için hazırladığı Renk Etkisi kartelalarına ve renkler ile ilgili tüm bilgilere  www.renketkisi.com’dan ulaşabilirsiniz.”

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. ne çok reklam alır oldunuz?
  o naif annelikten çıkıp sanki ticari bir hale dönüşme aşamasındasınız.
  Nacizane biz sizin anneliğinizi, anneli,i kadınlı daha sıcak paylaşımlarınızı seviyoruz, reklamları tvde de izliyoruz.

  • 2009’dan beri blog yazıyorum, 2010’dan beri de bunu profesyonel olarak yapıyorum. “Ticari”den kastınız bu işten para kazanmaksa, 7 senedir ticariyim.

   Blog yazmak çok emek isteyen bir iş… Sizin sevdiğiniz, benim de büyük bir keyifle paylaştığım “Anneli, kadınlı” yazıları yazmak için vakit ayırmak gerekiyor. O vakit, benim çalışıp para kazanmam gereken vakit işte… Ve o vakti ben bu şekilde kompanse ediyorum. Diğer türlü, tam zamanlı bir işe girmem gerekir, ki o zaman da o anneli, kadınlı yazıları yazmak için vaktim olmaz.

   Birlikte çalışacağım markaları titizlikle seçiyorum, her önüme gelen markayı tanıtmıyorum. Bu konuda, buraya yansıyandan daha da fazla seçiciyim. Ticari yazılarımın öyle olduğunu mutlaka belirtiyorum, bunu, okuyana borçlu olduğumu düşünüyorum. Bu noktada samimiyetime inanmanızı ümit etmekten başka yapabileceğim bir şey ne yazık ki yok…

 2. Herkes reklam alıyorsunuz vb. diye şikayet ediyor ya bende sonuna kadar alın diyorum. Blog yazmak sizin kalitenizde olduğunda profesyonel bir iş. Hosting, site vb. maliyetleri boşverip sadece harcadığınız zaman için bile bu yapılmalı.

  • Çok teşekkürler. Bunu böyle görmenize çok sevindim. Pek bilinmiyor bu işin maliyeti, alternatif maliyeti ve en çok da -evet- arkasındaki emek…

 3. Ben en temiz ve net sekilde marka isbirligi yapan blogger olarak goruyorum.
  Okumak icin can attigimiz bu sitenin yuklendigi server ucretsiz degil.
  Kaliteli icerik uretirken para kazanmasinin ne sakincasi olabilir.
  Okumadan once her yazinin alt kismina inerek icerigini kontrol edip okumayi tercih etmeyeceklerinizi pas gecebilirsiniz.
  Kendi adima isbirligi yaptigi markalari faydali buluyorum. Herkes begenecek diye bi durum yok tabi. Nacizane fikrimi paylasmak istedim.
  Sevgiler.

 4. Bende sonuna kadar reklam alın, ürünleri tanıtın diyorum. Bu yazıyı okumasam, böyle bir web sayfasından haberim olmayacaktı. Reklam bombardımanına tutulduğumuz bu dönemde, bizim için bir şeyleri filtreleyerek haberdar eden bir blogcuannemiz olması şans.
  Ayrıca zaten markalardan bahsederken de, kendi yaşantınızdan okuyucuları aydınlatacak ayrıntılar paylaşıyor, diğer yazılarınızdaki samimiyeti yakalıyorsunuz.
  Elinize, yüreğinize ağlık.

 5. Kesinlikle çok fazla reklam aldığınızı düşünmüyorum. Gayet seçicisiniz ve bu kadar emek verilen bir blogtan para kazanmak en doğal hakkınız.

  Sizi seviyorum.Sürekli takip ediyorum. Kolaylıklar diliyorum.