2 Yorum

Meltem’in Gebelik Günlüğü, 16. Hafta

Yazar Hakkında

Meltem D. – Danışmanlık sektöründe yöneticilik yapmış, evlendikten bir süre sonra İsviçre’ye taşınmış,  38 yaşında, lezzetle uğraşmayı yemek yapmayı çok seven, eşiyle seyahat etmekten ve keşiflerden keyif alan, ilgilendiği alanlarda daha çok bilgi için okumayı seven, çocuk sevdalısı ve şimdi gebe. 

Evet, “hoş geldin anneliğim” demiştim size bir önceki yazımda ve gerçekten işte hissettiğim haftalar cidden başladı. Hala enerjim eksik, hala yüzde yüz hissetmiyorum, hala birden ah uzanmam lazım gibi yakınmalarım var tabi, ama hiç lafı olmaz. Sevgilime artık cevap veren, mutfakta birlikte daha fazla zaman geçiren bir ben olmaya başladım. Veee ilk basit yemeğimi, 15. Haftamdaki doktor randevusu sonrası, çok uğraştırmayan bir yemek; bergama usülü çığırtma olarak yapıverdim. Of inanılmaz bir lezzet. Eşim eve geldiğinde “hey ev yemek kokuyor ve sen mutfakta yemek yapıyorsun” diyerek sevinç çığlığı attığında ağlamamak çok zordu. Çok özlemiştik birbirimizi, yaşamımızı.

16. Hafta gerçekten yemek yapmaya başladığım hafta oldu, öğlen eşim eve yemek yemeye geldiğinden, bazen bir yemek iki öğün oluyordu tabii. Bu en önemli gelişme,  çünkü lezzet ve mutfak benim en çok keyif aldığım kısım. Daha önce bahsettiğim homeopati karışımını kullanmaya başladım. Etkisi gerçekten var, enerji veriyor. 15.hafta doktor randevusunda alınan idrar tahlili iyi çıktı ancak kan tahlilini alamadık. Çünkü ertesi gün öğrendik ki 2 hafta tatile gitmiş doktor ve ekibi, biz şokta. “Nasıl söylemezler” diyerek tepki gösterdik eşimle, diğer randevuda bunu dile getirmeye ve bu tür durumlar için uyarılmamız gerektiğini söylemeye karar verdik. Bu arada kan tahlilinin diğer bir önemli tarafı TSH sonucunun Endokrinoloji doktoruna bildirilmesiydi, ona göre haşimato için verilen ilacımın dozu ayarlanmalıydı.

Ancak, hafta sonunun araya girmesi vs derken sonunda eşim ağırlığını koydu ve sonuçları aldı. Sonuçlarla ilgili kendi doktorumla görüşmedik ancak Endokronoloji doktorumuz sağolsun sonuçlarla ilgili bilgiyi verdi bize. “Öncelikle TSH sonucun yükseldiğini ancak değerin çok güzel olduğunu aslında yükselmesinin bir diğer en önemli göstergesinin mide bulantısının azalması olduğunu” söyledi. Bilmiyordum şaşırdım, çünkü gerçekten mide bulantım nerdeyse hiç yoktu artık. Toksoplazma sonucunda bir değişiklik yoktu, dikkat etmeliydim yediklerime bebeğim için. Demir sonucumda gayet iyiydi. Rubella daha önce yapmışlardı ama yine de kadın doğum doktorum tekrarlamış.

Sonuçlar iyi olduğu için de aramamışlardı. Bu arada morfoloji yani detaylı ultrason için randevu almamız gerektiğini belirtmiştim daha önce, biz 20. Hafta olarak biliyorduk ancak burada 21. Hafta tercih ediyorlarmış. Günler yaklaştıkça heyecan çok artıyor. Ama önce kendi doktor randevumuz var, 2 haftada kadar kaldı, belki biraz daha az!

Bu hafta güzel haberlerim var ama maalesef bir de hasta haberim var. Büyük dayım annemin ameliyatının aynısını geçirdi, annemlerin yaşadığı şehre gitti ve annemin yanında oldu herşey. Endişeliydim annem için ama güveniyordum ona, güçlü kadındı annem. Her gün görüştük annemle babamla. Bana bilgi vermeleri beni hep rahatlattı. Bu haber üzdü önce ama sonra mutlu etti. Allaha şükür ameliyat iyi geçti ve sağlıklı dayım.

Güzel habere gelelim, çok heyecanlı. Eşimin erkek kardeşi ve kız arkadaşı tüm aileyi yemeğe davet etti. Dört kardeşler, bir küçük numarası. Herkes bir meraklı. Güzel bir yemek daveti, son olarak tatlılar yendi ama ben yorgun maalesef, eşim “hadi gidelim biz” deyince, direk “evet” dedim. Ancak erkek kardeşi bir saniye, bir şey paylaşmak istiyoruz dedi ve kız arkadaşının hamile olduğunu söyledi. Aramızda 6 hafta vardı. İnanılmaz, herkes şokta ve sevinçli. Kuzen geliyor kuzen. Hoş geliyor, sağlıkla iki bebeğimiz de inşallah. Bu haber bize enerji vermişti, hepimize. İlerde eğer kendisi de isterse iki göbek resmi paylaşabilirim yani!

Bu hafta önemli gelişmelerden bir tanesi de, ilk defa evden uzak sayılabilecek bir diğer şehre gidip, yeni evimiz için ihtiyacımız olan eşyalara ve nefesimiz bebeğimiz için heyecanlı heyecanlı odası için araştırma yaptık. Yani başladım arabada 45 dakikalık küçük gezilere.

Aaa bir dakika, bir diğeri ise, eşimin anneannesini ziyarete gittik, güzel sohbeti ve ağırlamasıyla çok güzel birgün geçirdik. ah Allahım çok duygusal, çok anlamlı, kalbime içime işleyen, en sevdiğim an geldi sonra… Bu an eşimin bebekken ilk 3-4 ayında uyuduğu basket şeklinde yatağıydı. Ve şimdi bizim bebeğimiz paylaşacaktı babasının yattığı, uyuduğu yatağı. Gerçekten çok anlamlı benim için, kelimeler yetersiz.

Ben yaşamımıza alışmaya çalışan, o eski hareketli halimi dehşet özleyen, ama sabırlı olmak zorunda olan ruh halindeyim hala. Gün içerisinde birden yorgunlaşan hallerim beni evde kalmaya daha çok zorluyor. Göbeğim çıkmaya başladı bayağı, “ben buradayım” diyor kesinlikle, bol giyersem belli olmayan tarzda. Biraz kıpırtılar var ama tecrübeli olmadığımdan gerçekten bebeğime ait olup olmadığını anlayamıyorum henüz, yani biraz daha sabır.

Bu hafta yoğun bir haftaydı ama hafta bitiminde herşey sevimli ve güzeldi. Keyifli ve sevinçle geçti.

Gelecek hafta görüşmek üzere,

Sevgiyle,

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. selam mell… bergama usulü tarif icin birsey degil. :)))… usul kismi yanlis oldu… cunku bu yemek sadece bergama da yapilir… soyle diyebilirdin bergama yemeginin isvicreye uyarlanmis hali… cinsiyet belirlemek icin 21. hafta cok gecmis …. 7_8 . haftalarda bebegin kasik bolgesindeki bir kemigin durusuna gore dahi cinsiyet tahini yapan bir doktorum vardi… ki amniyosentez sonucum gelene kadar bebegim cinsiyetini gostermemeisti ama biz kiz oldugunu biliyorduk….

    • Şekerim,
      Yemek hangi şehre ve yöreye aitse onun adı kullanılır. Bende Bergama usulü dedim çünkü neredeyse kızartma türü olması sebebiyle değişik bir lezzetten çok değişik pişirme şekli zira :))
      Yurtdışında kontroller ve uygulamalar Türkiye’den çok farklı, bir sonraki yazımda bu yorumuna karşılık ayrıntılı açıklamayı bulabilirsin tatlım.