72 Yorum

Yaşam ve Ölüm

Yazar Hakkında

EBRAR GÜLDEMLER – Anne, bibliyofil, çevirmen, öğretmen… İyiliğe, perilere, inceliklere, dengeye, kız kardeşlik kültürüne, barışmaya ve affetmeye, kelimelerin gücüne, her şeyin hayal etmekle başladığına ve en çok sevgiye inanıyor. Çocukları büyütünce gemi seyahatine çıkmayı planlıyor. Ebrar’ın tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Belli yaşların belli soruları, sorunları var. Varmış… Yaşayarak öğreniyorum. İlk diş çıktıktan sonrakinin ne zaman geleceğini bilmediğim gibi, bunları da öngöremiyorum. Ve çocuktan çocuğa ciddi fark ediyor.

6-7 yaş hayat, ölüm, dünya, cinsellik, adalet gibi tüm bu konulara kafa yordukları bir zaman. Zamanmış yani. Sırası gelince öğrendim. Ve zamanı gelince öğrendiğim her şey gibi, bunda da acemiydim. Sorular bizde şöyle başladı; “ben büyümek istemiyorum, ben büyürsem sen yaşlanacaksın, yaşlanınca öleceksin,” “ben büyümek istemiyorum, büyürsem ölürüm, ölmek istemiyorum.” Bu konular benim yaşlarım için epey karışık, gerçekten. Sürekli danıştığım bir uzmanımız var, az çok doğru şeyler söylemeye çalıştım. Mesela “hayır, anneler ölmez, ben asla ölmeyeceğim” ciddi bir yalan, kaçmak lazımmış. Fakat doğru şeyler söylemeye çalışmak tamamen yeterli olmuyor, bu meseleleri yetişkin hayatımızda da yaptığımız gibi, okuyarak, üzerine düşünerek, konuşarak ancak oturtmak mümkün.

Tam da bu noktada Çıtır Çıtır Felsefe Serisi girdi hayatımıza. Brigitte Labbe zaten idol benim için. Elif onunla nefis bir söyleşi yapmıştı ve yine oradaki cümle gibi; “Felsefe hayatın ta kendisi.”

Bu yazın büyük bir kısmı bu seriden parçalar okuyarak geçti. Zaman içinde diğerlerini de yazacağım, yazacağız. Çünkü bir kitap seti olmaktan öte, tek tek ve tane tane okuyacağınız kitaplar dizisi. Blogcugiller de şu ara Mutluluk ve Mutsuzluk‘u okuyor mesela.

Kitap önce canlının neye deneceğini açıklayarak başlıyor. Yaşam döngüsünden bahsediyor. Durup düşünüyor, konuşuyoruz, ekmeklerin buğdaydan meydana geldiği kadar gerilere gidiyoruz. Zalim krallara bile geliyor sıra. Derken kişiliği anlatıyor ve bana her okuduğumda iyi gelen, bilsem de hatırlamaktan mutluluk duyduğum bölüm geliyor:

“Bir insan öldüğünde, ölen onun bedenidir. Kişiliği ise, asla ölmez. O var olmaya devam eder.”

Sonra ruhun ne olduğuna, insanların neden öldüğüne değiniyor. Zaman kısmından bahsediyor, ki burayı ben de çok iyi açıklayamıyordum. Bazen çok erken, bazen beklenmedik oluşundan bahsetmesi çok güzel.

“Sevdiğimiz kişilerle olmak, hayattaki en büyük keyiftir. Sevdiklerimiz yakınımızda değilse, pek de mutlu olamayız. Dönüşlerini sabırsızlıkla bekleriz. Bu nedenle, sevdiklerimizin ölmesinden korkmamız çok doğaldır. Çünkü ölen, artık sonsuza dek yoktur. Dönüşü imkansızdır. Çocuklar, yetişkinler, yaşlılar, kısacası herkes sevdikleri olmadan yaşamaktan korkar. Aslında korkutan ölüm değildir. Korkutan, sevdiklerimizden ayrı yaşamaktır.”

Yaş grubuna gelecek olursak, bu kişiye göre gerçekten değişir. Serinin bazı kitaplarını henüz çocuklara okumadım, erken buldum, fakat ben okudum ve bana iyi geldi. Bizim ekip 7 yaş, bu kitabı da bir kerede okuyup bitirmedik, bazı akşamlar parça parça okuduk ve üzerine düşündük. Kitap herhangi bir dini/kültürel düğmeye basmadan tatlı tatlı bu zor konuyu anlatıyor ve tam da bitmesi gerektiği şekilde bitiyor:

O halde gerçek soru; “Neden ölürüz?” değil, “Nasıl yaşamalıyız?” sorusudur.

Günışığı Yayınları bu kitabı 3 Blogcu Anne okuruna hediye edecek. Yapmanız gereken Pazar akşamına dek yazının altına yorum bırakmak ve Pazartesi akşamı çekiliş açıklandıktan sonra posta kutunuzu kontrol etmek. Bazen sayfadaki çekiliş güncellemesini göremediğiniz olabiliyor; bu durumda, internet geçmişini temizlemek ve sayfayı yenilemek çözüm oluyor. Kitap hediye etmek en sevdiğimiz şey, bu noktada destek olan yayınevlerine teşekkür ederiz!

Kazananlar Seda Demirez, Pmbgl ve Gamze Uslu Kaptan oldu. Kendileriyle iletişime geçtik.

72 yorum

 1. Bizim olsa ne güzel olur

 2. Bize çıkar mı acaba?

 3. “O halde gerçek soru; “Neden ölürüz?” değil, “Nasıl yaşamalıyız?” sorusudur.”
  Ben bu kısmına bayıldım.

 4. Bayıldım, tam da bu sorularla boğuştuğum dönemde bu güzel kitaba talibiz

 5. Beyaz saçlarımı boyadığımı gören oğlum, boya sayesinde ölmeyeceğimi düşünmüş şimdiye kadar. Bize destek olabilecek bir kitap.

 6. Güzel bir seriye benziyor okunası…

 7. “bari bu çıksın ” çıktı içimden:)

 8. Kitabın çok güzel olduğu seçtiğiniz cümlelerden belli oluyor. İnşallah bu sefer bana da cikar

 9. Çocuklar böyle sorular sorduğunda hep ben nasıl öğrenmiştim diyorum kendi kendime ama hatırlıyamıyorum. Korkutmadan anlatmak gerçekten çok önemli. İyi ki bizlere yardımcı olabilecek kitaplar var.

 10. Umarım bize çıkar

 11. bu defa lütfen:) bana çıksın

 12. Hem kendim hem de kızım için okumayı çok isterim.

 13. İstiyorum 🙂

 14. Kızım tam da bu soruları soruyor.

 15. sans bizden yana olsun..

 16. 4 yaşındaki oğlum neredeyse haftada bir yatmadan önce bu soruları sormaya başladı. Bunun başlıca sebebinin altı ay önce babaannesini kaybetmemiz olduğunu düşünüyorum. Dinozorlardan giriyor konuya genelde. Neden yoklar, öldüler mi? Sen de ölecek misin, ben de mi öleceğim? v.b. Ben de hazırlıksız bir anımda yakalandım ve sanırım önce benim okumam gerekiyor. Çıksa çok mutlu olurum ama çıkmasa da almalıyım sanıyorum.

 17. Bizim evde de var 7 yaş ve zor sorulara cevap ariyoruzzz

 18. narin elci gulgor

  Kitap tavsiyelerinizi dikkatle inceliyorum. Iyiki varsiniz. Tesekkurler.

 19. ben de çekilişe katılmak istiyorum

 20. Oglumla okuruz.

 21. O halde gerçek soru; “Neden ölürüz?” değil, “Nasıl yaşamalıyız?” sorusudur.
  Harika final!

 22. Bayıldım bu kitaba. Tam da soruların çoğaldığı zaman…

 23. Artık bir kitabım olsun burdan nolur yaaa:)

 24. Tanismak isteriz bu serinin bir kitabiyla..

 25. Bu kitapları ilk kez bu blogda duymuştum. Alınacaklar listemin üst sıralarında. Bi yerden başlamak lazım sonuçta 🙂

 26. Neden olmasin

 27. Benim de bu konu uzerinde dusunmeye okumaya o kadar ihtiyacim var ki bu ara keske benim olsa

 28. Oğlum da 7 yas ve bu konuyu son zamanlarda çok irdeler oldu. Dedemin bahçesinin aslında bir mezar olduğunu biliyorum ama oraya neden gittiğini söyler misin. Ölmek nasıl birşey nasıl ölünüyor??? …. çocuklar da ölür mü !

 29. Bana da iyi gelecek

 30. Anne sen yaşlanma, ne zaman öleceğiz konuşmalarının başladığı bir dönemde bu kitap bize de iyi gelebilir.

 31. 1 YAŞ ANNESİ OLARAK OKUMAYI BENDE İSTERİM.
  SEVGİYLE KALIN.
  KİTAPLA KALIN.

 32. İkiniz de iyi ki varsınız, farkında mısınız büyük ışıksınız

 33. Kızım daha 6 aylık ama şimdiden yavaş yavaş kütüphanesini oluşturmak istiyorum. Bu kitap ve serisi de kesinlikle yer almalı.

 34. Gülşah bağırkan

  Kitaplığımızda yer alması gereken bir kitap diğerlerini de temin edeceğim bizimle paylaştığınız için teşekkürler ☺️

 35. Keşke benim olsa 🙂

 36. Handan Özcan Yakar

  Gerçekten okunması gerekir ! Diye düşündüm , ben…

 37. Kendimize bile anlatamadığımız bir konuyu küçücük fakat zehir gibi çalışan taze beyinlere aktarmak ne kadar da güç. Tam doğru açıklamayı buldum derken sorduğu bir soruyla tüm gerçekliği sarsabiliyorlar. Çocuklarımıza iyi aktarmak için iyi kavramamız gereken kavramlar. Kitabı merak ettim okumamıştım. İlk fırsat edinip okuyacağım

 38. Çocukların anlaması ve kavraması belki de ilk zor kavram, ve yanlış bir açıklamayla hayatları boyunca bilinçaltlarında farklı yer edebilecek bir korku..

 39. Hımm bunu okumalıyım.

 40. Okumak ve okutmak için sabırsızlanıyorum ?

 41. Bu kitabi istiyorum…

 42. Dilerim böyle öğretisi yüksek ve mutlak gerekli bu kitaba sahip olabilenlerden biri kızım ve ben oluruz.. Kitap hediyesi ne kıymetli …

 43. Çok çok güzel! Paylaşıp da tanıştırdığınız için teşekkürler 🙂

 44. Yaşam ve ölümün hayatın bir parçası olduğunu söyleyebilmek ama nasıl?

 45. İnanılmaz derecede zor bir konu… ebeveynlerimiz yaşlanıyor ve sürekli kafa yoruyorum ürkütücü sona karşın ne yapmalıyız diye.. harika bir rehber olacağına inanıyorum teşekkür ederim.

 46. Bizde isteriz çok hoş olurdu

 47. İki erkek çocuk annesi olarak , yaşam kadar ölümünde hayatımızda olduğu gerçeğini en iyi şekilde anlatabilmek için bu kitapdan faydalanabilmek isterim.

 48. Şansımıza ? sevgiyle ❤

 49. Paylaşım için teşekkürler ? Öğrenmek güzel..

 50. Oğlum henüz küçük ama kitap alışverişlerimde ara ara bu seriden kitaplar alıyorum kendim okuyorum. Bu kitap elimde yok, bana çıksın lütfen ?

 51. Talibim bu guzel kitabaa:)

 52. Denız’in annesi Ceren’in teyzesi olarak bize çıksa keşke ?✌️

 53. Ölüm gerçekten çok zor gerçekten okumak istiyorum çünkü ben yanlış şekillerde korkarak öğrendiğim için ( bu arada ölümden değil korkum aslında sevdiklerimi kaybetmekten korkuyorum) kızıma anlatırken belki farklı bir yol izlememe yardımcı olabilir…

 54. Buyuk kizim ADA 7 yasinda.biz bu seriye daha yeni basladik.gecen hafta ‘iyi ve kotu’okudu.ben 2.kitabi almayi dusunurken ADA siralamayi bozdu ve ‘OLUM ve YASAM’istiyorum anne dedi.buara bi kaybetme korkusu var.ya sana bisey olursa ya sen olursen diyor bana surekli?sanirim tam zamani?

 55. Bizim olsun bizim olsun ??

 56. Gamze Uslu Kaptan

  Kızım Duru 6 yaşında. Onun en çok sorduğu soru ve bu kitapla çol cevabı ona aktaracağım. Çok isterim inanın ??

 57. 8 yaşındaki kitapsever oğlumun beni köşeye sıkıştırdığı konulardan biri ?

 58. Bize çıksın insallah.?

 59. Efemle Nehirimin şansına..

 60. Bizde ahlaki olan ve olmayan var sanirim

 61. Ciddi bir hastalık geçirip ikinci defa ölümlü burun buruna gelince komşum bu kitabı okumam için vermişti. İçime bir ferahlık gelmişti okuduktan sonra. Kızım şimdi 6 yaşında, bu kitabı tekrar hatırlattığınız için teşekkürler.

 62. Okumayı çok istedim şu an…

 63. Nasıl yaşamalıyız ?
  Çok ince bir nokta ?

 64. Tam ihtiyacımız olan bir kitap.

 65. Cok guzelmis ??

 66. Şansımız bol olsun

 67. Son dönemde yaşadıgımız acı kayıpları anlatırken epey zorlanıyorum,dogru cumleleri bulmalıyız

 68. Bana çıkmasına ihtiyaçım var ?

 69. Bayıldım kesinlikle kütüphanemizde olmalı ve hepimiz okumalıyız

 70. nuşin mısırlı

  Tam da benim kızıma yönelik bu kitap. Annem geçen sene öldü ve onunla yakın ilişkisi vardı halen atlatabilmiş değil. Bu kitap ona konuyu aydınlatabilecek gibi ?

 71. Keşke bana çıksa?

 72. Merhaba Elif. Ben Amerika’da yasiyorum. Kitap icin cekilise katilmak istemiyorum. Benim baska bir istegim var. Acaba yayinevi bu kitaptan Darussafaka’ya bagis yapmayi dusunur mu? Biliyorsunuz Darussafaka’da annesi veya babasi hayatta olmayan ogrenciler, yatili olarak okuyorlar. Belki bazi ogrencilere , acilarini hafifletmekte faydali olur diye dusundum. Kutuphaneden ziyade rehber ogretmenlerde bulunabilir bu kitap. Metazori degil rica. Selamlar, sevgiler ❤️ Yolu kitapla aydinlanan herkesle bir gun, bir yerde elbet bulusuruz.