2 Yorum

Meltem’in Gebelik Günlüğü, 18. ve 19. Hafta

Yazar Hakkında

Meltem D. – Danışmanlık sektöründe yöneticilik yapmış, evlendikten bir süre sonra İsviçre’ye taşınmış,  38 yaşında, lezzetle uğraşmayı yemek yapmayı çok seven, eşiyle seyahat etmekten ve keşiflerden keyif alan, ilgilendiği alanlarda daha çok bilgi için okumayı seven, çocuk sevdalısı ve şimdi gebe. 

Farkındalık, ama şöyle gerçeğinden… Kapımıza yaklaşıyor, hissediyorum. Doktorumuz 20. hafta ve sonrası hissetmeye başladığın resmi haftan olacak demişti; bebeğinin hareketleri, göbeğinin belirginleşmesi gibi, haklı sanırım. Ne ilginç bir duygu benim ki; ortalama 6-16 hafta arası neredeyse yaşam belirtileri göstermeyen zorluk çeken ben, yine de çoğu zaman o minik bıdığın içimde olduğunu hatırlatmalıydım kendime. Enerji seviyesi hala yükleniyor durumunda, hala inişli çıkışlı. Göbüş kendini gösterdi, kilo alındı maşallah. Ama o “farkındalık, gebeliğim” hala kapı dışında henüz girmedi evimize. Bebeğimiz için tarafımızdan yapılan araştırmalar vesaire sanki rüya gibi. En çok ne zaman gerçekten farkında oluyoruz, ailemizle konuştuğumuzda, arkadaşlarımız ve sevdiklerimizle.

Bu hafta en önemlisinden bir haber var, tekrar bebişimizi göreceğimiz 3. doktor randevumuz. Normalde 2. Randevumuz olması gerekiyordu, ancak ilk randevuyu zorla ben almak istemiştim, Türkiye’den gelmemin avantajını kullandım. Ayrıntıları paylaşmadan önce, küçük ek bir bilgi vermek istiyorum. İsviçredeki tecrübelerimi paylaşacağım ama genel olarak Avrupa ve Amerika’da önemli bir durum yok ise, en fazla 3 yada 4 defa kontrol oluyorsunuz. Testler ve detaylı ultrason, başka bir doktorda olacak ise 1 veya 2 kontrol fazla olabiliyor.Burada herşey doktor ve sigortanın elinde ve kontrolünde diyebiliriz. Türkiye’de biraz daha esnek kontrol randevuları, doktordan çok gebeler kontrol ediyor zamanları nerdeyse, ya da isteklerini belirttiklerinde olumlu yanıt alabiliyorlar diyelim.

Diğer bir konu cinsiyet öğrenme, bu konuda bir soru çıkıyor karşınıza, “Cinsiyetini öğrenmek istiyor musunuz?”  Cevabını bilmelisiniz. Eğer cevabınız “evet” ise, bu noktada sabır işin içine giriyor… 21. Haftayı beklemelisiniz. Paylaşmak istemiyorlar yanılma ihtimalinden dolayı. Öyle Türkiye’deki gibi, “12. Haftada bile söyledi benim doktorum, şurdan anladı buradan anladı” gibi durumlar söz konusu değil. Bu kuralı da çok sevdim, heyecanla bekliyorsun eğer öğrenmek istiyorsan. Bir diğer yazımda belirtmiştim, öğreneceğiniz bir durum var gurbette, SABIR… Giderek sevmeye başladığım bir durum, kurallarını seviyorum bu ülkenin, e bir de sabrı öğretiyorlar, daha ne isterim. Buna en çok annem sevinir, hem öyle böyle değil inanın. Gülümsediğini görür gibiyim…

Evet, bu genel anlatımdan sonra gelelim neler oldu kontrolümüzde… Yine idrar tahlili yapıldı, iyi çıktı sonuç. Su içmeye başladım gerçekten, çok sevindirici. Kan aldılar, TSH ve Toksoplazma için. Sonuçları yine 1 haftaya ancak çıkar sanırım. Doktor odasına geçiyoruz ve sorularımız başlıyor sanıyoruz… Doktorumuz “hadi ilk önce serviks kontrolü yapalım” diyor ve ekliyor, “bir bakalım yolculuk yapabilecek misin,spor yapabilecek misin vs, yoksa evde kalıp dinlenmen mi gerekiyor?” “Nasıl yani ya, biz bilet aldık Eylül’de tatil planı falan da yaptık, nereden çıktı şimdi bu” diyorum içimden. Muayene sonunda; “Gayet iyi, spor yap, tatile çık ne istersen özgürsün” dedi. A

Bebişimizin 20. haftada göbek hizasına gelmiş olacağını söyledi. Tatilin de araya girmesinden dolayı neredeyse 2 ay sonra şeker yüklemesi randevusunda görüşmek üzere diyerek mutlu bir şekilde ayrıldık. Bir sonraki randevuyu hayal eden ben tekrar başlayacaktım gün saymaya.

Bu hafta eşimin ayağında ağrı hissetmesinden dolayı ve düşünceli eşimin ısrarı ile birlikte masaja gittik. Ama öyle bilinen masajlardan değil, burada “gift” deniliyor. Doktor değil masaj yapan kişi, ama özel yeteneği var, kasları ve kemikleri kontrol edip olması gereken yerlerine de oturtuyor. Bana ilginç gelmişti ilk gittiğimde, şu anda bayılıyorum. Hamile masajı yaptı o güzel elleriyle, Lubuneh. İlk önce yüzüstü, sonra hamile ve yaşlılara özel olan bir sandalye üzerinde sırtıma masaj yaptı. İnanılmaz bir gevşeme, özel yağlarının o muhteşem kokusuyla. Hamile masajını şiddetle tavsiye ederim.

Gezi tarafına gelecek olursak, evimizin yakınında muhteşem manzaralı gölümüz var. Eşim gölde yelkenli ile açılırken bende yeşillikler üzerinde keyifle izledim kendisini. Çok enerjik olmasam da, fena değildim. Dışardaki kalış zamanlarımı arttırmak normal hayata dönüş kelebekleri uçuşturuyordu içimde.

Eşim Türkiye’deki mangal kültürünü hep çok sevmişti, ancak vakit bulamamıştık şöyle güzel bir mangal ziyafetine. Ben de resmi tatil gününü bahane ettim, kardeşini ve kız arkadaşını alıp  “hadi mangala gidelim” dedim. Türkiye’de yapamadık, burada yapalım. Ah muhteşemdi. Gerçekten çok iyi hissediyordum. Doğayla bu kadar iç içe olmak yaşam enerjisini arttırmaz mı?

Beni içten içe yiyen bir konuda adım atabildiğim için dehşet mutluydum. Yarım saatle başlamış, bir saate yakın yürüyüşler yapmaya başlamıştım. İnanın benim gibi hareketsiz, zor bir dönem geçirmiş iseniz ancak böyle sevinebilirsiniz.

Tansiyon hala oynamakta, bu iki hafta içinde bir kere ciddi olarak yaşadım tansiyon düşüklüğünü mutfaktayken bir anda kötü hissettim, eşim yanımdaydı. Ama artık kendimi tanıdığım için hemen uzanmam lazım dedim, 10 dk sonra daha iyiydim. Kendimizi tanıdıktan sonra problem olacak bir durum yok aslında, hepimiz araştırıyor bilgi kaynaklarına rahatlıkla ulaşıyoruz. Bu yüzden huzurlu ve rahat olmak anahtar bizim için.

Çok heyecanlı birisi, o benim… Günler sayılıyor ve yaklaşıyor “o gün”… Yaklaşık iki hafta sonra detaylı ultrason.

Gurbet ya, çok özleniyor aile ve sevdiklerin… Gözlerim dolar gibi oluyor ama hep şükrediyorum, iyi ki şu Facetime, WhatsApp, Skype var, yoksa halimiz nice olurdu, hele benim… “Hele benim” kısmını annemle babam çok iyi hissediyorlardır. Çünkü aramadan duramayan bir ben var başlarında.

Bazen eğlenceli, bazen hiç değil… Nedir bu rüyalar! Öncelikle şunu söylemeliyim, bu dönemde çok normalmiş. Ama ilginç, alakasız rüyalar hakkaten. Ne kadar farklı etkileri varmış hamileliğin, beden bedeninizin içindeki minik beden için çalışırken sizi hem uyarıyor, hem sizden yardım alıyor. Öyle çalışıyor ki, kelimeler yetersiz.

Sağlıklı haftalar, görüşmek üzere

Sevgiler,

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Önceliğimiz sağlıklı olsun. . . .
    oğluşumuz olacak gibi bir his geldi nedense:)
    sağlıkla büyütün

    • Çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi sağlıkla gelsin yarabbim. Bende öyle hissediyorum gibi ama bazen de kız ağır basıyor, hayırlısı 🙂