217 Yorum

Berbat Şiirler, Astronot Anneler, Harika Öyküler…

Son zamanlarda “uzay” bayağı bir merak konusu olmaya başladı bizim evde… Uzay sonsuz muymuş, kaç tane kara delik varmış, kara deliğe düşersek n’olurmuş, … gibi, yanıtını benim de bilmediğim, sürekli “Bilmiyorum, bilemiyorum, herhalde öyledir, bunu bir araştıralım” şeklinde kaçak göçek yanıtlar vermek zorunda bırakıldığım sorularla karşılaşıyorum.

Geçenlerde aklıma geldi, bunlara biraz uzay filmi seyrettirmeli dedim. Apollo 13’ün puanlamasına Common Sense Media’dan baktım, 12 yaş ve üzeri diyordu, “Ha 11, ha 12, n’olcak yea!” dedim, açtım filmi. Hakikaten, 11 yaş bayıldı, 8 yaş koptu, sıkıldı ama uzay görüntüleri bir fikir verdi ona…

Tam o sırada Günışığı Kitaplığı’nın yeni kitapları Eyvah, Babam Şiir Yazıyor ve Annemle Uzayda geçti elimize…

Ahmet Büke’yi ismen bilirim ama öykülerini okumamıştım hiç. Sedat Girgin’i ise Karıncanın Kardeşi ve Leyla Fonten serisinden yakınen tanıyoruz…

Yazarın kendi ailesinden yola çıkarak yazdığını tahmin ettiğim bu iki öykü kitabı, Zeynep ve onun annesi Sevinç ve babası Ahmet’in etrafında dönüyor. Yazarın, kitapları ithaf ettiği kızı Zeynep, bu iki kitaba da “Zeyno kitapları” olarak ismini veriyor. İki farklı isim ve hikayedeki bu iki kitabın Zeyno Kitapları 1 ve 2 olarak nitelendirilmesi bende kitapların devamının geleceği umudunu uyandırdı, umarım öyle de olur.

Biz ilk kitapla –Eyvah, Babam Şiir Yazıyor– başladık okumaya… Önce Zeynep’in ailesini tanıdık ve bir an için annesinin hayatta olmadığı hissine kapıldık. Hemen sonra anladık ki annesinin gökyüzünde olması, onun artık yaşamadığı değil, tam tersi, astronot olarak hayatının önemli bir kısmını hem de oldukça aktif olarak uzayda geçirmesi anlamına geliyor.

Bir astronot kızı olmak kolay değil. Böyle gözleriniz dola dola annenize el sallıyorsunuz işte…

İkinci kitapta aslında bir acil durum pilotu olduğunu öğrendiğimiz Zeynep’in annesinin aksine, babasının oldukça sıradan ve hatta sıkıcı bir işi var: Belediyenin şikayet masasında çalışıyor. Ancak bu, babasının renkli kişiliğini bir nebze bile baskılayamıyor: Tutkulu bir şair olan babasının, her konuda yazacak bir şiiri var. Akşam yemeği için yaptığı vişneli pasta, kendini beğenmiş bulutlar ve tabii ki belediyenin şikayet hattına gelen telefonlar! Her ne kadar Zeynep ve annesi babasının şiirlerinin berbat olduğunu düşünse ve babası şiir okumaya başladığına kedi Paspas bile kaçacak yer arasa da, hiçbir kuvvet babasını şiir yazmaktan alıkoyamıyor.

Çünkü tutku böyle bir şey, değil mi? Her iki kitabında en güçlü mesajı belki bu: Tutkunun peşinden gitmekten hiçbir şeyi seni vazgeçiremez.

Zeynep’in annesi ne kadar uzaktaysa, babası da o kadar aktif onun hayatında.

Şu dünyada her şeyi icat ettiler. Hatta, pille çalışan diş fırçası gibi bir saçmalık bile var, ama ütü istemeyen gömlek, etek ve pantolon neden yok bu dünyada. Uzaya gideceklerine, önce şunu çözselerdi keşke

diyen bir babadan bahsediyoruz. Tabii ardından Zeynep’in sorusu geliyor: “Baba, son söylediğini anneme de tekrarlamak ister misin?”

İki öykü kitabına o kadar çok duyguyu sığdırmış ama bunu o kadar yormadan ve ustaca bir şekilde yapmış ki Büke, okumaya doyamıyorsunuz. Biz doyamadık en azından… Geldiğinden beri ortalıkta geziniyor kitaplar, çıkarıp çıkarıp okuyor birileri…

Şu metni okuduktan sonra “İnsan Kaynakları”nın ne olduğuna dair bir soru aldım. “Öğrenci İşleri gibi işte” dedim. Anlaştık.

Her ne kadar kitaplar Zeyno Kitapları 1 ve 2 olarak adlandırılsa da birbirinden bağımsız denilebilir aslında… Yani ikinci kitap birincinin tam olarak devamı değil, sadece aynı ailenin, birinci kitaptakinden daha farklı (sanırım daha önce) bir zamandaki hikayesini anlatıyor. İkisi de birbirinden güzel.

Ben son zamanlarda ailedeki rolleri böylesine radikal ve aynı zamanda sıcak bir şekilde alt üst eden bir kitap okumadım. Belki de hiç okumadım.

Ve hatta bir itirafta bulunayım: İşine tutkuyla bağlı bu annenin bu kadar bağımsız hareket edebilmesi beni bir parça rahatsız bile etti. “Ama bu kadar çok geziyor, aylarca uzayda kalıyorsa ne zaman çocuğunu görecek bu kadın?” dedirten sinsi bir duygu yerleşti içime… Belki de kıskandım onu… Ev işlerinde becerikli ve onu koşulsuz destekleyen bir adamla birlikte olması tanıdık geldi, ancak çocuğunu çok seven ama işini de çok seven ve bunun için zerre suçluluk hissetmeyen bu kadının yerinde olmak istedim sanırım…

Annem tabağındaki yemekle biraz oynadıktan sonra bize baktı ve konuşmaya başladı.

“Size bir şey anlatmam gerekiyor: Ben bugün işten ayrıldım…”

“Uhg!” demiştim içimden, galiba annem bana kalacaktı artık. Benden önce uyanıp gitmeyecek, okuldan döndüğümde evde beni bekliyor olacaktı.

Babam şaşkın şaşkın bana bakıyordu. “Ama hayatım,” dedi, “uçmak senin çocukluk hayalin ve işine âşıksın sen, öyle değil mi?”

Daha fazla alıntı yapmayayım kitaptan, aslında öyle çok alıp incelenecek, üzerine konuşulacak şeyler var ki… Sadece şunu söylemekle yetineyim: Bir gün “Toplumsal cinsiyet eşitliği” gerçek olursa eğer, Ahmet Büke’nin bu kitaplarının dönüştürücü etkisini unutmamak gerekecek.

Günışığı Kitaplığı, bu yazının altına yorum bırakan üç kişiye bu kitapları hediye edecek. Salı gününe kadar bırakılan yorumlar arasından Random.org üzerinden yapacağımız çekilişle tespit edeceğimiz üç kişiye e-mail yoluyla ulaşacağız, o yüzden lütfen yorum bıraktığınız adreslerin güncel olduğundan emin olun. E-maillere dönüş alamamamız halinde ertesi gün yeni kazananları belirliyor ve onlarla iletişime geçiyoruz.

“Ödüllü öykücü Ahmet Büke, Zeyno Kitapları’yla ilk kez çocukların dilinden konuşuyor” diyor Günışığı Kitapları kitabın arka kapağında… Ne mutlu çocuklara ki Ahmet Büke’yle daha bu yaştan tanışma fırsatı yakalıyorlar bu iki kitap sayesinde. Bense bunca zamandır onu okumamış olmadığım için hayıflanmayı bir kenara bırakıp, diğer öykülerini keşfedeceğim için heyecanlanmayı tercih ediyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

217 yorum

 1. Gülşah Tuğbay

  hemen almak lazım bıdıgıma 🙂

 2. Merhaba blogcu anne
  Kızımdan önce ben okumak istiyorum.

 3. Merhaba blogcu anne bende oğullarımla birlikte okumak istiyorum

 4. büşra korkmaz

  Umarım bu sefer bize çıkar 🙂 kaçıncı çekilişim bilmem bu sefer bu kitaplar bizim olmalı 🙂

 5. Çok heyecanlandım, daha fazla alıntı yapmadığınız iyi olmuş 🙂

 6. Konular çok ilginç ?

 7. Deniz Sevil Özer

  Ben de çok merak ettim kitabı.

 8. Kitaplardan bahseden insanlara bayılıyorum.. Siz Kalp ben.. 🙂
  Emeğinize sağlık..

 9. Biz de isteriz

 10. Umarım bir gün gerçek olur toplumsal cinsiyet eşitliği… sadece hikayelerde kalmaz ve anlatılmaz… 3 kişiden 1’i olma dileğiyle… sevgiler.

 11. Kitaplığımızda yer alır umarım bu kitaplar 🙂

 12. Ben çok merak ettim doğrusu, yazarını da ilk kez duydum. Umarım benim kızıma çıkar?

 13. Ayse ece yorganci

  Merak ettim

 14. Ayse ece yorganci

  Okumayi cok isterdim

 15. Keyifle okuyacagiz.

 16. Ayse ece yorganci

  Kitapligimizda olmasini cok isterim…

 17. Ayşe YAYLA MERT

  3,5 aylık taze bir anne olarak siz tecrübeli annelerin paylaştığı herşey benim için altın değerinde. Elbette her çocuk farklı ama, bebeğimizi büyütürken bize farklı pencereler açıp kendi yolumuzu çizmemize yardımcı oluyor paylaşımlarınız. Çok teşekkürler ??
  Ben de minik oğlum Uzay’ın şansına bu çekilişe katılmak istedim.
  Sevgiler …

 18. Belki bu sefer sıra bizdedir ? Teşekkürler yazınız için,sevgiler❤

 19. Pınar Yitmener Mete

  Oğluma bu ay alacağım kitapları araştırırken denk geldim bu kitaba, içeriğini fazla kurcalamaya bile gerek yoktu çünkü kitapta şiir yazan bir baba vardı, düşünsene 🙂 hemen listeye ekledim, henüz almadık kitanı o nedenle hakkında biraz daha detay okumak çok iyi oldu.
  Oğluma öğretmek, içine işlemek istediğim birşey varsa o da işte cinsiyetler ayrımı değil, cinsiyetler eşitliği olacak. Tüm renkler, tüm sesler, tüm cinsler….bunlara açık olmasını istiyorum. Bu kitabı ele aldığın için teşekkürler…bunun gibi daha nice kitaplar olsun istiyorum. Mesela Yekta Kopan’ın ‘Burun’ kitabında da gömleğini ütüleyen baba, bilgisayarı tamir eden bir büyükanne görmeye bayılmıştık. ‘Cesur Şövalye Sir Yeşil Benek’ te prensesin ‘ bir şövalyeye ihtiyacım yok cicim’ kendi işimi kendim görürüm demesi bizi çok mutlu etmişti. ‘Bilim Tavşanı Şarlot’ ise bizi çok heyecanlandırdı.
  İşte böyle ufak ufak doğru mesajları içeren, samimi kitaplarla çocuklara cinsiyet eşitliğini gösterebilmek lazım. Ve elbette bu kitapları onlara uyku öncesinde okuyan, birlikte sofrayı da toplayan, şiir yazan, şarkı söyleyen, hayata eşit dağılan, hayatı eşit paylaşan babalara, dayılara, amcalara, dedelere ve abilere de çok ihtiyacımız var 😉

 20. Tam da oğluma nasıl bir kitap alsam da ilgisini çekse ve severek okusa diyordum ki bu yazınızı okudum.

 21. Bu kitaplardan ne hikayeler ne oyunlar olur bize çıksın ?

 22. Günseli Tüzün

  Merhaba
  Sizi senelerdir ilgi ve beğeniyle takip ediyorum kitaplar ilgimi çekti oğluma okutmak isterim umarım ben kazanırım ?

 23. Çıkarsa önce ben okurum, büyüyünce de kızım 🙂

 24. Ebru gümrükçü

  Okumak için sabırsızlanıyorum…

 25. Elif Tuğba Okuturlar

  Blokcu anne çocuklarının ilgisini çekeceğine eminim. İlginç kitaplara bayılıyorlar , inşallah bu defa şanslı olan biz oluruz

 26. Daha birkaç gün önce listeme almıştım ?

 27. Ahmet Büke’yi ailece çok severiz.

 28. En sevdiğim yayınevlerinden… Umarım bize çıkar.

 29. Belki de bu defa biz de sıradır??Hadi inşallah…

 30. Görseller çok güzel ✌️ Keşke bize çıksa?

 31. Merakla bekliyoruz…

 32. Kızım 6 oğlum 3.5 yasında, gece uyku oncesi kitap okumaya bayılıyoruz. En keyifli saatimiz.Tavsiyeniz üzerine okumak isteriz.Sevgiler

 33. Bizim olsun inşallah bol şans

 34. Çok istiyorum onları çook?

 35. O şanslı kişilerden biri biz oluruz umarım?

 36. Kitap okumak kesinlikle çocukluktan asilaniyor .. ?umarım kızlarımda kitap sever şanslılardan olur.. çekilişinizde yer alabilirsek çok seviniriz. Teşekkür ederiz. Sevgiler

  @buseburakakm instagram

 37. Oğluşların şansına bakalım 😉

 38. Bakalım şansımıza..

 39. Bitmeyecek okuma serüvenimize katılmaları için sabırsızlıkla bekliyoruz… ufkumuzu genişlettiğiniz için teşekkür ederiz sevgili Blogcu anne?

 40. Merhaba, sansimi denemek istedim❤️

 41. Derya Uygun Akkus

  Listeye almistim belki sizin hediyeniz olur? Sevgiler ?

 42. Merak uyandirdi ?

 43. O şanslı kişilerden biri ben olurum umarım ?

 44. Bizim kitap kurtları bayılır bu kitaplara

 45. Yerinde mizaha, duygu konuşmaya ihtiyacımız var hem bizlerin hem çocuklarımızın ?

 46. Merhaba blogcuanne. Tanıtım yazısını bir solukta okudum eminim oğlum Deniz de sevecektir kitapları. Umarım bize çıkar

 47. Sevinç Cürül

  Kitapları okumak,oğlumla okumak ve resimlerin tamamini görmek için sabırsızlaniyorum?

 48. Ya artık lütfen! Lütfen! ???

 49. Oğlumun kitaplığında yer almasını isterim ?

 50. Çok güzel kitapkar. Oğluma çıkmasa bile en kısa zamanda alıcam.

 51. Rozayla birlikte severek okuyacağız☺️

 52. Bu güzel kitaplar keskeee bizim olsaaaaa

 53. Geçen gün görmüştüm bu kitapları ve çok beğenmiştim. Alınacak kitap listesine eklemiştim ama baya sonlarda duruyor . Sizden hediye gelse çok güzel olur.??

 54. Gülşah CANKAN EYİDEMİR

  Nolur bize çıksın ?

 55. Merhaba.Sanki son zamanlarda çıkan çocuk kitapları hep birbirine benziyor.Bunlar oldukça farklı ve ilgi çekici.Umarım bizim kitaplığımıza ve hikayelerimize katılır.

 56. Belki bu sefer şans bizede….

 57. Bize çıkmazsa bile, en yakın zamanda kitaplığımıza ekleyeceğiz:)

 58. Belki bu şanslı üç kişiden biri ben olurum?

 59. Cok guzel kitaplar:)

 60. Tavsiyeleriniz bizim için değerli, çok teşekkür ederiz, kitap hediye çekilişlerine heyecanlanmak da çok keyifli ?

 61. Bu yazarı bende ilk defa duyuyorum oğlum ikinci sınıfa geçti o da bu aralar uzaya çok meraklı bizim olursa çok seviniriz ?

 62. Sevdim bu kitapları ?

 63. Deniz oğlumun şansına diyorum.

 64. 1 . Sınıfa yenı başlayan kuzumun ve öğrencilerimin zevk alarak oluşturacağı kitaplıklarına çok yakışır ?

 65. kizim ranaya bahsettim ve anne bizi mi anlatmis acaba diye bir soru geldi annemle uzayda ismini duyunca ?? sık sık uzaya, gezegenlere, aya, gunese yolculuga cikiyoruz ve biz bu yolculuga bayiliyoruz.. umarim bizde bu sanstan faydalanabiliriz.. ??

 66. Merhaba blogcu anne…oğlum ve kızım için istiyorum… Kitaplığımıza çok yakışacak…

 67. İki oğlum var bu sefer bize çıksın?

 68. Mahmure Gökcan

  Kitapları seviyoruz, şansımızı deneyelim 🙂

 69. Nevin Kasapoğlu

  Oğluma keyifle okumak isterim , bugüne kadar paylaştığınız tüm kitaplar çok iyiydi. Teşekkürler ?

 70. Heyecanla bekliyoruz. ?

 71. Lütfen bize çıksın da oğluma okuyayım bu güzel kitapları ?

 72. belki bizim kitaplığımıza gelmek isterler..

 73. Hadi kızımın şansına 🙂

 74. Pınar yitmener mete

  Merhaba, merak ettiğim için soruyorum, yazdığım yorumda bir sıkıntı mı vardı aşağıda göremedim? 🙂 yazdığım şey illa çıksın derdi değil de, konuya dair bir fikir, bir paylaşım birkAç örnekle başka annelerle paylaşım olur demiştim….yoksa yorum derken sadece kitabı istemek mi anlaşılıyor burada? Kafam karıştı….??

 75. Kitaplar çok ilgimi çekti. Bize çıkmazsa alıp okuruz 🙂

 76. Daha geçen hafta okulda konuşmuştuk. Çok heyecanlı kızım için. Umarım bize çıkar.

 77. Cooooook ilginç, umarım bize çıkar ❤️

 78. Ben de okumak istiyorum ben dee Poyraz daa ♡

 79. Hadi bu sefer şans bize gülsün ?

 80. Sırf sizden bir hatıra olsun diye ve kahramanı bir kız diye ve tabiki oğullarımla okumak icin ve en önemlisi eglenmek icin istiyorummmm!! ?

 81. Oğlum 1.sinifa başladı. Evdeki kitaplarının az olduğunu düşünüyor. Inşallah bize çıkar ?

 82. Ben de okumak isterim☺️

 83. Umarım bu sefer Derya ile aynı gün doğan (17.12.2015) Doruk’uma çıkar ?

 84. Merhaba, nasıl da merak ettim ! Umarım benim olurlar 🙂

 85. Fatma Altındal

  Oğluma süper doğum günü hediyesi olurdu sevgiler 🙂

 86. Gönül isterki herkese çıksın,okusun,okutsun.Herkese bol şans?

 87. Insallah bu kitaplar da eklenir kitapligimiza

 88. Arzu Bulut Yücel

  Biz cagiralim belki gelirler di mi ama 🙂

 89. Biz de istiyoruz bu kitaplardan.Kızımın ve oğlumun çok hosuna gidecektir ?

 90. Çok merak ettim kitapları, kızımın şansına deniyorum ?

 91. “Ali” yazalım dedi 🙂

 92. Çocuklarımıza okumayı sevdirmek doya doya okumak en güzel birsey ;).. ben de oğluşumun kitabı sevmesi için hep kitap okuyorum ona ve eminim bu kitaplara da bayılacaktır 😉

 93. istiyoruz cok guzelmis ?

 94. Böylesi güzel bir bakış açısı için Ahmet Büke’yi hem tebrik ederim hem de teşekkür ederim ?

 95. Harika keşke bizim olsa (:

 96. Emine Esra EREN

  Bu çekilişe sınıfım adına katılmak istiyorum.

 97. hadi bu sefer de bize çıksın kitaplar:)

 98. Oğluma okumayı çok isterim

 99. Ciksin ciksin bana ciksin!

 100. Blogcuanne o kadar güzel anlatmış ki alıp okumak, okutmak şart oldu??

 101. Çok seviyorum sizin çocuk kitabı önerilerinizi 🙂 Yazılarınızın çoğunu okuyorum ama şimdiye kadar hiç yorum yapmamıştım. Belki ilk seferde kızımın şansına bize çıkar 🙂

 102. Çok heyecan verici kitaplara… harika bir yazı olmuş tebrikler ?

 103. Oğluma okumak için sabırsızlanıyorum ✌?

 104. Çıksa güzel olurdu. Çıkmazsa da almak lazım.

 105. Listeye ekleyelim o zaman

 106. Talibiz ☺️?

 107. Yazınız fazlasıyla merak uyandırıyor. Kızıma okumak için sabırsızlanıyorum.?

 108. tavsiyeleriniz bizim icin onemli, merakla bekliyoruz sonuclari 🙂

 109. Çok merak ettim.Umarim bize cikar?sevgiler

 110. Alıntıları okudukça daha çok meraklandım☺️ Ayrıca yazı diliniz bir Harika !?

 111. Yazınız için teşekkürler ?

 112. Ben de cok isterim kizima okumayi.

 113. İnşallah selimciğe çıkar ?

 114. ama artık lütfen bizim olsun, hem yemek ve ev işleri konusunda ve dahi eşli danslarda çok becerikli bir oğlan, hem mogli gibi bir kız yetiştirirken pek lazım bana:))

 115. Şansımız açık olsun

 116. Biz de talibiz 🙂

 117. Hadi insallah

 118. memlekette bazen içime ümit dolduran şeyler oluyor, bu kitaplar da onlardan biri.

 119. İnşallah bu güzel kitaplar kızım Asyanın olur?Sedat Girgin in çizimlerini çok beğeniyorum özellikle Leyla Fonten serisini?

 120. Kitaplarin sınıfın kitapliginda yer almasını isterdim. Olmazsa gider alırım artık ?

 121. Daha yeni tanitimini okudum bu kitabin bize cikmasini isterim

 122. Oğlumla okumayı çok isterim.

 123. Bize çıksın ?

 124. Kitap paylasimlarinizi takip ediyorum ve tavsiyeniz üzerine aldigim kitaplari oğlumla cok sevdik. Konusu farklı, cizimleri harika bu kitaplari da epey merak ettim ☺ umarım sans bizden yana olur.

 125. Umarım bu kez bizim olur. Paylaşımınız için teşekkürler ?

 126. Biz de okumak isteriz…

 127. Oğlumun şansına umarız bize çıkar…Sevgiler.

 128. Merhaba çok güzeller umarım bize çıkar?

 129. Kitapta da olsa böyle bir dünyaya tanıklık etmek istiyorum

 130. Yayın evi ayrı ,yazarı ayrı ,çizeri ayrı güzel❤️ Çok isteriz bizim olsun?

 131. Uzaylı hikayelere bayılan miniklerim için

 132. İsterim, isterim, isterim 🙂

 133. Okumak dileğiyle…

 134. Hasret Pişmişoğlu

  Çok merak ettim ??

 135. Bende çok istiyorum bu kitapları ??

 136. Bize çıksa he gazel olmas mi ?diye umarak.

 137. Kitap okumayi seven oglum icin

 138. Ben de hem oğlum hem de kızım için istiyorum ?

 139. ben ben ben istiyorum!! ama kızıma 🙂

 140. Bugünler de benim oğlum da uzata çok meraklı. Keşke bize çıksa.. .

 141. Fatma ergin ertem

  Sizin anlatimiz ve kitaptaki konular oldukca guzel. Kizim ZEYNEP icin sansimi deniyorum.

 142. Merhaba, anlattıklarınız heyecan verici, kızıma okumak için sabırsızlanıyorum, keşke böyle ezber bozan kitaplar daha çok yazılsa…

 143. Heyecanla sonucu bekleyeceğim ❤️

 144. Belki de biri biz oluruz.. sevgiler

 145. Tamda oglum astronot olmak istiyorken…

 146. Biri henüz yolda olan 3 çocuk annesiyim inşallah bize çıkar ??

 147. Biz istiyoruz bu kitaplari nüffen 😉

 148. Çıkmasada aklımız bu kitaplarda?

 149. Bizim olsun lütfen ?

 150. Bizimde kitapligimizda olsun isterim

 151. Konusunu çok beğendim.. bizim olsun ??

 152. Cook merak ettim kitaplari ve hatta cizimleri…

 153. Belki kızıma çıkar bu güzel kitaplar ?

 154. Büyük merak uyandırdınız, hem kızım hemde oğlum için istiyorum..

 155. Bu güzel kitaplara biz de talibiz…

 156. Bir Umut….

 157. Gökçen Canik Dalkıran

  Kadınların gücü adına,kızlarımın şansına..

 158. Tam da yoğun bir işe başlayacağım için suçluluk duymaya başlamışken bu kitaplar bize çok iyi gelecek diye düşünüyorum…

 159. Zeynep Akgün Er

  Gerçekten kitaplar hakkındaki yazı beni bile çok heyecanlandırdı, hem edinip okumak istedim. Dilerim bize çıkar

 160. Kimbilir bu kez bize çıkar:))

 161. Cok merak ettim (:

 162. o kadar guzel anlatmissiniz ki hemen alinip okunmali 1 e baslayan kizim icin kitap ararken bu yazinizi gordum cok mutlu oldum.onceki onerilerinizide almıştım.tesekkurler.

 163. Bize çıksa nasıl güzel olur:) teşekkürler, sevgiler

 164. Kitap fırsatlarıhiçbir zaman kaçmamalı.bizim olsa keşke

 165. Byuldım kitplara✌? Yeni nesile böyle kitplar lazım işte✌??

 166. Değer Kavaz Gürgöz

  Öykünün en mütevazi sesi Ahmet Büke’den böylesi çocuk kitapları çıkmasına hiç şaşırmadım. Heyacanıma bir de sevinç eklenir umarım ?sevgiler?

 167. övgü karakaş

  İlgimizi çeker, şansımıza…

 168. Son zamanlarda çok görüyorum bu kitapları.merakim iyice arttı.bize çıkması umuduyla ?

 169. Kitapların tanıtımını geçenlerde farklı bir hesaptada görmüş bayılmıştım? Birde siZden dinlemek ballı kaymak oldu ?? Umarım kazanırız, kızım bu kitaplara bayılacak.

 170. Harika !! Cok begendim yazinizi ?

 171. Merakla bekleyeceğim,bana çıkmasını dilerim

 172. Konusu çok eğlenceli görünüyor:)

 173. Merakla bekliyorum…umarim şanslı kisilerden biride ben olurum

 174. Kitabı cok merak ettim.Kızımın adi zeynep, benim hayalin astronot olmak, eşim şiir yazmayı çok sever ? sanki bizi anlatıyor gibi…

 175. Tuğba bilgin uslu

  Küften hızım olsun kızlarımla okuyayım

 176. Bende isterim?

 177. İlginç kitaplar blogcuanneden sorulur ??

 178. İlginç kitaplar blogcuanneden sorulur ??

 179. Bende okumak istiyorum

 180. Kitabın yazarına tesekkuru bir borc bilirken bu guzel hikaye elestirisi icin de seni tebrik ediyorum sevgili Elif..

 181. Yaaa ama kızıma küçükken uyku öncesi hep anneyle (benimle 🙂 ) uzaya çıkma masalları uydururdum.
  Çok isterim bu kitabı şimdi kendi okusun 🙂

 182. Bu kitapları istiyoruz.

 183. Emine Pınar Mirza

  Kizlarimla birlikte bizde okumak isteriz;))

 184. Merak içinde çekiliş sonucunu bekleyelim bakalım ?

 185. Bir kızım var ve uçakları çok seviyor. Bu kitabı okuyup astronot olmaya karar verse, hem astronot olup hem aile kurabileceğini düşünse ne güzel olur ?

 186. Ne kadar da güzel anlatılmış kitaplar!

 187. Biz de istiyoruz…

 188. Ahmet Büke’ yle bizde tanışmak istiyoruz !

 189. Ben de bu kitaptan istiyorum 🙂 öncelikle kızıma, sonra kendime 🙂

 190. çok merak ettim 🙂

 191. okuması çok keyifli olacak:)

 192. beren’e 🙂

 193. hadi inşallah bu sefer bize çıkar.

 194. İki oğlu olan bir anne olarak bizimde çok işimize yarayacak

 195. Kitaplar çok güzel!

 196. çok merak ettim. inşallah bize çıkar.:)

 197. bize çıkmasada mutlaka alacağım oğluma

 198. Çok, çok güzel! Çıkmasa da edineceğim 🙂

 199. Bize çıksa ?

 200. bize çıkar umarım

 201. Ne güzel kitaplar bunlar, tanıttığınız için teşekkürler 🙂

 202. Merhaba, bir kitap dergisinde de aynı kitap hakkında bir yazı okumuştum. Sizden de onay gelince bu kitaplar kesin alınır 🙂

 203. Biz de talibiz.

 204. Gülnur Günakan

  Umarım toplumsal cinsiyet eşitliği bir gün gerçek olur:)

 205. çok merak ettim.

 206. Tam da işe dönmeyi düşündüğüm bu dönemde okunması gereken bir kitaba benziyor

 207. belki kızıma okul hediyesi olur ..

 208. çok bekliyoruz teşkürler:)

 209. En sevdiğim yazarlardan Ahmet Büke! Çok sevinirim bana çıkarsa?

 210. Sureyi kacirdim galiba, cok merak uyandirici ??

 211. Hala şansım varsa istiyorum

 212. Bu sefer olsun 🙂

 213. hadi bebişin şansına

 214. Sueyda akman can

  Ne guzel anlatmissiniz, kizimdan önce kendim okumak istedim.

 215. hala şansımız var mı acaba?

 216. Pek heyecanlandim simdi…