210 Yorum

Şımarık Çocuk- Bir Şehir Efsanesi

Yazar Hakkında

EBRAR GÜLDEMLER – Anne, bibliyofil, çevirmen, öğretmen… İyiliğe, perilere, inceliklere, dengeye, kız kardeşlik kültürüne, barışmaya ve affetmeye, kelimelerin gücüne, her şeyin hayal etmekle başladığına ve en çok sevgiye inanıyor. Çocukları büyütünce gemi seyahatine çıkmayı planlıyor. Ebrar’ın tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Alfie Kohn gerçekten büyük üstatlardan biri oldu benim ebeveynliğe dair okuduğum her şeyde. Bu da son kitabı. Beni ilk kitabı Koşulsuz Ebeveynlik‘le tanıştıran Elif oldu, teşekkür ederim. Ödüllerle Cezalandırılmak (bu kitapta da ona yine atıflar var) Türkçe’ye çevrilen ikinci kitabı, ona da yer vermiştik. Ve nihayet Şımarık Çocuk da kitaplığımda yerini aldı.

“Şımartma!” anne olduktan sonra duyduğum ilk uyarılardan oldu, bir de “kucağa alışır” var tabii. İkincisinin saçmalık olduğunu öğrenmem çok sürmedi ama “şımarma” konusu bende biraz karışık. Kitap şöyle başlıyor; “psikolojik açıdan sağlıklı ve güçlü çocuklar yetiştirmek istiyorsak, ilk önce onları şımartmaktan duyduğumuz korkuları sorgulamamız gerekir.” 

Kitap yine bir Alfie Kohn kitabı, üslubu aynı. Birçok araştırmaya yer veriyor ve başka okumalara atıfta bulunuyor. Bu güzel, çünkü havada kalacak öneriler yerine, somut bilgilerle yolunuzu çizebiliyorsunuz. Mesela; “çocukların istek ve taleplerine gittikçe daha da önem verilen, çocuk merkezli bir toplumda yaşıyoruz” çok sık duyduğumuz bir yorumken, yoksul çocuk oranının yüksek olması başta olmak üzere bir sürü veri bu fikre ters düşüyor-muş. 

Müsamahakar olmak hep benim de eleştirildiğim ve çocuklarımın şımarık olacağının söylendiği bir durum oldu. Kitap bu noktada içimi epey rahatlattı diyebilirim. Tam tersi narsist çocuklar soğuk ve ilgisiz bir aile ortamında yetişiyormuş. Müsamahakar olmak insanların sandığının aksine hiçbir şeye karışmayan, müdahale etmeyen bir ebeveynlik değil, Alfie Kohn bunu savunmadığını çok net bir şekilde açıklıyor. “Ne istiyorsan yap” ile “ben senin yerine halledeyim” arasında ince ve dengeli bir yol var, bunu gösteriyor. Mesela bir önceki nesle şu paragrafı okumak isterdim; “Gençlikte aşırı harcama yaptığınız zaman yaşlılığınızda pişman olabileceğiniz doğrudur. Ama yaşlılık birikimi yapabilmek için kendinizi (hatta çocuklarınızı) ne ölçüde yoksun bırakmanız gereklidir?”  

Bir de en sevdiğim bölüm; “Asiler Yetiştirmek” oldu! Bu blogda bazen içeriği seçimler, eğitim, toplumsal cinsiyet gibi konular olan yazılarda “biz annelik okumak istiyoruz, siyaset değil” gibi yorumlar oluyor. İşte tam da bunlara cevaben bir bölüm geliyor:

“Denir ki, kişisel olan aynı zamanda da siyasidir. Ebeveynliğin son derece kişisel olduğuna kuşku yok. Geleneksel çocuk yetiştirme yöntemlerine karşı çıkmak ve ya çocuklarımızı doğru bildiklerini savunacak biçimde büyütmek siyaseti ebeveynliğin içine katmak değildir. Siyaset zaten her daim ebeveynliğin içindedir.”

Aceleci genellemelere, yaftalara teslim olmuyoruz! Kaygılı ebeveynliğimizi bir kenara bırakmayı deniyoruz. Bunlar ancak alışık olduklarımızın dışında kitaplar okuyarak, konuşarak, düşünerek oluyor. Bazı paragraflarda durup orjinaline baktığım oldu, aslı epeyce zor bir metin ama Türkçe çevirisi çok daha kolay okunuyor. Sahiden bu da öyle bir çırpıda akıp giden kitaplardan değil. Durup düşünerek “ne demek istedi” diyerek okunuyor… Geride bir sürü fikir ve düşünce bırakıyor, dönüp tekrar bakmak istiyorsunuz. Çocuklarımızı içimizden geldiği şekilde büyütmemizi anlamayanlara, diğerleriyle birlikte bu Alfie Kohn kitabını referans gösterebiliriz. Birbirine benzeyen yüzlerce ebeveynlik kitabı arasında yolumuzu aydınlatıyor çünkü.

Ve eklemem gerekiyor; kitap sadece bir “ebeveyn kitabı” değil. Mutlaka eğitimciler de okumalı. Aynı his “Ödüllerle Cezalandırılmak” kitabında da olmuştu ve tanıdığım öğretmenlere hediye etmiştim, yine aklımda benzer şeyler var.

Görünmez Adam Yayıncılık ise, Blogcu Anne okurlardan 3 kişiye bu kitabı hediye edecek. Yapmanız gereken Salı akşamına kadar bu yazının altına yorum bırakmak. Ve mail adreslerini kontrol etmek.

 

210 yorum

 1. Evren Dalkıran

  Dengeyi sağlamaya çalışırken ayarı kaçıranlardan olarak okumak isterim.

 2. Umarim be defa bana cikar☺️

 3. Bir tanesi karnımda bir tanesi de iki yaşında iki çocuk annesi olarak ve bir eğitimci olarak bu kitabı okumak isterim. Sevgiler…

 4. Merhaba
  Teşekkürler paylaşımınız için .Sosyal medyayı bu yüzden seviyorum .

 5. Bir çocuk annesi ve eğitimci olarak umarım şans bizden yana güler ?

 6. Kendi babam tarafından en çok duyduğum sözlerden biri: Şımartma şu çocuğu! Ben sadece mutlu ve kendine güvenen bir çocuk yetiştirmek istiyorum oysa.

 7. umarim bana cikar cidden merak ettim ozellikle bana da simartma denildigi icin

 8. Merhaba kitabı çok merak ettim. Okumayı çok isterim. Sevgiler

 9. Özlem Mutlu Bahali

  Oldukça ilginc bir kitaba benziyor. Keske her ilde büyük kütuphaneler olsaydi da ödünc alip okuyabilseydik…Diger türlüsu neredeyse hayal benim icin.

 10. Kitabı çok merak ettim ☺️ Şansıma diyelim ☺️☺️

 11. Belki bu sefer?

 12. Betül Özselçuk

  2 gündür blog ve instagram hesabınızı talan ettim , hakettim kitabı bence 🙂 sevgiler

 13. tam da kosulsuz ebeveynligi okurken cikarsa ne tatli bi sey olur?

 14. Teşekkürler bilgilendirmeniz ve paylaşımınız için, bu yazarı daha önce duymamıştım. Ve tabii Bilge Adam Yayıncılığı da bu kitabı bize kazandırdı için ayrıca teşekkürler…

 15. Bu kitabi okumayi cok isterim.

 16. “Koşulsuz Ebeveynlik” çok severek okuduğum bir kitaptı. Bu kitabını da okumayı çok isterim.

 17. Ben de okumak isterim bu kitabı.

 18. Nazlı çocuk şımarık çocuk her istediği yapılan çocuk !!

 19. Bizimde su siralar evde ve okulda guncel sorunumuz simariklik insallah bana cikarda faydasini gorururum.

 20. Yazınız az önce karşıma çıktı ve şiddetli şekilde bu kitabı kesin okumalıyım dedim,2çocuk annesi ve de eğitimci olarak.Birazdan çıkıp alacağım kitabı,bana çıkarsa da yeni anne olmuş çok sevdiğim eğitimci bir arkadaşıma hediye edeceğim.Çok sevgiler???

 21. toplumun ve ailelerin baskıcı çocuk kuralları o kadar kemikleşmiş ki okullarda okutulsa yeridir

 22. Okumayı çok isterim?

 23. Okumak isterim.

 24. Hadi inşallah…

 25. Şımarık çocuk konusu benim de hep çekindiğim bir konu. Bu kitabı okumak isterim.

 26. Çok istiyorum

 27. Bu cümleleri duyduğum gün sayısını sayarsam oğlumun yaşını çook çook aşıyor. Kulak asmamaya calisiyorum elimden geldigince ama herkese lad yetistirmek zor.. Belki bu sefer şansım buradadır..

 28. Şeyma Çalışkan

  Ne çok isterim okumayı

 29. Şansımı deniyorum bende istiyorum okumak:)

 30. Bize çıkar umarım. Sevgiler

 31. Okumak istediğim bir kitap.

 32. Benim bukonuda ciddi yardıma ihtiyacım var.Yerinde durmayan her konuda hangi şekilde davranırsam davranayım müthiş bir direnç veren bir oğlum var.Her seye ağlıyor ve bizden ayrılmak istemiyor.Bu çok yıpratıcı oluyor,onu nasıl neyle motıve edebilirim sanırım bu konuda birilerinin görüşlerine ihtiyacım var.

 33. İlk yorumumda bana çıksa??? la la la la???

 34. Okumak için heyecanlandim?

 35. Sümeyra yucadağ

  Merhaba

  Okumak ve pratik olarak uygulayabilmek isterim umarım kızçemin şansına bize çıkar ?

 36. Hadi inşallah:)

 37. Tam da Koşulsuz Ebeveynlik okuyordum. Sanirim sirada bu kitap var.

 38. Sümeyra yucadağ

  Okumak isterim ve pratikte uygulayabilmek ☺

 39. Ebeveynlik işi bu kadar zorsa sebebi yanlış büyüyen nesiller bizler bir nesli düzgün yetistirebilsek herşey yolunda gidecek aslında

 40. İsmiyle müsemma! bu kitabı çok merak ettim şimdi

 41. Çok güzel bir kitaba benziyor, şansıma…

 42. Burcu Sarıışık

  Bu güzel öneri için teşekkürler!

 43. Zehra Gökdemir

  Okumayı çok istiyorum umarım bana çıkar 🙂

 44. Çok merak edip,fayda sağlayacığını düşündüğüm bir kitabı fikirlerini önemsediğim,yazdıklarını kendime yakın bulduğum bir isimdenden gelen bu yazıya çok sevindim,çok teşekkürler.Ben yaşları birbirine yakın 3 çocuk annesiyim,sanırım bu durumda en çok dağılan da benim.Nerde durmalı,nasıl davranmalı düşüne düşüne okumak yanlışımı,doğrumu değerlendirmek isterim.Umarım şanslı olurum ama olmassamda sonuçlar açıklanır açıklanmaz alacağım.Sevgiler

  • Dağılan cümle bütünlüğümü başımda debelenen 2 miniğe veriniz lütfen 🙂

 45. Tan da “sen çok müsamahakarsın, ondan harekerli/ yemek seçiyor/ inatçı/ vs. bu çocuk” şeklinde mesnetsiz yorumlara maruz kaldığım bi dönemde bu kitabı okumaktan keyif alacağım.

 46. Umarım bana çıkar hem anne adayı hemde eğitimci olarak çok merak ettim kitabı.

 47. İstiyorum ?

 48. Cocuklarimiz mutlu ve özgüvenli bireyler olsunlar diye çabalarken , bizler cok farkli yetistirildigimiz icin gecmisten gelen koşullamalarla ikileme düstüğümüz cok oluyor. Bu nedenle kitap ilgimi cekti okumak isterim.

 49. Şeyda Helvacı

  Narsist cocuklarim soğuk ve ilgisiz ailelerde yetistigine kesinlikle katılıyorum. Kitap oldukça dikkati mi çekti… okumayi cok isterim.

 50. Okumayı isterim. Ebeveynlik olmak bu sorumluluk çok ağır, onu hafifletmeye yetecek bir kitap okumak bana iyi gelecektir.

 51. Okumayi cok isterim ve sonrasinda arkadaslarimla paylasmayi uzerine konusmayi ve fikirler uretmeyi.Sevgiler

 52. Okumayi çok isterim ?

 53. Çok okumak istediğim bir kitap umarım olur 🙂

 54. Bir egitimci olarak ve sadece kitap cekilislerine katilan biri olarak cok isterim. Sevgiler

 55. Bu konuda kafam bu ara gerçekten çok karışık. Okumayı çok isterim

 56. Nolur bana çıksın ?Bu kitabı duymuştum daha önce çok merak edıyodum inşallah ?

 57. Annemden fazla sevgi görmedim bu yüzde çocuklarımq çok sevgi göstermek istiyorum ama içimden hep annem çıkiyor korkuyorum. Okumalı bu kitabı da

 58. Bu kitabı çok isterim ?

 59. Okumayı çok isterim…

 60. Cok ilgimi cekti. Okumak isterim!

 61. Hic cikmiyor

 62. Eğitimci olarak öğrencilerime ve çocuğuma faydam olacaktır mutlaka.

 63. Ben de varım…

 64. Ülkemin çocukları adına kendimi geliştirmeye çalıştığım bu yolda kaynak olacak güzel bir kitapla tanıştığım için çok mutluyum.

 65. Tam da bizim kiza cok mu taviz veriyorum dedigim anda ? imdaaaat ?

 66. Ben de okumak isterim.

 67. Kitabi cok merak ettim.

 68. Okumayı çok istediğim bir kitap…

 69. Çok çalışmam lazım çooookkkkk….

 70. Çocuk merkezli toplum çok hoşuma gidiyor bu tabir umarım birçoğumuz yapabiliyoruzdur.

 71. Bu kitabı okumayı çok istiyordum, umarım kazanabilirim! 🙂

 72. Usulca okumak degismek ve gelişmek istiyorum…☺

 73. Belki ben?

 74. Bu kitabi olursam hem anasinifi ogrencilerime hem de en zorlandigim döneminde olan 2.5 yasinda ki ogluma çok daha yardimci oolmuş olacagim.Sevgiler…

 75. Belki bir ilk olur tam da ihtiyacım olan şu dönemde ??

 76. İkinci kitabını henüz bitirdim ve bu kitabı da aynı şevkle okuyacağımdan eminim, istiyorum

 77. Yeni kitap yeni heyecan. ✌?

 78. Sanirim cocuk buyuturken iç sesimizle çeliştiğimiz kararlarimiz icin aydinlatici olacak bir kitap, dusunduren, fark yaratan..

 79. Okumak isterim

 80. Okuyalım o zaman

 81. Araları 15 ay olan iki kız annesi olarak (21 ve 6 aylık) okumak çok isterim ?

 82. Kitap tercihlerinizin sıkı takipçisi olarark bi kere de bizim sansimiz olsun dedik

 83. Bir egitimci olarak belki benim olur. Olmazsa da kendim alirim 🙂

 84. Tam da ihtiyacım olan kitap ?

 85. Farkli bir kitap oldugu belli; biran once almak isterim; sindire sindire okunmasi gerekli sanirim…

 86. Şımartılan çocuk, her istediği yapılan çocuk sanırım. Oysa ki hayat, ebeveynler kadar bonkör değil.

 87. “Kişisel olan aynı zamanda siyasidir” Bayıldım.

 88. Şımarık değil ,”her istediği yapılarak şimartilan çocuk vardır
  ” dusuncesi ile sürekli eşimin davranışını düzeltmeye çalışmaktan o kadar yorgun ve bıkkınım ki… “Böyle olmak istiyorum” bile dedi sonunda ,değişmemeye kararlı yani.Bir de “en iyi arkadaş olma” konusu var ki ,hiç bahsetmiycem.Yaramaz çocuğa inanmadığım gibi şımarık çocuğa da inanmıyorum.Tercihleri olan ,karar mekanizması gelişmiş ,sorun çözme becerisi kazanmış ,kendi kendine yetebilen,başarmaktan zevk alan çocuklar yetiştirebilirsek ,daha ne isteriz ? Paylaşım için teşekkürler ??

 89. Bu kitap uzundur aklimdaydi, hayirlisi bakalim

 90. Kitap için girdiğim çekilişlere bayılıyorum!! Zaten başka da çekilişe girmiyorum :)))

 91. Kitabi okumak için sabırsızlanıyorum

 92. Çocuğumun aşırı hareketli, çok meraklı ve sürekli talepkar (hadi oynayalım, benimle bahçeye gelir misin) olması onu şımarık yapar mı bilmiyorum. Ben keşfeden ve mutlu yanını seviyorum ve çok yoruluyorum ama annelik genellemeler ve klişeler dışında daha güzel…

 93. Bu amcayı seviyorum.

 94. isterim okumak 🙂

 95. Blogcu anne yazı yazsa, birşeyler önerse, bak bu yönden hiç bakmamıştım dedirtse diye bekleyen kaç kişiyiz ? Bana çıkmasa da kesinlikle alınıp okunacaklar listesine eklendi bile ,!

 96. Dengeyi sağlamak bazen cok güç olabiliyor.?

 97. Çıkmasa da alınacaklar listesine eklenmeli Hepimizin simartilmaya ihtiyacı var mesela bu kitapla 🙂 Teşekkürler

 98. Okumak istedim

 99. Bu kitabi okumayi cok isterim.

 100. Tugba yıldırım

  Başka turlusu için cabalayan anneler?

 101. Bu kitabi okumayi istiyorum.

 102. Ayşegül Aydın Işıktekin

  Alfie Kohn’un Koşulsuz Ebeveynlik kitabını okuyup çok beğendim. Bunu da okumak isterim

 103. İsterim-isterim-isterim:)

 104. Seda Begüm İşbilir

  Kaygılı ebeveynliği bir kenara bırakmayı denemek için okumayı çok isterim. Tam da ihtiyaç duyulan…sevgiler

 105. Deva için…Bana da gelir mi acaba?

 106. Yine bana çıkmayacak biliyorum ama denemek istiyorum şansımı ?Yine!

 107. Nesligül Çoban Özyurt

  Ben de okumak isterim, sevgiler…

 108. Harika bir paylaşım, teşekkürler..

 109. Merak ettim umarım bana çıkar

 110. keşke bizim okuldaki öğretmenlere de birileri hediye etse..
  imzasız ya da bir dost’dan diye mi göndemeli bilemedim 🙂

 111. Çok çok isterim

 112. Ilgi gostermek simartmak sayiliyorsa 20 aylik kizimda gozlemledigim sey ilgilendigim ve onu onemsedigim kadar ozguvenli ve sosyal bir cocuk olmaya dogru ilerleyisi. Hala aklimda hata yapiyor muyum korkusu yok degil tabi. Bu kitabi uzun suredir takip ediyorum ama kisitli imkanlardan sora gelmedi malesef , sizin vesilenizle okumayi temenni ediyorum. Sevgiler.❤

 113. ??okumak gerek..

 114. Lütfen bana ciksiiinn

 115. Eğitim sistemine direnen bir eğtimciyken,egitim sistemine direnen ve nerdeyse kurban vermek üzere oldugum birinci sinif velisine donustum.1.sinifa baslayan kizim cok mutsuz su aralar.sorgulayan,elestiren cocugun simarik sayildigi bir okulda kisiligimizi korumak adina direniyoruz.kitap iyi gelecektir.

 116. Ben de nu kitabi merak edenlerdenim ,icerik harika görünüyor:)

 117. Diğer kitapları da merak ettim.Her geçen gün yeni bir sistem yeni bir yöntem çıkıyor bazen kaynaklarda insanin kafasini karıştırıyor.Umarim bu kitapla yazarın kitaplarına başlangıç yapabilirim?

 118. Şımartmak, en çok duyduğumdu benim de.

 119. Ben de okumak isterim…

 120. Sevgiyle büyüsün istediğimiz çocuklarımızı şımaracak korkumuza yenik düşüp korkuyla yetiştiriyoruz. İşin kötüsü yoğun ebeveynlik kıskacında kontrolü elden bırakmamak adına olur olmaz her şeye hayır deme eğiliminde oluyoruz. Sırf çocuğumuz şımarmasın.. Alfie Kohn bu konuda ne der çok merak ediyorum. Ufuk açıcı yazılarını okumaya çok ihtiyacım var ♡

 121. Okumak istemiyorum bi kitap keşke benim olsa?

 122. Ben de istiyorum.

 123. Tam da ihtiyacım olan bi zamanda okuyabilirim Umarım ??

 124. Okunacaklar listeme aldım. Teşekkür ederim.

 125. Kitabı merak ettim çevremde en çok duyduğum sözlerden biri. Şansima artik

 126. Okumak isterim ?

 127. içimizden geldiği gibi büyütemediğimiz çocuklarımız İÇİN okumamız şart gibi .✌?

 128. Herşeye müsamaha göstermekle, şımarıklık arasındaki ilişkiyi sürekli düşünmeme sebep olan iç sesler için bu kitabı okumam gerekiyor.

 129. Hem anne hem de öğretmen olarak inşallah bize çıkar diyorum ☺️

 130. Okumak istediğim bir kitap.Umarım çıkar.

 131. Işıl öztaşbaşı

  Ödüllerle cezalandırmak bitti bunu da merak ediyorum:)

 132. Tam.ihtiyacim olan kitap.Hevesle bekliyorum.

 133. Vuslat Doğan Ersen

  İlk kez duydum yazarı ve baya merak ettim. Hediye olsa ne güzel olur.

 134. Nelere şımarık diyoruz öğrenmek isterim.

 135. Tuğba Yiğit Barut

  Bugünlerde aklımı meşgul eden konuya cevap gibi oldu.

 136. Cok merak ettiğim bir kitap

 137. Su ana kadar hic kitap cekislerinden bir sey cikmadi, umarim bu sefer olur. insallah!

 138. sans bana da guler belki

 139. Alıp okuyup ardından benden belki de daha çok ihtiyacı olan bir arkadaşıma da göndermek isterim.

 140. yeterr bu bana çıksın artık…:)

 141. umarım bana çıkar.

 142. Ezgi Alkan Tuzcu

  Bana çıksa da okusam?

 143. fatma davarcıoğlu özaktaş

  belki bize gelir bu kez, şansımız bol olsun

 144. Ayşegül Korucu

  Cocuk yetistiriyorsan eğer herkesin sana söz söyleme öğüt vermeye hakkı var zannediyor insanlar.. bunu böyle sen şımatmmışsın deyincede annelerin yüreğine su serptiklerini düşünüyorlar sanirsam… dertli olduğum bu konuda bu kitap beni aydınlatacak.. bu sefer benim olsun

 145. Hadi bu sefer bana çıksııın 🙂 please…kendim okuyacağım,ve eşime de okutacağım mutlaka!!!

 146. Oğlum 3 yaşındayken ve tam da biz acaba fazla mı şımartıyoruz diye düşünürken tam da ihtiyacımız olan kitap .

 147. Bizleri yetistiren ailelerimiz de keşke bu kitaplari okuyabilseydi..neyse ki çocuklarimizı büyütürken kendimizi de büyütüyoruz:))

 148. “Ödüllerle Cezalandırılmak” çok öğreticiydi benim için, öğretmenler de mutlaka okumalı fikrinize sonsuz katılıyorum. Sevgiler 🙂

 149. Ben de istiyorum.

 150. İlk kitabını okumuştum Alfie Kohn’un, ama bu kitabı merak ettim, okumak istiyorum.

 151. eyy çekiliş bana çık bea 😀

 152. Ben de bu kitabı okumak isterim.

 153. Kendim için istiyorum bu sefer 🙂

 154. Belki de…

 155. ben de istiyorum:)

 156. İstiyoruuuuuummmm☺☺

 157. Kosulsuz ebeveynlik kitabini okudum eminim buda cok guzeldir

 158. merhaba, çok kısa bir süre önce “Koşulsuz Ebeveynlik” kitabını okudum Alfie Kohn’un. ve tanıdığım herkese de tavsiye ediyorum. tekrar tekrar okunacak bir kitap.
  blogtaki bu paylaşımı görünce de yazmadan edemedim. umarım “Şımarık çocuk” kitabını da okuma şansım olur sayenizde. teşekkürler

 159. her kitaba talibim ama henüz gelen yok 🙂 bol şans herkese

 160. Okunacaklar listemdeydi,belki biri benim içindir..

 161. icimden geldigi gibi ebeveynlik yapmaya calisiyorum ama bir taraftan da cocugumun tutarsiz oldugumu dusunmesini istemiyorum. Bu kitabi okumam gerekiyor.

 162. Çocuklar büyüdüklerinde şımaracaklarına küçükken şımarsınlar. Sadece bunu sürekli tekrar eğitmeyelim rafında dozunda bırakalım yeter bence.

 163. İlginç duruyor.. Özellikle “şımarıklık” tanımını merak ettim çünkü kültürler arası farklılıklar ilgimi çekiyor..

 164. Ebrar’ın yazısıyla iyice meraklandım şimdi 🙂 Bu sefer olur umarım :))

 165. Bana da çıkar mı ki?

 166. Bize çıkar inşallah ??

 167. okunmalı…

 168. konu oldukça ilgimi çekti. Umarım şans bu sefer bana da güler 🙂

 169. Bende okumak isterim

 170. belgin devecioğlu

  şımarık çoçuk yetiştirmede üstüme kimseyi tanımam.

 171. Bana çıksa…

 172. bu şanslı kişi ben olmak isterim..

 173. benim olsun çok isterim, teşekkürler..

 174. Özellikle tek çocuk varsa evde ister istemez tüm ilgi alaka onun üzerinde olduğu için çok daha fazla şımarmaya ve şımartılmaya meyilli oluyor. Kitabı okumak faydalı olacak ?

 175. okumak isterim

 176. Beren için 🙂

 177. Aaa ne güzel kitap alayım okuyayım bende derken, hediye edileceğini duyan ben —> 🙂
  Belki de bana çıkar belli mi olur ?
  Sevgiler …

 178. Bağırmayan anne baba olmak ı okuyorum şuan ardından beni ödülle cezalandrımayı okuyacağım. bu da sıraya girse güzel olurdu 🙂

 179. Hem öğretmen hem anne olarak merakla okumak istedim kitabı. Teşekkürler…

 180. Her birey bir birey yetistiriyor. Umarım bana da katkıları olur Alfie Kohn’un.

 181. İkinci çocuğumuzu da kucağımıza aldığımız bu dönemde okumak isteyeceğim bir kitap.

 182. Bu sefer bana çıksın isterim 🙂

 183. Hadi inşallah..

 184. 2 cocuklu olarak bende istiyorum tabiki

 185. Yazarın ilk kitabini hemen alacağım.

 186. Kitabı çok merak ettim. Bana gelse ne güzel olur

 187. Yolumun nerde olduğunu sorguladığım şu günlerde aydınlatıcı bir şeyler okumam gerek

 188. Okumam lazim.iki yas sendromundayken dengeyi sasirmaya başladım

 189. Naime arı ocak

  Birisi 6 yaş(kız) birisi 1 yas(oglan) anası olarak bu deygeyi bulmak kolay degil ama biyerlerde bir cözum yolu vardir mutlaka böyle kitaplardaki gibi kafada şimşekler çaktıracak .Bu cözüm belkide bu kitapta bir bakmak lazım ?

 190. Umarim kitap bana cikar da kendim okurum. :))

 191. Belki bu sefer…

 192. …Ümit… 🙂

 193. İlgimi çekti, okumayı çok istiyorum?

 194. Degişik bir üslup, değişik bir bakis açısı ve yine bizim ufkumuzu genişleten, bir de bu açidan düşün dedirten kitaplık kısmı?

 195. Yeni nesil anneler için cocuklarımıza nasıl davranmam ız gerektiği ile ilgili yol gösterebilir.Ben de talıbım ?

 196. Teşekkürler paylaşımınız için.

 197. oğlumun şansına

 198. Seda Kılınç Ağaoğlu

  çok şey öğreneceğimiz açık..

 199. hadi kısmet:))

 200. 11 aylik bebegini yetistirmeye calisan acemi bir anne olarak umarim bana çikar

 201. Çok güzel bir anlatım,umuyorum bana çıkar…

 202. Ne kadar şımartmak istemesekte bu nesil şımarıklık genleriyle doğuyor sanki. İlgi odağı tek torun olunca özellikle dedeler neneler kantarın topuzunu kaçırıyorlar.

 203. Okumak isterim.. Belli mi olur belki bana gelir ?

 204. Fazla sevgiden zarar gelmiyor yani. Ince cizgileri de asmadan doya doya sevelim cocuklarimizi. Merak ettim kitabi. Tesekkurler. Sevgiler

 205. İlk iki kitabı bugün sizin anlatımlarınızdan etkilendiğim için sipariş ettim.şansım olurda çekilişi kazanırsam seriyi tamamlıcam?

 206. Ben de ben de