12 Yorum

Dağınıklık ve Uyku Üzerine

Yazar Hakkında

YASEMİN ÖZŞAHİN – Normal, sıradan, seven, sevinen, kızan, deliren, üzülen, acıkan, bağıran, kahkaha atan, gülümseyen, arada (çoğunlukla) otomatiğe bağlayan, sonra otomatik pilottan çıkan… Herkes gibi, ne eksik ne de fazla…

Evin dağınıklığı, sinsice etrafta dolaşan; yere atılan bir tişörtle, masanın üzerindeki kuru boyalarla, tezgahta kalan kirli bardaklarla beslenen; etrafını saran, evini ele geçirmeye çalışan karanlık bir güç gibi gittikçe büyüyor. Ne ara bu kadar büyüdüğünü, karşısında sinek gibi küçücük kaldığını anlamıyorsun. Evin içinde simsiyah kasırga bulutları ve sen elinde küçücük bir şemsiye ile fırtınanın karşısında tek başına, dimdik, yıkılmadan durmaya çalışıyorsun.

Şair burada ne kadar pasaklı olduğunu edebi bir şekilde anlatarak pasaklı olduğunun anlaşılmayacağını, adeta bir kahraman gibi bu işten sıyrılacağını düşünüyor.

O sırada poposundaki toplam dört kiloya ulaşmış bezi çıkaran bebe, elindeki bezle birlikte mutfağa ‘anneeee’ diye bağırarak giriyor. Al sana düşmanını büyüten bir besin kaynağı daha. Evin anası (şair) kirli bezi mutfaktan uzaklaştırmaya çalışırken evin ablası geliyor yanına; “Anneeee sen ne doktorusun?” diye soruyor. “Uyku doktoruyum annem” deyince, çocuk arkasına dönüp gidiyor. Adeta “O ne biçim doktorluk, şaka gibi…” demeye çalışıyor. Neden? Çünkü evin anasının anestezist olması inandırıcı değil; evde iki bebeyi uyutamayan kadın nasıl uyku doktoru olabilir ki? Evin bakıcı ablasının uyku doktoru olma ihtimali, evin anasının olma ihtimalinden daha yüksek. Çünkü o çocukları uyutabiliyor ama evin anası beceremiyor.

Fotoğraf internetten alıntıdır.

Oysa böyle miydi; evin anası, ana olmadan önce elinde şırınga ile durup ne babayiğitleri on saniyede derin bir uykunun kollarına bırakmıştı? Ne uyanan teyzeler “Uzun süredir böyle güzel uyku çekmemiştim” deyip, teşekkür etmişti. Geceleri 9-10 saat uyuduğunu da hesaba katacak olursanız, kendisini bir anestezist değil; uyku ülkesinin kraliçesi zannedebilirsiniz. İlk yaptığı doğumla birlikte, bebek bezlerinin olduğu çöpe, kraliçelik tacını da koydu kendisi. Evde bebek uyutmak, şırıngayla hasta uyutmaya benzemiyordu. Üç saat boyunca uğraşıp da uyutamadığı bebesine bakıp, on saniyede uyuttuğu hastalarını yad ediyordu. Anestezistlik deyince aklına bunlar geliyordu kadının, uyuttukları ve uyutamadıkları…

Ev dağınıktı, edebiyatı ve eski uyuttuğu hastaları bırakıp çalışmaya başlamalıydı. Omuzlarını dikleştirip, evin içindeki canavara karşı tek silahını–sarı bezini çıkardı. Tam evi temizlemeye başlıyordu ki, evin bebesi bacaklarından çişler aka aka tekrar mutfağa girdi. Bebeğe yeni bez takmayı unutmuştu. Bebeği yıkadı, çişli yerleri sildi, bebeğin temiz giysilerini giydirdi. Tam tekrar temizliğe başlayacaktı ki evin ablası “Anneee parka gidelim mi?” diyerek geldi. Kadının çocukları toplayıp, ayakkabılarını giymesi on saniye sürdü. Oysa ki evi toplamaya çok hevesliydi, evet tabii çok isterdi evi temizlemeyi. En sevdiği şeydi oysa ki… “Neyse kısmet değilmiş, artık önümüzdeki ay ya da seneye temizlerim” diyerek, koşa koşa parka indi. Şu park ne kadar mucizevi bir yerdi. Tıpkı plastikten yapılmış bir masal diyarı gibiydi. Ev dağınıktı ama park güzeldi. “Acaba parkın köşesine çadır kurup, burada mı yaşasak?” diye aklından geçirirken, bağırmaya başladı kadın: “Anneciiiiim silme sümüğünü arkadaşının üzerine!”

-SON-

 

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

12 yorum

 1. Herkesi uyutup çocuklarını uyutamayan uyku doktoru ile yemek bloğu olup çocuğuna yemek yediremeyen blogger kıyasıya kapışır 🙂

  • Ahaha kapışalım valla, ya da onun yerine birbirimize sarılıp ağlayalım. Ona daha çok ihtiyacım var 🙂

 2. Pınar yıldırım

  Ben de yalnız olmadığıma sevindim 🙂

 3. Çok tatlış bir yazı olmuş.Uyku problemi, dağılan ve bir türlü toplanamayan ev hallerini çok sevimli anlatmışsınız.

 4. İki uyumaya dirençli çocuğa sahip bir anestezist olarak sanki kendimi gördüm yazınızda ??

 5. Kendimi okudum resmen ☺ saol uyku doktoru anne ☺

 6. Mükemmel bir yazı olmuş ellerinize sağlık 🙂

 7. Uyku doktoru diyince bu yeni moda olan bebek uyku koçlarından biri olduğunuzu düşünmeme kaç puan :S

  anestezi dr. olduğunu okuyunca kendime çok güldüm. çok güzel bir açıklama olmuş çocuklar için uyku doktroru 🙂 kaleminize sağlık gülümseyerek okudum.

 8. Çocuklu evde her dakika bile toplasanız yine dağınık oluyor 🙂 yapacak bir şey yok..

 9. Ne guzel yazmissiniz ve ne guzel yalniz olmamak.Sevgiler.

 10. Cem yılmaz’ın sizden haberi var mı? çok komiksiniz:)