263 Yorum

Veli Nereye Gitti?

Orta okuldayken kız arkadaşlarım arasında en son regl olan iki üç kişiden biriydim. Haliyle benim sıram geldiğinde konu hakkında oldukça bilgilenmiştim.

Bu bilgilerin çoğunluğunu arkadaşlarımdan edinmiştim. Ailemden, daha doğrusu annemden öğrendiklerimse (çünkü o devirde babaların kızlarıyla “adet” hakkında konuşmaları pek sık rastlanan bir şey değildi) daha çok arkadaşlarımdan öğrendiklerimi tamamlamak üzerine kuruluydu. Okulda öğrenip, gelip anneme soruyordum.

Evlenmeden kısa bir süre önce annem benimle “ilk gece” hakkında konuştuğunda (çünkü o devirde babaların seks hakkında kızlarıyla konuşmaları da pek sık rastlanan bir şey değildi) bu kez konuda sadece bilgili değil, tecrübeliydim de…

O zamanlar öyleydi… Cinsellik, ebeveynlerin çocuklarıyla gerçekleştirdiği sohbetler kapsamına pek girmiyordu. Hâlâ da kolay konuşulabilen konular değil bunlar.

Ama giderek kolaylaşıyor. Ve bazı kitaplar var ki, imdada yetişiyor.

İngiliz yazar Nicholas Allan’ın Willy adında bir spermin hikâyesini anlattığı Where Willy Went – Veli Nereye Gitti adlı kitabı da bunlardan biri…

Kuraldışı Çocuk’un yakın zamanda Türkçeye çevirdiği kitap, Alper Bey’in içinde yaşayan 300 milyon spermden Veli isimli olanının, Nihal Hanım’ın içindeki yumurtaya kavuşma hikâyesini anlatıyor. Ve bunu öyle güzel bir şekilde yapıyor ki, çocukluğunda bebeklerin leylekler tarafından getirildiği (ya da bir sürü başka saçma hikâyeye) nasıl olup da kandığına üzülüyor insan…

Ben bebeklerin leylekler tarafından getirildiğini düşünmezdim ama bir şekilde “İnsanlar evlenince bebek olur” olarak yer etmişti aklımda… Yani evlenmeden çocuk sahibi olunmaz. Olunması ayıp ya da yanlış olduğundan değil, öyle bir şey olamaz, teknik olarak mümkün değil yani…

“Evlenince bebek olur” yanıtının beni hiç tatmin etmediğini çok iyi hatırlıyorum. Bir kere, annemin en yakın arkadaşı evliydi ama çocuğu yoktu. Sonra, deftere atılan bir imza ile bir kadının karnının büyümesi ve dokuz ay sonra ortaya bir çocuk çıkması arasında mantıklı bir bağ kuramıyordum. Neticede çocuktum, aptal değil. Çok saçma… Nasıl olur ki o? Kalem/defter/imza/gelin/damat/bebek… Ne alâka yani?..

İşte Veli Nereye Gitti o alâkayı çok güzel anlatıyor.

Veli Nereye Gitti‘nin, çocuklara cinselliği anlatmak üzere yazılan diğer kitaplardan belki de en büyük farkı, kitabın kahramının bir sperm olmasından da öte, o spermin bir kişiliği olması. Okulda matematikte hiç de iyi olmayan ve bu yüzden arkadaşlarının alay konusu olan Veli, yüzmede çok iyi bir arkadaşımız. Büyük gün geldiğinde yüzme gözlüklerini takıp diğer 300 milyon arkadaşıyla birlikte yola çıkıyor ve amacına ulaşan o oluyor. Dolayısıyla kitlesel eğitim sistemine de gönderme var: Herkesin beklediği -akademik- konularda iyi olmayabilirsin ama bu, hayatta başarılı olmayacağın anlamına gelmez!

Kuraldışı Çocuk, kitabı “Küçük bir spermin BÜYÜK serüveni” olarak çevirmiş ama bence haksızlık etmiş. Orijinalindeki gibi “Küçük bir spermin BÜYÜK hikâyesi” olarak çevrilmesi bence daha hakkaniyetli olurdu, çünkü kitap Veli’nin sadece yüzme yarışını değil, ondan sonra da devam eden bir hikâyeyi anlatıyor. Veli’nin ortadan kaybolmasının ardından ortaya çıkan Deniz adlı bir kız çocuğu büyüyüp okula gitmeye başladığında Deniz’in matematikte çok iyi olmadığını ama yüzmede çok iyi olduğunu anlıyoruz. Peki Veli nereye gitti? Bu sorunun cevabını okura bırakıyor Allan.

Çocuklarla zor konuları konuşmakla ilgili genelde “Sorduğu kadarını anlatın” derler ya hani… Bu kitap tam da öyle yapıyor. Bilgiyi tam tadında ortaya koyuyor, daha fazlası için meraklı bıdıkların sorularına alan açanken, kitaptaki bilgi kadarıyla yetinecek bıdıkları da tatmin ediyor.

Kitapla ilgili bir başka ilginç nokta da kitabın Rod Stewart’a ithaf edilmiş olması. İnternette bulduğum bir röportajında yazar Allan, “Hayatta olsun ya da olmasın, tanışmak istediğiniz iki kişi kim?” sorusunun yanıtlarından birini “Rod Stewart” olarak vermiş. Evet, şu bizim Rod Stewart. (Merak ediyorsanız, diğeri İsa Peygamber’miş.)

Kuraldışı Çocuk, üç Blogcu Anne okuruna bu kitabı hediye edecek. Yapmanız gereken hafta sonuna kadar bu yazının altına yorum bırakmak. Kazanan üç kişiyi Random.org ile belirleyecek ve yine bu yazının altında açıkladıktan sonra kendileriyle iletişime geçeceğim. Dolayıyla önümüzdeki hafta başı itibarıyla benden haber almadıysanız kitap size çıkmadı.

Yayıncısı kitabın yaş aralığını 5-10 yaş olarak etiketlemiş. Bizim evdeki, her şeyi masum bir merakla karşılayan 8 yaş da, yaşı gereği seks konusunu “iğrenç!” bulup okulda cinsellik semineri olduğunda okula gitmemeye çalışan 11 yaş da kitabı oldukça eğlenceli buldu.

Ama bence bu kitap en çok bana iyi geldi. “Anne, bebekler nasıl olur?” diye sorduklarında gözlerimi kaçırıp “Git Veli’yi oku” diyeceğim artık…

Şaka şaka!

263 yorum

 1. Veli içimizde demek istedim 😉 kitabı da istedim

 2. Hadi bakalım o zaman bizim evdeki meraklıya nasip olacak mı ? 🙂

 3. 7 yaşında ki oğluma bunu nasıl anlatacağımi dusunuyorum bende

 4. Cok güzel bir kitap:)) Raflarda hiç görmemiştim bayıldım:))

 5. 11 yaş bir kız çocuğu için belki gelip bizi bulur.. 🙂

 6. 8 ve 11 yaşında iki kızımın da ilgisini çekeceğini düşünüyorum ikisi de yüzücü ? Ben de okumak için sabırsızlanıyorum ?

 7. Ergenlik dönemimde, sürekli kambur durmaya çalışırdım. (memelerim belli olmasın diye) Şimdi çocuklarımıza saçma kaçamak cevap vermek yerine, eğlenerek anlatmak ne güzel olur. ?

 8. Annem sag olsun 18 yaşından önce cocuk olamayacağını soylemisti 🙂 10 yasinda olayin oyle olmadigini ogredigimde yasadigim kandirilmislik hissini hala hatirlarim.

 9. Veli çok tatlısın, benim olmalısın ?

 10. Mihrican ozbalaban

  Kullanılan dil ve çizimler de harika olmuş, keşke benim ve kızımın olsa?

 11. 5 yaş erken mi acaba?

 12. Yine güzel bir kitap paylaşımı, teşekkürler bizi güzel olana yönlendirdiğiniz için.

 13. Almadan önce şansımı deneyeyim 🙂 mutlu günler 🙂

 14. Sayenizde bir psikolog olarak ailelere önerebileceğim bir kitabım oldu:) tıpkı sizin çocuklarınıza ” Git Veli’yi oku” diyeceğiniz gibi ben de ailelere “Veli’yi okuyabilirsiniz” diyeceğim. Teşekkürler 🙂

 15. Kızımla aramızda tam da bu sorular dönüp duruyorken inşallah şans bizimle olur 🙂

 16. Bizim evdeki miniklerin şansına artık?

 17. Ben kendim icin istiyorum kitabi , olmaz mi????

 18. Ne de güzel bir konuya değinmiş kitap.. keşke benim olsa☺

 19. Seviyorum sizi???

 20. Istiyorum istiyorum istiyorum..

 21. Veliyle benim oglanlar da tanissin istiyorum ?

 22. Merhaba, merakla okumayı bekliyorum…

 23. PINAR LEBLEBİCİ

  İnşallah benim şansıma bir tanesi de benim olur:)
  @bykinay

 24. 5 ve 8 yaşındaki miniklerim için süper bir seçenek?

 25. İçimizdeki ali’yi veli’yi anlatmak için şart ? hadi bakalım sansımızı deniyelim ??

 26. Bayıldım, tam aradığım kitap. Haydi rastgele 🙂

 27. Gercekten ilginc bir kitaba benziyor. Heyecanla bekliyoruz sonuclari… ha olmadi alinacaklar listemize ekliyoruz hemen!

 28. Arzu Topçu Ataş

  Oğlum onun Allah’ın kucağından aldğımızı dusunuyor halbuki boyle bir konusma gecmedi ya da bizim olmadigimiz bir ortamda gecmis olabilir bilmiyorum ? Neyse biz de hic bozmadık ama simdi Allahin kucagindaki en guzel bebek benmiydim diye sormaya basladı ? sanırım artık bu kitaba ihtiyacımiz var ?‍♀️

  • Arzu Topçu Ataş

   Şunu da belirtmek isterim; çocukken bende bu soruları soruyor ve hiç kimseden mantikli bir cevap alamiyordum neyse bir gun ablam gel ben sana anlatayım dedi ; bak simdi annem bir gun cok susamıs bakmis masanin uzerinde bir bardak su almis icmis onu ama bu suyun icinde mikrop varmis ve sonra sen olmuşsun ? tabi o mikrobun ben oldugumu anladigim icin sac saca bas basa bir kavga ile sonuclanmis ancak yine de cevabimi alamamistim ?

 29. Oğlumun bu tarz sorularina maruz kalmadan simdiden alip koysam iyi olacak

 30. Gözde Evran Kayacılar

  Ayy bir de bu var değil mi daha 2 yaşında demeye kalmadan yüzüme vura vura geliyor hayatın gerçekleri…

 31. Hem evdeki miniğimin hem okuldaki miniklerimin sorularını cevaplamış olacağım

 32. Tüm Veli’ler adına kitabın benim olmasını istiyorum! 🙂 Sevgiler.

 33. İstiyorum ?

 34. Sansli isek bu kitap bizim ? Oğlum ve kızım için …

 35. Selam , oğlumun tamda aradığı cevaplar? umarım bize cıkar cıkmasada tavsiyenıze uyar alırız ??

 36. Biz de isteriz?

 37. Bizim evdeki 8 yaşa gelsin o zaman 🙂

 38. Başak Okcuoğlu

  Şansımıza inşallah bize çıkar 🙂

 39. neden bizim olmasın?:)

 40. Çok güzel bir iş çıkarmışlar. Yayınevi adının hakkını vermiş 🙂 alacaklarım listesine girdi bile. Bilgi için teşekkürler.

 41. Ilgimi çekti?

 42. Evlenince cocuk oluyor diyenlerdenim:)

 43. 5 yasindaku Kızım sürekli soruyor ben nasıl karnina geldim ve ben hala cevaplayamadim:(

 44. Ben de istiyorum bu kitaptan?

 45. 5 yaşındaki oğlumun soruları için Veli bize de yardım edebilir bence ?

 46. Anaokulu ve ilkokulda calisan bir psikolojok danisman olarak celiliste cikmasa da mutlaka edineceğim bir kitap teşekkürler ?

 47. Git Veliyi oku! Süper ?

 48. Veli, bizim eve gelsene 🙂

 49. Bakalım hangi şanslının olacak ❤️

 50. Yaman'ın Annesi

  Bize gelsin bu kitap bu aralar ihtiyacımız var.

 51. Çok güzel bir kitap lütfen ben olayım 3 kişiden biri?

 52. Çok iyiymiş ^_^

 53. oğlum için henüz erken olsa da önce kendim için isterim bu kitabı:)

 54. Yasemin Onursoy

  Harika bir kitap ? Muhakkak oğlumun kitaplığına girmeli…

 55. çok güldüm harika bir kitap ? yeğenim daha geçen hafta sormuştu bu soruyu bana. Veliyi bilseydim derdim git anan alsın da oku öğren diye ?

 56. Çok güzel bir kitap, onu istiyorum ?

 57. ?‍?‍?‍??‍?‍?‍? Kardeşim ve bana gerekli bir kitap ?

 58. Veli’yi merak ettik bizde ?

 59. 8 yaşındaki kızım için bize gelsin Velicik ?

 60. Birkaç sene sonra lazım olabilir.

 61. Nurdan Atsüren

  6 yaşındaki meraklı kızımın sorularını düşündükçe kitap en çok bana iyi gelecek gibi??

 62. Sultan mutlucan

  En büyüğü 8 yaşında dört çocuğum var. En acilinden bize gerekli

 63. Veli’nin nereye gittiğini anlatalım o halde 🙂 harikaymış bu kitap

 64. sevgili elif, paylaştığınız örnek sayfalardan nasılda kurtarıcı olduğu belli.. listemdeki alınması gereken kitaplar içinde yerini aldı 🙂 ayrıca küçükken bu konuda ne düşündüğümü hatırladım 🙂 🙂 ben annemle babamın sadece 2 kez seviştiğini düşünürdüm, çünkü biz 2 kardeşiz 🙂 🙂 🙂

 65. Şu aralar kendinin nasıl olduğunu merak eden bir cem için çok iyi olur…?

 66. Paylaşımlarınızı çok yararlı buluyorum, benim de henü 11aylık bir oğlum var ve ara sıra aklıma geliyor büyüyünce cinselliği nasıl anlatacağız diye… bu kitap iyi bir başlangıç olacaktır diye düşünüyorum, sevgiler

 67. cok guzel kitap

 68. Evet..
  Veli..
  Benim ve kızım Derin’in olmali.. 🙂

 69. İnsan en doğru cevabı vermek istiyo karşındaki çocuk olunca.. kocaman dünyası olunca?? Sevgiler

 70. Muhteşem . 7 yaşındaki kızıma anlatmaya başladığımda utanıyor.

 71. aradığım kitap bu işte ben de git veliyi oku demek istiyorum 🙂

 72. 2 oğlum ve ben bu kitaba talibiz.

 73. Evdeki 5 yasindaki minik sorulara baslamisken bu kitap cok iyi gelecek 🙂

 74. Çok güzel bir kitaba benziyor. Bana çıkmazsa da alacağım kesin! ?

 75. Çok beğendim bu kitabı bayıldım..benim olabilir mii??

 76. Şansımı deniyorum bakalım:)

 77. Bizim kızlara verecek cevap bulamıyorum. Çıksın tabi bana ?ama çıkmazsa edineceğim hemen bir tane…?

 78. Ebeveynliğin en zorlu karşılaştığı sorular içinde bir numara bence bu soru. Ve cevabın kitaptaki yorumunu çok merak ediyorum. Kızımla keyifle paylaşabileceğim bir kitap olmasını diliyorum.

 79. Cinsellik konusunu çok espirili bir dille anlatan bir kitap 🙂 herkesin zor anlarda kurtarıcı olması adına kitaplığında olmalı 🙂

 80. Merhaba,
  Ben de alacağım mutlaka 🙂

 81. Ben de istiyorum ?

 82. Şansımi denemek istiyorum ?

 83. Ne guzel??
  Bize gelsin?

 84. Ben de istiyorum

 85. Fatma Altındal

  supermis oglum kucuk henuz ama buyunce cok isimize yarar ?

 86. Belki bana çıkar 🙂

 87. Şahane kitapmış gerçekten, çok yaratıcı ve öğretici olmuş, emeklerine sağlık herkesin 🙂

 88. Nükhet Esetekin

  Veli, bizim evdeki 6.5 yaşın kitaplığına ulaşmak için yola çıkmış olabilir mi?? ?
  Tam da şu günler öpüşme gördüğünde ‘iiiiiii’ diye yorumlayan 6.5 yaşın ne zaman soracak diye beklediğim günler. ?

 89. Ne kadar da kurtarıcı bir kitap olmuş böyle 🙂

 90. İkizlerimin şansına belki bize çıkar. 🙂

 91. Özgül Yılmaz Demirtaş

  Bayıldım bu kitaba kızlarımın sorularının cevabı olacak.Lütfen bana çık olur mu?

 92. Cinsellik konusunda bolca tabuyla büyümüş bir dönem insanı olarak çocuğumu tabusuz yetiştirmek istiyorum ve bu kitabı da bir araç olarak istiyorum. Çıkmasa da satın alaınacaklar listesinde ✌?

 93. Hergün maruz kaldığım sorular… Üstelik benimkiler ikiz. Çifte soru yağmuru. Lütfen şans bu kez gülsün:)

 94. Oglum bama sordugunda bende git veliyi oku demek istiyorum 😉

 95. Şansımı deneyeyim ? Olmazsa alırım zaten ?

 96. kitap tam da zamanında yardıma yetişti:)

 97. Kitabı istiyorummmm?

 98. Benim gibi meraklı olursa işim var demektir. Açıp böyle kitaplar okumak en mantıklısı☺️

 99. Oğlum henüz iki yaşında. Ama benim 10 yaşında bir erkek kardeşim var. Onun 30 yaşındaki büyük ablası değil üçüncü ebeveyniyim. Ve bu kitabı onun için çok istiyorum.

 100. Şeyda Karakoca

  Çocuğun ilk arkadaşı kitap olmalı bence! Ve bu kitap çok sağlam bir arkadaşa benziyor???

 101. Leylek leylek havadaaa yumurtası tavadaaa. ?
  hadi bu kitaptan 1 adedi benim olsun olsun ???

 102. kitabı çok merak ettim ,okumayı isteriz:)

 103. Şimdiki çocuklar çok şanslı.Ne güzel kitaplar var…

 104. Ayşegül Aydın Işıktekin

  Çok güzel bir kitaba benziyor. Teşekkürler bu tanıtım için

 105. 10 yaşında ki oğlum ve 4 yaşındaki kızım için harika bir anlatım olduğunu düşünüyorum.Emeğinize sağlık ?

 106. Ayy cok sevdim soruyu duydugum zaman ne cevap verecegimi daha simdiden dusunuyorum kara kara cok sevinirim bizim olursa

 107. Bu kitabı alınacaklar listeme eklemiştim, eğer bize çıkarsa süper olur:) çıkmazsa da sepete eklerim artık.

 108. yaaa harikaymış… 5 yaşımdaki oğlumda babasıyla 2 kez evlendiğimizi düşünüyor! 2 kardeş oldukları için 😀 bizim de bu olayı anlatma vaktimiz gelmişti. Bu kitap çok iyi bir yardımcı olacak bize

 109. Konu çok güzel. Merak ettim. İnşallah bana çıkar ❤️

 110. Harika bir kitap gerçekten ☺meraklı miniklere çok iyi gelecek

 111. Cevabı zor soru karşısında en güzel cevap olmuş bu kitap??

 112. cok guzel bir kitapmis. gercekten siradisi ? cikarsa guzel olur, cikmazsa ara dur ?

 113. Ahh evren bana mesaj gönderiyor:) 2 gündür “anne ben karnına nasıl geldim” sorusuna ne cevaplar verdim neler dedim:) keşke önceden bilgim olsaydı da okusaydım 5 yaşındaki kızıma ,neyse geç kalmış sayılmam hadi evren kitabı karşıma çıkarttın şimdi elime ulaşmasında da yardımın dokunsun:)

  teşekkürler Blogcuanne:)

 114. Güzelmiş…

 115. oğlum küçük ama ilerisi için lazım olacak mutlaka. ben de kitaptan istiyorum

 116. Şu aralar tam da bu soruları soran oğlum için bizim olursa şahane olur.

 117. Sayenizde haberdar oldum bu kitaptan, bana çıkmazsa da alacağım

 118. Oğlum için, kendim için, çevremdeki ufaklıklar için pek keyifli olacağı kanaatindeyim.

 119. Benim 11 yaş için de iyi olur bu kitap.??

 120. çoook meraklı bir kızım var:)))

 121. Şahane, tam da şu sıralar kardeşinin doğacağını öğrenip sorgulamaya başlayan 7 yaşındaki kızıma ne yanıt vereceğimi düşünürken sanıyorum bu kitap kurtarıcı olacak ? ben de aptal yerine konularak büyüyenlerden olduğumdan bunu dürüstçe ama anlayabileceği gibi anlatmak gayet önemli diye düşünüyorum. Sizin için küçük ama bizim için büyük bir adım olacak ?

  Çok teşekkür ederim..

 122. Biz de talibiz??‍♀️

 123. Fetiye Aydın Demirci

  Belki bize cıkar belli mi olur?

 124. Mülkiye akkar ardak

  8 yaşındaki oğlum için bu kitabı okumalıyım

 125. Tam soru soran çocuğuma göre 🙂

 126. Ne güzel bir kitap haberi bu . Hem öğrencilerime hem kızıma okumak icin alacağım 🙂 özellikle okulda cinsellik konusunda ve cinsel eğitim verdiğimizde okuyacak kaynak bulmakta o kadar çok sıkıntı cekiyoruz ki ? Tebrik ederim kuraldisi cocuk ??????

 127. Ahaha cok sevdim ben bu kitabı 🙂

 128. Kardeş beklediğimiz 5 yaşındaki kızımın şansına ve merakına…

 129. tabi ki istiyorum bu kitabı, istemez olur uyum hiç?.. kuraldışı yayıncılık kişisel gelişim kitaplarıyla da beğendiğim ve takip ettiğim bir yayınevi. şimdiden teşekkürler…

 130. Süperrrr??????

 131. Kızlarımın şansına.

 132. Hadi bakalım veli bize gelir inşallah

 133. Yine tam zamanında tavsiye ettiğiniz bir kitap

 134. Bu aralar tam da ihtiyacım olan.10 gün sonra 6 yaşında olucak ve bu konuda çok meraklı oğluma gelsin inşallah ?

 135. Herkesin bilgilenmesi ve dogru aktarimlarda bulunması gereken mühim bir konu. Haydi hayırlısı umarim bize de çıkar.

 136. Oğullarım için bize çıkarsa çook iyi olur

 137. Haydi bakalım bize çıkar inşallah

 138. Ezber bozan kitapları pek severiz?bizim olsun isteriz

 139. Ben de kızlarımdan bu soru geldiğinde ne cevap vereceğimi düşünüyordum. Teşekkürler.

 140. Sevgiler..Elif

 141. Kitaba talibim efendim 🙂

 142. Bence her annenin okuması gereken bir kitap gibi..

 143. Berna Bicer Basan

  Ilk defa goruyorum. Cok guzel…

 144. Çok merak ettim 🙂

 145. Paylaşımınız için teşekkürler?

 146. Sueyda akman can

  Kesin alirim ben bu kitabı cikmazsa bile, ekledim listeye

 147. Sevcan Şimşek (denizkuzusu)

  Denizimin şansına ?

 148. Öznur zorlu külçe

  Benim kızım için de iyi bir kitap?

 149. Ah bu tedirgin eden sorular ?Neyse ki böyle kitaplar rahatlatıyor insanı

 150. Eğitimci olarak ilgilendiğim bir diğer kısmı da “herkes her alanda başarılı olmak zorunda değil. ” ana fikrini metne çok iyi yedirmesi. Ben de talibim;)

 151. Evet bu soru geldiğinde “nasıl cevaplarım “ diye düşünüyorken iyi bir tavsiye kitap????5 yaşındaki kızıma gelsin istiyorum

 152. Hem bir “Veli” hem de üç “Veli” taşıyıcısı olarak ben de okumaliyim 🙂

 153. Veli Nereye mi Gitti? Tabii ki Deniz olmaya 🙂 Ege ve Defne’nin şanslarına…Sevgiler…Matematikte hiçte iyi olmayan bir anne 🙂

 154. Veli nereye mi gitti? Tabii ki Deniz olmaya 🙂 …Ege ve Defne’nin şanslarına…Matematikte hiçte iyi olmayan bir anne 🙂 Sevgiler…

 155. Bana çıksın bana bana?

 156. Gizem Yıldırım

  Bu haftasonu Leylekler animasyon filmi izledikten sonra çılgın sorular gelmeye başladı:) Bizde şansımızı deneyelim bakalım

 157. çok güzel düşünülmüş umarım bize çıkar:)

 158. İnşallah bu sefer bize çıkar 🙂

 159. Ne kadar güzel kolay bir anlatım olmuş. İnsan bazen çocukların sorusu karşısında kalakalıyor ? .. bu çok güzel bir yardımcı umarım bana çıkar arşivimde yer almasını çok isterim.

 160. …yine ben, yine bir kitap hediyenizin altına yorum bırakıyorum. Umarım bu sefer olur 🙂

 161. Çok güzel bir paylaşım, çok teşekkürler. Bizim olur umarım?

 162. O malum sorulardan kim kaçabilmiş ki ben kaçayım? Paylaşım için teşekkürler.

 163. Veli bizim eve gelir misin? ???

 164. Kütüphanede olması şart. Sizden haber çıkmazsa, hemen gidip almalı!

 165. Benim canavarlar büyümeden edinmem gereken kitap 🙂

 166. merak ediyorum, ben de istiyorum ?

 167. Harika bir kitap?

 168. Ayşegül Korucu

  Çok güzel.. gelecekte ihtiyacımız olacak?

 169. Bu kitap şuan bu soruların cevabını merak eden kızım için harika olacak?

 170. Tam da evdeki minik ben nasil olsum derken, ben de soruya en dogru cevabi verecek kitabi ararken. Belki biz de sizin araciliginizla bulacagizdir cevabini?

 171. Pınar Karabay Özdemir

  Merak ettim kitabı doğrusu. Ama biz ebeveynlerin işine yarayacağı ve çocuklarında seveceği ortada gibi?

 172. Güzel paylaşımınız için çok teşekkürler ?

 173. Umarım bize gelirsin Veli:))

 174. Kitap çok güzele benziyor, tavsiyeniz için teşekkürler, ayrıca bana çıkması umuduyla 🙂

 175. Henüz böyle sorular almıyorum ama aldığımda başvurabileceğim bir kitabın olması iyi fikir ?

 176. Hadi bu kez bana çıksın ??

 177. Okusam ne iyi olur

 178. Tam da şimdi zamanıyken benim olsun ☺️

 179. Oğlum henüz 4 yaşında fakat Onun için hazırladığım kucuk kütüphanemizde bu kitabın da olmasını cooook isterim?veli belki bizim şansımız olur?

 180. Biz de talibiz ?

 181. Bu kitabı çok istedm

 182. Cekilislerden simdiye kadar hic bir sey kazanamamis biri olarak bu sefer umitliyim 🙂 kitabi dacok merak ettim

 183. Tam da hamileyken ve yakında oğlumun bu kardeş nerden geldi soruları başlayacakken bu kitap iyi gelirdi ☺️

 184. Güzel bi kitaba benziyor…

 185. Hatice Celik aslanyurek

  Harika bir kitap oldugunu dusunuyorum. Hem ezberbozan niteliginde de……

 186. Bu güzel kitabı bizde istiyoruz.

 187. Her çocuğun velisinin elinde bulunması gereken bir kitap 🙂 bir veli olarak ben de isterim

 188. Boyle bir kitabin varligini bilseydim, 2 gun once oglum sordugunda gel sana bi hikaye okuyayim derdim “zurnanin zirt dedigi yere ne cabuk geldik!” Diye saskin kalacagima 🙂 kendime bol sans o zaman :))

 189. 2 yaşında olan oğlumun zamanı gelince soracağı anne ben nasıl oldum sorusu ve en mantıklı cevabı bulabilme arayışı beni şimdiden sarmışken bu kitap arayışıma cevap olucaktır. Hazırlayanların emeğine sağlık

 190. Ne guzel cocuklara ozgu aciklamali bir kitap olmus resimleride gayet basarili ?

 191. Ben cinselliğe dair soruları birbirine soran ve yanıtlarını birbirinden alan samimi bir arkadaş grubuna ve maalesef cinselliğin c sini dahi konuşamadığım gizli muhafazakâr ama aydın? bir aileye sahiptim. Umarım kızım ile ilişkim annemle olankine göre birkaç adım öteye gidecek böyle yayınlar sayesinde.. Geleceğe yatırım olarak katılıyorum bu çekilişe..

 192. Benim olsun sacmalamaktan kurtulayim ???

 193. 4 yaşında ki kızımın “ben nasıl oldum” sorusuna mantıklı cevaplar aramaya başladığım şu günlerde “Veli” bana çok yardımcı olacağa benziyor ????

 194. Harika bir kitap önerisi! Nasıl da güzel zamanlamanız oluyor bazen; tam da ben ararken, tam da bugün “çocuklarda cinsellik” adlı semineri dinlemişken ve nasıl bir kitap bulsam da bu konuyu çocuğuma daha rahat açıklayabilsem derken.. Çook teşekkürler… ??

 195. sevda doğruyusever

  kesinlikle işimizi kolaylaştıracak bir kitap☺ lütfen bizim olsssuuuuunnnn?

 196. Yazı için teşekkürler. Kitaba talip olayım.

 197. Ne güzel bir kitap..Keşke bizim olsa..Merak ettim doğrusu..

 198. Kitabi cojkta güzel bir yazıyla anlamışsınız. Bana cikmasa da alıp okumayı ve okutmayı çok isterim.

 199. Kübra demiryürek

  Çok güzel bir kitaba benziyor şansımızı deneyelim

 200. Edim Tuğçe Sudaş

  O kadar guzel bir zamana denk geldi ki anlatamam size. 4 yasindaki oglum Çinar ve ayni yastaki yegenim Ozan (ki neredeyse her aksam okuldan yatincaya kadar birlikteler) icin bicilmis kaftan. Umarim bize cikar da, bu kitabi okuruz kucuk meraklilara 🙂 .

 201. İşimizi kolaylaştıracak güzel bir kitap

 202. Veliii???

 203. Evet evet bu sefer bize çıkacak.

 204. Ben de istiyorum bu kitaptan❤️

 205. Bu sorularla muhatap olmadan okusam iyi olacak ?

 206. Yine harika bir paylaşım, teşekkürlerler
  ?

 207. Ben de şansımı denemek istedim 🙂

 208. Evrim Babayigit

  İki çocuk annesiyim, yani kitaptan minimum iki kez faydalanılacak ☺

 209. Bizim olmasini cok isterim

 210. Tamda bugün oğlumun sorduğu soru Allah’ım Allah’ım kala kaldım hiç hazırlıklı değildim ne söylesem diye kıvrandım resmen en iyisi konuyu değiştirmek oldu..

 211. Keşke bize çıksa ?

 212. Ne de guzel yazmissiniz ?

 213. Kitaptan hiç haberdar değildim. Merakla bekliyorum 🙂

 214. Çok merak ettim bu kitabı
  Varlığından haberdar ettiniz sağolasınız

 215. Hadi bakalım veli bize gelecek mi

 216. çok tatlı bir anlatım olmuş:) Teşekkürler bu güzel kitaptan haberdar ettiğiniz için bizi Elif Hanım:)

 217. Neslihan Turhan

  Gercekten destekleyici bir kitap gibi gorunuyor. Merakla bekliyorum

 218. Harika bir öneri, çok teşekkürler ☺️

 219. acıkcası pek umudum yok cıkacagından ama sansımı denemek ıstedım.

 220. Günaydın, yayınevini ve bu kitabı bizlere kazandırdığınız için teşekkürler…Şansım bol olsun:)

 221. Seneye bu kitaba çok ihtiyacım olacak sanırım 🙂

 222. Bece bu sefer bana çıkmalı:)

 223. Oğlum için siparişi verdim bile ama bu da yeğenime hediye olur zararı yok 🙂 sevgiler..

 224. Bu devrin Veli ve Denizleri cok sansli , tabii anne babalari da 🙂

 225. Torunum büyük bir merakla soruyor. Bizim için de yararlı olur 🙂

 226. 9 Yaşındaki oğlum ve büyüyecek kızım için talip olayım ben de 🙂 Çekilişte çıkmazsa sipariş verilecekler arasında…

 227. Sansimi denemek istiyorum olmasada kitabi kesin alacagim ? önce yigenlerime sonra kendi yafruma ?

 228. İnşallah şanslı kişi ben olurum:)

 229. Bu kitaptan istiyorum.

 230. Güzel kitapmış gerçekten!

 231. Çocuklarım için…

 232. Hem 6 yaş hem 10 yaş için ilgi çekici bir kitap olacağına eminim
  Umarım bize çıkar ❤️

 233. Harika bir kitap, bana çıkarsa güzel okur çıkmazsa hemen alınır 🙂

 234. 3,5 yaşında, anneben senin karnındaydım önce neredeydim diyen bebeye iyi bir açıklama getirebilir 🙂

 235. Sorular artmadan elimizde böyle güzel bir kitabın bulunması iyi olacak

 236. Oğlum henüz 1 yaşında ama simdiden bu kitabi edinmek istiyorum. Önce ben icsellestireyim :))
  Gorseller ve kurgu harika görünüyor. Geleceğimiz için bu tarz konulari çocuklarımızla ozumsememiz gerekiyor. umarim yavrularımıza ışık tutabilir.

 237. Bence 6 yasındaki yegenim icin harika bir kitap:)

 238. Belki benim oğluma da bu kitap nasip olur.

 239. Sorular başladı bizdede.Kara kara düşünüyorum nasil cevaplayacağımı.

 240. deniz matematikte kötü ha 🙂 sonu ne güzel bağlanmış öyle..

 241. ben de okumak istiyorum 🙂

 242. Harikaa 3 cocuklu bir anne olarak bayagi isime yarar sanirim ?

 243. ben de isterim 🙂

 244. Umarım bizim olur 🙂

 245. Merak ediyorum?

 246. Çok güzel bir paylaşım

 247. Sevgiler ?

 248. Güzel düşünülmüş

 249. Nimet yavuz bakşi

  Veli bir şampiyon✌️✌️

 250. özlem fatma özdemir

  Bu konuyla ilgili bir baska raflarda yerini alması gerken kitap önerim olacaktı : “Ben nasil oldum?”. Bircok ebeveyn ve durumda ise yaradığına tanık oldum. Kitabın ayrıntısı icin link incelenebilir:http://www.birdolapkitap.com/2011/01/31/anneee-ben-nasil-oldum/

 251. veli çınarın kütüphanesine gitti 🙂

 252. Güzel ve faydalanabileceğim bir kitaba benziyor

 253. ayşegül yetiş

  Kitap çok güzel görünüyor. Umarım bana da güler şans bu kez…

 254. Sadece kızımla değil,öğrencilerimlede paylaşabilirim.. Finger cross ???

 255. Merhaba eğerki kazanan olursam evdeki 5 yaş iki 2 meraklıdan sonra çalıştığım kütüphaneye gelen diğer meraklı afacanlara da hediye gelmiş olacak kitap. Umarım bana çıkar ?

 256. 8yaşında erkek cocuguna sahip bi anne daha ne isterki? hele arkadan gelen 2.5 yaşındaki kizo varsa?
  Tabi birde anne-baba ayriligi yasayan,babasiyla sık görusemeyen gorüşünce “ben anlatamam”diyen babanin görevini eşim yani dayi devraldi.günlerdir 12 yaşindaki erkek cocuguna ergenligi-cinselligi nasil anlaticaz onu düsünuyoruz??
  Ve 12 yaş yalti 5 cocuk var geriden gelen.baya bi elden ele gecicektir bizim ailede?

 257. Kendim icin istiyorum

 258. -Veli nereye gitti?
  -tirtildan oluşan kelebek gibi evrim geçirdi yavrum 🙂
  -evrim ne demek?
  -şurda duran evrim masa oyununu oynamaya ne dersin? :))
  (neyseki her soruya uygun cevabı veren akıllı insanlar var mesela nicholas allan ve mesela @evrimagaci)

 259. ozaman bol şans:)

 260. Çıkmazsa gider kendime bi tane alırım, her zaman yaptigim gibi (normalde hic cikmaz çünkü bana), ama bu çekilişe bi katılasım geldi:)

 261. Herkese gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim. Şu andan itibaren yeni yorum kabul etmiyorum.

  Çekilişi Random.org üzerinden yaptım. Veli; Emel, Büşra ve İlknur’a gitti 🙂 Kendileriyle iletişime geçtim.

  Yeni kitaplarla karşınızda olacağım, izlemeye devam edin!