5 Yorum

Koşun! Kitaplarımız Geldi!

Hayatımdaki birçok ilk gibi, “Kitap Kulübü” denilen şeyle de ilk kez anne olduktan sonra karşılaştım.

Deniz yeni doğmuştu, Amerika’dan Türkiye’ye dönüş yapmaya hazırlanıyorduk. O sıralar hem benim algılarım açıldığından, hem de Amerika’da yaşayan hemen her faninin kayıtlı olduğu “telemarketing” sistemi benim artık bir anne olduğumu öğrendiğinden, karşıma sürekli annelik/ebeveynlikle ilgili şeyler çıkıyor, posta kutuma bir sürü broşür geliyordu.

Adını şimdi hatırlamadığım kitap kulübüne ait broşür de bunlardan biriydi. Şimdi ne kadara hatırlamıyorum ama oldukça avantajlı bir “giriş” fiyatına, kulübe üye olmaya davet etmişti beni. 6 (mıydı? Yoksa 8 mi??) adet Dr. Seuss kitabının yanı sıra, bir de Dr. Seuss çantası hediye ediyorlardı ve itiraf ediyorum o zamanlar çocuk kitaplarıyla çocukluğunda vedalaşmış olan benim için o çanta, en az kitaplar kadar cazipti.

Ve ben kayıt oldum o kitap kulübüne… Aylık -şimdi hatırlamadığım bir miktara, şimdi hatırlamadığım sayıda- kitaplar göndereceklerdi bana ve bu -çocuk kitaplarının neresinden başlaması gerektiğini bilemeyen benim için- harika bir başlangıçtı.

Sonrasında biz Türkiye’ye taşındık ve ben o kitap kulübüne devam edemedim. Ancak o kitap kulübüyle olan tanışıklığımdır beni bugün çocuk kitapları denizinde yüzen bir ebeveyn haline getiren… Deniz’e okuduğum ilk kitap –Are You My Mother– o kitap kulübünden edindiklerimdendi. (Henüz taze bir anne olarak elbette “Şapkadaki Kedi”yi değil de anneli bebeli bir kitabı tercih edecektim!)

O kitabı elime aldığımda, sonrasında nasıl evrileceğimi bilmiyordum.

O zamanlar hayalim -çocuk kitaplarıyla tanışan ve You’ve Got Mail filmini seyretmiş olan- hemen her kadın gibi, kendi çocuk kitapçımı açmaktı. Bu bir hayal olarak kaldı. Ancak ben, kitabı -hele de çocuk kitabını- işi haline getiren herkese hayran kaldım ve takdir ettim.

Özlem Onur Kurtuluş da bu girişimcilerden biri…

Özlem’in girişimcilik hikâyesi de -bu blogda bahsi geçen birçok başka girişimci gibi- kurumsal hayattan evrilmiş… Endüstri mühendisliği okuduktan sonra yıllarca yerli ve yabancı kurumsal firmalarda çalışmış Özlem. Kurumsaldan ayrıldıktan sonra, Ekim 2017’de KitaplarımGeldi’yi hayata geçirmiş. Biz tanıştığımızda henüz yeni başlamıştı ve heyecanı gözlerinden okunuyordu. Aylar sonra tekrar buluştuğumuzda, gözlerindeki heyecan hiç sönmemiş, tam tersi artmıştı çünkü kitap işi böyle bir şey…

KitaplarımGeldi.com, çocuk kitapları özelinde kurulan bir abonelik sitesi. 0 yaştan 4. sınıfa kadar çocuklar için hazırlanan paketler halindeki kitaplar her ay abonelerine ulaştırılıyor. Kitapları Özlem tek tek okuyup inceleyerek, güvenilir yayınevlerinin önerilerini dikkate alarak, zaman zaman çocuk kitabı yazarlarını da işin içine katarak bir araya getiriyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda bir paketi çocuk edebiyatının en sevilen isimlerinden Tülin Kozikoğlu sadece seçmekle kalmamış, kendi kitaplarını isme özel olarak tek tek imzalamış.

Özlem seçtiği kitapları yaş gruplarına göre kategorize ederek her ay “En Sevilenler” ya da “En Güzel Yeniler” şeklinde gruplayarak abonelerine ulaştırıyor. “En Sevilenler”, adından da anlaşılacağı gibi o yaş grubuna ait en sevilen kitapları, “En Güzel Yeniler” ise o yaş grubunda son bir yıl içinde çıkan kitapları içeriyor. Böylelikle gönderilen paketlerin evdeki kitaplarla çakışma ihtimalini de en aza indirgemiş oluyor.

Örneğin bu ayki kitap seçkisinin içinden Derya’nın yaşına göre (1-3 yaş istemiştim) iki tane kalın kapaklı kitap çıktı. Her ikisi de bizde yoktu, pek iyi oldu. Biri, daha önce yeğenime aldığım ve Pötikare’nin çok beğendiğim Delikli Kitaplar serisinden Senin Sesin Hangisi, diğeri de Pearson’ın yeni kitaplarından, kuyruğunu arayan bir tilkinin hikayesi…

Mayıs ayında 1-3 yaş paketinden çıkan kitaplar

Derin için ise Mirket Nineler serisinin bir kitabı ile birlikte Dinozorlara Ne Oldu? isimli kitapla, daha önce bahsettiğim KVA Çocuk’un en sevdiğim kitaplarından Semih’in Öfkesi çıktı paketten. O gece hepsiyle birlikte uyumaya kalkıştığını söylememe bilmem gerek var mı?..

2-3. sınıf paketinden çıkan kitaplar

Kitaplarım Geldi’nin hitap ettiği üst yaş sınırı şimdilik 4. sınıf. Daha üst yaşlar için henüz talep olmadığını söylüyor Özlem. Aslında şöyle, örneğin Deniz şu an 6. sınıfta ve artık ne kitabı okuyacağına çok büyük ölçüde kendisi karar veriyor. Ergenlik gibi, kendi kararlarını kendileri vermekten büyük keyif aldıkları bir dönemde çocuklara onlar için seçilmiş kitaplar vermek çok isabetli bir atış olmayabiliyor. Deniz, kargodan kendisine kitap çıkmayınca biraz bozuldu ama sebebini açıklayınca tatmin oldu. Hem 12 yaşında çocuklar da resimli kitaplar okuyabilir!

KitaplarımGeldi’nin kitapları, bir çocuğa, bir de anneye ismen yazılmış mektuplarla geliyor. Anneye dönük olan mektup kitaplarla ilgili bilgi verirken, çocuğun mektubu ona hoş bir not düşmüş oluyor. Ki bu mektup işi, bizim evde en az kitapların kendisi kadar heyecan yarattı. Derin, kendi adına yazılan mektubu çok önemsedi, odasına asacakmış.

Kitaplarım Geldi bir “çocuk kitabı abonelik sitesi” olarak tanımlansa da ebeveynlik üzerine kitaplar da var. Aylık siparişinize eğer isterseniz bir de ebeveynlik kitabı ekleyebiliyorsunuz. Böylece ebeveynlerin de çocuk gelişimi üzerine güncel ve nitelikli kitapları takip edebilmesine fırsat veriyor Özlem.

KitaplarımGeldi.com’a abone olmak için şuradaki abonelik adımlarını tamamlıyorsunuz. Sonrasında aboneliğiniz başlıyor ve iptal etmediğiniz sürece devam ediyor. Aylık ücret her ay kredi kartınızdan çekiliyor ve kitaplarınız her ay adresinize gönderiliyor. Özlem, aboneliğin iptali kısmında kimseye sorun yaşatmadıklarını, ki zaten üye olan hemen herkesin aboneliğini devam ettirdiğini söylüyor. Çünkü kim, her ay kapısına kitap gelmesini istemez ki?

Özlem, kitap paketlerini hazırlarken kendisi gibi bir girişimci olan psikolog Ayben Ertem ile de işbirliği yapıyor ve paketlere, Aybino’nun, çocukların yaş gruplarına uygun olacak şekilde oyun kartlarından ekliyor.

Aybino Oyun Kartları

Kitap seçmek ve okumak, çok bireysel bir karar. Yetişkinler söz konusu olduğunda bile birinin sevdiği kitap diğerinin hoşuna gitmeyebilir, değil mi ki çocuklar için bu geçerli olmasın… Çocuk kitapları hakkında en çok aldığım sorulardan biri “Şu yaş grubuna uygun kitap önerileriniz neler?” Bu, o kadar kişiden kişiye değişebilen bir şey ki, tek bir formülü yok. Özlem de bu sebeple önerdiği kitapların yaş grupları için iki farklı seçenek sunuyor (1.-2. sınıf ve 2.-3. sınıf gibi). Ve tabii ki unutulmaması gereken en önemli nokta: Bir kitabın çocuğuna uygun olup olmadığına ebeveynin kendisi karar vermeli. Ne Özlem, ne ben, ne yazar, ne yayınevi, ne psikologlar, ne de öğretmenler. E-B-E-V-E-Y-N. Bu konudaki sorumluluğu herkes kendisi almalı.

Bir kitap kulübüne üye olmanın, çocuklarla kitapçıya gidip kitaplara bakmanın, onları karıştırmanın, aralarından seçerek karar vermenin yerine geçmeyeceği konusunda Özlem’le hemfikiriz. (Kütüphaneye gitmenin de yerine geçmeyeceği konusunda eminim hemfikir olurduk, ancak memlekette kütüphaneler çok az.) KitaplarımGeldi.com, ebeveynlerin, çocuklarını, yaşlarına uygun ve belirli bir niteliğin üzerindeki kitaplarla bir araya getirmelerini kolaylaştırıyor. Gerek büyükşehrin hızında nitelikli hizmet veren çocuk kitapçılarına kolaylıkla erişemeyen ebeveynlere, gerekse Anadolu’da yaşayan ve çocuklarının geri kalmamasını isteyen ebeveynlere ilaç gibi geliyor.

Kitaplarımızın geldiği ilk akşam Semih’in Öfkesi’ni birlikte okuduk. Çünkü yaşı 12’ye yaklaşan çocuklar da resimli kitap okuyabilir!

Özlem de, ben de KitaplarımGeldi’yi mümkün olduğunca fazla Blogcu Anne okuruyla bir araya getirmek istedik ve bunun için Özlem bir indirim kodu tanımladı. Mayıs ayı sonuna kadar abone olurken BLOGCUANNE kodunu kullanmanız halinde ilk paketinizde %25’lik bir indirim olacak. Sadece çocuğunuz için de düşünmeyin; çocuğunuzun bir arkadaşı için, yeğeniniz için, torununuz için de çok güzel bir hediye olur Kitaplarım Geldi aboneliği…

Özlem çok güzel bir iş yapıyor. Kendisi de kitap okuyan ve kitaplara değer veren bir okur ve ebeveyn olarak, çocuğuna küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynlere fayda sağlıyor. Kitaplarım Geldi birçok çocukla tanışsın, yolu çok açık olsun dilerim.

KitaplarımGeldi.com

Bu yazı, KitaplarimGeldi.com desteğiyle yayınlanmıştır ancak yazdıklarım kendi fikirlerimdir. Kitaplarım Geldi ile ilgili web sitesinden daha fazla bilgi alabilir ve oyunları inceleyebilir, Facebook ve Instagram sayfalarını takip ederek kitap örneklerini inceleyebilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

  1. kitaplarımgeldi.com için üyelik indirimi

  2. Cok faydali bir girisim olmus yapanin eline yuregine emegine saglik

  3. Merhaba, ilk başladığından bu yana takip ve taktir ettiğim bir girişim. Ciddi bir kütüphane okuyucusu, gönüllüsü ve kitap satın alan ebeveyn olarak ‘kitaplarımgeldi’ kullanıcısı değiliz, fakat özellikle Anadolu’da ve yoğun iş hayatının temposunda olan ebeveynler için ne derece önemli olduğunu biliyorum.

    Ben Ayvalık’ta yaşıyorum bir süredir. İstanbul kaçkınlarıyız. Buradaki Ilçe Halk Kütüphanesi gönüllüsü olarak kadınlar ve çocuklar için ayrı birer kitap kulübü kurduk. Bu sayede kütüphanenin bir yaşam alanı olarak farkındalığının artırılmasını ve kitap okuma kültürünün yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. Masal atölyeleri, ödev seansları, yazar buluşmaları, seminerler yapıyoruz düzenli olarak. Henüz yeniyiz ama epey yol katettik.

    Bunları yazmamın sebebi ise, okuma kültürü ile ilgili kaygı ve umutları olan herkesin yapabileceği bir şeyler olduğunu ve bahaneler üretmeden, sabırla bu konuyu dert ettiğinizde epey yol alınabileceğini, güzel şeyler olabileceğini göstermek. Ve kadınların ülke ve çocuklar için yapabileceklerinin sınırı olmadığına olan inancım elbette ?

  4. Blogdaki yeni yazının kitaplarla ilgili olduğunu okuyunca sebepsiz bir mutluluk sardı beni… Kitaplarla ilgili yazdığınız yazılara gösterilen “tavırlar” konusunda aldığınız kararla ilgili sizi çok haklı bulmuş ve fakat bir daha yazmayacak olmanıza çok üzülmüştüm… Evet bu yazı daha farklı ama yine de içinde kitap var! Teşekkür ederiz efendim…