32 Yorum

Bırak dağınık kalsın

Bu aralar en sık aldığım soruların başında “Tuvalet eğitimini yaptın mı? / Tuvalet terbiyesini ne zaman vereceksin?” geliyor.

Sosyal medyadan gelen bu soruları anlıyorum (çünkü damdan düşenin halinden damdan düşen anlar). Ancak eş dost tarafından sürekli sorulmasını anlamıyorum. Siz uğraşmayacaksınız ki, neden merak ediyorsunuz?

Doğan bile sordu Bodrum’a gidince: “Biz bu tuvalet işini ne zaman halledeceğiz?”  Bak BİZ diyor, kandırıkçı… Bu işin tamamen bende olduğunu ikimiz de biliyoruz, beni kandıramazsın bu tür takımmışçasına sözlerle!

Ben de 20 yıllık evlilik ve üç çocuğun ardından ulaştığım Nirvana mertebesinde bulduğum “Soruya soruyla cevap verme” taktiğimle şöyle dedim ona: “Bilmem, ne zaman verelim?”


Neyse, ne diyorduk? Heh, tuvalet eğitimi… “Tuvalet eğitimini ne zaman vereceksin?” sorularına toplu yanıtımdır. Vermeyeceğim. 

Hepimiz derin bir nefes alabiliriz.

Yani yapmasak olmaz mı yani cidden? Daha önce iki kez bu süreçten geçmiş bir insan yeterince çiş kaka temizlememiş midir sizce? Bence temizlemiştir.

Yemin ederim takatim yok. Nasıl olsa öğrenecek… Üç çocuğu olan bir arkadaşım üçüncüsünde hiç acele etmemişti, çocuk çişini kakasını herkes gibi tuvalete yapan bir insana dönüştü. Sıkıntı yok.

Belki de üçüncü çocuk sendromu bu…Hiiiiç acelem yok. Hazır da değilim üstelik. Ne demiştik hem?

“Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?” Yok işte gündüz uykusundan kuru uyanıyorsa, yok efendim pantolonunu indirebiliyorsa, ilgisi varsa, bıdı bıdıysa tuvalet eğitimine hazır demektir falan da filan.

Ama bir Allah’ın kulu kalkıp da “Acaba anne tuvalet eğitimine hazır mı?” diye sormaz.

Anne yerdeki çiş damlalarını takip ede ede su birikintilerine ulaşmak istiyor mu? Külottan öbek öbek kakaları sıyırmayı midesi kaldıracak mı? Bir şeyi 50 kere tekrarladığı yetmezmiş gibi dakika başı “çişin geldi mi” diye sormaya hevesli mi? Kimse merak etmez. Varsa yoksa “çocuk hazır mı?”

E çocuk hazır da ben değilim be güzel kardeşim. Ne olacak şimdi?

(Anneniz tuvalet eğitimine hazır mı?)

Bodrum’a ilk gittiğimizde yazlık yerde olmanın verdiği heyecanla -biraz da etraftaki merakı rahatlatmak için- bir girişeyim dedim. Sonra baktım bir saat içinde dört kere don yıkıyorum, dedim “Ben deli miyim, başka derdim mi yok? Uğraşmayacağım!”

Deli falan da değilim üstelik. Bakınız ebeveyn koçu Meghan Leahy, Washington Post’ta katıldığı bir söyleşide “Çocuğuma tuvalet eğitimini nasıl vermeliyim?” sorusunu nasıl yanıtlamış:

Çok basit: Vermemelisiniz.

Ebeveynlerin, çocukların bezde ısrarcı olması, çocuklarını doğru ödüllerle motive etmiyor olmalarından endişe etmeleri, çocukların lazımlığı/tuvaleti kullanmayı reddetmeleri ya da anaokuluna başlayacak yaştaki çocukların henüz hazır olmamaları konusundaki endişelerine dair şöyle demiş:

Tuvalet eğitimi bir kabustur ve bir çocuğu lazımlığa/tuvalete alıştırmak konusunda yaklaşık 400 soru sorulabilir.

Yanıt çok basit: Alıştırmayacaksınız.

Gerçekten.

Bir insanı tuvaleti kullanmaya, uyumaya ya da yemek yemeye zorlayamazsınız.

O yüzden, lütfen.

 1. Doktorunuz bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsa (çocuğunuzun tuvaleti kullanmasına engel olacak bir bağırsak problemi gibi) yardım alın.
 2. Bağırsakların çalışması için insanın rahat olması gerekir (bu yüzden seyahat halindeyken kabız oluruz). Küçük çocuklar genellikle en sevdikleri oyuncaklarıyla sessizce oynarken birden bir koltuğun arkasına saklanırlar ve ta-taaa! Son derece normal.
 3. Birine sürekli kakasının gelip gelmediğini sormak ve eğer-geldiyse-lütfen-tuvalete-oturmasını söylemek, bu rahatlığın tam tersine sebep olur. Açıkçası bu, insanı paranoyak yapar. Paranoya eşittir kabızlık.
 4. Çocuklara dayattığımız bu beklentiler (tuvaleti kullanmaya başlaması gibi) onların gelişimiyle uyumlu olmayabilir. Genellikle etrafın (okula başlaması için tuvalet eğitiminin tamamlanmış olmasını isteyen anaokullarının) ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Kurumların, ebeveynleri bir sürü kitap okuyup, uzmanlardan yardım alıp çocuklarını acele ettirmek zorunda bırakmaları kabul edilebilir bir şey değil. Bu bir çılgınlık ve beni deli ediyor.
 5. Yaklaşımınız şu olmalı: Bu çocuk eninde sonunda tuvalete yapmayı öğrenecek. Herkes işini orada görüyor. O yüzden bir rahatlayın. Ayağınızı gazdan çekin, markete gidin, bez alın (ne de olsa para biriktirmek için çocuk yapmadınız) ve bu konuda endişelenmekten vazgeçin.
 6. Çocuğunuza karşı rahat olun, ona gülümseyin. Ne kadar bu konuya kafayı takmadığınızı, rahat olduğunuzu görürse kakasını o kadar rahat yapar.
 7. Bir sürü plan yaparak, çizelgeler çizerek, ödüller, çıkartmalar vererek bu işi daha zor hale getirdiğinizin farkına varın.

İyi şanslar.

Yazının orijinali burada.

Canım benim Meghan ya! Yemin ederim aynen böyle düşünüyorum. Daha önce yaptığım gibi çizelgeydi, çıkartmaydı hiç uğraşmayacağım bu kez. Eninde sonunda öğrenmeyecek mi? Öğrenecek. Acelemiz var mı? Yooo?

O zaman bırak dağınık kalsın.

Teşekkürler, iyi günNer.

32 yorum

 1. Merhaba Elif,
  Ben de ilk başlarda, yeni anneliğin verdiği şaşkınlık ve heyecanla, Ege’yi 11 aylıkken lazımlığa oturtmuş, 1-2 çiş başarılı olunca, “ha haa ben bu işi çözerim” havalarına girmiştim. Sonra hanyayı konyayı çabuk anladım allahtan! :)))
  Ben tam da senin (ve Meghan’ın) dediği gibi, bu konuda inanılmaz rahat davrandım (bak bence başarılı olduğum konulardan biridir bu, annelik serüvenimde). Ege gündüz bezini 3 yaşına 2 ay kala, gece bezini ise 4 yaşına 2 ay kala bıraktı. Hiiiç zorlamadım, hiç umursamadım. Açıkçası bez, bebeğe ne kadar rahatlıksa, anneye 2 kat rahatlık. Eşim arada “ne zaman kurtulacağız bu bez masrafından?” falan gibi ufak çaplı imalarda (!) bulunduysa da, “sen bez almaya devam et şekerim, bırakınca Ege söyler” dedim 🙂 Hani hep “kestin mi tek seferde keseceksin bezi, gece-gündüz aynı anda, yoksa çocuğun aklı karışır, psikomanyak olur, Freud bıt bıt bıt” falan diyorlar ya, kimse kanmasın bence bu kalıplara. Herkes kendi çocuğunu tanır, ben YAVAŞ davranmamın çocuğum için iyi olacağını biliyordum ve iyi oldu. Sıfır problem, sıfır sıkıntı, sıfır travma 😉

  Pelin
  (eski çarşamba gebesi)

 2. İnanin sabah sabah hem size hem de Megan’a kocaman sarilasim geldi. Demekki icgudulerim dogruymus 🤣 bir de tabi ben tuvalet egitimine hazir degiliimmmmm!!!

 3. Al ben de o kadar. Kesinlikle 3. Cocuk sendromu. Ilki 2 yasında, 2. si 2,5 da öğrendi ya da mecbur bırakıldı ama hiiiiç cesaretim yok 3. nünküne. 3’ü bitirecek çocuk 2 hafta sonra ama annesinde tık yok. Ayy valla bırak dağınık kalsın

 4. Tuvalet eğitimi hic bitmeyecek bir kabus gibi geliyor bazen. Ilk oğlumda cok ugrastim. 3 4 ay o külottan obek obek kaka temizledim. Ikinci oglum 28 aylik, bir cesaret basladim.ilki cok zor oldugu için nasil olsa dibi gördüm dedim ne yasayacagimi biliyorum.belki bu sefer ben de “3 gunde alıştı”cılardan olurum diye umitlendim🙄. Anneyi ve bebegi cok stres yaptiran zorlu bir surec bu tuvalet egitimi.5 dk boyunca lazimliga oturttugun cocuk ayaga kalkip haliya iseyince “olur boyle seyler” demek oldukca zor oluyor😐geriliyorsun,çocuk geriliyor..
  3. Cocugumda kesinlikle ben de kendi haline birakirdim, o noktaya geldim😊neyseki ikinci cocugumda zor sureci atlattım su an. Tuvaletten, kakasindan korkmuyor. Oturtunca yapiyor. Bir haftadır fire yok.. herkese kolayliklar diliyorum.

 5. Merhaba elif hanım ;
  Valla billa içimden gecenı yazmıs olmanız 🙂 yalnız kendımı kutluyorum bu mertebeye ılk cocukta erıstım cunkh bır bebegm daha var. Ve ben sureklı uykuları yemeklerı ugras halındeyım bır de cişe kakaya takatim yok oglumda tam tersı cısını kakasını tuvalete yapmak ıstyor🙄herkes ne zaman bezı bırakıcak dedıgınde bende ben hazır degılım valla dıyorum cocuga sormadım:) zaten daha yenı yenı ıkısıyle gezer tozar oldum ozgurlugume kavustun valla strese giremem 🙂 oglum ıkı bucuk yasında bence en az 1 senem var hatta kızımda 1 bucuk yasında ıkısı bır ogrensın seneye zaten abıyı taklıt edıyor ıse yarar barı :)bır kere cıs kaka temzleyerek kurtulurum barı😏 ay bırakalım bazı seylerı de cıdden dagınık kalsın

 6. Çocuk dr. Kadir tuğcu tuvalet eğitimi kedi köpek yavrularına verilir der …Çok haklı hiç gerek yok ama işte evet 2. çocuk tuvalet alıştımalarındayız 1 ay bitti uğraşıyoruz 2.5 yaşında ..

 7. Aa bir baktım uzmanların sıraladığı hazir bulunusluk belirtilerinin hepsi yavruda mevcut. Sağolsun ne zaman bezi bırakacak diye soran eş dost da gani. E kendimi bişey de sanıyorum giriştim 2.5yasinda. 3.5 yaşında anca bitti. Çocuğum da üzüldü ben de. İkinci ne zaman bırakırsa o zaman. Olan ilk çocuğa oluyor maalesef.

 8. İlk cocugumda aile buyukleri tarafindan “ben cocugumu bir yasinda alistirdim” nidalariyla beynim yikanmisti resmen. Bende bir yasindan itibaren silmedik yer yikanmadik hali denenmedik yontem birakmadim tabi birde aaa hala bezmi bagliyor sorularida eksik kalmadi. Bizse muhtemel sonuca tek gunde hicbir kaza olmadan oglumun hazir oldugu yasda ulastik 3.5 yasinda 🙂 simdi 1.5 yasinda oglum var sorular onada basladi o daha cabuk ogrenir seklinde tespitlerle birlikde ama ben tunelin sonundaki isigi daha once gordugum icin artik o laflarla gaza gelmem:) nasil olsa yol benim tunel benim:) .

 9. Merhaba oğlum iki buçuk yaşında aylarca tuvalet eğitimi nasıl verilir diye bir sürü yazı okudum video izledim birçok psikoloğu takip etmeye başlayıp 16 haziranda bezi çıkarttım veee 6 temmuza kadar çiş kaka temizlemekten imanım gevredi 😰 kızarsanız korkar kızarsanız uzun süre altına yapar kızarsanız ilerde pasif biri olur …. dediler diye kızmadım evet ikaz ettim ama birgün gözlerimin içine bakıp koltuğa gülerek işeyene kadar en son orda patladım iki gün kızmalı devam edince bu sefer benim çocuğumla böyle bir ilişkim olmadı diye çektiğim vicdan azabıyla sabah tekrar bezi takıcam dedim sabah oldu oğlum koşarak geldi anne çişim var dedi 😂 deyiş o deyiş hooop öğrendi gitti 🙏 kafama takılan bu iş nasıl oldu iki gün kızdıktan sonra nasıl geldi söyledi kızmak mı gerekiyodu 🤔 çocukların sayısı tabiki önemli ama büyük kızım 24 aylıktı ikinci gün çişi dördüncü gün kakasını söylemişti hiç anlamamıştım ama oğlan 😂😂😂😂😂😂😂😂 izlediğim psikologlardan biri çok güzel birşey söylemişti “siz hiç yetişkin olmuş ama altı bezlenen birini gördünüz mü” 🤣

 10. Merhaba
  Benim oğlum da 2,5 yaşında
  Etraf konuşmaya başladı zaman geçince zor olur diye
  Ben de bir heves külot, lazımlık, tuvalet aparatı vs her şeyi aldım
  Ama oğlum kesinlikle istemiyor
  Ben de bırak dağınık kalsın dedim.

 11. Evde olan anne olsam hiç sorun değil çalışan anneyim şu an 2 yaşında bebeğim 3 yaşına kadar öğrenecekki kreşe yollayabileyim diğer türlü özel kreşe vermek zorundayım. Bu sefer de özel kreşte alıştırmaya çalışacaklar dönüp dolaşıp aynı mevzuda düğümleniyor mesele:NEDEN KREŞLER İÇİN TUVALET EĞİTİMİ ZORUNLU!!!!

 12. Elifcim yazını okuyunca benim de aynı baskıyı emzirme konusunda yaşadığımı farkettim. Sanırım bebenin kendi kendine vazgeçmesini bekleyeceğim. Ben de bırakacağım, dağınık kalsın. 🙂

  • Her ikiniz de devam etmek konusunda istekli olduğunuz sürece, neden acele edilsin ki? (Çünkü etraftan baskı var :/ )

 13. elif hanımcım bende aynı kafadaydım. oğlum iki buçuk yaşındayken kızım bir yaşındaydı evdeki kaos ortamına birde çiş ve kaka ekleyecek takatim yoktu. etraftaki baskıları da önemsemedim. oğlum üç buçuk yaşlarındayken kendi istedi tuvalete gitmeyi ve ne yerlerden ne külottan çiş kaka temizlemeden atlattık bu süreci. hatta gece yatağa kaçırma bile fazla yaşamadık.
  .

 14. Ben ilk çocuğumda bu rahatlığı gösterebilmiş biriyim. Kızım 2,5 yaşında sırf eve gelen yatılı misafire şov olsun diye kakasını tuvalete yaptığında ödül olarak külot giydirdim. Ve bitti… Hepsi bu benim tuvalet eğitimi hikayemin. Tabii ki sonraki günlerde altına kaçırmalar oldu. Sadece 1 kez kakasını külota yaptı, onda da hafif bir kabızlık sayesinde temizlemek hiiiç sorun olmadı. Seslendiğinde duymadıysam sabaha karşı yatağına yaptığı da oldu ama çok da takmıyorum. (Hamileliğim aklıma geliyor, uyurken kaçırmanın yaşı yok diyorum kendi kendime 🙈)
  Kızım taa 2. doğum gününden beri hazır olduğunu belli ediyor, bazen bezine yapmamak için direndiği bile oluyordu. Ama benim canım istemedi, tuvalete de yapsa bağladım hep bezini. Ben hazır değildim çünkü. Kış günü de hiiiç uğraşasım yoktu; çıtçıtlı atlet, külotlu çorap, pantolon, bot komple çiş olsa kim temizleyecek??? Yazın giysin naylon deniz ayakkabısını elbise ve tek külot 👍 Mevsim de hazır olmama yardım etti yani.
  Meghan Leahy’yi okumuş olsam iyi olurmuş ama içgüdülerim bana bunları söylemiş zaten.

 15. şuan kendimi takdir ettim. Daha ilk çocukta çözmüşüm bu işi 🙂 başta annem olmak üzere kimseyi takmayıp hiç girmedim tuvalet eğitimine. lafını bile etmedik arada bakıcı abla arada ananesi uykudan kalktığında kuru ise bezi lazımlığa oturtular bazen yaptı bazen yapmadı sonra 2,5 yaşında bir gün kreşte öğretmenine çişini tuvaltte yapmak istediğini ve bezini bağlamamalarını söylemiş.

  okul aradı nedersiniz dedi dedim olur başlayalım. geceleri süt içiyordu dedim kim gece kalkıp tuvalete kaldıracak zaten uykusu çok agır bir çocuk gece bezine devam ettim.

  sadece 2 gün gündüz kaçırdı ondan sonra herşey düzene girdi, gece bezini de 10 15 gün sonra bıraktık geceleri hep sordum bez istermisin diye isterim dedi ne zamanki istemedi onu da bıraktık. velhasıl hiç kaka temizlemedim 🙂 vakti gelince hepsi öğreniyor. şunu da anlamıyorum sözde tuvalet eğitimi almış çocukları gece kaldırıp tuvalete götüyorlar cocuga da yazık anneyede. eğer gece tutamıyorsa belki de erken başlandı bu işe. herkese tüm çocuk eğitimi dönemeçlerinde başarılar kolaylıklar

 16. Ben de cevrenin, kayinvalidemin, annemin, hatta yazlikci komsunun bile baskisiyla ogluma sordum yillarca “cikartalim mi kuzum bezini?” istemedi cocuk, ne yapsaydim? Bu ovunulecek ya da dovunulecek bir konu degildi ki gozumde…gelisimi normal cocuklar nitekim oturuyor o klozete! 3,5 yasina giriyordu bir gun dedi ki “bez istemiyorum!”, bende bir panik, sanki ben ilk kez tuvalete oturacagim 🙂 nitekim cikartis o cikartis, ne tek bir kaza oldu, ne bir problem. Hazir olmayan cocukla ugrasip kendine ek is cikartmak isteyenler varsa buyursunlar aylarca don-kiyafet-yatak temizlesinler…

 17. Harikasın ya.

 18. Sormadım ama valla aklımdaydı 🙂

 19. Tuvalet eğitimi verip vermemek tabiki sizin bileceğiniz iş.. Ama sırf merakımdan soruyorum beze yaptığında o popodan kakaları temizlemek daha mı kolay geliyor.. Benimde 31 aylık oğlum var 20 aylıkken halletmiştik bu işi.. Şimdi düşünüyorum ya hala beze yapsaydı temizleyebilir miydim diye.. Şu an klozete yaptığı halde sifonu çekmeye gittiğimde bile içim dışıma çıkıyor resmen.. Sizin o kakayı temizlemeniz de cidden büyük bir başarı..

  • Çünkü bezden temizlemek, külottan ya da yerden ya da koltuktan temizlemekten daha kolay 🙂

 20. ben kendini ifade etmekten çekinmeyen bir insanım bu nedenle yeni doğmuş bebemi slingte taşıdığım için kucağa alıştırmışsın bunu diyenlere, 6-7 aylık olduğunda ek gıdaya geçmediğimi görünce şaşıranlara, 3 yaşını doldurup hala kardeşiyle birlikte meme emen kızıma cıkcıklayanlara, 2,5 yaşındaki oğlumu sokakta emzikle görüp “kocaman abla olmuşsun at artık o emziği” diyen insanlara çok güzel laflar söyleye söyleye iyice sinir olmaz, laftan etkilenmez, çevre baskısı işlemez “güzel olduğum kadar küstah” bir insana dönüştüm.4,5 yaş altı 3 çocukla nirvananın zirvesinde bir anne olarak annelere tek tavsiyem lütfen çocuğunuzu bu tip insanlara yedirtmeyin. yaşıtlarıyla kıyaslamayın bebelerinizi strese sokmayın.bezi neden bırakmadığınızı sorgulayan birine siz de eşiyle seks hayatının nasıl olduğunu, kaç para kazandığını, yaşını kilosunu falan sorun. çünkü çocukla ilgili tüm bu konular çok çok özel, travmaya açık ve sadece anneyi ve çocuğu ilgilendirir. herkesin hayatına kimse karışamaz, net.

 21. Ne güzel yazmışsınız kaleminize sağlık vallahi ben hazır değilim onlar da hazir gibi durmuyorlar.İkizlere aynı zamanda tuvalet eğitimi vermek ne demek kalbim felan sıkışıyor düşündükçe 😥 Sütten kesmeyi 23.ayda becerilmis biri olarak.Tuvalet eğitimini tamamen akışına bıraktım. Kendileri artık ne zaman isterlerse gidip yapabilirler.Ben beze yatırım yapmaya devam etmeye razıyım düşünün yani o kadar 😢😨

 22. Kızımda, hem bezi hem de memeyi çok kolay bıraktık! neden diye sorarsanız, kesinlikle çocuğu beklediğim için derim. bir de kendisini tam ifade edebildiği-konuşmayı tam öğrendiği yaştaydı. gündüz bezini 3 yaşında, gece bezini de 3,5 yaşında bıraktı. gündüz için şöyle bir önerim olabilir, bizde çok iyi işledi o sistem. bezi çıkarıp minik havuzu doldurup içine koyuyorsun bebeyi. diyorsun ki, evladım çişini kakanı yaparsan bir daha giremezsin:) çünkü pislenir su, olmaz:) sonra kaçırmıyor efenim. çıkıyor söylüyor, mis gibi oluyor:) geceyi de kendi istedi de bıraktık.. 3 gece uyandırıp tuvalete götürdük, sonrasında kendi uyandı gitti. ben hiç, normal gelişim gösteren ve altı bezlenen 6 yaş çocuğu görmedim mesela. o yüzden: bırakınız bezlesinler, bırakınız işesinler efenim:)) ne gerek var kasmaya bu kadar anlamıyorum:) ikinci çocuğum da şu anda 29 aylık ve hiiiiç oralı değilim valla:) arada söylüyor “anne tuvalete” diye, gidip oturtuyorum, yapmıyor, kalkıyor..istedi mi götürüyorum, bir gün yaparsa, çıkarırız bezi, o zaman da gelir elbet:)

 23. Ben de aynı hataya kızım 2 yaşındayken düştüm. Öğrenir hemenlerle gaza geldim. İzindeydim, halledeyim dedim. 4 gün sürdü sabrım. Aman dedim biraz daha bez parası veririz derdim ne. 1 sene sonra, kuzenlerinin git geliyle kızım da merak etti, bir süre sifon hevesiyle gitti geldi. 1 banyo öncesinde denedik ve artık bezsiz takılmaya başladı.
  2 yaşında denediğimde psikolog, hazır olduğunda alışır hemen demişti, ne yalan söyleyeyim inanmamıştım içten içe. Milletin çocuğu eğitim geçiriyor, benimki hazır olunca hemen alışacak demiştim 😀 Ama hakikaten zamanı geldiğinde alışıyormuş, bebekliğinden beri bez takan sağlıklı yetişkinler yok aramızda sonuçta 😀

 24. Bn de gecen yaz kizim iki yasindayken bi gazla basladim fakat cisini yaptigi yerde hic umursamadan oyun oynamaya dewam edince bu isin bole olmayacagini anladim.bu sene tekrar denicem.cunku kizim “bn buyudum korkmuyorum cisimi tuvalete yapabilirim”diyo bi suredir.bugun yarn baslicm.bakalim neler olacak.ogretmen olduum icn iznimde halletsem iyi olacak ama gecen seneki gbi stresli de diilim acikcasi.daha raht yaklasiorum durma.olursa olur biz bi deneyelim mantigiyla.gelismeleri paylasirim ins.butun annelere rabbim kolaylik versin😊

 25. Çocuk 4 yaşında bırakmaya niyeti yok millet baskı yapar niye bırakmıyo diye görmezler kendi çocukları 4 yaşında elinde biberon dişler çürümüş. Çıkardım çocugun bezini şortunu koydum kenara lazımlığı oğlum gelince git otur yap . Yapınca ev ahalisi alkış yaptı baybayla wc ye döktük çocuk bütün gün alt çıplak gelince oturuyor yapıyor bikaç gün sonra şortu giydirdim gelince çıkarıyor gidiyor yapıyor elbet bi gün klozete de oturur. Tatile gittik koydum lazımlığı poşete yanımızda poşet gezdik çiş kaka gelince çıkardı yaptı. Ve kaslarını kullanmayı öğrendi. Niye strese gireyim.

 26. Y ao kadar ayni dusunuyorum ki o kadar olur. Daha birinci cocuk ama olsun kafa bu noktaya gelmis demek ki. Tuvalet egitimi vermeyecegim, kaslari gelisip, gelisim sirasi o konuya geldiginde olacak biliyorum.

  Elif ben kendimi cok dinledim ve cocuguma sadece klavuz olabildigime karar verdim. Bu emzirmeye basladigimda bana ebenin soyledigi bir seydi. Ona sadece klavuz olmalisin. Emziriken de oyle, baska seylerde de. Egitme mantigi icime sinmiyor benim.

  Tek cocugu oldugu halde aynen senin gibi dusunup uygulayan arkadasarim var. 3-3,5 yas arasi olup bitiyor diyorlar. Acelem yok.

  O yuzen bezimi aliyorum ve hayatima devam ediyorum. Ve evet bu anne de hazir degil onu da belirteyim 🙂

 27. Merhaba
  İşi zorlaştıran bazen biz oluyoruz. Ben iki evladımda da yavaş ve temizlik gerektirmeyen bir şekilde hallettim. Külot bezler tuvalet öğrenme aşamasında harika bir buluş bence. Altında külot bez varken sabah uyandığında, öğlen uykusu önce, yatmadan önce vs gibi belirli zamanlarda tuvalete oturtunca belli bir süre sonra tuvaleti tutturma oranı artıyor. Gitgide ıslak bez azalıyor. Son dönemde günde 1 bez yetiyor ufak tefek kaçırmalara. Ve gündüz ve gece kaçırmadığından emin olununca külot bezden kurtulabilirsiniz:)) ikisinde de 2 yaşta başladık, 2 yaş 5 ay civarı tümden hallolmuştu. Kazasız temizliksiz:)

 28. Kizim 14 aylikken hamile olduğumu öğrendim hemde ikiz!. Yoğun bir sekilde emiyordu ve çok düşkündü. Bende doktora danisarak emzirmeye devam ettim. Bu süreçte o kadar baski gördüm ki artik evden çıkmamaya karar verdim. Karnindakilerin rizkini kucagindakine veriyosun, çocuğu zehirliceksin, karnindakiler gelismicek, kucagindaki buyumeyecek,olmaz olmaz kes kes.. gibi net ifadelerle 24. haftaya kadar emzirdim. Şimdi de aynı baski ıkizler için var. Ikizler bu kadar çok emzirilmezmis artik kesmem gerekliymis. Tabiki yine dinlemiyorum. Büyük kizimin da artik cisini tuvalete yapmasi gerekliymis beze yapmasi ona eziyetmis. Benim çocuğumu benden çok düşünüyorlar sanki. Özetle demem o ki bizim toplumumuzda ağzı olan konuşup yorum yapiyor. Heleki çocuk ve anne ilişkisi söz konusuysa yaşlı genç farketmiyor herkesin diyecek lafi var. Anneler tamamen çocuğunun durumuna ve bu durumun aileyi nasıl etkiledigine bakip doğru kararı vermeli. Gerisi kapinin dışında kalmalı.