0 Yorum

Kedili Anne’nin Gebelik Günlüğü, 20. hafta

Yazar Hakkında

KEDİLİ ANNE – 33 yaşında beyaz yakalı bir çalışan. İstanbul’da eşi ve kedisiyle birlikte yaşıyor ve 6 yıllık mücadele sonucu elde ettiği bebeğine kavuşmayı bekliyor. Seyahat etmek, kitap okumak ve yemek yapmak başlıca motivasyon kaynakları. Gebelik sürecini Laboratuvar Bebesi hesabında paylaşıyor

İşyerinin yoğunluğuna kendi hayatımızın koşturmacası da eklenince iki satır yazmaya bile fırsat bulamaz oldum. Yazın son düğünleri için bir hafta sonu Ankara, ertesi hafta sonu İskenderun yaptık. Ankara yine neyse de İskenderun bana 3 günde 1 kilo olarak döndü. Geçen haftamın tamamını bu kiloyu vermeye çalışarak geçirdim. Cumartesi günü doktor randevusuna 5. ayımı yaklaşık +5 kilo ile bitirmiş olarak gittim. Asıl kilonun bu haftadan sonra alınacağını söylüyor herkes. Şimdilik bir tahmin yapamıyorum kaç kilo ile bitireceğim hakkında. Bahisleri açtım, buyrun yok mu artıran?

Doktor kontrolümüz çok güzel geçti. Ayrıntılı ultrason yapılacak sanıyordum ama onun için farklı bir doktora yönlendirildim ama kendi doktorum da ayrıntılı ultrason benzeri bir kontrol yaptı. Kalp hariç her organı uzun uzun inceledi ve içim rahat gitmemi salık verdi. Bu Cumartesi de ayrıntılı ultrasonu çektireceğim. İnşallah perinatolog da güzel şeyler söyler de içimiz rahat bir şekilde devam ederiz.

Kontrolde doktora grip aşısını sordum ve aldığım yanıt karşısında da çok şaşırdım. Doktorum gebelik sürecinde rutin yapılan tetanoz da dahil hiçbir aşıyı önermiyor ve kesinlikle yaptırmamı istemiyor. Birçok gebe arkadaşımın tetanoz aşısı olduğunu bildiğimden biraz şaşırdım ama malum söz dinleyen hastayım ben!

Doktorumuzun da bebeği yaklaşık 1 ay önce doğdu; bu nedenle kendisi ile biraz yenidoğan sohbeti yaptık. Gerçi “bu işin demosu olsa kimse çocuk yapmazdı” demesiyle içime pek su serpilmedi ama muhabbetimiz sırasında yenidoğan sünneti ile ilgili önemli bir bilgi edindim. Erkek bebeklere sanırım 40 güne kadar cerrahi müdahale olmaksızın yüzük denen bir yöntemle sünnet yapılabiliyormuş. Kesme-biçme de olmadığından çok daha rahat oluyormuş. Ben zaten bu işin doğar doğmaz halledilmesinden yana olduğumdan bu yöntemi de aklıma yazdım. Eve çıkmadan yaptırırız biter diye düşünüyorum. Sizden bu yöntemi bilen hatta yaptıran varsa tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Son 10 gündür kendimi daha bir hamile hissediyorum. Voleybol topu kıvamına gelen karnımla yavaş yavaş hareket özgürlüğümün kısıtlanması bunun başlıca sebebi olabilir. Ama oğlumuzun hareketlerinin artık çok daha belirgin olması da önemli bir etken. Artık ne zaman uyuyor, ne zaman uyanık takip edebiliyorum. İçeride ciddi partiler veriyor bu çocuk. Geçen gün babasına da güzel bir tekme atıp onu şaşırttı! Ayrıca, eskiye göre biraz daha çabuk yorulduğumu hissediyorum. Yavaş yavaş ağırlaşıyorum galiba…

Geçen hafta içinde 2 defa kramp girdi bacağıma. Ne kadar acıyormuş meğer kramp girince. Uykumdan uyanıp bağırdım. Doktor magnezyum takviyesi verdi. Ayrıca, kalsiyum, d vitamini ve demir takviyesine de başladık. Diğerleri tamam da demirin hayatımda yol açacağı değişiklikler bakalım ne olacak…

Bir diğer yeni bilgi ise hamilelikte illa sola yatmak gerekmediğiymiş. “Sırt üstü yatma, yeterli” dedi doktorum. Yüz üstü zaten bir seçenek değil. Ama sağ-sol fark etmezmiş. Solunum çürümeyeceğine pek sevindim doğrusu.

Pazar günü sonunda bebek arabamızı da aldık. İçimize sinen arabayı bulana kadar birkaç model arasında gidip gelmiştik ancak sonunda verdiğimiz karardan biz karı-koca çok memnunuz. İnşallah oğlumuz da rahat eder içinde de, ömrü uzun bir araba olur.

Bir de şu kendiliğinden sallanan ev tipi ana kucaklarında gözüm vardı. Birçok anne hayat kurtarıcı olduğunu söylüyor. Ama bazı çocuklar da hiç sevmiyor ve yatmıyormuş. E tabi bebek doğana ve ürüne yerleştirilene kadar sevip sevmeyeceğinden asla emin olamayacağımız ki sevse de azami 6-7 ay kullanabileceğimiz bir ürün için yüksek meblağlar ödemek istemedik. Bu nedenle, yalnızca bu ürün özelinde 2. el satış yapan bir uygulamadan sıfırının yarı fiyatına aldık. Eve gelip kurduk, denedik hiçbir sıkıntısı yok. Oğlumuz da üstünde vakit geçirmekten hoşlanırsa değmeyin keyfimize.

Yarıyı geçmiş olmanın heyecanı ile ihtiyaç listelerimi tamamlamaya çalışıyor bir yandan da ufak ufak hangi marka almam gerektiğini araştırmaya devam ediyorum. Listelerimi sizlerle de paylaşacağım ama son haline gelmelerini bekliyorum.

Bir sonraki haftaya kadar sevgiyle kalın.

Gebelik Günlükleri

Kedili Anne’nin Gebelik Günlüğü’ndeki tüm yazıları buradan, Blogcu Anne Gebelik Günlükleri’nin hepsini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *