0 Yorum

Ekim Annesi’nin Gebelik Günlüğü, 32. hafta

Yazar Hakkında

EKİM ANNESİ – 35 yaşında, İstanbul’da eşi ve 3.5 yaşındaki kedisiyle yaşıyor. 4 yıl boyunca yardımcı üreme teknikleri ile bebek sahibi olmak için çabaladıktan sonra şimdi kız/oğlan ikiz bebeklere gebe.

BlogcuAnne için gebe günlüğü tutmaya 27. haftadan sonra başlayınca, gebeliğin o haftasından önce neler yaşadım, onları da anlatmak istiyorum.

Neden servikal yetmezlik oldu? sorusunun kesin bir cevabı yok. Olası birçok neden var, ben kendimce birkaç neden buldum onları anlatayım sizlere… Servikal yetmezliği bundan çok önce bir tanıdığımızın başına geldiği zaman duymuştum ilk olarak. Çok büyük değildim, anlamamıştım. Sonra bir yurtdışında bir tanıdığımın başına geldi. İkizlere gebe olduğumu öğrendiğimde konuştuğum ikiz annesi yakın bir arkadaşım kendisinin de yaşadığını, ama özellikle 20.-21. haftalarda çok yürüdüğünü, ve açılmayı ona yorduğunu anlatmıştı. Ben hem 10. Haftada bir kanama yaşadığım hem de fazla tedbirci karakterimden mütevellit, bırakın uzun yürüyüşleri, bir kat merdiven çıkmaktan kaçınıyordum.

Hatta 17 Temmuz’daki detaylı ultrasonda gördüğümüz servikal yetmezlikten tam bir ay önceki kontrol notlarıma baktığımda doktoruma özellikle sorduğumu, onun da o tarih itibariyle herhangi bir sorun olmadığını söylediğini not etmişim. Böyle bir durumun olabileceğinin farkındaydım ikiz gebelik olduğu için, ama bir yandan da kendimce tedbirimi aldığım için çok da kondurmuyordum. Kim kondururdu ki?

O yüzden detaylı ultrasonu yapan perinatolog servikal yetmezlik olduğunu söylediğinde istifimi pek bozmadan, soğuk kanlılığımı korudum. Fakat eşimin böyle bir durumdan haberi yokmuş, o epey endişelendi. Detaylı ultrasondan çıkıp kendi doktorumu beklerken, detaylı ultrason sonucunu yazlık evlerinde merakla bekleyen olan annemi arayıp “merak etme, bebekler iyi, ama servikal yetmezlik var, bugün bir operasyon geçireceğim, istersen gel” dedim sakin sakin. Kadıncağız sonradan anlatıyor, epey şok olmuş, ama hızlıca bir bilet alıp, ben ameliyathaneden yukarıya çıkana kadar İstanbul’a gelmişti…

Peki neden oldu, kendimce okuduğum sebeplerini açıklayayım. Doktorum operasyon sonrasında ziyarete geldiğine durumu birleşik kaplar kanununa benzetti. Bir yerde basınç artarsa, öteki tarafa baskı yapar. Rahimin hacmi büyüdükçe serviks basıncı karşılayamamış olabilir. Detaylı ultrasondan önceki doktor kontrolümde, yaklaşık 11 gün önce, şunu görmüştük. O güne kadar transvers, yani her ikisi de yan yatan bebeklerden servikse yakın olan (oğlan), kafasını tam da servikse dayamıştı. Hem artan basınç hem de oğlanın değişen pozisyonu birinci sebebimiz olabilir. İkinci sebep, serviksin önceden yaşadığı bir travma ya da operasyon. Benim önceki iki düşüğümde, gebeliklerin operasyonla sonlandırılması gerekmişti. Bu da serviksi güçsüzleştirmiş olabilir. Üçüncü sebep ise genetik. Bağ ve kas dokularım esnektir, Ehlers-Danlos sendromu diye bir durum vardır, genetik olarak tanısını koymasak da, gözlemlediğim diğer özelliklerim üzerinden bu çıkarımı yaptık. Bu sendroma sahip olan insanlar bağ dokuları gevşek ve esnek olduğu için serviksin formunu da etkilemiş olabilir.

Servikal yetmezliğin erken teşhisi oldukça önemli, çünkü belli bir haftadan sonra serklaj yapılamıyor. Bizi bu haftaya kadar getirebilen şey, 22+6’daki erken teşhis oldu…

14 Eylül’de doktor randevum vardı. Evet, hala doğurmadım. Şimdilik serviks de bebekler de iyiler. Arkadaşlar yavaş yavaş 2000 gram hedefine yaklaşıyorlar, fakat yine pozisyon değiştirmişler, ikisi de makat pozisyonunda takılıyorlar. Oğlan olduğu gibi dönmüş, kafası sol ortalarda, kız da ona paralel, kafası sağ kaburgalarımda… Şakülü kaymış bir at nalı olarak düşünebilirsiniz. Tabii bu durum ölçüm yapmayı iyice zorlaştırıyor, ama genel olarak büyüyorlar, onu gördük. Yine NST’ye bağladılar, 60lık bir kasılma haricinde başka bir kasılma olmadı. Doktorum yine endişelenecek durumun kanama ya da sık ve düzenli kasılmalar olduğunu hatırlattı. Kullandığım ilaçlarda ve istirahat kurallarında herhangi bir değişiklik yok.

Bir sonraki kontrol gününü 24 Eylül Pazartesi diye planlamıştık. Fakat hastaneden doktorumun o sabah saatlerinde uzun sürecek bir ameliyatı olduğu için 22 Eylül Cumartesi gününe değiştirdim. Perşembe günü evde iyi bir gün geçirirken akşam yemeğinden sonra birden sindirim sistemimde sıkıntı yaşamaya başladım, ve gece epey zor geçti. Cuma günü sabahı susuz kalmış olabileceğimden, daha doğrusu benim susuzluğumun bebekleri etkileyebileceğinden endişe edip doktoruma mesaj attım, “geleceğim ben, haberin olsun” diye. Neyse apar topar gittik, her zamanki gibi NST sonrası muayenede herşeyin yolunda olduğunu görüp rahatladık…

Asayiş 32+2 itibariyle berkemal…

 

Gebelik Günlükleri

Ekim Annesi’nin Gebelik Günlüğü’ndeki tüm yazıları buradan, Blogcu Anne Gebelik Günlükleri’nin hepsini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *