2 Yorum

Ekim Annesi’nin Gebelik Günlüğü, 34. hafta

Yazar Hakkında

EKİM ANNESİ – 35 yaşında, İstanbul’da eşi ve 3.5 yaşındaki kedisiyle yaşıyor. 4 yıl boyunca yardımcı üreme teknikleri ile bebek sahibi olmak için çabaladıktan sonra şimdi kız/oğlan ikiz bebeklere gebe.

28 Eylül Cuma günü (33+2) kontrolümüz vardı. Bir gece önce hem servikse yediğim tekmeler hem de bir ara bayağı 20 dakikada bir gelen kasılmalar sebebiyle kesin bir miktar açılma olduğunu düşünüp, ne anneme ne eşime söylemiştim.

Önce NST’ye bağlandık yine… Bu sefer sürekli ortalama 20 kuvvetinde ağrılar vardı ve ben hiçbirini hissetmiyordum. Bunlar 20 ise, dün gecekiler neydi? Neyse, aldık NST sonuçlarımızı, doktor muayene odasına aldı. Nasıl olduğunu gerçekten anlamıyorum, nasıl diktiklerse 25mm civarında duruyor serviks ve açılma yok. Bebeklerden oğlan olanı yaklaşık 2100 gram, kız da 1800-1900 gram civarına gelmiş, ve karnımın türlü yerlerinde takılıyorlar. Muayene odasına girmeden sol kasığıma okkalı bir tekme yiyince eşime oğlanın bacaklarının herhalde orada olduğunu söyledim, hakikaten de oradan aldık femur ölçümünü. Kızın bacaklarının pozisyonunu şu gün oldu, hala anlayamıyorum, ama karın ultrasonu yerine sağ böbrek ultrasonu çeksek bence daha rahat görebiliriz kendisini…

Ben gebeliğin başından, hatta transfer öncesinden beri kan sulandırıcı kullanıyorum. Tabii sezaryende kanama riskini arttıran bir şey bu. Eğer erkenden gelmeye kalkmazlarsa, bir 10 gün kadar daha kullanıp keseceğiz… Kasılma önlemek için tansiyon ilacı, progesteron ve vitamine devam.

Bu son hafta fiziksel olarak iyice zorlanmaya başladım. Yatmama rağmen nefes almak zorlaştı. Özellikle soluma dönüp çeşitli yastıklarla kendimi desteklediğimde bile bir noktada kasılmalarla uyanıyorum ve yine dik uyuma pozisyonuna geri dönüyorum…

Doktorum 3 Ekim-9 Ekim arasında ABD’de olacakmış, tabii ki yine yedek doktorumuz var, ama umarım doktoru beklerler. O gitmeden, salı günü (2 Ekim-33+6) görmek istedi. Bugün (2 Ekim) gittik. NST’de hiç olmadıkları kadar hareketlilerdi, hareket butonuna hiç basmadığım sıklıkta bastım. Açılma yok, kız kaburgalarıma dayanmış, nefes almamın neden zorlaştığını anlayabiliyorum…

Doktorum, o yokken bir şey olursa kiminle irtibata geçmem gerektiğini söyledi. Eğer kanama olursa ya da suyum gelirse doğrudan doktoru arayacağız. Hareketlerinde azalma hissedersem de doğrudan acile gitmemi, oradaki ultrason ve NST sonucuna göre nöbetçi doktorun zaten benim doktorumun yerine bakacak olan doktoru arayacağını söyledi.

10 Ekim’e de (35+0) kontrol randevusu aldım. Zaten doktorum da maksimum 37. Haftayı bekleyeceğini (36+ oluyor bu) taa baştan söylüyordu. Bakalım gençler doktor amcalarını bekleyecekler mi?

Gebelik Günlükleri

Ekim Annesi’nin Gebelik Günlüğü’ndeki tüm yazıları buradan, Blogcu Anne Gebelik Günlükleri’nin hepsini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Merhaba bende 3. Deneme tüp bebek ile mutlu sona ulaştık. 24. Haftamdayım. Hikayenizin hepsini bi çırpıda okudum. Bu yolları yürüyen bilir gerçekten. Çok iyi gidiyorsunuz heyecanla takipte olucam. Dilerim çok çok çok güzel günler bekliyordur sizi ?

    • Merhaba Tuğba, çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Yazmak istememin sebebi benim gibi birçok kişinin olduğunu bilmem ve yalnız olmadıklarını bilmelerini istemem. O yüzden mesajınız çok mutlu etti beni. Size bol bol şans diliyorum. Sağlıkla, mutlulukla kavuşun bebeğinize.