1 Yorum

Şiir Çocukluktur

Yazar Hakkında

Çocukluğundan beri kitaplara ve yazanlara hayran biri. Uzun zaman çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra molalarını azıcık daha uzun tutmak için hayalini hayate geçirdi. Sahibi olduğu İyi Cüceler kitabevi üzerinden kitapların ve çocukların arasında çalışmaya devam ederken, kendisini “Halen iyi bir dev olma yolunda olan bir cüceyim” diye tanımlıyor.

Yeniay’ın Uykusu
Yeniay tam büyüyecekken,
Uykuya daldı
Oracıkta kaldı.
Bir kuş tutundu aya
Işığından içmek umuduyla
Umut da uykuya daldı
Yeniay şaştı kaldı!

– Esra Ergüven

Tasarım: Ayşecan Kurtay

Şiir denilince ilk akla gelen nedir?
derin konular ya da çok romantik sözler mi?
“Şiir diye bir şey vardı gerçekten, ne zamandır uğramadık birbirimize” diye içinizden geçirdiğiniz eski bir dost mu?
Bu dijital çağda şiir de nerden çıktı mı dersiniz?
Sahi şiir nedir?

Şiir,
Sözcüklerle oynamaktır;
Kelimelerin sesi, süsüdür;
Duyguların dile dökülmesidir;
Umuttur;
Çığlıktır;
Direniştir;
Mütevaziliktir;
Kavuşma halidir;
Acemiliktir;
Hayatın anlarını paylaşabildiğimiz, dünyaya karşı bizi savunabilen bir şeydir.

Bence; “şiir çocukluktur…”
Hani hepimizin unuttuğu, hatırlayamadığı çocukluğumuz….

Rafların en arkasına kaldırdığımız; çocukluğumuzu, çocuksuluğumuzu, içimizdeki çocuğu yeniden keşfetmek belki de…

Gaston Bachelard “Çocukluk taşkınlığı bir şiirin tohumudur” derken bunu çok güzel dile getiriyor.

Oysa bize hep taşkınlık yapmamamız mı öğretilmişti, biz de çocuklarımıza bunu mu aktarıyoruz? Aktarmayalım derken ölçüyü mü kaçırıyoruz?

Çocukluk taşkınlığında neler olabileceğinin yanıtını yine çocuklar veriyor.. Kelimeler ile değil de doğallıkları ile anlatıyorlar bunu……
Çocuk, her nesne ile doğadaki her varlık ile konuşur … Hayal eder, oyun oynar…
Biz de doğal yoldan, yargısızca seyredebilirsek görebiliriz bunu…

Şiiri birçok ünlü düşünür/şair farklı şekillerde tanımlamış; Melih Cevdet Anday ise; “Çıkar yol, şiiri tanımlamaktan vazgeçmektir. Tanım akıl işidir, şiir ise akıl dışıdır” derken;
şiirin ne kadar da gönülden, kalpten, ruhtan gelen bir şey olduğunu vurgulamış…

Büyüdükçe, yetişkin olmaya çalıştıkça doğadan, kalpten kopuyoruz ya şiiri de kopartıyoruz hayatımızdan sanırım…
Her şeyi takip ediyoruz, çocuklarımıza aktarmaya çalışıyoruz ama şiir yer alıyor mu çocuklarınıza okuduklarınız arasında…
Çocuklar şiirden anlamaz mı yoksa onların anladığını biz mi anlamıyoruz?
Dünyaca ünlü şairler yetiştirmiş bu topraklarda şiire hak ettiği ilgiyi neden veremiyoruz?
Belki de ünlü edebiyat derslerimizden!! Sadece özel günlere özgü, kahramanlık şiirleri veya “le fa tün” gibi şeyleri öğretmeye diretmelerinden….

Oysa çocuklara şiiri sevdirmek dünyanın en kolay işi.
Dil kolay, okuması kolay, eğlenceli, kısa ve öz.
Dolambaçsız, doğrudan, oyuncu bir dil barındırıyor şiir.
Tıpkı çocuğun kendisi gibi…
Sadece sevgi ve aşk mı var şiirlerde? Sevmediklerimiz, üzüntümüz, korkumuz, öfkemiz, tüm duygularımız, günlük hayatımız var şiirlerde…
Dolayısıyla çocukların sorgusuzca arkadaş olabileceği şiir kitapları aslında yanı başlarında…

İyi Cüceler’e gelen ailelere şiir kitabı önerdiğimde azıcık şaşkın ifadeler ile karşılaşıyorum. Bazen de çocukları vesilesi ile şiiri hatırlayıp bir çırpıda kendi okuyup gülümseyenler var.

Çocukların kalbine dokunabilmek, okumayı ve kitapları sevdirmenin bir yolu olarak görüyorum şiirleri… Kimin hoşuna gitmez ki uykudan önce anne/baba sesinden yaramaz veya tatlı bir şiir?

Biraz benim şiir sevdamdan, biraz şairlere merakımdan, (nasıl böyle güzel yapabildiklerini hep şükranla ve hayranlıkla okumuşumdur…) biraz da kısa ve öz duygulara ihtiyacımızın yoğun olduğunu hissettiğimden; şiir kitaplarının, hem ailelere hem de çocuklara kısa molalar için vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum.

Şiir okumayı da nerden çıkardın derseniz; okumanın yanında bir de seyretmek diye bir şey var. Okumam derseniz, haydi bir de seyretmeyi deneyin!!

Şiir severler paylaşmaktan vazgeçmiyor ve hayal ediyorlar… Nerede mi?
Şiir ve yazma sevdasına sahip olan birçok kişinin yolunun kesiştiği bir yer var…
Yeşim Cimcoz YAZIEVİ’nde, Haydar Ergülen’in yürüttüğü “Şiir Atölyesi”.
Bu atölyeye, her meslekten farklı kişilikte birçok insan katılıyor. Tek ortak nokta ise şiir sohbeti yapmak, yazabilmek, paylaşabilmek…

Ben de hayranı olduğum Haydar Ergülen ve bu güzel yürekli insanlar ile burada tanıştım. Hiç tanımadığımız kişiler ile çok yakın olup içimizde biriken duyguları kelimelere döktük ve paylaştık. Herkes birbirine daha iyi olması için yol gösterdi. Hiç soru sormadık… Okuduklarımızı da, yazdıklarımızı da, bildiklerimizi de paylaştık, çok güldük, gözlerimiz doldu, unutulmaz anılar birikti.

Sonra; 30 kişiden fazla şair, şiir yazarı, heveslisi, destekçisi, ezcümle, Cemal Süreya’nın deyişiyle “Biz yeni bir hayatın acemileriyiz” diyen katılımcı bir araya geldik ve eskiden yeni olarak kabul edilen, yenilerde ise unutulan ‘ŞİİR SERGİSİNİ; şiirin her şey olduğu ve şiirin her yerde olabileceği düşüncesiyle yeniden yapmaya karar verdik.

Şiiri seyrederken bakalım, şiir için ne diyeceksiniz.

Gelin, hep birlikte bakalım, günümüzde şiir nasıl ve ne yönde seyrediyor, bir de şiiri seyredince ne oluyor, elimize ne geçiyor?

Bizi aynı çatı altında toplayan; bizim için usta; kendisi için halen acemi olan, mütevazi şair Haydar Ergülen’in 
”Şiirin Seyri” için yazdığı yazıyla baş başa bırakıyorum ve herkesi görsel bir şölen içinde sunulan şiirleri keşfe davet ediyorum.

Merhaba,

“Sevgi emektir”. Selvi Boylum Al Yazmalım filmini görmeyen var mı bilmem, ama bu sözü bilmeyen yoktur. Peki “şiir acemiliktir!” sözünü kaç kişi biliyor? Yoo parmak kaldırmayın hemen! Bana kalırsa pek az kişi biliyor. Çoğunluksa şiirin bir ustalık olduğunu sanıyor. Hatta laf aramızda ustalar da öyle sanıyor!

Öyle bir şey yok! demeyeceğim hemen!
 Öyle bir şey de var tabii, ama şiirden konuştuğumuz 
için başka şeyler de var. Başka ve aslında bana 
göre tam da şiiri şiir yapan, şiiri arkadaş kılan,
 gömleğin tam ortasındaki düğme, gözün tam 
üstündeki perçem, yanındaki bodur ağaç olmasa 
meyve vermeyecek karadut, ve yanındaki arkadaşı yazmadıysa şiirinin gönlü hafif burulacak olan hevesli… Şiir bunlarla var ve daha çoğuyla.

Şiir bizimle var, şiir sizinle var, şiir onlarla var. Yalnız sevdiklerimizle mi, hayır, pek o kadar hoşlanmadıklarımızla, gözümüzün o kadar da görmek, gönlümüzün pek seçmek istemedikleriyle de var şiir. Dünyada çoooooook, yani buradaki ooooo’lardan çok şiir var! Öyleyse çok da şair olmalı, adı şair ya da değil ama bu şiirleri yazacak da birileri olmalı! İşte biz o birileriyiz! Yalnız değiliz! Bizim gibi yine çooooook birileri var! Birileri olduğu için şiir var! Şiir gökten zembille inmedi ya! Birileri gereksinim duydu, şiir öyle şiir oldu, insan nasıl insan olduysa, öyle.
“Şiir acemiliktir!” dedik, daha doğrusu yazdıkça, biraz öğrenip azıcık sezdikçe, hani hafiften kalfa aşamasına geldikçe anladık ki, ustalaşan şiirden kopar, acemi kalansa onu hep sürdürürmüş. İnsan şiirden kopmamalıymış, şiirin insandan koptuğu olur ya da öyle sanılır, ama hepimizin dönüp geldiği yer de doğa değil mi zaten, biz de, sözcükler de, şiir de, sonunda belki yaz günleri çitlenen bir ayçekirdeği ya da kabak çekirdeği olmayacak mıyız sonunda? Olup da havaya, suya, göğe, toprağa, birbirimize kavuşup karışmayacak mıyız?

Şiir de öyle bir karışıp kavuşma hali diyelim. Birbirimizi severken şiiri de sevelim, hatta önce şiiri sevelim ki birbirimizi de sevebilelim, sezebilelim, anlayabilelim, görebilelim. Şiir her zaman uzun lafın kısası olmayabilir, bazen de bakmak, görmek, seyretmek gerekir. Yeşim Cimcoz YAZIEVİ Şiir Atölyesi acemileri, heveslileri, tutkunları, muhipleri olarak, yıllardır yaza geldiklerimizden seçtiğimiz şiirleri okumanız, görmeniz için bir Şiir Seyri düzenlemek istedik. Sağ olsun Kadıköy Belediyesi de bize kolaylık gösterdi, yer gösterdi, siz de şiirlerimize yakınlık gösterirseniz pek seviniriz dedik.

İşte böyle. Unutmayın bazen de sevgi acemilik, şiir emektir!

Haydar Ergülen

** Şiirin Seyri 1-31 Aralık tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gezilebilir.
1 Aralık’ta saat 14:00’de açılışı gerçekleşecek sergide, paneller ve atölyeler de olacak. Açılışta ise Ersan Erdura ve Bilgen Bengü güzel parçalarıyla güne renk katacak.

Şiirin Seyri Instagram
Şiirin Seyri YouTube

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Kahvemi yudumlarken ve son zamanlarımı hep depresif geçirirken sizinde deyişinizle eski bir dostumu hatırlattınız ve kalbime dokundunuz. Hiç unutmayalım şiirleri, doğayı, doğanın bize verdiklerini, paylaşmayı. Kaleminize sağlık. Çok iyi geldi yazınız bana. Size ve tüm şiir dostlarına selamlar, sevgiler