0 Yorum

Kedili Anne’nin Gebelik Günlüğü, 33. hafta

Yazar Hakkında

KEDİLİ ANNE – 33 yaşında beyaz yakalı bir çalışan. İstanbul’da eşi ve kedisiyle birlikte yaşıyor ve 6 yıllık mücadele sonucu elde ettiği bebeğine kavuşmayı bekliyor. Seyahat etmek, kitap okumak ve yemek yapmak başlıca motivasyon kaynakları. Gebelik sürecini Laboratuvar Bebesi hesabında paylaşıyor

Geçen hafta bizim gündemimiz yoğundu. Perşembe günü 32. haftayı doldurduğumdan işe devam edebilmem için çalışabilir izni almam gerekiyordu. Doktorum bir önceki kontrolde vermeyi düşünmediğini söylediği için oldukça gergindim. “8 hafta boyunca evde ne yapacağım tek başıma?” diye karalar bağlamıştım. Allahtan kontrolde insafa gelen doktorum haftada bir kontrol şartı ve ilk kasılmada izne ayrılacağıma söz vermemle çalışmama müsaade etti. Planım 2 Ocak itibariyle izne ayrılmak. Tabii inşallah o zamana kadar dayanabilirim…

Aynı gün dahiliye ile de randevum vardı. 26. haftada yapılan şeker yükleme testinde gebelik diyabeti teşhisi koyulmuş ve diyete başlamam gerekmişti. Ben de kendimce dikkat etmeye çalışıyordum ama zaten ölçümlerde sıkıntılı değerler çıkmadığı için ciddi bir diyet de uygulamıyordum. Hatta bende şeker olmadığına kanaat getirip ölçüm yapmayı da bırakmıştım. Bir önceki kontrolde doktor oğlumuzun karın çevresinin 2 hafta kadar önden gittiğini söyleyince gestasyonel diyabetin ne olduğunu, nelere sebep olabileceğini araştırmış, okuduklarımdan çok korkup yeniden açlık-tokluk şeker değerimi ölçmeye de başlamıştım. İşin kötüsü artık ne yesem şekerin çıkmaya, kontrol edilemez hale gelmeye başlamıştı. Fotosentez yaparak yaşamam gereken bir noktaya gelince dahiliyeden yeniden randevu aldım. Doktoruma gitmeden günlük beslenmemi ve şeker ölçümlerimi kaydettim. Gerçekten diyete dikkat etmeme rağmen yükselen kan şekerim için doktor düşük dozda insülin başlamayı önerdi. Kadın doğum doktorum da bebeğin karnının hâlâ 2 hafta önde olması nedeniyle bu fikri destekledi. Şimdi her ana öğünümden önce tavsiye edilen dozda insülin iğnesi vuruyorum kendime. Çok şükür değerlerim normale döndü. Diyet ise hala devam. Gebeliğin sonuna kadar pilav, makarna, hamur işi, tatlı ve kan şekerini yükseltecek her tür gıda yasaklar listesinde. Her ne kadar yemek istediğim hiçbir şeyi ağzıma süremesem de kilo kontrolü konusu bir anda normale döndü. “Hep çok kilo almışsın” diye kızan doktorum yaklaşık 3 haftada toplam 500 gram aldığımı onu da bebeğin aldığını görünce bana aferin dedi! 33. hafta itibariyle 10,5 kilo almış bulunuyorum. 15 olmadan bitirme hedefim var ama bakalım göreceğiz…

Cumartesi günü baby shower partisi yaptık. İş yerinden bir arkadaşımın organizasyonu üstlenmesi ile neredeyse 2 ay önce hazırlıklara başlamıştık. Her şeyi el emeği göz nuru hazırladık. Beyaz keçelerden bulut şeklinde lavanta keseleri diktik.

Konsepte uygun kutulara lokum, çakıl şeker, draje koyup hediye olarak verdik.

Arkadaşımla birlikte harika bir de fon hazırladık ve pasta-kurabiye dışında da bütün yiyecekleri annem ve arkadaşlarım hazırladılar.

Misafir sayımız çok olunca sitenin cafesinde yapmaya karar verdik. Cafenin olduğu yer aslında sitenin ortak alanı olduğu için rezervasyon yaptırarak bu tür organizasyonlar yapılabiliyor. Dilerseniz cafeden de servis hizmeti alabiliyorsunuz. Biz yalnızca içecek aldık cafeden. Evde yapmaya göre çok daha kolay ve az yorucu oldu. İnsanlar da sıkışmadan rahat rahat oturabildiler. Acaba yapsam mı yapmasam mı diye çok tedirgin olmuştum ama şimdi iyi ki yapmışım ve doğumdan önce bütün sevdiklerimle bir arada eğlenmişim diyorum.

Geçtiğimiz haftalarda bebeğimizin mobilyaları da geldi. Öncesinde odayı boyatmıştık, mobilyalar da girip güzelce silindi-havalandırıldı. Girip girip odaya bakıp mutlu oluyorum. Hatta bizim böyle eşyalarımız olacak mıydı diye biraz ağlamış bile olabilirim!

Annem de gelmişken bebeğin kıyafetlerini yıkayıp-ütüleme faslına da başladık. Sanırım bir kaç gün içinde oda bayağı hazır hale gelecek. Belki bir sonraki yazıya onun da fotoğraflarını koyabilirim. Ayrıca, bir sonraki yazıya kadar artık hastane çantamı da hazırlayıp sizlerle paylaşmayı umuyorum. Doğurmadan bütün hazırlıklarımı bitirebilmek mümkün olur umarım diyerek sevgilerimi iletiyorum!

Gebelik Günlükleri

Kedili Anne’nin Gebelik Günlüğü’ndeki tüm yazıları buradan, Blogcu Anne Gebelik Günlükleri’nin hepsini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *